Itt a lista: a világ 20 legboldogabb országa - egy szomszédunk is közte van!
A jelentést (The World Happiness Report) az ENSZ fenntartható fejlődési megoldások hálózata adta ki szerdán, hat nappal a boldogság világnapja (március 20 előtt). Ezen a listán 156 ország szerepel, helyezésüket több tényező, köztük a várható életkor, a társadalmi szolidaritás és a közéleti korrupció szintje határozza meg. A világszervezet, az elmúlt évekhez hasonlóan, külön listát készített 117 országról annak alapján, hogy mennyire boldogok és találják meg a helyüket bennük a bevándorlók.
Az először 2012-ben közzétett listát eddig még mindig az észak-európai országok uralták.
Az idén Finnország végzett az élen, megelőzve Norvégiát. A top 10 további sorrendje így fest: Dánia, Izland, Svájc, Hollandia, Kanada, Új-Zéland, Svédország és Ausztrália.
Feltűnő ugyanakkor, hogy az angolszász nagyhatalmak nem fértek be az élmezőnybe: az Egyesült Államok a tavalyi 14.-ről a 18. helyre esett vissza, Nagy-Britannia a 19. – egy hellyel megelőzve az Egyesült Arab Emírségeket.
A második 10-es csoportba az európai országok közül Ausztria (12.), Írország (14.) Németország (15.), Belgium (16.), Luxemburg (17.) fért be, az említetteken kívül még Izrael (11.) és Costa Rica (13.) tagja ennek a „klubnak”.
Erős középmezőnyben szerepelnek az olyan befolyásos országok, mint Japán (54.), Oroszország (59.) vagy Kína (86.). Érdekes módon Bhutan, ahol az ország gazdaságát nem GDP-ben, hanem boldogságban mérik, csak a 97. helyen jegyzik. Pedig épp e himalájai királyság javasolta 2011-ben az ENSZ-ben ezt a nemzetközi felmérést. Az abszolút sereghajtó a kelet-afrikai Burundi lett.

Ugyancsak az első helyen végzett Finnország a bevándorlók boldogságát illetően.
A 5,5 milliós országban mintegy 300 ezer külföldi és idegen gyökerű lakos él. A legnagyobb bevándorló közösségek itt más európai országokból érkeztek, de vannak afgán, kínai, iraki és szomáliai közösségek. A legboldogtalanabbak azok az idegenek, akik balszerencséjükre Szíriában próbáltak letelepedni.
John Helliwell, a kanadia British Columbia egyetem professzora, a jelentés társ-szerkesztője szerint egy társadalom boldogsága „ragályos” lehet a bevándorlókra nézve is.
„Akik egy boldogabb országba vándorolnak, nyernek, akik pedig boldogtalanabba, veszítenek” – mondta a professzor.
Meik Wiking, a koppenhágai központú Boldogságkutató Intézet szerint azzal magyarázható az öt észak-európai ország magas helyezése, hogy ezek az államok „jó feltételeket teremtenek a jó élethez”. A felmérés eredménye arról árulkodik, hogy a személyes szabadság és a társadalmi biztonság egészséges mértéke nagyobb súllyal esik a latba a lakosságnál, mint a magas adóterhek. Ugyanakkor az amerikai visszaesés okait Wiking az egyre romló közegészségügyben, a növekvő egyenlőtlenséget produkáló szocio-politikai rendszerben, az emberek közti bizalom és a társadalmi szolidaritás csökkenésében látja – idézte őt a Daily Mail.
Illusztrációk: Unsplash