Kipróbáltuk a Dyson új szuperporszívóját, a V11 Absolute-ot, nekünk nagyon bejött
Az elmúlt években hagyományos porszívóval takarítottunk otthon, nemrég pedig beszereztünk egy robotporszívót. Az persze hamar kiderült, hogy önmagában a robotporszívó nem lesz elég, mert se a vastagabb szálú szőnyegekkel, se a sarkokkal, apróbb résekkel nem birkózik meg.
Ekkor érkezett meg a szerkesztőségbe a rúdporszívók csúcsa, a Dyson V11 Absolute, amit gyorsan haza is vittem egy tesztre kipróbálni. Otthon nagyot néztek, mert a dobozból elsőre nem igazán lehetett kitalálni, mit is rejt. A kibontás után is inkább egy legó-készletre hasonlított, mint a jó öreg hagyományos porszívónkra, sok-sok darabkából állt, de hamar kiderült, hogy ez a rengeteg kiegészítő miatt van így, és a fő elemeket gyerekjáték összerakni.

Amikor kész lett, igazán futurisztikus látványt nyújtott, mintha egyenesen a jövőből küldték volna hozzánk.
Ami viszont kisebb fejtörést okozott, hogy hová is kerüljön a dokkolóállomása. A V11-et ugyanis a hagyományos porszívókkal ellentétben nem kell takarítás közben bedugni újabb és újabb konnektorokba, nincs zavaró kábel, ami össze-vissza tekeredne a szobán. Ehelyett
egy elegáns dokkolóállomás tartozik hozzá, ami nemcsak tartószerkezet, hanem töltőként is funkcionál.
Csakhogy a dokkolós töltéshez magát a vezetéket be kell dugni a konnektorba, így szóba sem jöhetett a szekrény, ahol eddig a porszívónkat tartottuk. Kamránk meg nincs, de akinek van, annál sem feltétlenül van benne konnektor. Végül ideiglenesen a nappaliban kapott helyet az új szerzemény, de lássuk be, elég furcsán mutatott a könyvek előtt.


Miután feltöltöttük, kezdődhetett az első takarítás.
Kezdetben kicsit tartottam tőle, hogy a 3 kilós szerkezetet nem lesz könnyű ide-oda hurcolászni, ez a félelmem azonban teljesen alaptalan volt. A Dyson V11 súlyeloszlását úgy alakították ki, hogy egy pillanatig se tűnjön nehéznek, és csakugyan, egyáltalán nem volt fárasztó vele a munka. Mivel a kialakítása teljesen szimmetrikus, bal- és jobbkezeseknek egyformán kézre esik.
A működtetéséhez egy piros gombot kell folyamatosan nyomva tartani, ami leginkább egy pisztoly ravaszához hasonlít. Praktikus, mert amikor nem kell, egyszerű leállítani a szívást, így takarékoskodhatunk az aksival. Amint lenyomjuk, rögtön fel is éled a készülék. Egyáltalán nem úgy szól, mint egy hagyományos porszívó, a motort alapjáraton szinte alig hallani, inkább csak a vákuum sustorgását, meg utána egy kis utóbúgást, ahogy a rendszer a tartályba továbbítja az összegyűjtött porszemeket.
A szerkezetet úgy tervezték, hogy elnyelje a rezgéseket és tompítsa a zajt. És ez csakugyan működött, egyedül a vastagabb felületeken, például a rojtszőnyegeken lett a porszívó hangosabb.
A szomszéd szobában alvó két hetes babánk mindenesetre egyszer sem ébredt fel rá.
Ami elsőre szembeötlött, a rúd tetejére szerelt LCD kijelző volt, amitől az az érzésem támadt, hogy végre egy okoseszközt tartok a kezemben. És ez tényleg így van, ha ugyanis a három lehetséges beállítás közül a középső, automata állást választottam ki, a porszívó magától a padló típusához igazította a szívóerőt. A burkolt felületeken kisebb erővel működött, a szőnyegeken viszont rákapcsolt, anélkül, hogy nekem bármit is tennem kellett volna.


Ahogy a leírásában szerepel, a High Torque tisztítófejben található intelligens technológia ilyenkor másodpercenként 360-szor ellenőrzi a tisztítókefére ható ellenállást, és ennek alapján szabályozza a teljesítményt.
Aki persze ezt szívesebben állítgatná maga, megteheti, és használhatja az Eco vagy a Boost üzemmódot is. Az első értelemszerűen a takarékosabb, kisebb erejű üzemelést jelenti, míg a második az igazán brutálisat.

A Dyson V11-ben ehhez van is bőven erő. A legvastagabb szőnyegünkkel is játszi könnyedséggel birkózott meg, és a fürdőszobai szőnyegben megbújó hajszálakat is kivétel nélkül összeszedte. Ebben sokat segített, hogy a legnehezebb "terepen" a motor másodpercenként akár 60-szor is megforgatja a forgókefét.
Ami számomra még meglepetés volt, a rengeteg hasznos kiegészítő. A csomagban volt résszívó fej, matractisztító fej, porkefe, keménysörtés kefe, kombi szívóka és még ki tudja, mi - némelyikről csak találgattam, mire való.
A fő szerkezeti elem egy kattintással leválasztható a rúdról, így egy kéziporszívót kapunk, csak jóval hatékonyabb kivitelben. Erre a megfelelő fejet felkattintva a legszűkebb helyekhez, résekhez is könnyedén hozzáférünk. Ha pedig kell, akkor a kisebb fejek és a motor közé visszakattinthatjuk a rudat is, így valóban mindent elérünk.
Én a könyvespolcon még a portörlést is kipróbáltam az új porszívóval, és tökéletesen működött.

Ugyanígy kész öröm volt a kocsitakarítás.
Eddig vagy a dögnehéz porszívót cipeltem le minden alkalommal a harmadikról, vagy olyan mosóba vittem az autót, ahol belső tisztítást is vállaltak. Most viszont a Dyson-t a fél kezemben lóbálva sétáltam oda a kocsihoz, és az ülésektől a csomagtartóig 10 perc alatt mindennel végeztem.


Volt még egy nagy előnye a két hetes tesztnek. Sokkal kevesebbet tüsszögtem, mint máskor. A készülék teljesen zárt szűrőrendszere a hivatalos tájékoztató szerint megköti még az akár 0,3 mikron nagyságú mikroszkopikus porszemcsék 99,97%-át is. És én tényleg úgy éreztem, most tisztább lett a levegő.
A portartály egy mozdulattal kiüríthető. Mivel a kioldó gomb jóval feljebb van, mint a kukába beeresztett cső vége, nem koszol.
Sarkalatos kérdés a hasonló porszívóknál az aksik teljesítménye. Az LCD kijelzőn folyamatosan nyomon követhetjük, hány perc üzemidő maradt még. Automata módban az akkumulátor 60 percet bír, de nálam egy-egy takarítás 40-50 percnél nem tartott tovább, sosem kellett menet közben tölteni. Ráadásul a csomagban küldtek egy pót akkumulátort is, így semmiképp nem kellett volna 4 órát várni a feltöltésre.
Végül a porszívó ideális helyét is megtaláltam. A tartószerkezetet és a falra szerelhető dokkolót félretettem, a Dyson V11 pedig bekerült a szekrénybe, a régi porszívónk helyére. A levehető aksikat külön töltöttem, ahogy egy kamera aksiját szokás.


Összességében én nagyon megszerettem a Dyson V11-et. Sokkal könnyebb vele mozogni, sokoldalúbb és alaposabb, mint azok a porszívók, amiket korábban használtam. Viszont nem olcsó. 230 ezer Ft-nál indul, és a legfelszereltebb típus 300 ezer Ft-ba kerül. Akinek azonban van ennyi pénze rá és rajong az új dolgokért, annak jó szívvel ajánlom, egy csúcstechnológiás készüléket kap cserébe, aminek minden apró részletén látszik, hogy a tervezők alaposan végiggondolták, és ami tényleg élménnyé teszi a takarítást.