Alvás és ébredés
Sokunkkal előfordul, hogy reggel elalszunk, vagy csak nehezen ébredünk fel. Beállítjuk az ébresztőt, mégsem tudunk a tervezett időben felkelni. Ebből adódóan kapkodni kell indulás előtt. Már nap elején stresszesek vagyunk, ami nem egy jó kezdet. Mi lehet a megoldás? Számtalan módszerrel hozzájárulhatunk a jó alváshoz, illetve ébredéshez.
1. Fő a rendszeresség
Fontos, hogy megállapítsuk a számunkra megfelelő alvásidőt. Kétségtelen, hogy mindenkinek más az alvásigénye; néhányan több időt töltenek alvással egy éjszaka alatt, mint mások 2-3 éjszaka során összesen. Ezzel nincsen semmi baj, a lényeg, hogy ismerjük saját alvás szükségletünket. Enélkül nem tudunk kiegyensúlyozott életet élni, hiszen, mint tudjuk, ép testben ép lélek. Azonban, ha nem megfelelően alszunk, rengeteg negatív következménnyel kell szembenéznünk.
2. Napi célok & tervek
Az ébredési folyamat fizikai szempontján túl a tudatosság is nagyon lényeges az ébredéssel kapcsolatban. Reggel mielőtt elhagyjuk meleg ágyunkat, célszerű lehet az aznapi terveinket, feladatainkat végig gondolni. Ezzel összeszedettebbnek érezhetjük magunkat, és elkerülhetjük annak veszélyét, hogy valamilyen fontos teendőt elfelejtünk véghez vinni. Akár egyszeri, akár rendszeres tevékenységről legyen is szó, egyikünk sem szereti, ha megfeledkezünk valamiről. Vezethetünk határidőnaplót, amit akár egy Penny akciós újságból is kiszemelhetünk, vagy vannak mobil alkalmazások, amik emlékeztetőként szemünk elé hozzák az eseményt, amikorra beállítjuk az emlékeztetőt.
3. Ébresztőhang választás
Az első hang, amit általában meghallunk, az egyénileg beállított ébresztőnk hangja. Érdemes tudatosan olyan dallamot választani, amit szívesen hallgatunk, és megfelelő hangerőn szólal meg. Nincs is annál rosszabb, amikor felriadunk álmunkból, megbélyegezve ezzel napunk kezdetét.

4. A mozgás fontossága
Ha időnk és kedvünk is van egy reggeli futáshoz, talán ez a leghatékonyabb sportolási opció. Azonban, ha nem szeretünk vagy idő szűkében vagyunk, akkor egy rövid otthoni torna is nagy segítséget nyújthat az ébredés folyamatában. Néhány perc alatt át tudjuk mozgatni testünket, ezután sokkal energikusabbnak érezve magunkat. Ha nincs ötletünk, milyen gyakorlatokat végezzünk, rengeteg ilyen videót találunk az interneten. Tehát nincs kifogás, ez egy remek lehetőség, érdemes élni vele.
5. Reggeli kávé, tea
Sztereotípiának tűnhet, azonban jogos az az állítás, miszerint a legtöbben kávéval kezdjük a napot. Amint felkelünk az ágyból – sokszor akár motiváló erőként is hat a tudat – azonnal keresünk egy bögrét és készítünk egy finom kávét. A kávéfogyasztás alapvetően nem káros, sőt, több kutatást is végeztek már a kávé jótékony hatásáról, azonban fontos a mértékletesség. A KSH éves adatai szerint Magyarországon átlagosan egy főre 2,7 kg kávéfogyasztás jut. A múltban lévő mennyiségekhez viszonyítva nem egy szélsőséges érték, illetve európai viszonylatban is a középmezőnyben helyezkedik el.
6. Egy pohár víz
Szervezetünknek szüksége van a folyamatos hidratáltságra, ezért ajánlott reggel egy pohár vizet inni, ezzel pótolva az alvás alatt kimaradt folyadékbevitelt.
7. A fény szerepe
Könnyebbé tehetjük a felkelést, ha nem sötétben szólal meg az ébresztőnk. Nyáron nagy valószínűséggel nem lesz ezzel probléma, hiszen már bőven fent van a Nap, amikor ébredünk. Télen azonban javasolt egy lámpát időzíteni fél órával ébredésünk előtt.

8. Motiváció
Mindannyian szeretjük, ha van okunk felkelni, és nap végén azt mondani: „ma is megérte felkelni”. Ennek az elégedettségnek eléréséhez nem kell mást tennünk, csak nap elején vagy akár már lefekvés előtt kitalálni valamilyen számunkra „jutalmazó” tevékenységet. Ez bármi lehet, a lényeg, hogy egy kedvünkre legyen.
Nem kérdés tehát a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás fontossága. Figyeljünk oda, hogy eme alapvető szükségletünk tekintetében a tőlünk telhető legtöbbet megtegyük, ezzel biztosítva fizikai jólétünk alapját. Ha hosszú életet szeretnénk élni, priorizáljuk feladatainkat és egyéb teendőinket. A sorrendben pedig az elsők között az alvás legyen!