Kiszámoltuk, mennyibe kerül egészségesen étkezni egy átlagos magyar családnak
Alapesetben minden földi halandó érdeke, hogy minél tovább földi halandó tudjon maradni. Ehhez természetesen nagy szüksége van az egészségére. Egyvalamiben megegyezhetünk: ahhoz, hogy valaki egészségesen éljen, jó sok tényezőnek kell klappolnia. A szakemberek mellett a média is igyekszik minden tőle telhetőt megtenni, hogy felhívja a lakosság figyelmét a testmozgás és az egészségtudatos táplálkozás fontosságára.
A sportolás tényleg kiemelt fontosságú faktor abban, hogy minél tovább megőrizzük testünk rugalmasságát, fiatalságát, ráadásul stresszoldó szerepe is van. De mi van a táplálkozással?
Gondoltam egy merészet: utánajártam, mi fér bele egy mai átlagcsalád menüjébe. A kiindulópont legyen a változatos, rostdús étkezés, sok nyers zöldséggel és gyümölccsel, teljes kiőrlésű pékáruval! Kerestem, kutattam, böngésztem az internetes oldalakat, de mindegyik ajánlott egészséges étrend vagy túl macerás volt, vagy túlságosan megidealizált, vagy túl költséges. Végül mégis kiválasztottam egyet, a kevésbé extrémek közül. Ez egy napi 1600 kalóriás heti étrendet jelent, viszonylag olcsó alapanyagokkal.
Készítettem egy listát az összes hozzávalóról, és szép sorjában kiszámoltam, miből mennyi is kellene ehhez az alapszintű egészséghéthez. Aztán persze összegszerűen is utánajártam az egy főre jutó költségeknek. Az egyes alapanyagoknál többnyire az egyik népszerű áruházlánc árait tekintettem mérvadónak, hiszen oda még a kisnyugdíjasok is szoktak járni.
Elvégre nem csak a fiatalok kiváltsága az egészséges étrend!
Mivel mi igyekeztünk az annak idején oly’ népszerű szlogen szerint élni – a „Két szülő, három gyerek, három szoba, négy kerék” – úgy gondoltam, ennek megfelelően egy ötfős család viszonylatában kalkulálom ki az egészséges étkezés alappilléréül szolgáló menüsorok költségét. Bevallom, titkon reménykedtem, hogy kellemes meglepetésben lesz részem, és hipp-hopp iszonyú egészségesre reformálhatjuk meg magunkat. Sajna megint csalódnom kellett. Ez már csak így van. Aki peches az egészségügyi ellátás terén, az hogy is merészeli megengedni magának azt a gondolatot, hogy majd most ő olcsón egészségesre eszi magát?
Nem csigázom tovább a kíváncsibb olvasók figyelmét:
ez a viszonylag egyszerű menüsor egy hónapra lebontott költsége egy ötfős család számára egészen pontosan 152 320 forintra jött ki.
Elkezdtem törni a fejemet. Ez most sok? Vagy nem? Aztán a bennem lakó csúnya, alattomos kisördög, akinek semmi sem jó, folytatta aknamunkáját: tovább kíváncsiskodtam. Hogy vajon Juli néni tudna-e fittneszgurusan étkezni kis nyugdíjból? Mondjuk, ha Pista bácsit is hozzászámoljuk, akkor egészen pontosan 60 928 ropogós forintocskát kellene havonta kipotyogtatniuk a pénztárcájukból egészséges étkezés jogcímén, ha tovább szeretnék húzni nyugdíjas éveik számát.
Mennyi is az öregségi nyugdíj minimuma 2018-ban? 28 500 forint. Ez egy minimumnyugdíjból élő házaspár esetében 57 00 forint. Hát, sajnos ők elbukták az egészségfaktort. Bár mindössze háromezer forintot kellene kölcsönkérniük havonta a gyerekeiktől, és akkor enni már tudnának. Egészségesen. Na, de felejtsük is el ezt a kellemetlen kis közjátékot! Hiszen ez a legrosszabb forgatókönyv. Az nem létezik, hogy Magyarországon ma valaki minimálnyugdíjból élne! Pláne nem kettesben! Na, akkor kalkuláljunk inkább egy jó kis átlagnyugdíjjal! Ami 2018-ban a Magyar Államkincstár olvasatában 128 427. Nos, ha Juli néni és Pista bácsi is átlagos nyugdíjas, akkor összesen 256 854 forint üti a markukat havonta. Ebből simán kiköhögik ezt az alig hatvanezer forintos havi menüt. Még akkor is marad nekik majdnem 196 000. De ha már tudok konkrét példát, gondoltam, miért is ne számolgassam ki még azt is, hogy egy átlagos nyugdíjas házaspár mi mindenre költ havonta, az evésen kívül.

Ismeretségi körünkben, egy vidéki kisvárosban, él egy átlagos nyugdíjas házaspár, akiket kifaggattam. A végösszegbe a következő díjtételek kerültek bele: villany, gáz, víz, szennyvíz, szemét, televízió, internet, vagyon- és autóbiztosítás. De mivel ők botor módon régi házuk felújítására svájci frank hitelt vettek fel, ezt is muszáj volt hozzácsapnom a rezsiköltségekhez. Ja, és, mivel még csak ez után készülnek változtatni havi étrendjükön, sajnos egyelőre a gyógyszereket sem hagyhatják el. Alaphangon a megélhetésük költsége összesen 157 350 HUF. Ez de jó! Hogy is van akkor? A reformkaja plusz a rezsi még mindig csak 218 278 forintot tesz ki.
Havi 38 576 forintjuk még mindig marad üzemanyagra, ruhára, cipőre, kutyatápra, újságra, esetleg színházra, néha-néha állatorvosi költségre, talán még az unokájuknak is tudnak egy kis cukorkát venni. Ja, nem.
De térjünk csak vissza az ötfős családra! Előre is elnézést kérek, de muszáj lesz kicsit itt is számolgatnom. Akárhogy is nézzük, a havi kiadás ilyen esetben messze meghaladja a nyugdíjas házaspárét. De ne legyünk kukacoskodók! Én csak azért is azzal fogok számolni.
Egy ismerős családban a feleség pedagógus, a férj egy futballcsapat masszőre. Mindketten a társadalom megbecsült tagjai. A feleség sokáig főállású anya volt, és miután visszament dolgozni, a legalacsonyabb bértáblába került: jelenlegi bére 138 000, a férj nettó fizetése 160.000 forint. A családi pótlék két gyermekre 26 600. A harmadik már nagykorú, utána nem jár támogatás. Ellenben önköltséges egyetemre vették fel. Na, persze, erre ott a diákhitel. Úgyhogy felejtsük is el! Mindez a családnak havonta összesen 324 600 forintos bevétel. De szép összeg! Ha ugyanazzal a rezsiköltséggel számolunk, mint a nyugdíjas házaspárnál, ami – valljuk be, eléggé irreális feltevés – akkor marad 167 250 forintjuk minden más egyéb luxusra. Például az evésre. De jó ezt látni! Mennyi is lenne az egészséges étkezés havi költsége öt főre? 152 320 forint. Vonjuk csak le gyorsan!
Még így is marad nekik havonta 14 930 forint. Üzemanyagra, ruhára, cipőre, kutyatápra, újságra, esetleg színházra, néha-néha állatorvosi költségre, nyaralásra, hogy csak néhány jelentéktelen tételt említsek.
Az a bökkenő, hogy egy átlagos családról beszélünk. De keresnek ennél sokkal rosszabbul is társadalmunk megbecsült tagjai. És persze sokkal jobban is. De sose szabad az átlag alá és fölé bekukucskálni, mert esetleg olyasmiket veszünk észre, amik nem tetszenek. Inkább felejtsük el az egészet! Annyira rossz érzés lenne elszomorodni egy jó kis egészséges étkezés után, nem?