Itt az újév: 10 diétás mítosz, amiknek az új évtizeddel vége
Segítség lehet az újévi fogadalmak betartásában akár az is, ha végleg tisztázzuk, mely táplálkozási hiedelmek dőltek meg az elmúlt években. Az Insider ezek közül gyűjtötte össze a legfontosabbakat!
Mítosz: A zsír fogyasztása hízlal.
A tudomány jelenlegi állása szerint vaj és más magas zsírtartalmú ételek kalóriadúsak ugyan, de nem vezetnek automatikusan súlygyarapodáshoz. Az alacsony zsírtartalmú étrend-őrület az 1990-es évek végén élte virágkorát, de a mítosz, hogy a zsír rossz és súlygyarapodást eredményez még a 2000-es években és azon túl is fennmaradt.
Most a tendencia ellentétes irányba halad: a magas zsírtartalmú étrendek, mint például a keto népszerűbbek, mint valaha, és a szénhidrátokat, különösen a cukrot tekintik az elhízás és a betegségek legfőbb okozóinak. A tudomány most azt mondja, a zsír típusa határozza meg, hogy az egészséges lesz-e, vagy sem.
Mítosz: A méregtelenítés a legjobb módszer a fogyáshoz.
Nem kell méregteleníteni, mivel a májunknak és a veséinknek köszönhetően a testünkben böjt nélkül is működnek ezek a folyamatok. Korábban azonban hatalmas trendje volt a méregtelenítő teáknak és diétáknak, amiknek divatja kezd kissé alábbhagyni.
"Mindegyikünknek ott a mája és veséje, hogy elvégezzék ezt a munkát anélkül, hogy szükség lenne olyan méregtelenítő diétára, amely a legtöbb esetben nem kielégítően kiegyensúlyozott, és hiányzik több fontos tápanyag" - nyilatkozta Bonnie Taub Dix dietetikus az Insidernek .

Mítosz: a többszöri étkezés a legegészségesebb étkezési minta.
A régi tanács: könnyű, gyakori ételeket kell fogyasztani a jó anyagcseréhez, a fogyáshoz és az energia fenntartásához. Az új trendek szerint az időszakos böjtölést is érdemes kipróbálni, ami minden napi étkezést szigorú időtartamra korlátoz.
Bizonyítékok vannak arra, hogy egy-egy kis böjt időnként jó hatással lehet a belek számára, megakadályozhatja a gyulladások kialakulását, sőt segítheti a túlsúlyos embereket a hasi zsír elvesztésében - írja a lap. 2030-ban valószínűleg ezt is újratárgyaljuk még.
Mítosz: A reggeli a nap legfontosabb étele.
Egészséges lehet reggel enni, de a mai trendek szerint már nem kötelező.
"Néhány ember egyszerűen nem éhes reggel" - kezdte Maya Nahra dietetikus a lapnak.
"Az az igazság, hogy akkor kellene enni, amikor éhes vagy, és akkor abbahagyni, amikor úgy érzed, tele vagy" - mondta korábban a portálnak. "Külső étkezési szabályok bombáznak bennünket, pedig egészségünk szempontjából rendkívül fontos lenne megtanulni figyelni a testükre" - teszi hozzá.
Mítosz: Egy kalória egy kalória, mindegy honnan származik.
A kalóriaszámítás korábbi szabályai szerint egyetlen kalória ugyanannyit jelentett a fogyásban akkor is, ha csokiból és akkor is, ha zöldségekből származott. Ma már kissé árnyaltabb a kép. Egyre több tanulmány mutatja ki, hogy a helyzet a korábbinál bonyolultabb, mivel a vitaminok, ásványi anyagok, rost és más tényezők mind döntő szerepet játszanak egészségünk és testsúlyunk megtartásában.
Mítosz: A BMI mutatja meg, mennyire vagy egészséges.
Korábban úgy tűnt, elég ismerni, hány kiló nyomsz és milyen magas vagy, ebből aztán kiszámolható, mennyire vagy egészséges, sovány, túlsúlyos, vagy elhízott.
Az elmúlt évtizedben azonban a testmozgással foglalkozó tudósok, orvosok és más szakértők rájöttek, hogy a helyzet azért nem ilyen egyszerű. A BMI nem mutatja meg kifejezetten a felesleges testzsírt, és nem veszi figyelembe az olyan tényezőket, mint az életkor és az izomtömeg, amelyek kulcsfontosságúak az egészség szempontjából.
Mítosz: A vegetáriánus ételek mindig egészségesebbek.
A húspótlók lehetővé tették a gyorsételek vegetáriánus és akár vegán változatának elkészítését, de ez nem teszi őket szükségszerűen jóval egészségesebbé a húsos változatoknál. Amikor még csak zöldségeket ehettek a vegák, talán így volt, ma amikor már vegán sajttorta, hamburger és pizza is létezik, nem feltétlenül jobb bármi, ami húsmentes.
Mítosz: Mindenkinek szednie kellene vitaminokat és étrend-kiegészítőket.
Az extra vitaminok valószínűleg nem fognak ártani, de ha valaki kiegyensúlyozottan, egészségesen táplálkozást, akkor ezek nagy része kidobott pénz - állítják ma a szakemberek.
Egy közelmúltbeli metaanalízis szerint például azoknál az embereknél, akik D-vitamin-kiegészítőket szedtek, nem volt csökkent a szívbetegség, a stroke vagy a szívroham kockázata, és nem haltak meg kisebb valószínűséggel.
Mítosz: Még a mesterséges édesítőszerek is jobbak, mint a szokásos cukor.
Valójában a cukorpótlók, például az aszpartám nem egészségesebbek, mint az igazi cukor. Ettől még az sem lesz hasznos, de sok versenyben nyerne a mesterséges alternatívákkal szemben.
Mítosz: A több fehérje mindig jobb.
A fehérje egyre inkább kedvelt makrotápanyag, és izomépítő, zsírégető étrend-kiegészítőként tartja számon a köztudat. Ám a fehérje önmagában csak tápanyag. Az izomépítés és a zsírégetés érdekében edzőterembe kell menni, vagy más módon kell használnod a tested, hogy ösztönözd a növekedésüket. A tudomány szerint a sportolóknak szüksége lehet valamivel több fehérjére, de bármi, ami meghaladja a testtömeg-kilogrammonkénti 1 grammot, akár rossz hatással is lehet az egészségre, kiszáradást és veseproblémákat okozhat.
Ráadásul egyes fehérjeszeletekben, turmixokban és más termékekben magas lehet a cukor és más nemkívánatos adalékanyagok mennyisége, ezért nézd meg jól a címkéket, ha továbbra is úgy döntesz, ha ebből készült táplálékkiegészítőket használsz.