ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Coronavírus: a fogászati rendelők zárva – mit tehetünk ebben a helyzetben?

Mit tegyünk, ha fájdalmat vagy fogínyvérzést tapasztalunk? Mire figyeljünk, amikor a fogorvosi ellátást csak korlátozottan vehetjük igénybe?


A Coronavírus járvány miatt a legtöbb fogászati rendelő ajtajai bezártak. Ez annyit jelent, hogy fogorvosi ellátásra most csak nagyon indokolt esetben kerül sor, és annak körülményei is eltérnek az eddig megszokottól. Mit tegyünk, ha fájdalmat vagy fogínyvérzést tapasztalunk? Mire figyeljünk, amikor a fogorvosi ellátást csak korlátozottan vehetjük igénybe?

Fogászati ellátás a coronavírus járvány idején

Mindenekelőtt arra érdemes rávilágítanunk, hogy egy modern fogászati rendelőnek a sterilitás és a higiénia szentélyének kell lennie. Az erre vonatkozó egészség- és járványügyi rendeletek évek óta igen szigorúak. Ha valaki praxist szeretne üzemeltetni, akkor előírás az eldobható, egyszer használatos kellékek használata, illetve az egyéb eszközök rendkívül alapos, gépi sterilizálása. Hogy miért? Mert a kórokozók könnyen juthatnak be szájon át az emberi szervezetbe. Vagyis, amikor elül majd a járvány és minden visszatér a megszokott mederbe, nem kell a fent említett jelenség miatt aggódnunk.

Miért van ez esetben szükség a rendelők bezárására? A Coronavírus járvány ideje alatt a problémát nem elsősorban az egészségügyi intézmények és az általuk betartott higiéniai gyakorlatok jelentik, hanem az, hogy a rendelőkben és várakozó termekben nagy számban összegyűlhetnek a betegek, akikről nem tudni, melyikük vírushordozó. A nem fertőzött betegek pedig közvetlenül érintkeznek a fogorvossal vagy a fogászati asszisztenssel. Vagyis, nem csupán a többi páciens biztonsága forog kockán, de a személyzeté is.

Mivel a járvány terjedése rendkívül nagy méreteket ölt, ezért a megfékezését illetően a körülményekhez igazodva rendszeresen lépnek életbe a különböző, újabb és újabb kormányrendeletek. Számos fogászati rendelő döntött úgy, hogy személyzete és páciensei biztonsága érdekében felfüggeszti működését. A betegek számára javasolják a mostanra tervezett fogászati ellenőrzések, kezelések és egyéb beavatkozások későbbre halasztását, illetve, hogy az emberek kizárólag indokolt és sürgős ellátást igénylő esetekben jelentkezzenek orvosi ellátásért. Az ügyeletes orvosok most csak olyan akkut problémákat látnak el, ahol a beteg nagyfokú fájdalmat, kiterjedt duzzanatot vagy komoly fogínyelváltozást tapasztal.

A fogfájás otthoni csillapításának módszerei

A fogfájás mindenki számára egy igen kellemetlen és zavaró jelenség, azonban a jelenlegi helyzet tükrében reálisan kell felmérnünk azt, hogy a fájdalom mértéke tűrhető és elviselhető, vagy olyan méreteket ölt, ami indokolja a sürgősségi ellátást. Ez mindenképp egy kényes és relatív kérdés, azonban a járvány kapcsán mégis elsőként mérlegelendő. Az esetek többségében - legalábbis ideiglenesen - magunk is orvosolhatjuk a problémát. A szájüregi fájdalmak hátterében leggyakrabban valamilyen betegség, vagy az általános higiéniai gyakorlatok elhanyagolása áll. Sokan tévesztenek össze egy kellemetlen, - például afta okozta - diszkomfort érzetet, a valós szájüregi problémával. Mielőtt komolyabb beavatkozás szükségességét fontolgatnánk, célszerű odafigyelni a rendszeres fogmosásra, fogselymezésre és a szájöblítők használatára. Ezek mindegyike preventív célt szolgál, nem csupán most, a járvány idején, de normál körülmények között is, amikor akadálytalanul üzemel a fogászati ellátás.

- fájdalomcsillapítók

A patikákban számos olyan nem-vényköteles készítmény közül választhatunk, mellyel csökkenthető a fájdalom. Ezek rendszeres, hosszútávon történő szedése a májat károsító mellékhatásaik miatt bár nem ajánlott, azonban átmenetileg hatékonyan szüntetik meg a fájdalomérzetet, javítva ezáltal az általános közérzeten, életminőségen.

- szegfűszegolaj és Valeriana cseppek

A szegfűszegolajat a fogorvoslás széles körben alkalmazza, és olyan készítmények alapja, mint például az Eugenol. Szegfűszegolajból készül, és a foggyökér, a foggyökér-csatornák valamint a fogszuvasodás fertőtlenítéséhez használják. Szintén egyik alapvető összetevője azoknak a készítményeknek, melyeket a fogbél gyógyításánál alkalmaznak. A szegfűszegolaj bizonyítottan semlegesíti számos fogszuvasodásért, és egyéb periodontális megbetegedésért felelős baktérium hatását. Ezért, ha valaki fogszuvasodást, vagy egyéb beazonosíthatatlan kellemetlenséget tapasztal a szájüregében, egy szegfűszegolajba mártott vattapálcikát nyomjon rá az érintett területre. A Valeriana-cseppek hasonló hatással bírnak, és az alkalmazásuk is megegyező a szegfűszegolajéval.

Noha ezen eljárások egyike sem helyettesíti a szükséges fogászati beavatkozást, azonban ideiglenesen segít a fájdalom és a kellemetlen érzet csillapításában, valamint a fogínyvérzés és a gyulladásos állapotok visszaszorításában.

- szájvíz

Az otthon alkalmazható hatásos szerek egyike a szájvíz. Némelyik gyógynövény alapú, azonban célszerű azt a professzionális összetételű változatot választanunk, amelyik antibakteriális és fertőtlenítő hatással bír. Ezek egyik jellegzetes hatóanyaga a cetilpiridinium-klorid, amely megtalálható az Oral-B Professional szájvizekben is.

- a szuvas fog alapos tisztítása

A szuvas fog táptalaja a baktériumok további szaporodásának, épp ezért fontos, hogy alaposan eltávolítsuk belőle az ételdarabkákat. A fogmosást gyengéd mozdulatokkal végezzük, a fogközökben használjunk fogselymet, és öblögessünk szájvízzel, gondoskodva arról, hogy a szájüregből az ételmaradványokat maradéktalanul eltávolítottuk.

- rágás a másik oldalon

Annak szabályát követve, hogy egy irritált területen nem fokozzuk tovább az irritációt, a legegyszerűbb megoldást azt nyújthatja, hogy rágásnál az érintett területtel szembeni oldalon rágunk. Ezt a megoldást többnyire ösztönösen is alkalmazzuk, itt csupán azért kerül megemlítésre, hogy bárki bizonyossággal használhassa ezt a módszert.

Fogínyproblémák – hogyan kezeljük ezeket otthon?

A fogínyproblémák viszonylag gyakoriak. Sokan panaszkodnak a fogíny ismeretlen eredetű gyulladására, illetve fokozott érzékenységére, amely gyakran párosul vérzéssel, fájdalommal, duzzanattal, vagy fogmosás során tapasztalt kellemetlen érzéssel.

A gingivitisz, - közismert nevén fogínygyulladás - igencsak gyakori rendellenesség. Súlyosságának mértéke változó és előfordulhat, hogy enyhe formája magától is rövid időn belül elmúlik. Komolyabb esetekben azonban napokon át tartó, kellemetlen és fájdalmas érzéssel járhat, mely rontja életminőségünket és közérzetünket. A fogínygyulladás hátterében számos dolog állhat, nézzünk néhány példát:

- A megfelelő szájápolás hiánya, azaz a ritkán végzett fogmosás, fogselymezés és szájvíz használat.

- Túl erős mozdulatokkal végzett fogmosás, melynek hatására a fogíny sérülhet és begyulladhat.

- Egyes kemény vagy éles ételdarabkák megszúrhatják vagy felsérthetik az íny felületét.

- A rosszul felhelyezett műfogsor által gyakorolt nyomás, szintén az íny gyulladásához vezethet.

- Autoimmun betegségek, melyek helyi vagy kiterjedt fogínygyulladást eredményeznek.

- Antibiotikum kúra mellékhatása.

- Bulimia vagy gyakori hányás, ugyanis a gyomorsav megváltoztatja a szájüreg normál pH értékét.

- Vitaminhiány, különösen C- és B-vitamin esetében.

- Egyes gyógyszerek, például vérnyomásra felírt tabletták szedésének mellékhatása.

Hogyan kezelhető házilag a fogínygyulladás?

- A korábban már említett szegfűszegolaj segít a fogínygyulladás és vérzés csillapításában. Használjuk borogatásként a fogínyre, hasonló módon, mint amikor egyéb fogászati problémát kezelünk. Ha nincs otthon szegfűszegolaj, egy szegfűszeg rágcsálása is ugyanolyan hatásos lehet.

- Az aloe vera hasonló jótékony tulajdonságokkal bír, hatékonyan csökkenti a gyulladást, azonban a vérzést nem csillapítja úgy, mint a szegfűszeg.

- Szedjünk B- és C-vitamint az előírásoknak megfelelően.

- Öblögessünk zsálya vagy kamillateával. Szűrjünk le egy tömény főzetet, várjuk meg, míg langyosra hűl és öblögessünk vele naponta többször.

- Készíthetünk hidrogén-peroxidos szájvizet házilag, fele-fele arányban. Öblögessünk vele naponta háromszor, ezzel enyhítve a tüneteket.

- Öblögessünk hasonló módon sós vízzel: egy pohár vízbe tegyünk egy kávéskanálnyi sót.

Preventív szájápolás

Elengedhetetlenül fontos, hogy ne csak a kezünket és használati tárgyainkat, de szájüregünket is rendszeresen tiszítsuk, ugyanis minden olyan felületre és testrészre oda kell figyelni, amely érintkezhet kórokozókkal.

A megfelelő szájápolással védjük egész szervezetünk egészségét, jelentősen lecsökkentve a fertőzés esélyét. A szájon át bekerült baktérium a keringésen keresztül eljuthat a szívhez és más szervekhez, amely növeli a betegségek kockázatát és súlyosbíthatja az olyan krónikus betegségeket, mint például a cukorbetegség, a vesegyulladás, a szívhártya-gyulladás vagy reuma.

Helyes szájápolás lépésről-lépésre:

1. lépés – RENDSZERESEN VÉGZETT FOGMOSÁS

Ha lehet, próbáljunk meg fogat mosni minden főétkezés után, hogy megelőzzük a lepedék lerakódását és fogkő kialakulását. Ha ez nem minden esetben megoldható, ragaszkodjunk a rendszeres, napi kétszer, reggel és este történő fogmosáshoz!

2. lépés – A MEGFELELŐ FOGKEFE KIVÁLASZTÁSA

Válasszuk ki a megfelelő fogkefét! Ez egyéni döntés, legyen szó manuális vagy elektromos fogkeféről, azonban érdemes tudni, hogy a manapság leghatékonyabbnak tartott készülékek a 3D fogkefefejjel rendelkező fogkefék, melyek rezgő-forgó és pulzáló mozdulatokkal tisztítják a fogak felületét. Ilyen készülék például az Oral-B Genius X és az Oral-B 10000 N szónikus-forgó modell. Ezek rendkívül érzékeny készülékek, melyek képesek még a fogakra helyezett nyomás erősségét is figyelni, így a karantén végén egészséges, hófehér és ragyogó fogakkal térhetünk vissza a normál kerékvágásba.

3. lépés – FOGSELYEM HASZNÁLAT

A helyes szájápolás elengedhetetlen az ételmaradványok fogközökből történő alapos eltávolításának szempontjából. Használjunk fogselymet, melynek segítségével a legapróbb morzsa is könnyen eltávolítható.

4. lépés- ÖBLÖGETÉS SZÁJVÍZZEL

Amint végeztünk a fogmosással és fogselyem használattal, érdemes szájvízzel öblögetni, ugyanis ez nemcsak az apróbb ételmaradványokat mossa ki a fogak közül, de frissíti a leheletet és antibakteriális hatásának köszönhetően fertőtleníti a szájüreg teljes egészét.

Ha szeretne többet megtudni a helyes és átfogó szájápolási rutinhoz szükséges termékekről, kattintson ide.

5. lépés – ÉTREND ÉS ÉLETMÓD

Lehet, hogy nem is gondolnánk, azonban érdemes odafigyelni arra is, mit fogyasztunk. Próbáljuk meg csökkenteni a cukor- és szénhidrát bevitelt, amely táptalaja a fogszuvasodásnak. Helyette fogyasszunk vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag ételeket! Az alkohol, bár kiváló fertőtlenítőszer, azonban fogyasztása már kevésbé jótékony hatású, ugyanis gyakori fogyasztása gyengíti a szervezetet. A cigarettára is ez vonatkozik, azonban az nem fertőtlenít és még a szaga is kellemetlen.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Már nem a Hanna a legnépszerűbb lánynév, a fiúknál a Dominik kirobbanthatatlan
A lányoknál az Abigélek és a Nazirák, míg a fiúknál az Ábelek és az Eliotok hajráztak nagyon 2023-ról 24-re. Az élmezőnyben csak kisebb cserék történtek.


Mint minden évben, most is megtudhatjuk, hogy mik voltak a legnépszerűbb lány- és fiúnevek az elmúlt esztendőben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint.

Bár hazánkban folyamatosan gondot jelent a megszületett gyerekek alacsony száma, ennek sok hatása nincs a névadási szokásokra, igaz, néhány érdekes trend megfigyelhető.

A lányok esetében változás történt az első helyen: a korábban vezető Hannát beelőzte a 2023-ban még csak harmadik Luca.

Az élmezőny itt a következőképp néz ki:

  1. Luca
  2. Hanna
  3. Zoé
  4. Anna
  5. Emma
  6. Léna.

A lista első 50-jében a legnagyobbat az Nazirák ugrottak előre: a korábbi 76. helyett már a 40. legnépszerűbb név a listán. Az Abigélek is nagyot mentek: ők a 38.-ról a 27. helyre törtek előre.

A további listát itt lehet böngészni:

A fiúknál sokkal nehezebben változnak a trendek. Ott 2023-hoz képest nincs változás a dobogón, de az első 15-ben sincsenek jelentős változások. A 23-ban még negyedik Mátéknak tavaly meg kellett elégedniük a 6. hellyel, a Milánok és a Marcellek is beelőztek. Itt az élmezőny így néz ki:

  1. Dominik
  2. Olivér
  3. Levente
  4. Marcell
  5. Milán
  6. Máté.

Az első 50-ben itt az Ábelek dobbantottak nagyot: 14 helyet előre ugorva a 34.-ről a 20. helyre ugrottak. Nem panaszkodhatnak a Barnabások sem, akik a 25.-ről a 19.-re kerültek. Némi meglepetésre hatalmas, 25 helyes röppályával éppen befértek az első 50.-be az Eliotok. Tavaly Magyarországon 228 kisfiú kapta ezt a nevet.

A fiúnevek további listája:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
Megnéztük, mi történik a textilgyűjtő konténerbe dobott ruhákkal!
Megnéztük, mit jelent a valódi újrahasznosítás: mi történik a ruhákkal, ha nem a kukába, hanem a megfelelő helyre kerülnek. Videón mutatjuk, miért nem mindegy, hová dobod a textilt!


Valószínűleg a te szekrényed mélyén is lapul néhány kinőtt, kifakult, lyukas vagy egyszerűen csak megunt ruhadarab. És ha már tudatos vagy, akkor nem a kukába, hanem egy textilgyűjtő konténerbe dobod ezeket. De vajon mi történik velük ezután? Hova kerül a póló, amit öt éve már csak alváshoz hordtál? Vagy a kabát, amit még mindig sajnálsz, de tudod, hogy már kiszakadt és sosem veszed már fel?

Mi nemcsak feltettük ezeket a kérdéseket, hanem utánajártunk a pontos válaszoknak – testközelből! A székesfehérvári válogatóüzemben, a Textrade Kft.-nél jártunk, ahová a MOHU textilgyűjtő konténereiből származó ruhák kerülnek. A TikTok-videónkban megmutatjuk, mi történik a konténerbe dobott darabokkal – a válogatástól az újrahasznosításig.

VIDEÓ: Nézd meg, hogyan zajlik a válogatás, mi történik a darált anyaggal, és hova kerülnek a legmenőbb vintage ruhák!
@szeretlekmagyarorszag.hu #hirdetés te tudtad, hova kerülnek a ruhagyűjtőből a ruhák???? #mohu #gyűjtőkonténer #szmo #szeretlekmagyarország ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Az első szűrő: ruhaként még használható?

A folyamat azzal kezdődik, hogy megvizsgálják: egyáltalán viselhető-e még az adott darab. Ha igen, akkor kategóriák szerint szétválogatják – nadrág, kabát, gyerekruha, szoknya, blúz, kiegészítők stb. Ezután több körös szortírozás következik, amelyben anyagminőség alapján döntenek a ruhák további sorsáról.

A jobb állapotú darabok európai second hand üzletekben landolnak, a gyengébb minőségűek pedig – lebálázva – afrikai piacokra kerülnek. Van azonban egy különleges szekció is: a „vintage válogató”, ahová a beérkezett ruhák legjobb 1%-a kerül. Ezek a darabok különösen keresettek a menő second hand butikokban, és nem ritkán újra divatot csinálnak abból, amit más már elfeledett.

Mi lesz a teljesen hordhatatlan ruhákból?

Ha a textil már nem hordható – például szakadt, foltos vagy nagyon elhasználódott –, akkor a darálóba kerül. Innen két út vezethet: az egyik az RDF, vagyis az energetikai hasznosítás. Az így ledarált ruhadarabokat erőművekben elégetik, és energiát nyernek belőlük. A másik lehetőség, hogy ipari célokra használják fel őket: például autók hangszigeteléséhez, töltőanyagként vagy tisztítórongyként. Ez már önmagában is sokkal jobb sors, mint a szeméttelep – de ehhez az kell, hogy te jól dönts: ne a kommunális hulladékba dobd a textilt!

Miért fontos ez az egész?

A ruháink előállítása hatalmas környezeti terheléssel jár: rengeteg víz, energia és szennyezés kapcsolódik egy-egy új pólóhoz vagy nadrághoz. Ha ezeket a darabokat elhasználás után egyszerűen elégetjük vagy elásva tároljuk, azzal mindezt az erőforrást elpazaroljuk – ráadásul

sok műszálas textil lebomlás helyett mikroműanyagként szennyezi a földet és a vizeinket.

Hol találsz textilgyűjtő konténert?

A textilgyűjtő konténerek országszerte megtalálhatók. Jelenleg Magyarországon 3000 textilgyűjtő konténer érhető el, és a cél, hogy 2026 végére ez a szám elérje a 6000-et. Tavaly már 1200 új gyűjtőt helyezett ki a MOHU, és a tervek szerint minden 2000 főnél nagyobb településen elérhető lesz ilyen konténer, amennyiben a telepítési feltételek biztosítottak.

Az első ilyen konténerek már megtalálhatók hulladékudvarokban, kiskereskedelmi egységeknél és településeken, de a hálózat folyamatosan bővül. Ha szeretnéd megtudni, hol van a hozzád legközelebbi gyűjtőpont, keresd fel a MOHU térképes keresőjét.

A konténerek telepítésére önkormányzatok és kiskereskedelmi egységek online jelentkezhetnek a MOHU Gyűjtőkonténer igénybejelentő oldalán. Ha egy vállalkozás vagy település szerződést köt, a telepítés ingyenes, és a MOHU alvállalkozója rendszeresen üríti a konténereket.

És mit tehetsz te?

A legegyszerűbb dolog: ha megválsz egy ruhától, ne az otthoni szemetesbe dobd! Vidd el egy MOHU-s textilgyűjtő konténerhez. Ezekből már több mint 2800 van országszerte, és folyamatosan bővül a hálózat. A legközelebbi konténert könnyen megtalálod a MOHU térképes keresőjében. Ezzel egy apró, de nagyon is számító lépést teszel a fenntarthatóság felé. Minden egyes bedobott ruhadarab esélyt kap az újrahasználatra vagy újrahasznosításra – és közben te is teszel valamit a környezetért!


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
KVÍZ: Te mennyire vagy tudatos megtakarító?
Infláció feletti hozam - de mivel is? Hogyan érdemes kezelni a megtakarításainkat? Töltsd ki kvízünket, és tudd meg, mennyire vagy tisztában a megtakarítási lehetőségekkel!


Pénzügyi öngondoskodás. Ismerősen hangzik a fogalom? Vagy nem csak a fogalom van meg, de a gyakorlatban is sikerül megvalósítani?

Egy korábbi videónkban ezzel a témával kapcsolatban kérdeztük az utca emberét, és bár kiderült, hogy nagyon különböző az egyes válaszolók tudásszintje, egy dologban mindenki egyetértett: hosszú távú céljaink eléréséhez elengedhetetlen a megtakarítások helyes befektetése, felhasználása.

A váratlan költségekre elkülönített pénz mellett öngondoskodásnak minősül egy konkrét célra félretett összeg is. Az OTP Bank 2024-es Öngondoskodási Indexe szerint pedig már

többen vannak azok, akik hajlandóak lemondani napi kiadásokról, hogy a jövőjükre félre tegyenek (58%), mint azok, akiknél a pénz csak jön és megy.

A Groupama és az OTP Bank tavalyi kutatása alapján ugyan a háztartások 40 százaléka rendelkezik megtakarítással, ám több mint harmaduk még mindig kizárólag csak készpénzben vagy tartja pénzét. A megtakarítással rendelkezők közül sokan állampapírba fektették a pénzüket: idén a 16 - 75 éves lakosság közel negyede számít állampapírból származó kifizetésre.

Tippek tudatos megtakarítóknak

Fabriczki Rita, az OTP Bank megtakarítási termékekért és szolgáltatásokért felelős területének vezetője kiemelte, hogy már kisebb pénzügyi döntésekkel is tízezreket takaríthatunk meg. Ha pedig a régóta megtakarított, vagy az állampapírokba fektetett, most lejáró megtakarításunkat, illetve az állampapír kamatfizetésekből érkező összegeket szeretnénk okosan felhasználni vagy újra befektetni, akkor elengedhetetlen a tudatos tervezés.

Mielőtt döntést hozunk, érdemes mérlegelni a pénzügyi céljainkat, az elérhető befektetési lehetőségeket, az időtávot és a kockázatokat. Ha kérdésünk merül fel, ne féljünk szakértői segítséget kérni - az OTP Bank szakértői az élethelyzetünkhöz, céljainkhoz igazodva segítenek megtalálni a számunkra legmegfelelőbb megtakarítási megoldást.

A tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül befektetési ajánlásnak, vagy ajánlattételi felhívásnak. Az OTP Bank Nyrt. által forgalmazott értékpapírokkal és befektetési formákkal kapcsolatos konkrét információkról, a költségekről és a lehetséges kockázatokról részletesen tájékozódjon az OTP Bank holnapján (www.otpbank.hu) elérhető hivatalos tájékoztatóból és a kezelési szabályzatból, valamint hirdetményből.

A megtakarításokról szóló egyszerre játékos és edukatív kvízünk segítségével tesztelheted, te mennyire vagy tudatos a témában.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Húsvéti bevásárlás: teszteltük, hogy alakulnak az árak, és megnéztük, hogyan kerül a csokinyuszi a boltokba
Húsvét közeledtével kíváncsiak voltunk, hogyan készülnek fel az áruházak az ünnepi rohamra és teszteltük, mennyibe kerül vajon egy húsvéti bevásárlás. Videónkból kiderül, mennyit sikerült spórolni a kasszánál, de kulisszatitkokat is mutatunk: utánajártunk, hogyan kerül a csokinyuszi a Tesco polcaira.


Ahogy közeledik a húsvét, egyre többen indulnak útnak, hogy beszerezzék az ünnepi asztalhoz szükséges finomságokat – a sonkától kezdve a tojásig, a kalácstól a csokoládé nyuszikig. Idén mi is bevásárlókosarat ragadtunk, és ellátogattunk a Tesco budaörsi áruházába, hogy megnézzük, milyen árakkal és kínálattal számolhatnak a vásárlók húsvét előtt.

Vajon idén mennyire kell mélyen a zsebünkbe nyúlni, ha a klasszikus húsvéti finomságokkal szeretnénk feltölteni a kosarunkat?

A vásárlás során azonnal szembetűnt, hogy nem mindegy, hogyan válogatunk! A Tesco Clubcarddal ugyanis nemcsak a kosarunkat tölthetjük meg ínycsiklandó termékekkel, de jócskán spórolhatunk is. Egy-egy terméknél akár több száz forintot is, így érdemes beszerezni a digitális kártyát azoknak is, akik eddig nem használták. Az akciók a húsvéti szezonban különösen előnyösek, hiszen az ilyenkor jellemző nagybevásárlások során összeadódik a megtakarítás.

Nagybevásárlás olcsóbban

Szalámi, tészta, kukoricakonzerv, liszt, öblítő, mosogatószer, kutyaeledel. Tipikus bevásárlólista, ráadásul tipikusan 2-3 helyre is elmegyünk, hogy mindezt beszerezzük. A Tescónál viszont mindezt egy helyen, és még olcsóbban megvehetjük, mint tavaly ilyenkor. Az áruházlánc ugyanis áprilistól 260 olyan termék árát is csökkentette a tavalyinál alacsonyabb szintre, ami nagyobb bevásárláskor kerül a kosarakba. Legyen szó akár húsvéti készülődésről, nagytakarításról vagy a hűtőszekrény feltöltéséről, a Tesco Árgarancia programjában és kedvező Clubcard-árain mindent megtalálsz, amire szükséged van.

A húsvéti roham idején a polcok gyorsan ürülnek, a termékek pótlása azonban zökkenőmentesen zajlik – köszönhetően a Tesco hatalmas logisztikai hálózatának. Hogy megtudjuk, hogyan jutnak el időben a húsvéti termékek az áruházakba, ellátogattunk a Tesco logisztikai központjába is. Megnéztük, hogyan működik Szigetszentmiklóson, ahonnan az ünnepi kínálat java is útnak indul.

A húsvéti bevásárlásról és a logisztikai központban tett látogatásról készült videónkat nézd meg itt - a végén pedig az is kiderül, mennyit sikerült spórolnunk:

Belestünk a kulisszák mögé, és Melhardt Norbert raktárvezető vezetésével megnéztük azt az elképesztő,

100 ezer négyzetméteres komplexumot, amely nemcsak méreteiben és technológiai megoldásaiban lenyűgöző, hanem arra is képes, hogy 24 órán belül kiszolgáljon 198 Tesco áruházat országszerte.

Itt láthattuk, hogy milyen összehangolt munkára van szükség ahhoz, hogy az ország több száz üzletébe eljussanak az ünnepi áruk. A raktárakban már hetekkel az ünnep előtt megkezdődik a húsvéti áruk fogadása, rendszerezése, majd szétosztása. A precízen működő logisztikai rendszernek köszönhetően a polcokon mindig friss és megfelelő mennyiségű áru várja a vásárlókat – még az utolsó pillanatban is.

Miért kellett ez az új központ?

A válasz egyszerű: hatékonyság és fenntarthatóság. A korábbi herceghalmi és gyáli raktárakat egy központba vonták össze, hogy kevesebb megtett kilométerrel, kisebb környezeti terheléssel és gyorsabb kiszállítással működjön a Tesco logisztikája. A számok önmagukért beszélnek: az éves szén-dioxid-kibocsátás várhatóan 830 tonnával csökken, és a megújuló energiát több mint 8600 napelem biztosítja.

Mi van a színfalak mögött?

Március óta teljes kapacitással pörög a központ, ahol minden terméktípus külön zónát kapott: a hűtést nem igénylő szárazáru, a zöldség-gyümölcs, a tejtermékek, húsok és halak mind saját részlegben „laknak”, különböző hőmérsékletű csarnokokban.

Külső szemlélőként a legdurvább talán az 1 fokos hűtőcsarnok, ahol zsilipes dokkolórendszer akadályozza meg a hőveszteséget, és ahol egy kamion rakodása pont úgy történik, mint egy svájci óramű működése.

A logisztika teljes mértékben digitális: a termékek útja a beérkezéstől a kiszállításig nyomon követhető, a kollégák pedig PDA-val és vonalkódokkal dolgoznak. A csarnokban 32 ezer raklapnyi, azaz körülbelül 2,5 millió karton termék tárolható, és minden úgy van kialakítva, hogy még a targoncák is menetrendszerűen működjenek.

És hogy néz ki egy nap itt?

Az üzemben közel 900 munkatárs dolgozik folyamatos műszakokban, a pihenőidőben pedig masszázsfotelek, csocsóasztalok és meleg étel is várja őket. A biztonságról több száz kamera, mozgásérzékelő és tűzvédelmi rendszer gondoskodik – egészen elképesztő, milyen komplexitással működik ez az egész.

A telephely saját járműjavítóval, kamionmosóval és üzemanyagtöltő állomással is fel van szerelve. Ráadásul egy elektromos vontató is segíti a munkát, ami újabb lépés a környezetbarát működés felé.

És mi köze mindennek a húsvéthoz?

Nos, a Tesco üzletekbe március végétől már innen érkeznek a húsvéti termékek: több száz tonna sonka, több mint húszféle, magyar forrásból származó tojás (heti akár 2 millió darab!), friss zöldségek, kalács, torma, no meg persze a csokinyuszik és -tojások is itt indulnak útnak, hogy az ünnepi asztalra kerüljenek.

Mi pedig a látogatás során megtapasztaltuk: ez a központ nemcsak logisztikai bravúr, hanem egy aprólékosan megtervezett, jövőbiztos rendszer, ami mögött ott áll a technológia, az ember és a környezettudatos szemlélet – na meg az a csapat, amelynek köszönhetően a húsvéti reggeli (és minden más bevásárlás) tényleg gond nélkül az asztalodra kerülhet.


Link másolása
KÖVESS MINKET: