Kié a temető: csak a halottaké vagy a kocogóké is?
Bezzeg Bécsben
Nem is olyan messze, egy másik fővárosban hasonló volt a helyzet hónapokkal ezelőtt. A bécsi városvezetés észrevette, hogy mennyien választják futóedzésük színhelyének a Bécsi Központi Temetőt, és nagyon hamar a megvalósítás mezejére is léptek. Májusban egyből két futóútvonalat is átadtak a sport szerelmeseinek, természetesen futóversennyel egybekötve. A Silent Run nevű eseménnyel mutatták be a városiaknak, hogy immáron hivatalosan is új „játszóteret” kaptak a futók a városban, és egyben népszerűsítették azt is, hogy a temető igenis nemcsak a halottakról szól, hanem közösségi térként is használható.

Futócipős Batmenek és esküvő a sírok között
A temetői futóversenyt, természetesen, nem a bécsiek találták fel, a világ több pontján már hagyománnyá vált, hogy érmeket osszanak a temetőkben. Ennek egyik extrém példája a Laurel Hill-i temető Philadelphiában, ahol nemcsak hogy futóversenyt rendeznek, de kötelező jelmezben rajthoz állni. A majdnem kétszáz éves temetőben nagy siker az októberi jelmezes futás, a sajátosan Rest In Peace Runra keresztelt versenyt idén tizenegyedszer rendezték meg, és több mint 350 ember indult rajta.
Bár sokak számára teljesen megbotránkoztató, hogy Batmanek és Harley Quinnek suhanjanak el a sírok között, az esemény sikere és rendszeressége jól mutatja, hogy bizonyos városokban már túlléptek azon, hogy a temetői futás szentségtörés lenne. A 2014-es versenyen flashmob jelleggel még Michael Jackson Thriller című számát is eltáncolták a résztvevők a futás utáni temetői after partyn – mert ott ilyen is van ám.
A bristoli Arnos Vale például nagy valószínűséggel élen jár a temetőbizniszben, komoly erőfeszítéseket tesznek az ügyben, hogy megváltozzon az emberek vélekedése a sírkertekről. A honlapjukat átböngészve megakadhat a szemünk az „esküvő” menüponton: mert igen, esküvői helyszínként is kínálják magukat azok számára, akik kilépnének a cseresznyefás-tópartos unalomig ismételt cukormázas esküvői sablonok közül, és kicsit csavarnának a hagyományokon.
De nem csak esküvőt lehet itt szervezni: több épület található a temető területén, amelyet bérbe vehető különböző rendezvényekre: a keresztelőtől kezdve a céges vacsoráig, bármihez szívesen szolgáltatnak helyszínt. Tovább böngészve a honlapon egy sor eseményt találhatunk még különböző témákban: bálok, filmvetítések, színházi előadások, workshopok, kiállítások, gyermekprogramok is helyet kapnak a temetőben. Ráadásul a bristoliak nem álltak meg ott, hogy futókör legyen csak a temetőben: hetente több alkalommal tartanak jógaórákat és különböző erősítő edzéseket. Nyáron, és amíg az idő engedi, természetesen, a szabadban, a sírok közelében.

Még ha konszenzus nincs is ezzel kapcsolatban – jellemzően az idősebb generáció számára a temető az emlékezés helye, míg a futótársadalom egy csendes, nyugalmas zöld területnek látja ezt.
De abban mindenki egyetért, hogy maximális tisztelettel illik viselkedni a temetők iránt.
A külföldi példákból látszik, hogy több országban már egyáltalán nem néznek csúnyán arra, aki nem egy csokor virággal, hanem futócipőben kocogva érkezik a temetőbe. Ám Magyarországon valószínűleg még el kell telnie egy kis időnek ahhoz, hogy valóban ne tekintsenek szentségtörésként a temetői futásra.