Így manipulál a párod titokban
Bizonyára mindannyian éreztük már úgy egy kapcsolatban, hogy másképp látjuk a dolgokat, mint a partnerünk. Sokakkal talán az is előfordult, hogy zavarodottnak érezték magukat egy-egy vita során, mivel teljesen másképp érzékelték a valóságot. Alapvetően ez gyakran előfordulhat, hiszen az emberi memória nem tökéletes.
A probléma akkor kezdődik, amikor a partnerünk manipulálni próbál minket azáltal, hogy összezavarja a memóriánkat, és ezáltal úgy érezzük, mintha megőrültünk volna. Ezzel sokszor találkozhatunk a bántalmazó kapcsolatokban.
Gázláng jelenségnek hívjuk azt a valóságérzetet összezavaró technikát, amit a manipulatív személyek használnak partnerük irányítására. Az elnevezés az 1944-es Gázláng című filmből ered, melyben a főhős elhitette feleségével, hogy elment az esze: dolgokat tüntetett el otthonról, lépéshangokat hallatott a padlásról, illetve időnként lekapcsolta és felkapcsolta a gázlángot.
Azonban egy manipulatív kapcsolatban nem feltétlenül történnek ilyen látványos dolgok. Nézzük, milyen jelekre kell odafigyelnünk, ha nem szeretnénk manipuláció áldozatai lenni:
1. jel: Hazugságok
A gázláng taktika használójának legfontosabb célja az, hogy összezavarja a másikat. Ezeket leginkább hazugságokkal éri el. Annak ellenére, hogy a manipulatív személy hazugságai égbekiáltóak is lehetnek, ő váltig állítja majd, teljes bizonyossággal, hogy neki van igaza. Ez kezdődhet olyan apró kijelentéssel is, minthogy: "Én ezt nem mondtam." Idővel viszont ellenünk fordíthatja azt, amit mondunk és minket kiált ki hazugnak vagy csalónak. Minél idegesebbek leszünk, a manipulatív partner annál jobban ragaszkodik majd a hazugságaihoz.

2. jel: Elszigetelődés
Fontos felismerni, hogy a gázláng taktika alkalmazói megpróbálnak majd elszigetelni minket a családunktól, barátainktól. Amennyiben van gyermekünk, elkezdhetik megkérdőjelezni, jó ötlet volt-e gyereket vállalni. A barátainkról is kitalálhatnak olyan hazugságokat, hogy utálnak minket, vagy hogy valójában nem tartanak minket sokra.
Addig-addig mondogatják ezeket, míg végül el is hisszük őket és azt érezzük, hogy senkihez sem tudunk már fordulni. Ekkor csak a manipulatív partner nyújthat menedéket, amely tökéletes alap arra, hogy még nagyobb irányítással rendelkezzen felettünk.
3. jel: Pozitív megerősítés
Valószínűleg semelyikünk sem maradna egy teljes mértékben rossz kapcsolatban, ezért a gázláng alkalmazói igyekeznek szeretetteljesen tartani a kapcsolatot. A tenyerükön hordozhatnak, eláraszthatnak minket a szeretetükkel, ami által igazán szerencsésnek érezzük majd magunkat.
Ez azonban könnyen átcsaphat az ellenkezőjébe, amikor azt se tudjuk, hogy mikor és hol romoltak el a dolgok. Minket hibáztatnak azért, amilyenek lettek, holott a szeretetük sosem létezett. Mi pedig mivel vissza szeretnénk kapni a tökéletes partnert, mindent megteszünk, hogy olyanok legyenek, mint korábban. A manipuláció része a sok dicséret és a ritka ajándékok, illetve az is, hogy azért bántalmaznak minket vagy lesznek mérgesek ránk, mert mi rontottunk el valamit.
4. jel: Kivetítés
A figyelem elterelése érdekében a manipulatív partner kivetíti ránk a problémáit, ezzel is megúszva a felelősségre vonást. Ha például drogfüggő, azzal vádolhat minket, hogy mi is azok vagyunk. Ha megcsalt minket, bennünket is hűtlennek állít be. Míg megpróbáljuk megvédeni magunkat, addigra ő eltereli a figyelmet az igazi problémáról.

5. jel: "Őrült vagy!"
Sokszor hallhatjuk az is, hogy őrültség, amit gondolunk vagy teszünk. Addig ismételgeti ezt partnerünk, míg végül el is hisszük. Az a feltételezés, hogy nem vagyunk elég jók, stabilak vagy szerethetőek, teljesen elveheti az önbizalmunkat, így még több hatalma lehet fölöttünk a gázláng technikával élő partnernek.
Belekerülni egy manipulatív kapcsolatba igazán azok számára jelent nagyobb veszélyt, akiknek már volt korábban hasonlóban részük, illetve azoknak, akik nagyon empatikusak másokkal és mindig igyekeznek megérteni mások érzéseit és együttérezni velük. Az abúzív, manipulatív emberek olyanokat is kiszemelnek maguknak, akik sikeresek, hiszen velük el tudnak dicsekedni a barátaiknak, otthon viszont nem törődnek velük.
Amennyiben sikerül kikerülnünk egy ilyen kapcsolatból, nagy valószínűséggel figyelnünk kell majd, hogy ne kerüljünk még egy hasonlóba.
Mivel elveszítjük önbizalmunkat és a magunkba vetett hitünket, érdemes levonni a tanulságot a rossz kapcsolatból és megtanulni újra szeretni és bízni.
Nem szabad félelmekkel tele élnünk, annak ellenére, hogy gonosz farkasként követhet minket a manipulatív kapcsolatunk szelleme.
Ha úgy érezzük, hogy egy kapcsolatban túl sokszor kérdőjelezzük meg az igazunkat, illetve többször kell megvédenünk magunkat, mint ahogy az normális lenne, lépjünk hátra egy kicsit és figyeljünk meg, hogy valójában mi történik körülöttünk.
Forrás: Thisisinsider, illusztrációk: Pixabay