Így védheted meg az elrablástól a gyermekedet
Évente több ezer gyereket rabolnak el világ szerte. És Magyarországon is évente több száz gyermek tűnik el. Az eltűnések egy része emberrablás - itthon is előfordul, hogy az elvált szülők egyike egyszerűen eltűnik a gyerekkel.
Bármilyen biztonságos környéken lakunk is, bármennyi energiát fektetünk is gyerekeink megóvásába, nem lehetünk örökké mellettük. Felnövekedésükhöz, felnőtté válásukhoz lényeges, hogy egyre kevésbé támaszkodjanak ránk, egyre inkább egyedül próbáljanak meg boldogulni a nagyvilágban.
Olav Ofstad nemzetközi emberrablás szakértő megírta, mire kell figyelnünk attól függően, hány éves épp a gyerekünk.
Csecsemők és böcsődés, óvodás korúak
Ez még egyszerű feladat. A kisgyerekekre ugyanis állandóan figyelni kell. Nincs veszélyérzetük, és végképp nem értik, mi az, hogy emberrablás.

6-10 évesek
Ebben az életkorban már meg tudjuk beszélni a gyerekekkel a külvilágban leskelődő veszélyeket. Sok szülő megpróbál némi egészséges veszélyérzetet elültetni csemetéjében: érjen haza sötétedés előtt, kerüljön el bizonyos környékeket, ne fogadjon el semmit idegentől.
Ám a gyerekek ebben a korban még befolyásolhatók, és elhiszik, amit látnak. Egy kedvesen viselkedő embert kedvesnek gondolnak, és könnyen megfeledkeznek az intelmekről.
Hatásosabb együtt kimenni az utcára vagy elmenni az iskolába, és kérdéseket feltenni:
- Mit tennél, ha valaki megállna az autójával, és felajánlaná, hogy hazavisz?
- És ha az a valaki azt mondja, apukád barátja?
- Mit teszel, ha a környéken egy felnőtt vagy tinédzser behív a lakásába?
A gyerekek könnyebben megtanulják a közlekedési szabályokat, ha kint vannak az utcán, az esetleges fenyegetéseket is hatékonyabban megjegyzik a helyszínen.
Ami a közösség médiát illeti, nem árt rögtön az elején lefektetni a szabályokat, mielőtt kialakulnak a szokások. Az internethasználatnak megadott időintervallumban kell történnie, és olyan helyiségben, ahol te is ott tudsz lenni. Az sem árt, ha diszkréten ellenőrzöd, miről chatel a különböző barátokkal és ismerősökkel.
VIDEÓ: Ilyen könnyen elcsalhatják a kiskutyás trükkel a gyerekedet:
11-13 évesek
Ebben a korban a srácok már feszegetik a határaikat. Nagyobb mozgásteret igényelnek, később járnak haza. Megint fontos a megelőzés. Beszélgess a gyerekkel a korlátokról, és hogy mindig legye elérhető telefonon. Kulcsfontosságú mindig tudni, hogy hol van a gyereked. Azt is kösd ki, hogy amint valami furcsát észlel, azonnal hívjon fel egy előre beállított gyorshívó gombbal.
Meg kell tanítani a gyereket, hogy védje meg magát, ha kell, tudjon határozottan „nemet” mondani, és veszély esetén fusson el.

14-17 évesek
A kamaszok intellektuálisan már fejlettek, viszont hiányzik az élettapasztalatuk, és általában túlbecsülik a problémamegoldó készségüket. A tini egyre jobban tágítja ismeretségi körét, bulikra kezd járni. A baráti kör maga is nyújthat bizonyos fokú védelmet az idegenekkel szemben, viszont veszélyeket is rejthet, mint amilyen az alkohol- és drogfogyasztás. Az sem kizárt, hogy egy-egy buli után ott is alszanak.
Ismét a megelőzés a fontos. Egy nyugis pillanatban beszélgessetek el a buliról, mikor kell hazajönnie, mivel kell odamennie, egyezzetek meg a telefonhasználat kérdésében stb. Ha szerencséd van, kölcsönös megegyezéssel sikerül előre lefektetni a szabályokat. Utólag sokkal nehezebben fogadja majd el. Az sem árt, ha összefogsz a többi szülővel, és közös szabályokat beszéltek meg, így nem kell azt hallgatnod majd, hogy „de a többi gyereknek szabad”.
Ha elkezdenek bandázni, mindig maradjanak a barátaikkal, a lányok pedig mindig párosával járjanak a mosdóba.
Ami az internethasználatot illeti, a legfontosabb megtiltani, hogy olyan idegenekkel találkozzon, akiket a neten ismert meg. Limitálni kell, milyen fotókat és információkat oszthat meg. A chatszobákban mindig használjon álnevet, és szóljon, ha bármi kellemetlenség éri.
Manapság könnyű nyomon követhetővé tenni a telefonokat, de kellemetlen dilemma elé állít: telepíts titokban nyomkövető alkalmazást a gyerek mobiljára? Ha rájön, elveszítheti benned a bizalmát. De ha megmondod, utálni fogja, hogy kémkedsz utána.
Egyezzetek meg abban, hogy csak akkor használod az appot, ha nem tudod telefonon elérni, ha nem ér haza a megbeszélt időben, vagy más okból aggódsz miatta.
Néhány aggódó szülő nyomkövetőt rejt el a gyerek ruháján. Ha elrabolják, ez megmentheti az életét. Ugyanakkor az ilyen eszközzel rendelkező gyerek jobban szoronghat, mint szeretnéd.
VIDEÓ: Ezen a felvételen azt láthatod, milyen könnyen elcsalhatják a gyerekeket akár az apjuk jelenlétében az idegenek:
Via: Mirror