Home office macskával – tanácsok, hogyan ne menjetek egymás agyára
A kialakult helyzet miatt egyre többen kényszerültök arra, hogy otthon dolgozzatok. Egyesek örülnek ennek, mások kevésbé, és nyilván van, akinek ez nem megvalósítható. Korábban már írtam arról, hogy a cicád nem kaphatja el ezt a vírust, de azért meg kell tenni pár elővigyázatossági intézkedést - a saját érdekedben. Most egy jóval vidámabb témát hozok, mégpedig, hogy a cicáink hogyan viselik az otthonmaradásunkat. Még az is lehet, hogy nem örülnek neki? Lehet, hogy ez frusztrálja a macskád?






Nagyon azért nem kell kétségbe esni, de adok pár tanácsot, amit a cicád és a saját érdekedben is érdemes betartanod. Vérbeli introvertáltként engem talán kevésbé feszélyez az otthoni munka, de még nekem is érdemes bevezetnem bizonyos szabályokat a hatékonyság érdekében. Emellett, mivel többet vagy otthon, ez feszültséget okozhat akkor is, ha egyedül élsz, és akkor is, ha családdal, a macskáról nem is beszélve. A tanácsok mindegyik esetben hasznosak lesznek. Valamint nézegethetsz cuki képeket cicákról, amiket az otthonról dolgozó gazdik készítettek, és töltöttek fel a blog Facebook-csoportjába, amit nagyon köszönök!
Kicsit többet vagy otthon, ennek a cicád örülni fog, ez nyilvánvaló. Ha többet vagytok együtt, ettől automatikusan közelebb kerültök egymáshoz. Már csak azzal is erősödik a kapcsolatotok, hogy egymás mellett vagytok. Vagyis
Egy macska jelenléte tudományosan igazoltan is nyugtatólag hat az emberekre, ami egy krízishelyzetben kifejezetten jó tulajdonság.
De okozhat-e ez, vagyis a folyamatos otthon maradás bajt a cicádnak? Szélsőséges esetben, de igen! Lehet tőle stresszes, zavarodott, elkezdhet almon kívül pisilni vagy akár rongálni is, vagy elbújhat, és más új, rossz szokásokat vehet fel. De miért, és mit tehetsz ellene?
Az egyik komoly veszélye annak, ha otthonról dolgozol, hogy elveszted az időérzéked. Egész nap a gép előtt ülsz, nincsenek kollégák, akikkel elmész kávézni vagy ebédelni, akik kizökkentenek kicsit a monotonitásból. Ez hosszú távon depressziót is okozhat, de a cicádra is rossz hatással lehet. Elfelejted például megetetni, elmarad a szokásos esti játék stb.
Ez az állandóság, a mindig ugyanakkor ismétlődő dolgok adnak neki biztonságot. Enélkül a cicád stresszes lehet, elkezdhet almon kívül pisilni, agresszív viselkedései is lehetnek, sőt, akár beteg is lehet!
Eddig a munkahelyeden dolgoztál, most otthon vagy, a gyerek is otthonról tanul, kicsit talán zsúfoltan is vagytok emiatt. Téged zavar a gyerek "énekházija", őt meg a Skype meeting, nem fértek el a lakásban sem olyan kényelmesen. Ha ez nektek furcsa, és titeket is zavar, a cicátokra is lehet ilyen hatással.
A macskáknak a rutin mellett nagyon fontosak a saját, biztonságos helyeik, ha ezeket elveszed tőle, szintén frusztrált lesz, és jönnek a kellemetlenségek, amiket fent már felsoroltam.






Az iskolák bezárása miatt a gyerekek is otthonról tanulnak, nekik ez pedig talán még nehezebb, mint nekünk. Hiányoznak nekik a barátaik, a közös játékok, és kevésbé tudják ezt elfogadni, mint mi, felnőttek. Ha nem figyelsz, könnyen az lehet a vége, hogy
A macska ettől félős vagy agresszív is lehet, és vagy elbújik a kanapé alá, vagy megkarmolja a gyereket.
A fenti problémák nagyon is valósak egy hosszabb bezártság esetén, de akár rövidebb idő alatt is előjöhetnek. Szerencsére mindegyikre van megoldás, ráadásul nem is olyan bonyolult, csak pár egyszerű dolgot kell betartani. Ezeket sorolom most fel, remélem, segítenek majd neked is!
Akkor is, ha folyamatosan otthon vagy, és nem kell bemenned dolgozni, tartsd a szokásos napi rutint! Kelj fel ugyanakkor, etesd meg ugyanakkor a cicád, játssz ugyanúgy és ugyanakkor vele, mert ezek a szokásos tevékenységek biztonságot adnak neki és neked is, valamint keretet az életeteknek. Ami kifejezetten fontos bezártságban.
Valamint figyelj arra, hogy azért, mert otthon vagy egész nap, ne etesd folyamatosan a cicád! Egyrészt, mert ez elhízáshoz és abból fakadóan betegségekhez vezet, másrészt mert megszűnik rutinnak lenni az etetés.
Ne ülj egész nap a gép előtt, állj fel óránként, sétálj egyet a lakásban vagy igyál meg egy pohár vizet. Utóbbi azért is fontos, mert én is hajlamos vagyok belefeledkezni a munkába, és akár órákon át fel sem kelni, és semmit sem inni. Majd csak azt veszem észre, hogy fáj a fejem a dehidratáltságtól.






Beállíthatsz erre órát is, hogy ne felejtsd el. A szünetekben pedig tudsz almot takarítani is, hát nem szuper? Így ráadásul a napi rutint is könnyebben tudod tartani.
Ha többen laktok együtt, akár emberekkel, akár állatokkal, könnyen előfordulhat, hogy ha neked nincs mit csinálnod, a másiknál keresel elfoglaltságot. Beszélsz hozzá, vagy megpróbálod rávenni, hogy csináljatok valamit együtt. Ha viszont neki dolga van, ez elég zavaró lehet. A macskáknál is igaz ez, vagyis
A kiszámíthatatlan viselkedés sok állatnak okoz feszültséget, és egy feszült macska sosem jó. Ismét csak el kell mondjam, hogy a rutin megtartása nagyon fontos, neked és a macskádnak is! Ha a cicád odajön hozzád, az öledbe ül, és ez téged nem zavar (miért zavarna?), akkor persze hagyd és örülj neki, és persze te is odamehetsz hozzá néha egy kis simivel, de ne legyen ez percenként, vagyis ne "mássz rá"!
A leghasznosabb talán ez a tanács, mert ha el tud a macskád vonulni egy saját, biztonságos helyre, akkor sok mindent jobban el tud viselni. Neked is könnyebb, ha van egy saját asztalod, ahol dolgozol, és ahol közben nem zavar senki, és a macskádnak is, hogy a saját kuckójában ne zargasd, ne kapkodd ki onnan.
Ha pedig az otthon dolgozás miatt elfoglalod az ő egyik kuckóját, mondjuk mert az a szék vagy az asztal volt eddig, akkor nagyon fontos, hogy adj neki helyette egy másikat, különben stresszes lehet emiatt! Például tegyél az asztal mellé egy dobozt, vagy ha az asztal elég nagy, egy párnát rá, ahol aludhat a laptop mellett.





Fontos, hogy ne csak te, hanem a család többi tagja is figyeljen ezekre és a macskára, így a gyerekeknek is magyarázd el, mit szabad és mit nem! Egy gyerek képes az empátiára, ezért kérd meg, hogy élje bele magát a cicátok helyzetébe, pl. ő hogyan fogadná, ha elvennék tőle az ágyát? Vagy percenként felébresztenék, mikor alszik? A legtöbb esetben ez működni szokott, és sokkal jobb lesz a viszony így a gyerek és az állat között.
Persze minden cica más, van, amelyik kifejezetten örül, hogy sokan vannak körülötte és sokat foglalkoznak vele, más macskák viszont szeretnek egyedül szunyókálni. Neked, a gazdinak tudnod kell, milyen természetű a macskád, mi a fontos neki, mi okoz neki örömet és mi stresszeli. Ha ezeket tudod, fel tudsz készülni szinte minden helyzetre, és jól tudod kezelni a váratlan helyzeteket is.
Szerencsére a legtöbb esetben minden rendben van veletek és a cicátokkal is, ők örülnek annak, hogy többet vagytok velük, benneteket pedig megnyugtat a dorombolásuk. A fotók között ilyen pillanatkéket láthattok, amiket a Facebook-csoportban osztottak meg a tagok. Megmosolyogtató képek, jó látni, hogy boldogok vagytok a cicáitokkal most is!