Így tudsz akár egy nap alatt felkészülni az érettségire
Hétfőn kezdődnek az érettségi vizsgák, most már tényleg csak napok, órák vannak hátra a felkészülésből. Mit lehet tenni, ha elúsztál, és teljesen reménytelen a tananyag átismétlése? Hogyan tudsz ilyen rövid idő alatt a leghatékonyabban ismeretekre szert tenni? Mik azok a dolgok, amiket feltétlenül át kell lapozni?
Van néhány segítség, amire nem is gondolsz. Pedig kéznél van, sőt be is viheted magaddal a vizsgára. Persze csak akkor segítenek, ha tudod, hogy mit és hogyan használj belőle. Íme pár hasznos tipp!

1. Magyar érettségi
Idén a középszintű írásbelik megírásához az eddigi 60 helyett 90 perced lesz. A szövegértés után két szövegalkotási feladat is lesz. Az egyik egy érvelés, a másik gyakorlati szövegalkotás, 120-200 szó terjedelemben.
A gyakorlati szövegalkotásnál vagy hivatalos levelet, vagy egy publicisztikai műfajú szöveget kell írnod. A hivatalos levél esetében jó ha felkészülsz, mert szigorú formai és szerkezeti szabályai vannak, ám ezeket memorizálva már könnyű megírni.
Publicisztika esetén lehet például riportot, interjút vagy kritikát is írni, melyeknek szintén megvannak a maguk sajátosságai.
Ha már kevés az időd, akkor döntsd el előre, hogy melyik feladatfajtát választod, és arra készülj fel alaposan.
A műértelmezésnél szintén kétféle lehetőséged lesz. A 150 perc alatt 400-800 szóban vagy két művet kell összehasonlítani, vagy egy művet elemzel. A művek nem csak versek lehetnek, hanem akár novella, vagy ballada is.
Itt is döntsd el, hogy melyik elemzésformát választod majd, és annak szabályait, elemzési szempontjait nézd át.

2. Matematika érettségi
A matekot nem lehet pár óra alatt megtanulni, de nyilván tudod, hogy melyek azok a témák, amikkel hadilábon állsz. A maradék idődben ezeket nézd át. Ha pedig már ez sem fér bele az időbe, akkor a négyjegyű függvénytáblázatot tanulmányozd át alaposan, hogy megjegyezd mit hol találsz benne.
Ez a táblázat ugyan többféle kiadásban is hozzáférhető, de te azt vidd magaddal, amelyikben eligazodsz. A vizsgaszabályzat megengedi, hogy több is legyen nálad, ha éppen arra lenne szükséged.
A középszintű írásbelin feladatsort kapsz majd, az első részre 45 perc, a másodikra 135 percet kapsz. A feladatokat tetszőleges sorrendben oldhatod meg. Ilyen témákra készülj: gondolkodási módszerek, halmazok, logika, kombinatorika, gráfok 20%, számelmélet, algebra 25%, függvények, az analízis elemei 15%, geometria, koordinátageometria, trigonometria 25%, valószínűség-számítás, statisztika 15%.
3. Történelem érettségi
Ha semmi mást, a történelmi atlaszt lapozd végig, és jegyezd meg, hogy mit merre találsz majd meg benne. Az atlaszt ugyanis a közép- és emelt szinten is beviheted, az írásbelire és a szóbeli vizsgára is.
Ebben megtalálod az évszámokat, ábrákat a különféle eseményekről, uralkodók neveit, adatait, háborúk főbb tudnivalóit.
A kérdések között lesz magyar- és egyetemes történelem, rákérdeznek politikai, történelmi eseményekre, társadalmi kérdések, életmód, művelődéstörténet, gazdaság, környezeti kultúra, gazdaság és vallástörténet is téma lehet.

4. Idegen nyelvi érettségi
Itt segédeszközt, szótárat csak az íráskészséget mérő részhez lehet használni. Nagyon fontos, hogy az ABC-t jól ismerd, hogy gyorsan tudj lapozni ennek segítségével. Alaposan nézd át a rövidítéseket is az egyes szavaknál, hogy ezeket azonnal tudd fejből, mert ezzel sokkal hatékonyabbá teheted a szótárazást.
Forrás: Eduline