Egyke vagy? Akkor másként fejlődött ki az agyad, mint annak, akinek van tesója
Az angol Independent által közölt tanulmány szerint azoknak, akik testvér nélkül nőnek fel, nagyobb valószínűséggel alakul ki egészen más agyszerkezetük, mint azoknak, akiknek van testvérük.
Az egykéket gyakran nevezik önzőnek és elkényeztetettnek összehasonlítva azokkal a gyerekekkel, akik testvérrel nőnek fel. Azonban a kínai Csungkingben lévő Southeast University tudósai szerint ez nem csak a viselkedésen látszik meg.
Míg a korábbi tanulmányok javarészt a magatartás- és a kognitív (figyelem, megfigyelőképesség, érzékelés-észlelés, emlékezet) funkciókat és a jellemvonásbeli különbségeket vizsgálták az egykék és a testvérrel rendelkező gyerekek között, addig a kínai kutatás azt próbálta megtudni, van-e különbség köztük idegi alapon is. És az elméletük szerint van.

250 egyetemi diákot vontak be a kutatásba, akiknek nagyjából fele volt egyke. A tudósok az agyukat vizsgálták meg alaposan, emellett pedig a kreativitásukat, a személyiségüket és az intelligenciájukat.
A korábbi eredményeket támasztotta alá, hogy
az egykék átlagosan kreatívabbak voltak, azonban rosszabbul teljesítettek, ha másféle személyiségjegyeket vettek alapul.
Az agyvizsgálatok azt is kimutatták, hogy az ezért felelős részek az agyban is másképpen alakultak ki szerkezetileg.
Azoknál az egykéknél, akik kreatívabbak voltak, magasabb érték volt kimutatható a koponyalebeny szürkeállományában. Az agynak ez a része felel a mentális rugalmasságért és a képzelőerőért. Mindeközben azoknál az egykéknél, akik rosszabbul teljesítettek az egyéb személyiségjegyek terén, alacsonyabb érték volt kimutatható a koponya azon kérgében, ami azért felel, hogyan gondolunk magunkra másokkal való összefüggésben.
A tudósok szerint ez azt mutatja, hogy
a családi környezet, azaz testvérrel vagy egykeként felnőni, hatással van az agy szerkezetének kifejlődésére.

Arról már korábban is számos tanulmány született, hogy mennyire mások lehetnek az egykék, a kínai kutatás azt a plusz információt tette most hozzá, hogy ez az agyban is látható változásokat is okoz. Az pedig, hogy az egykék mások, folyamatos diskurzus tárgya, de vajon mit is jelent ez?
A Mindennapi Pszichológia című lap tavalyi számában Dr. Hammer Zsuzsanna például így írt erről:
„Az egyke gyermekből egyke felnőtt lesz, aki remekül teljesít a saját szakterületén, kitartóan végzi a feladatát, sokszor nagyon sikeres karriert fut be. Sokat dolgozik azért, hogy elérje (a szülei) célját, hogy felnézzenek rá és teljesítményével kivívja mások figyelmét – ezzel csökkentve a társas kapcsolatok terén megélt ügyetlenségeiből származó kisebbrendűségi érzését. Társas kapcsolataiban ugyanis a felnőtt egyke továbbra is bizonytalan.

Természetesen nem mindenki ért egyet ezzel a felvetéssel. A következő bejegyzést a babanet.hu közölte, ahol a cikk szerzője egyáltalán nem értett egyet azzal az állítással, hogy tényleg ez lenne a helyzet:
„Rendszeresen elhangzik, hogy az egyszem gyerek általában elkényeztetett lesz, több vele a probléma, mint azzal a kicsivel, akinek testvérei vannak. A szülők, ha következetesek és határozott korlátokat állítanak a gyerek elé, ezt könnyedén kivédhetik. Nem árt az sem, ha a gyerek érzi, hogy bizonyos elvárásoknak meg kell felelnie, és bizonyos dolgok az ő felelősségi körébe tartoznak. Ha ezek a dolgok hiányoznak, a gyereket az sem menti meg az elkényeztetettségtől, ha akár több testvérrel is együtt él.
Gyakran példálóznak azzal, hogy az egykék magányosak, és hátrányokat szenvednek a szocializáció során. Mintha az egykék nem járnának óvodába, iskolába és egyéb gyermekközösségekbe. Mintha nem lehetnének olyan szoros baráti és egyéb, családi kötelékeik (pl. unokatestvér), ami már-már testvérinek nevezhető a maguk apró-cseprő problémáival, veszekedéseivel.
Vannak tehát pró és kontra érvek az egykék helyzetét illetően, azonban különösen érdekes a kínai kutatás egyébként éppen abban az országban, ahol az 1979-ben elindított egykepolitikának köszönhetően a családok csak egy gyereket vállalhattak.
Forrás: Independent, Babanet, mipszi.hu