ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

8 szuper trükk, hogy a gyerek ne legyen számítógép- és telefonfüggő zombi

Csak néhány szabályt kell betartanod, hogy a gyermeked ne váljon később függővé vagy netes pedofilok és zaklatók áldozatává.


A BrightSide cikke szerint a modern kor gyermekei egészen fiatal korban barátságot kötnek a számítógéppel, az okostelefonnal és a tablettel.

Úgy vélik, ez a tendencia legalább annyira aggasztja a szülőket, mint a gyermekorvosokat és a pszichológusokat, akik folyton a túlzott elektronikus eszközhasználat káros következményeiről beszélnek.

A szerző fel is teszi a kérdést, hogyan lehetne megóvni ettől a gyerekeket.

A BrightSide összegyűjtötte az egészséges digitális eszközhasználat 8 alapelvét. Vagy legalábbis azokat az alapelveket, amelyek szerintük fontosakm és amelyekről úgy gondolják, remek trükkök.

1. Határozd meg a maximális időmennyiséget, amit gyerek a kütyükkel tölthet

Természetesen ezt az időkorlátot mindig a gyermek életkora függvényében állapítsuk meg. Az Amerikai Gyermekgyógyász Akadémia a következő útmutatással próbál segíteni:

Születéstől 18 hónapos korig tilos valamennyi vibráló képernyő! Még a televízió is. Az egyetlen kivétel, amikor a szeretett nagyival skype-olunk.

2-től 5 éves korig a képernyő (legyen az telefon, tévé, tablet vagy laptop) előtt töltött idő naponta ne haladja meg az egy órát!

A 6 évesnél idősebb gyermekek esetében célszerű szigorúan limitálni a digitális eszközök előtt töltött időt (a hozzáértők szerint maximum napi két órában). Lényeges, hogy a kütyük használata ne vegye el az időt más tevékenységek elől. Az alvás, a testmozgás, a játék nélkülözhetetlen a gyermek egészséges fejődéséhez.

gepfuggo1

2. Ne csak tiltsd – ajánlj fel más szórakozási lehetőségeket

Ha csak úgy kiveszed a gyerek kezéből a kütyüt, azzal pusztán konfliktust gerjesztesz. Alternatívát kell felajánlani, mégpedig érdekes, közös tevékenységek formájában: sportolás, túrázás, rajzolás, olvasás, horgászás apával. Természetesen a gyermek életkora és érdeklődése függvényében.

gyerekek

3. Legyél jó példa

A gyerek téged, vagyis a szüleit utánozza. Ha anya könyvet olvas, valószínűleg a gyermeket is jobban fogják érdekelni a könyvek, mint ha anyuci egész nap csevegne a mobilján.

Gondold át, te magad hogyan viszonyulsz a kütyükhöz! Mennyi időt töltesz netezéssel, e-mailek lecsekkolásával, hírek böngészésével? Szoktál offline és telefontól mentes napokat tartani?

4. Mutass irányt, tanítsd meg, milyen HASZNOS dolgokra való a net, a gép

Mutasd meg a fiadnak, lányodnak, hogy az internet és a digitális szolgáltatások nem csupán szórakozásra valók, hanem egyúttal fontos információforrások. Bátorítsd őket, hogy kérdezzenek! És persze légy kész válaszolni és megosztani a tapasztalataidat!

gepfuggo2

5. Figyelj oda, milyen tartalmakat nézten/keresnek a neten

A szülőnek a gyermek 9 éves koráig szabályoznia kellene a gyermek internetes hozzáférését. Az oktatóprogramok például kifejezetten hasznosak, hiszen fejlesztik a gyermek különböző képességeit.

Tanulmányozd a szülői felügyeleti funkciókat! Ezek segítenek abban, hogy letilthasd a károsnak ítélt weboldalakat.

gepfuggo6

6. Mondd meg, mikor és hol tilos használni a digitális eszközöket

Válassz ki bizonyos helyiségeket (hálószoba, gyerekszoba) és bizonyos eseményeket (étkezés, kirándulás, erdei séta), ahol és amikor sosem használtok internetet! A gyerek szobájába véletlenül se tegyél be számítógépet! Tudasd vele, hogy az étkezőasztalhoz és a hálószobába tilos bármiféle kütyüt bevinni!

A gyermekorvosok azt is javasolják, hogy elalvás előtt semmiképp ne engedd a gyereknek a digitális eszközhasználatot.

Egy kétgyermekes magyar anya tippje az, hogy este, lefekvés előtt MINDENKI a konyhaasztalon hagyja a telefonját, természetesen kikapcsolva.

gepfuggo4

7. Segíts a gyerekeknek, hogy megértsék, melyek az internetes kommunikáció alapelvei - így elkerülhetik a lehetséges hibákat

Aranyszabály: a BrightSide szerint soha ne kommenteld a gyermeked közösségi oldalakra feltöltött fotóit.

Az a legjobb, ha a gyermek minimum 12 éves koráig nincs fent egyetlen közösségi oldalon sem. Egy kamasz számára már fontos lehet, hogy használja a közösségi hálót, hiszen ebben az időszakban tanulja meg megismerni, megérteni és másoknak bemutatni önmagát.

Lényeges, hogy kéznél legyél, hogy segíts a kamasznak eligazodni az online világban. Viszont a közösségi hálón ne legyél az ismerőse, és ne szólj hozzá a posztjaihoz és a fényképeihez! Ne felejtsd el: neki is joga van a személyes térhez!

8. Figyelmeztesd gyerekeket a netezés veszélyeire

Amint megengeded nekik, hogy szörfözzenek a neten, fel kell világosítani őket az internetezés lehetséges veszélyeiről. Fontos elmagyarázni:

- miként reagáljanak a netes zaklatásra;

- hogyan és miért kezeljék a személyes beállításokat;

- melyek a veszélyei annak, ha mindenki hozzáfér a személyes adataikhoz;

- hogyan töltsenek le különféle forrásanyagokat, illetve mi az, hogy plágium.

Mondd el a gyereknek, hogy minden, amit egyszer felteszünk a netre, az nyilvános lesz, és az is marad örökre!

Mindent, amit a neten találunk, óvatosan kell kezelnünk. De ami a legfontosabb: hangsúlyozd ki, hogy bármilyen problémával fordulhat hozzád.

És a ráadás:

Igaz, hogy a modern technika veszélyes üzem, de azért teljes mértékben ne szigeteljük el tőle a gyermekeket - a BrightSide szerint még inspiráló hatással is lehet rájuk a digitális felület.

gepfuggo3

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Megnéztük, mi történik a textilgyűjtő konténerbe dobott ruhákkal!
Megnéztük, mit jelent a valódi újrahasznosítás: mi történik a ruhákkal, ha nem a kukába, hanem a megfelelő helyre kerülnek. Videón mutatjuk, miért nem mindegy, hová dobod a textilt!


Valószínűleg a te szekrényed mélyén is lapul néhány kinőtt, kifakult, lyukas vagy egyszerűen csak megunt ruhadarab. És ha már tudatos vagy, akkor nem a kukába, hanem egy textilgyűjtő konténerbe dobod ezeket. De vajon mi történik velük ezután? Hova kerül a póló, amit öt éve már csak alváshoz hordtál? Vagy a kabát, amit még mindig sajnálsz, de tudod, hogy már kiszakadt és sosem veszed már fel?

Mi nemcsak feltettük ezeket a kérdéseket, hanem utánajártunk a pontos válaszoknak – testközelből! A székesfehérvári válogatóüzemben, a Textrade Kft.-nél jártunk, ahová a MOHU textilgyűjtő konténereiből származó ruhák kerülnek. A TikTok-videónkban megmutatjuk, mi történik a konténerbe dobott darabokkal – a válogatástól az újrahasznosításig.

VIDEÓ: Nézd meg, hogyan zajlik a válogatás, mi történik a darált anyaggal, és hova kerülnek a legmenőbb vintage ruhák!
@szeretlekmagyarorszag.hu #hirdetés te tudtad, hova kerülnek a ruhagyűjtőből a ruhák???? #mohu #gyűjtőkonténer #szmo #szeretlekmagyarország ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Az első szűrő: ruhaként még használható?

A folyamat azzal kezdődik, hogy megvizsgálják: egyáltalán viselhető-e még az adott darab. Ha igen, akkor kategóriák szerint szétválogatják – nadrág, kabát, gyerekruha, szoknya, blúz, kiegészítők stb. Ezután több körös szortírozás következik, amelyben anyagminőség alapján döntenek a ruhák további sorsáról.

A jobb állapotú darabok európai second hand üzletekben landolnak, a gyengébb minőségűek pedig – lebálázva – afrikai piacokra kerülnek. Van azonban egy különleges szekció is: a „vintage válogató”, ahová a beérkezett ruhák legjobb 1%-a kerül. Ezek a darabok különösen keresettek a menő second hand butikokban, és nem ritkán újra divatot csinálnak abból, amit más már elfeledett.

Mi lesz a teljesen hordhatatlan ruhákból?

Ha a textil már nem hordható – például szakadt, foltos vagy nagyon elhasználódott –, akkor a darálóba kerül. Innen két út vezethet: az egyik az RDF, vagyis az energetikai hasznosítás. Az így ledarált ruhadarabokat erőművekben elégetik, és energiát nyernek belőlük. A másik lehetőség, hogy ipari célokra használják fel őket: például autók hangszigeteléséhez, töltőanyagként vagy tisztítórongyként. Ez már önmagában is sokkal jobb sors, mint a szeméttelep – de ehhez az kell, hogy te jól dönts: ne a kommunális hulladékba dobd a textilt!

Miért fontos ez az egész?

A ruháink előállítása hatalmas környezeti terheléssel jár: rengeteg víz, energia és szennyezés kapcsolódik egy-egy új pólóhoz vagy nadrághoz. Ha ezeket a darabokat elhasználás után egyszerűen elégetjük vagy elásva tároljuk, azzal mindezt az erőforrást elpazaroljuk – ráadásul

sok műszálas textil lebomlás helyett mikroműanyagként szennyezi a földet és a vizeinket.

Hol találsz textilgyűjtő konténert?

A textilgyűjtő konténerek országszerte megtalálhatók. Jelenleg Magyarországon 3000 textilgyűjtő konténer érhető el, és a cél, hogy 2026 végére ez a szám elérje a 6000-et. Tavaly már 1200 új gyűjtőt helyezett ki a MOHU, és a tervek szerint minden 2000 főnél nagyobb településen elérhető lesz ilyen konténer, amennyiben a telepítési feltételek biztosítottak.

Az első ilyen konténerek már megtalálhatók hulladékudvarokban, kiskereskedelmi egységeknél és településeken, de a hálózat folyamatosan bővül. Ha szeretnéd megtudni, hol van a hozzád legközelebbi gyűjtőpont, keresd fel a MOHU térképes keresőjét.

A konténerek telepítésére önkormányzatok és kiskereskedelmi egységek online jelentkezhetnek a MOHU Gyűjtőkonténer igénybejelentő oldalán. Ha egy vállalkozás vagy település szerződést köt, a telepítés ingyenes, és a MOHU alvállalkozója rendszeresen üríti a konténereket.

És mit tehetsz te?

A legegyszerűbb dolog: ha megválsz egy ruhától, ne az otthoni szemetesbe dobd! Vidd el egy MOHU-s textilgyűjtő konténerhez. Ezekből már több mint 2800 van országszerte, és folyamatosan bővül a hálózat. A legközelebbi konténert könnyen megtalálod a MOHU térképes keresőjében. Ezzel egy apró, de nagyon is számító lépést teszel a fenntarthatóság felé. Minden egyes bedobott ruhadarab esélyt kap az újrahasználatra vagy újrahasznosításra – és közben te is teszel valamit a környezetért!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Veszélyes fertőzés terjed Magyarországon – emberek és kutyák is elkaphatják
A galandféreg lappanghat, majd akár a májat, tüdőt vagy az agyat is megtámadhatja. A fertőzés kutyáról emberre is terjedhet – figyelmeztet a Semmelweis Egyetem.


Galandféreg-fertőzés miatt adott ki figyelmeztetést a Semmelweis Egyetem. Az echinococcosis nevű betegség emberekre és állatokra egyaránt veszélyes, és Magyarországon is egyre több esetet regisztrálnak, adta hírül a Blikk.

A fertőzést leggyakrabban rókák, aranysakálok és kutyák terjesztik.

A peték a fertőzött állatok bélsarával kerülnek a környezetbe, és akár egy évig is életképesek maradhatnak. A kutyák orrára, szájára vagy szőrzetére is rákerülhetnek ezek a peték, amelyek aztán lenyalva az állat szervezetébe jutnak. Így az állatok továbbadhatják a fertőzést az embernek is, például ha megnyalják a gazdájuk kezét, aki kézmosás nélkül étkezik.

Az echinococcosis hosszú ideig tünetmentes lehet, mert a kialakuló ciszták csak ritkán nőnek akkorára, hogy panaszokat okozzanak.

A betegség sok esetben csak véletlenül derül ki, például egy más okból végzett képalkotó vizsgálat során.

A ciszták a májban, tüdőben, lépben, sőt akár az agyban vagy a csontokban is megjelenhetnek. Helyüktől függően különféle tüneteket okozhatnak, például hasi fájdalmat, sárgaságot, köhögést vagy véres köpetet.

A Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikájának infektológus szakorvosa, Kardics Kinga kiemelte: „nemcsak annak kell orvoshoz fordulnia, aki tüneteket észlel magán, hanem annak is, akinek háziállata igazoltan echinococcosisban pusztult el”. A cisztákat, ha lehetséges, műtéti úton eltávolítják, emellett gyógyszeres kezelés is szükséges lehet.

A szakember hangsúlyozta a megelőzés fontosságát is. Ehhez hozzátartozik a házi kedvencek rendszeres féregtelenítése, valamint az állattartás higiéniai szabályainak betartása. Arra is felhívta a figyelmet, hogy

az állati ürülékből származó peték az alacsonyan termő zöldségeken és gyümölcsökön is megjelenhetnek, ezért ezeket mindig alaposan meg kell mosni fogyasztás előtt.

Az Európai Járványügyi Központ adatai szerint 2023-ban 929 emberi megbetegedést regisztráltak Európában, 2022-ben 739-et, 2021-ben 592-t, 2020-ban pedig 574-et. Magyarországon is nő a regisztrált esetek száma: 2020-ban 4, 2021-ben 7, 2022-ben 9, míg 2023-ban már 19 beteget diagnosztizáltak.

Kardics Kinga hozzátette, hogy jelenleg több mint 200 zoonózis, vagyis állatról emberre (vagy emberről állatra) terjedő fertőző betegség ismert, de a kutyák és macskák önmagukban nem jelentenek zoonóziskockázatot.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
Szívszorító: ezekre keresett rá Gene Hackman felesége a haláluk előtt segítséget remélve
A két holttestet csak napokkal később találták meg új-mexikói otthonukban. A vizsgálatok ritka fertőzést és krónikus betegségeket állapítottak meg.
F. O. - szmo.hu
2025. április 16.



Betsy Arakawa, Gene Hackman felesége 2025. február 10-én több egészségügyi problémára keresett rá az interneten. Többek között azt próbálta megtudni, hogy „okozhat-e a Covid szédülést?”, illetve utánanézett a megfázás és az orrvérzés kapcsolatának is, írja az Unilad. Másnap lemondta a masszázsidőpontját, mivel Hackman influenzaszerű tüneteket produkált, noha a Covid-tesztje negatív lett. Ugyanezen a napon

oxigénpalackokat rendelt az Amazonról, és többször is megpróbált elérni egy egészségügyi klinikát, de nem kapott ellátást.

Betsy Arakawa február 12-én hunyt el, halálát hantavírus okozta tüdőszindróma okozta. Gene Hackmant február 18-án érte a halál, nála súlyos szívbetegséget és Alzheimer-kórt állapítottak meg. A hatóságok mindkettőjüket február 26-án találták meg otthonukban, a Új-Mexikó állambeli Santa Féban.

A pár három kutyát tartott a házban. Az egyik állat, Zinna, elpusztult, feltehetően kiszáradás és éhezés miatt. A másik két kutya túlélte az eseményeket.

A ház körül több melléképületben rágcsálók jelenlétére utaló nyomokat találtak, a főépületben azonban nem észleltek aktivitást. A vizsgálat során kizárták, hogy szén-monoxid-mérgezés vagy gázszivárgás okozta volna a tragédiát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Sokkoló fotók Gene Hackmanék otthonáról: patkányok között éltek és haltak meg
A házaspárt idén februárban találták holtan, otthonukban hemzsegtek a patkányok. A nyomozás során sokkoló részletek és fotók kerültek napvilágra a fertőzött birtokról.


Gene Hackman és felesége otthonában rendkívül rossz állapotokat találtak – derült ki a nyomozati anyagokból. A házaspárt februárban találták holtan, és azóta folyamatosan újabb részletek látnak napvilágot az esettel kapcsolatban.

Ahogy már korábban megírtuk, a jelentések szerint a ház több pontján, köztük három garázsban és több fészerben is patkányürüléket találtak. Az egészségügyi dolgozók élő és elpusztult rágcsálókat is észleltek a helyszínen. A szakemberek megállapították, hogy a patkányok a házaspár autóiban is járhattak, vagy akár ott is élhettek.

A birtokon több csapdát is felfedeztek, ami arra utal, hogy Gene Hackmanék hosszabb ideje küzdhettek a rágcsálókkal.

Korábban kiderült, hogy a ház a hantavírus melegágya volt. Ez a fertőzés patkányok és egerek vizeletén, illetve ürülékén keresztül terjed. A vizsgálatok során a szakemberek döglött patkányokat, patkányfészket és rágcsálóürüléket találtak a házban.

A házaspárt áprilisban helyezték végső nyugalomra, egy privát szertartás keretében.

Az ingatlanban uralkodó hátborzongató állapotokról fotók is felkerültek az internetre:

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET: