Miért költözik valaki Kaliforniából Budapestre?
Gyakran kérdezünk meg turistákat, hogyan vélekednek országunkról, és sokszor olvasunk cikkeket Magyarországról, amiket külföldiek írnak. Ilyenkor persze sosem tudni, mennyire udvariasságból mondanak szépeket rólunk, vagy sértődöttségből csúnyákat. Ám ki ismerhetné jobban Magyarországot, mint az, aki több mint 10 éve itt tanít, és aki feltehetően ezután is itt fog élni?
Phil Done amerikai írót, tanárt és bloggert az An American in Budapest blog (Egy amerikai Budapesten) szerzőjeként ismerhetitek, blogján rendszeresen jelentkezik Magyarország kultúráját, szokásait bemutató posztokkal. Nagyon szereti hazánk - egy külföldi szemével - egzotikus szokásait, blogbejegyzéseiben is ezekről ír. Hamarosan egy könyve is megjelenik Magyarországról.
Hogyan kerültél Magyarországra?
Kaliforniában születtem és ott is nőttem fel. Ide s tova 25 éve tanítok, ebből 15 évet egy kaliforniai általános iskolában töltöttem. Tizenöt év után viszont úgy döntöttem, a közoktatás helyett inkább a nemzetközi tanítást választom - így költöztem Magyarországra. Már tíz éve angolt és drámát tanítok az American International School of Budapest nevű magániskolában. Ezen kívül íróként is dolgozom, két könyvem is van – ha minden jól megy, idén jön a harmadik.
Miért költözik egy amerikai Kaliforniából Budapestre?
2000-ben részt vettem egy tanárok számára tartott állásbörzén Londonban. Akkor az AISB-nél volt felvétel és munkát ajánlottak nekem, csakúgy, mint számos másik európai ország iskolái. Én mégis Magyarországot választottam, mert egzotikusnak hangzott. Sosem voltam Közép-Európában azelőtt.
Magyar nyelvtudás nélkül hogyan boldogul, hogy szerez például autót vagy lakást Magyarországon egy amerikai?
Nem könnyen, de nekem szerencsém volt. Vannak magyar kollégáim, akik segítettek.


Mit tudtál Magyarországról, mielőtt ide jöttél?
Nem sokat. Tudtam valamennyit az ország történelméről és a magyar zeneszerzőkről, mert középiskolában zenét tanultam. Azt is tudtam, hogy hol van Budapest. Sokan azt gondolják, hogy az amerikaiaknak fogalma sincs a földrajzról, de én ezzel nem értek egyet. Persze, vannak emberek, akiknek fogalma sincs a világ földrajzáról, de ez mindenhol előfordul, hisz ismerek olyan európai embert, akinek Amerika ismeretlen.
Amikor megjöttél, Budapest olyan volt, mint ahogy elképzelted?
Amikor először megérkeztem, megkérdeztem magamtól: „Mit tettem?” Nagyon csalódott voltam. Az út a reptérről a belvárosba nagyon koszos volt. Viszont akkor, amikor megpillantottam a csodálatos kilátást a Budai Várra, a Dunára és a hidakra… elállt a lélegzetem. Akkor azt mondtam: „Igen, én tudok itt élni!”
Mikor indítottad a blogodat?
Kicsit több, mint egy éve indítottam el a blogom An American in Budapest címmel. Jelenleg az oldalnak körülbelül 20 000 látogatója van havonta. Írásaimban különböző nézőpontokból közelítem meg a magyar kultúrát és szokásokat. A blogom egyaránt szól magyaroknak és amerikaiaknak. Meglepődtem, mikor láttam, hogy az olvasóim nagy része magyar (Phil a cikkeit angolul publikálja – a szerk.), és sok magyar olvas a tengeren túlról is. Talán szeretik a saját kultúrájukat más szemüvegén keresztül látni?
Sok blogger Magyarország problémáival foglalkozik, én a pozitív dolgokra fókuszálok. Tényleg nagyon-nagyon sok gyönyörű dolgot lehet írni erről az országról. Néha egy magyar amerikai nagykövetnek érzem magam.
Mondj három különbséget Budapest és Kalifornia közt!
Jóval több van, mint három! Először is, az időjárás. Februárban Kaliforniában még járhatsz rövidnadrágban és pólóban. Nagyon hiányzik a meleg időjárás. Kaliforniában óriási parkolók vannak – kicsit ezek is hiányoznak. Az étel arrafelé sokkal könnyedebb, nem eszünk annyi tejfölt és sokkal több salátát fogyasztunk. Kaliforniában az utak jó állapotban vannak, mert sűrűn burkolják őket újra, náluk nem igazán találni göröngyös utakat. Amerikában csekkeket írunk vásárláskor, ezt Magyarországon egyáltalán nem csináljuk. Persze van közös is a két helyben – a kitűnő borok!

Phil szüretel
Mi az amit szeretsz abban, hogy itt élsz?
Szeretem a magyar építészetet és a történelmet. Szeretem az évszakokat. Kaliforniában nincs négy külön évszak. Nagyon szeretem a magyar borokat és az ételeket – annyira, hogy túl sokat eszem és a nadrágjaim már túl szűkek.
Mit gondolsz a magyar emberekről?
Sok magyarral dolgozom együtt. Az emberek emberek, és ez mindenhol így van. Amit én látok, hogy a magyarok nagyon keményen dolgoznak és udvariasak. Imádom, hogy mikor visszaviszem a tálcám ebéd után, az emberek, akik látják, hogy végeztem az ebéddel azt mondják „Egészségedre!” Ilyet mi nem mondunk Amerikában. Ez elbűvölő.
Hogy állsz a magyar nyelvvel?
Attól tartok, hogy nem túl jól. Amikor ideköltöztem, elkezdtem tanulni, de a magyar kollégáim rendszeresen kinevettek a kiejtésem miatt.
Mik a terveid a jövőre nézve?
Szeretnék még többet írni. Remélhetőleg idén elkészül a harmadik könyvem a magyarországi tapasztalataimról és a kalandjaimról. Ha megírom, az lesz a címe „Apple Pie, Meet Gulash” (Magyarázat: Az Apple Pie, azaz az almás pite kifejezetten amerikai étel, a Gulash, azaz a gulyás pedig tipikus magyar. Tehát a könyv címe, „Almás pite, bemutatom gulyást”, ami egy szellemes fordulat, és azt jelenti, „Hadd mutassam be Magyarországot!” – a szerk.)
Ha kíváncsi Phil posztjaira, akkor kattints erre a linkre és olvasd el blogbejegyzéseit (persze, ha tudsz angolul)!
Ha neked tetszik az, ahogy Phil jó hírünket viszi a világban, nyomj egy lájkot!:)