Ez a 10 legköltségesebb betegség Magyarországon
Az Országos Egészségügyi Pénztár (OEP) listát készített azokról a betegségekről, amelyeknek a kezelése a legnagyobb költséggel jár ma Magyarországon.
A cikk szerint ma a magyar államnak átlagosan 107 000 forintba kerül egy magyar állampolgár éves egészségügyi ellátása. Vannak persze olyanok is, akik a kérdéses időszakban még a háziorvosukhoz sem látogattak el,
de olyan ember is akadt, akinek 280 millió forintba került az éves ellátása.

A HáziPatika cikke szerint a magyar állampolgárok közül tizenháromezer olyan személy van, akire több mint 5 millió forintot költött az állam, közülük háromezren vannak, akikre 10 milliót vagy annál többet, 59-en azok, akikre legalább 50 milliót, és 21-en azok, akikre 100 milliónál is többet.
Az OEP a rendelkezésre álló adatok alapján összeállította azt a 10 betegséget, amelyeknek a kezelése a legköltségesebb volt 2015-ben. A sorrend felállításához a betegszámot, az egy főre jutó költségeket és az összkiadást egyenlő súllyal mérlegelték.

1. Mieloid leukémia
A leukémia, vagyis a fehérvérűség a vérképző rendszer rosszindulatú daganatos megbetegedése. Ritka betegségről van szó, 100 ezer emberből 1-2 esetet diagnosztizálnak. A HáziPatika.com szerint a kemoterápia mellett interferon-kezeléssel, csontvelő-átültetéssel, illetve őssejt-transzplantációval kezelik.
2. Sclerosis multiplex
Velőshüvely-szétesés, azaz a központi idegrendszert érintő gyulladásos autoimmun betegség, amelynek során az agy és a gerincvelő idegsejtjeinek védőburka, az úgynevezett velőshüvely vagy más néven mielinhüvely megbomlik - írja a Wikipédia. A tudomány mai állása szerint gyógyíthatatlan betegség, a kezelések célja a beteg élethosszának megnyújtása és az életminőség javítása.
3. Hemofília
A vérzékenység öröklődő betegség, ami a természetes véralvadást gátolja. Magyarországon egymillió lakos közül 30-40-en szenvednek ebben a betegségben - írja a HáziPatika. A betegek folyamatos kezelésre szorulnak, de életkilátásaik nagyon jók.

4. Idült vírusos májgyulladás
A hepatitist elsősorban vírusfertőzések okozhatják. A gyulladás súlyosan és véglegesen károsíthatja a szervet. A C-típusú fertőzés ma már könnyen gyógyítható, de súlyos esetben a beteg májátültetésre szorulhat.
5. Krónikus veseelégtelenség
A vesék működésének folyamatos és visszafordíthatatlan leépülésével jár. A kezelések és a szervátültetések hatalmas költségekkel járnak.
6. A hörgő és a tüdő rosszindulatú daganata
Magyarországon évente körülbelül 6000 új tüdőrákos megbetegedést tartanak nyilván. Elsősorban a dohányzáshoz köthető a kialakulása. Leggyakrabban kemoterápiával kezelik.
7. Myaloma multiplex
A plazmasejtes mielóma az antitesteket termelő plazmasejtekből kiinduló rosszindulatú daganatos betegség - írja a Wikipédia. Nagyjából 2-3 ezer magyar szenved ettől a betegségtől. Célzott kemoterápiával kezelik, de véglegesen sajnos csak nagyon ritkán gyógyítható.
8. Transzplantált szerv és szövet
Magyarországon 1973 óta zajlanak szervátültetések. A leggyakrabban vese, máj, szív, kombinált vese- és hasnyálmirigy, hasnyálmirigy-szigetsejt beültetéseket végeznek.

9. A végbél rosszindulatú daganata
A végbélrákot kemoterápiával és sugárterápiával, illetve bizonyos esetekben műtéttel kezelik.
10. Az emlő rosszindulatú daganata
A mellrák gyakorisága sajnos évről évre nő. A HáziPatika szerint ez Magyarország leggyakoribb női rákja, évi 7500 új megbetegedéssel.
Képek: Pixabay
A cikk 2015-ös adatok alapján készült.
Ha érdekes volt a cikk, kattints a megosztásra!