8 természetes eszköz a stressz csökkentésére
5. Vezess hálanaplót
Valahogy teljesen természetesnek vesszük, hogy mindenki panaszkodik, azon sopánkodik, hogy dolgai miért nem alakulnak úgy, ahogy szeretné, de az kevesekben merül fel, hogy szisztematikusan foglalkozzanak életük sikereivel, pozitív fejleményeivel.
Ha időt fordítunk arra, hogy átgondoljuk életünk kedvező eseményeit is, az szintén az örömérzetért felelős endorfinra hat,
miközben a stresszszintet is csökkenti, és nyugalmi állapotba juttatja a szervezetet.
6. Legyen az alvás prioritás!
Nem kell túlragozni, hogy a szorongás és az alvásproblémák a legtöbb esetben kéz a kézben járnak.
* Ne telefonozz, Ipadezz az ágyban!
* Próbálj minden esetben azonos időben ágyba bújni!
* Vesd papírra a nyomasztó gondolataidat alvás előtt!
*Csak akkor feküdj le, ha tényleg álmos vagy már!
* Kerüld a nehéz ételeket, a koffeint és a nikotint lefekvés előtt!
*Ne legyen túl meleg a hálószobádban!
7. Készíts tervet a jövőre!
Bizonyosan sokunknak ismerős az érzés, mikor összecsapnak a hullámok a fejünk felett, és a korábban aprócska dombnak tűnő akadályok, olyan hatalmas hegylánccá növik ki magukat, hogy teljesen eltakarják a jövőhöz vezető utat. Mi pedig csak toporgunk egy-egy aprócska szikla körül, de hozzáérni nem merünk, vagy nincs kedvünk, mert „úgysem sokat változtat az egészen”.
Amit ilyenkor tehetünk a rémületen túl, hogy apró lépésekre bontjuk le a hatalmasnak tűnő feladatokat, és mindig csak az éppen aktuális feladatra koncentrálunk. A megoldott problémák ugyanis a siker érzésével járnak együtt, miközben erőt adnak, és segítenek a következő akadály leküzdésében.
Nem beszélve arról, hogy az apró célok a ’biztos’ jelenben tartanak, amelyben éppen aktívan részt veszünk, ahelyett, hogy a jövő bizonytalan buborékaiban billegnénk.

8. Éld át a jelent és válaszd a tudatosságot!
A jóga és a meditáció pozitív hatásai köztudottak, de sokan nehezen tudnak beépíteni egy rendszeres aktivitást az életükbe, így nekik lehet megfelelő út a mindfulness vagyis a tudatos jelenlét módszere (korábbi cikkünket a témában itt találod), amely egészen egyszerű, sokszor néhány perces gyakorlatok segítségével képes csökkenteni a stresszt és a szorongást.
Ha tudatosan jelen vagyunk életünkben, elfogadóan fordulunk a fejünkben cikázó gondolatok felé, akkor képesek lehetünk megállítani az „üss vagy fuss” választ, mielőtt elöntené testünket a szorongás.
Azon túl, hogy sokszor azonnal jelentkeznek a pozitív hatások, számos kutatási eredmény igazolja, hogy a mindfulness alapú terápiák hatékonyak lehetnek súlyos szorongásos és hangulatzavarok esetén is. Elsajátíthatjuk a módszert könyvekből is, de még hatékonyabb, ha csoportos foglalkozás során tapasztaljuk meg a módszer előnyeit.
Jól láthatjuk, hogy számtalan, egzakt folyamattal alátámasztott eszköz áll rendelkezésünkre, hogy javítsunk állapotunkon, és nagyon fontos, hogy ezekkel az eszközökkel, ha nem is mindegyikkel, de tudatosan éljünk.