Kiderült, mire vágytok a legjobban - mi pedig tippet adunk, hogyan érhetitek el!
Az OTP Bankkal közösen készített felmérésünkben az álmaitokra voltunk kíváncsiak. Különösen arra, hogy mik is lennének a vágyaitok és mit tesztek azért, hogy valóra váltsátok őket. A Facebook oldalainkon közzétett kérdőívünket több mint 1000-en töltöttétek ki, amit ezúton is nagyon köszönünk! Bár a felmérés nem reprezentatív, sok érdekesség kiderült arról, miről is álmodoztok. Cikkünkben pedig tippet is adunk ahhoz, hogyan kerülhettek még közelebb az álmok valóra váltásához!
A kérdőívünket kitöltők többsége legszívesebben utazási céljait (27%) valósítaná meg, azonban sokan lennének szívesen lakástulajdonosok (22%) vagy vezetnének saját vállalkozást (16%) is.

Meglepő módon az autóvásárlás és a lottó megnyerése nem szerepel sok válaszadó bakancslistáján. A kérdésre nemcsak a megadott felhozatalból jelölhettétek ki a legjobban tetsző választ, hanem a saját magatok is megadhattatok egy lehetőséget. Így derülhetett ki, hogy a vágyaitok között szerepelnek olyan dolgok is, mint például egy álomkarrier, vagy éppen a lakás felújítása, esetleg a diploma megszerzése, de az előrelátók álma egy olyan nyugdíj, amiből idős korban is jól meg lehet élni.
És hogy mi az, ami az akadálya lehet annak, hogy mindezek az álmok megvalósuljanak? A legtöbb válaszadó szerint elsősorban a pénz (56%), de a bátorság (14%) és az idő (12%) hiánya is hátráltat benneteket.

A pénzügyi akadályokat általában magatok szeretitek megoldani (50%), de a válaszadók másik fele segítséget kér. Legtöbben ebben az esetben a családhoz (39%) fordulnak, a barátokkal vagy a bankokkal szemben már bizalmatlanabbak, ugyanis összesen 7% kér segítséget tőlük, ha nehéz pénzügyi helyzetbe kerülnek.
Céljaik elérése érdekében a válaszadók több mint fele rendszeresen félre tesz egy bizonyos összeget (52%), de 41%-uk csak akkor, ha több pénzhez jut, a többiek pedig egyáltalán nem.
Kiváncsiak voltunk arra is, hogy havi szinten mennyi az az összeg, amit nélkülözni tudtok céljaitok elérése érdekében. A válaszadók takarékoskodnak: ha kicsi összeget is, de félretesznek havonta - 80%-uk legalábbis így válaszolt. A megkérdezettek több mint fele tesz félre havonta fix összeget, a legtöbben 5.000 és 20.000 Ft között.

Ha a spórolásról van szó, a válaszadók több mint fele még mindig otthon gyűjti legszívesebben a pénzét. 23%-uk úgy gondolja, hogy egy külön számlán sokkal könnyebb megtakarítani, mint a folyamatosan használt számlájukon. Ehhez a pénzhez ugyanis csak akkor érdemes hozzányúlni ha elértük a kitűzött célt. 18% pedig inkább más módszereket preferál: van aki leköt egy bizonyos összeget a bankszámláján, van aki befekteti és akad olyan is, aki részvényeket vásárol.
Hogy milyen megtakarítási formát választotok, az általában a családban marad. Ugyanis legtöbben úgy gondoljátok, hogy ami a családban bevált az jó lesz nektek is. Csaknem minden 5. válaszadó alaposan utánajár a lehetőségeknek, 12% pénzügyekben jártas szakember véleményét kéri ki, 11% pedig elmegy egy bankfiókba.
A témában megkérdeztük az OTP Bank megtakarítási területének vezetőjét is, hogy mit ajánl nektek. Hogyan takarítsatok meg, és milyen típusú befektetéseket érdemes megcélozni akár kis összeggel, különösen ilyen alacsony kamatok mellett?
Nyitrai Győző, az OTP Bank igazgatója szerint a legfontosabb a rendszeresség, hogy a megtakarítani kívánt összeget már hó elején különítsétek el, ne a hónap végén próbáljatok meg félretenni.
Ma is el tudtok érni kedvező kamatot/hozamot, ha nem bankbetétekben, vagy lekötetlenül tartjátok a pénzt. Számos termék közül választhattok, ezért érdemes valamelyik bankfiókban értékpapírszámlát nyitni. Az értékpapírszámla megnyitása után vásárolhattok különféle értékpapírokat (például befektetési alapokat, állampapírokat), vagy akár az OTPdirekt internetbankon keresztül is befektethetitek az adott összeget.
Az értékpapírszámla abban is segít, hogy különbséget tegyünk spórolás és megtakarítás/befektetés között. Ha a bankszámlánkon lévő pénz egy részét nem költjük el, akkor „csak” spórolunk. Ha viszont értékpapírszámlára helyezzük, akkor egy vagy több értékpapír választásával már befektetjük a pénzt, ami kamatot/hozamot is termelhet.
Ha 20 százalékos SZJA kedvezményt is igénybe vennétek (ami szintén a megtakarításotokat gyarapítja), akkor választhatjátok a nyugdíj-előtakarékossági számlát vagy ha kamat- és árfolyamnyereségadó mentes befektetést szeretnétek, akkor a tartós befektetési értékpapírszámlát.