Ausztráliába is eljutottak a magyar design fajátékok
Vár, hintaló, hajó, kard – olyan motívumok, amelyek a magyar népmesékben is előfordulnak, és olyan játékok, amelyekkel szívesen játszanak a gyerekek. Tóth Kata és Horváth Attila (Enter Team Kft.) saját álmait és gyermekeik kívánságait valósította meg a Kattuska termékcsaláddal. Hagyományos hazai alapanyagból, fából készülnek egyedi játékaik, amelyek a lakásban a bútorok között sem mutatnak rosszul.
Az induláskor nem számoltak vele, milyen sikere és visszhangja lesz itthon és külföldön a Kattuska termékeknek – erről Tóth Kata a cég marketingese és a játékok tervezője beszélt az Enter Team műhelyében.

- A Kattuska gyermekjáték vagy gyermekbútor?
- Design gyerekjáték. De az egyik termékünk egy háromfunkciós hintaló-etetőszék-rajzasztal.
- Elég nagy a verseny a kisgyermekes szülőket célzó termékek között, számtalan webshop és bababolt működik, mindegyik tele van játékokkal. Van egyáltalán ma érdeklődés egyedi tervezésű darabok iránt
- Minőségi termékeket kínálunk, és azokat a vásárlókat célozzuk meg, akik ezekre az anyagokra és letisztult formákra vágynak. Nem a kétezer forintos műanyag játékok piacán versenyzünk, és nem így nézzük a versenytársakat sem.
- Milyen visszajelzéseket kaptatok eddig?
- Miután elkészült a Kastély és a Hajó, elindítottam a Facebook-oldalunkat és a Pinterestre is felraktam néhány fotót. Nem sokra rá itthoni és külföldi blogok is elkezdtek írni rólunk. Annyira váratlan volt ez az egész, hogy sokszor az ismerősök szóltak, hogy itt is, meg ott is olvastak a Kattuskáról. Az ügyfeleink jelentős része magánmegrendelő, akik az ismerőseiknek ajánlanak bennünket azzal, hogy jó minőségű anyagokkal jó minőségű szolgáltatást nyújtunk. Persze tisztában vagyunk vele, hogy az online felületeknek, a tematikus blogoknak, fórumoknak jelentős szerepük van ebben. A jövőben is nagyon kell figyelni a minőségre, a pontosságra, a határidőkre, mert ez a jó hírnév alapja. Szóval jól kezdtünk, de úgy érzem, még csak az elején vagyunk, rengeteg kihívás és munka vár még ránk.
- Hogyan indult a Kattuska projekt?
- Bútortervezéssel és kivitelezéssel foglalkozik alapcégünk, az Enter Team Kft., tehát a szakmát, a fát, az alapanyagokat már jól ismerjük. A gyerekeink születése után felmerült az igény, hogy kifejezetten nekik szóló dolgot alkossunk. Attilával elkezdtünk játszani az egyedi, dizájn, fából készült gyerekjátékok gondolatával. Formatervezett, minőségi játékokat szerettünk volna.
- Az első a Kastély-játszóház volt?
- Régi és szerintem minden gyermeknél jelentkező vágy, hogy szeret elbújni, kuckózni, ezt a szerepet gyakran kartondobozok töltik be. De azok hamar szétesnek, és egy lakásban nem is mutatnak valami jól. Nálunk is ugyanez volt a helyzet, amire tervező házaspárként muszáj volt lépnünk valamit. Mindketten láttunk már puzzle illesztésű bútorokat, arra gondoltunk, mi lenne, ha csavarok nélkül csinálnánk? Saját gyerekeinknek készült a Kastély, ám végül annyit foglalkoztunk vele, hogy azt gondoltuk, miért ne lehetne belőle egy mások számára is megvásárolható termék?
A céget 2004-ben alapította Horváth Attila és Sarkadi Péter. Egyedi igények szerint tervezett bútorokat akartak készíteni. Mindketten a Soproni Egyetem hallgatói voltak, mindketten faipari mérnöki végzettséget szereztek, mindketten gyermekkoruk óta kötődnek a fához, mint alapanyaghoz. Ma már nyolc fős csapat dolgozik a kezük alá a műhelyben.
A vállalkozás marketing tevékenységét Attila felesége, Tóth Kata látja el. Attila és Kata közös „harmadik gyermeke” a Kattuska brand, amely lassan, de folyamatosan bővül új termékekkel.



- Tudatosan megterveztétek, mikor kerüljön piacra a Kastély?
- A 2012-es Lakástrend kiállításhoz kapcsolódó Made in Hungary tárlat volt az apropója. Korábban a Lakástrenden az Enter Team munkáival már szerepeltünk. Felvetettük a szervezőknek az ötletet, hogy mi lenne, ha gyermekjátékkal indulnánk? Jó ötletnek tartották, mivel sok lámpa és bútor van a kiállításon, de gyerekjáték nem volt még. Három hónapunk volt a felkészülésre. Ekkor terveztük hozzá a hajót is, hogy ne csak egyetlen darabbal induljunk, hanem komplett anyagot mutassunk. Pályázni márkával lehetett, ekkor hoztuk létre a Kattuska brandet. Sokat játszottunk a különböző nevekkel. Ebben benne van a Kata, az Attus, a végén kicsinyítőképző, amit a magyar nyelv becézésre használ - ez arra utal, hogy gyerekeknek készül.
- Sokféle, gyerekeknek szánt házikót lehet kapni, változatos színekben és alapanyagokból. Miben különbözik tőlük a Kattuska-vár?
- Azért más, mint a többi, mert multifunkciós játék. Bábszínháznak is lehet használni, ezért készíttettük a függönyöket az ablakra. Készült hozzá textiltető, kard, zászló. A kastély egyik oldalát igény szerint krétafestékkel kezeljük, hogy táblaként is használható legyen. Bábszínház, kuckó, tábla, vár, bolt... úgy fogalmazunk, hogy egy hely, ami a gyerek kedve és fantáziája szerint alakítható. Ha meg csak ahhoz van kedve, hogy bekuckózza magát egy könyvvel, arra is ideális. Lapokra szedhető, a szekrény mögé tolható, összesen 4 cm vastagságú helyet foglal el.
Minden kiegészítőt úgy terveztünk, hogy kis kezek is könnyen össze tudják szerelni, minden egy mozdulattal a várra tehető, mint az ablak fölötti függöny tartója is. A függöny lehúzható, mosható. Ezekkel az apró részletekkel sokat eljátszottunk a tervezés során!



„A márkával és a márka arculati elemeivel, illetve a termékekkel a saját értékrendünket szeretnénk tükrözni. Nem a lányosnak mondott szuperrózsaszín, és nem is a nagyon fiúsnak tartott szín- és formavilág a miénk. Szeretnénk, ha fiúk és lányok is ugyanúgy használhatnák és használnák is a játékainkat. Ezért jók a semleges, natúr színek. A kardokat például sokan veszik meg a lányuknak.” Tóth Kata
- Hány változat készül a játékokból a tervezési folyamat során?
- Sok, és a várból a jelenlegi nem tekinthető véglegesnek. Mindig felmerül egy új szempont. Most egy kisebb verzióban is gondolkodunk a költséghatékonyabb szállítás miatt. Legalább 3-5 prototípus kell egy hasonló termékhez.
A Hajó eredetileg hintalónak indult. Csak addig rajzolgattunk meg tervezgettünk, hogy hajó lett belőle. Két gyerekünk van, és átgondoltuk, hogy ha a hintalovat egyszerre csak az egyikük tudja használni, akkor összevesznek rajta. Így született meg a kétüléses, beltéri hajó ötlete.

- Milyen folyamaton mennek keresztül a kész tervek?
- A prototípusok olcsóbb alapanyagból készültek, MDF-lapból, nem a jelenlegi bükk rétegelt lemezből. Az első verziókat legyártjuk, körbejárjuk, megnézzük a méreteit, arányait, kipróbáljuk. Azután otthon megnézik és tesztelik a saját gyerekeink is. Amikor egy játék működőképesnek látszik, akkor kerül gyártásra a végső alapanyagból. Még azután is kipróbáltatjuk, első körben a barátoknál. A kastélyt és a hajót kihelyeztük magánóvodába, teszteket töltettünk ki, amelyben visszajelzést vártunk a strapabírással és a biztonsággal kapcsolatban. Kíváncsiak voltunk arra is, hogy a gyerekek fantáziáját hogyan mozgatta meg. Ha olyan vélemény érkezik, hogy másnak kellene lennie, akkor áttervezzük.
- Pihenőnek kardozhatunk egy kicsit? Úgy látom, le van kerekítve az éle, nem tűnik balesetveszélyesnek.
- A csiszolás és a végső kidolgozás kézzel történik. A kardok különlegessége, hogy a markolatuk Corianból készült. Ezt az anyagot jellemzően konyhabútorokhoz használják, például munkalapnak. Gyermekbútorokhoz nem.


- Melyik a legújabb darab a sorozatban?
- A 3 az 1-ben Hintalovunk. Nem bírtunk elszakadni a hintalótól, nem hagytuk annyiban a tervet. Ha átfordítjuk a hintalovat, etetőszéket kapunk, ha még egyet fordítunk rajta akkor pedig rajzasztal lesz belőle. Ez mind egyetlen bútor, egy helyet foglal a lakásban. Ez is az idei dizájnhétre készült el. Erre jók a kiállítások: egy kicsit határidőhöz kötik a tervezői fantáziát.
Mindegyik játéknál fontos, hogy jó minőségű alapanyagból készüljön, felületkezelés nélkül. Egyedül az etetőszéknél tettünk kivételt, amely a kifolyó, lepotyogó ételek miatt vízbázisú, gyerekbarát lakkal van borítva. A kastély, a hajó és a hintaló-etetőszék alján is kézi munkával beillesztett, csúszásgátló szilikonpánt van. A hintaló és a hajó tesztelésekor az első típusok még csúsztak, és amikor kipróbálták a gyerekek, mindennek nekimentek, a szekrénynek, az akváriumnak. Ez szerintem nagyon veszélyes. Így találtuk ki ezt a tapadást biztosító pántot.
- Elégedettek vagytok az eddigi eredményekkel? Kik rendelnek a gyerekjátékokból?
- Nagyon jó visszajelzéseket kaptunk külföldről és itthonról is. Ausztrália a legtávolabbi hely, ahová eljutott a Kattuska. Valamelyik külföldi blogon olvasott rólunk egy hölgy, aki az ikergyermekeinek szeretett volna hintalovat venni, de nem talált kétszemélyeset. Ezért örült meg a hajónknak. Először utána kellett néznünk, hogyan tudjuk egyáltalán kiküldeni oda, és végigizgultam az egészet, hogy rendben megérkezik-e a csomag. Rájöttünk, hogy idegen nyelven is jól hangzik a Kattuska. Sőt, van egy külön bája, hogy nem angol a név. Szeretnénk webshopokban is jelen lenni, a hazai piacon is terjeszkedni. Még óriási munka áll előttünk.
Ha tetszett a cikk, nyomj egy lájkot!