Az otthoni tanulás titkai: Így rendezd be gyermeked tanulósarkát
A tanulás nem ér véget a gyerekek számára az iskolában, hiszen otthon még várja őket a házi feladat és a tanulnivaló. Ehhez pedig jól jön egy csendes tanulósarok, amit úgy alakítunk ki, hogy kényelmes legyen, ne vonja el a kisgyerekek figyelmét a tanulásról és támogassa őket abban, hogy minél jobb jegyeket hozhassanak haza a suliból.
Egy jól kialakított tanulósarok nagyban hozzájárulhat a tanulmányai sikeréhez. A megfelelő hely kiválasztása, a praktikus bútorok, a megfelelő világítás és a zavaró tényezők minimalizálása mind fontos elemei ennek. Ebben a cikkben olyan tippeket osztunk meg, amelyekkel otthon is kialakítható a megfelelő tanulási környezet.
Tipp: Ne feledd, hogy a gyereked igényei folyamatosan változnak, ezért időnként érdemes átgondolni és módosítani a tanulósarkot annak érdekében, hogy mindig a megfelelő környezetben tanulhasson.
Fontos a méret
A megfelelő íróasztal és szék kiválasztásán sok múlik: nem egészséges sem a túl magas, sem a túl alacsony asztal-szék kombó, a legjobb, ha kényelmesen rá tud a kis nebuló könyökölni az asztalra, egyenesen tudja tartani a hátát és fontos, hogy leérjen a lába a padlóra. Mivel sok-sok órát kell majd eltöltenie itt, a kiválasztásnál különösen érdemes odafigyelni arra, hogy a szék stabil legyen, de kényelmes, puha ülőpárnás.
Legyen elég hely mindenhez
Kis gyerek, kis íróasztal – gondolnánk, pedig egy első osztályosnak ugyanúgy tér kell a tanuláshoz, mint egy érettségiző diáknak. Az asztalon mindenképp kell, hogy legyen annyi hely, hogy kényelmesen ráférjenek a legszükségesebb eszközök, és nyitva lehessen egy időben egy tankönyv és egy füzet is. Mindezt anélkül, hogy közben zsonglőrködni kellene meg arra vigyázni, hogy egy óvatlan mozdulatban le ne repüljön a ceruzatartó.
Praktikus tárolás
Nem kell mindent az íróasztalon tartani, de fontos, hogy a leggyakrabban használt kellékek mindig kéznél legyenek, és ne kelljen folyton kihúzogatni értük a fiókot, hiszen idegesítő és időrabló pl. minden radírozásnál keresgélni. A füzeteket, ceruzákat, könyveket, rajzlapokat, egyéb iskolai tanszereket fiókokba, fiókon belüli rendszerezőkbe vagy az íróasztal melletti polcokra lehet pakolni, hogy könnyedén elérhetők legyenek. Itt is érdemes úgy megtervezni a tanulósarkot, hogy ne kelljen folyton felállni, ha valamire szükség van, elég legyen például kinyújtózni. Ugyanígy, ha az íróasztal felett kapnak helyet a polcok, fontos, hogy könnyű legyen onnan levenni a tárgyakat, ne kelljen miattuk székre állni, hiszen az könnyen balesetveszélyes lehet.
Legyen fény
A legjobb, ha az íróasztal közel van az ablakhoz. A legpraktikusabb, ha a fény szemből jön, így nem zavarnak az árnyékok, de ha úgy nem kivitelezhető, az oldalról jövő fény is jó megoldás. Emellett azzal is számolni kell, hogy az év nagyobb részében nem lesz elég a természetes fény, ezért mindenképp szükség lesz lámpára. Tanuláshoz a legjobb a LED világítás és célszerű olyan lámpát venni, amelynél állítható a magasság és forgatható a feje, így pont oda lehet vele világítani, ahová szükséges.
Kis motiváció
Bár a tanulósarkot úgy ajánlott kialakítani, hogy ne vonja el lehetőleg semmi sem a gyerek figyelmét – például ne mászkáljunk el folyamatosan mögötte, ne ott legyen a tévé vagy a kis tesó játszóháza -, ugyanakkor némi játékosság ide is fér. Lehet például mesefigurás tolltartót, iskolatáskát, tollakat választani, amiket szívesebben használnak tanuláskor. Kisebbeknél akár a kedvenc plüss állat is odaültethető az íróasztal sarkához, hogy segítsen a leckeírásban, ahogy egyéb, motiváló játékok, kis rajzok is kerülhetnek például egy parafatáblára kitűzve az órarend mellé.
A cikk támogatója az Auchan Korzó.