7+1 trükk, hogyan spórolhatsz az online vásárlásnál
Az interneten vásárolni igazán egyszerű és kényelmes. Ha ismerered a különleges fortélyokat, nemcsak időt takaríthatsz meg, hanem pénzt és idegőrlő szaladgálást is.
Sokszor a netről megrendelni egy terméket olcsóbb, mintha ugyanazt a tárgyat a boltban vennéd meg személyesen. Arról nem is beszélve, hogy ha házhozszállítást választasz, ki sem kell mozdulnod otthonról. Vannak azonban olyan praktikák, amelyekkel a kedvező árak még tovább csökkenthetők.
1. Iratkozz fel a hírlevelekre!
Néhány webáruház azonnali kedvezményt biztosít, ha feliratkozol a hírlevelükre, amivel egyébként nemcsak emiatt járhatsz jól, hanem azért is, mert hamarabb értesülhetsz a leárazásokról, vagy küldhetnek kedvezményekre jogosító kódokat is.
Az igaz, hogy a sok hírlevél idegesítő, de ha egy külön e-mailcímre vagy egy külön mappába irányítod őket, akkor szabad perceidben gyorsan át tudod nézni őket, és törölni is tudod azokat, amelyeknek éppen nem veszed hasznát.

2. Keresd a kódokat!
Sok online bolt él azzal a lehetőséggel, hogy vásárláskor egy bizonyos kóddal csökkenthetsz az áron. Igen ám, de honnan jutsz hozzá ezekhez a kódokhoz? Az egyik út, hogy feliratkozol a hírlevelükre. De érdemes kedvenc márkáidat vagy webáruházaidat a közösségi oldalakon is követni, mert egyre népszerűbbek azok a kedvezmények is, amelyek kizárólag Facebookos vagy Instagramos követőknek szólnak.
Az is előfordulhat, hogy egy sokak által követett ismert ember - nevezzük influencernek - oszt meg olyan kódot, amivel az adott márkánál különleges kedvezményt kaphatsz.
3. Faragd le a szállítási költséget!
Van, ahonnan ingyenesen szállítanak, van, ahol csak akkor kapod meg ingyen a megrendelt árut, ha bizonyos összeg felett költesz. Ha egyébként is elérnéd ezt az összeget, akkor semmi gond, ha viszont jóval kevesebbért vásárolsz, akkor is tudsz a szállítási díjból faragni. Általában olcsóbb, ha nem közvetlenül a lakcímedre rendeled a terméket, hanem mondjuk egy közeli átvevőpontba vagy csomagautomatába. Ha kisebb csomagról van szó, akkor talán érdemesebb ezt a megoldást választani, főleg ha úgyis útba esik az átvevőpont, mikor éppen bevásárolni indulsz vagy a munkából tartasz hazafelé.

4. Hasonlítsd össze az árakat, nézd meg több helyen az adott terméket!
Előfordulhat, hogy a terméket amit kinéztél, jóval drágábban adják az egyik helyen, mint a másikon. Szerencsére nem kell végigjárod a várost, hogy összeírd az árakat, a csodálatos internet ebben is segít: pár perc alatt megnézheted, hol mennyiért adják azt, amit szeretnél. Vannak az árak összehasonlítására szakosodott oldalak is, ahonnan egy kattintással továbbjutsz a legkedvezőbb árat kínáló webáruházba - miután az ajánlások alapján meggyőződtél róla, hogy tényleg ott szeretnél vásárolni. Ne felejtsd el azt is bekalkulálni, hogy a szállítási költség különböző lehet az egyes online felületeken, érdemes ezt is lecsekkolnod.
5. Legyél klubtag/törzsvásárló, így nagyobb kedvezményekhez juthatsz!
Számos üzletnél elérhetők olyan tagsági kártyák, amelyeknek ha a birtokában vagy, sok-sok kedvezmény hullhat az öledbe. Ezt legtöbbször a kasszánál való fizetéskor tudod igényelni, de legtöbbjük online is felhasználható. Érdemes kedvenc boltodban érdeklődni erről a lehetőségről, hiszen a törzsvásárlóknak rendszeresen meghirdetnek extra kedvezményeket, speciális ajánlatokat, vagy ingyenes szállítást ajánlanak, esetleg pontgyűjtéssel kínálnak további akciókat.
6. Készülj a nagy akciókra (Black Friday, Glamour-napok, Joy-napok)!
A kuponos lehetőségek, mint amilyet a Glamour-, Joy-napok kínál, vagy akár a Black Friday akciók sokakat lázba hoznak. A nagy kedvezmények csábítóak, de ha nem a vásárlás élménye vezérel, hanem az is, hogy sprórolni szeretnél, akkor érdemes a nagyobb értékű vásárlásaidat az ilyen akciós napokra időzíteni. A legtöbb helyen legalább 20% kedvezményt kínálnak ilyenkor az akcióban résztvevő üzletek, és egyre többeknél válthatod be a kuponodat akár online is. Ezeknél az akcióknál minél többet vásárlunk, annál többet spórolunk – ami lényegében így is van, viszont nem szabad átesni a ló túloldalára. Csak azt vedd meg amire tényleg szükséged van, hiszen akkor spórolsz igazán.

7. Használd az inkognitó módot!
Ki ne találkozott volna már azzal a jelenséggel, hogy minél többet nézeget egy terméket, annál drágább lesz? Ez kifejezetten légitársaságok vagy a szállásoldalak trükkje, amit megpróbálhatsz kivédeni azzal, hogy a böngésződ inkognitó módjában nézegeted ezeket az oldalakat, vagy a tényleges vásárlás előtt megnézed például a telefonoddal, vagy az asztali, esetleg a munkahelyi gépeden, hogy ott milyen áron juthatnál hozzá.
Online vásárlások alkalmával, minél többször élünk a kártyás fizetés lehetőségével, annál időrablóbbnak érezzük az adatok (kártyaszám, lejárat, CVC kód) felkutatását. Erre találták ki a kártyamentés funkciót, amikor a rendszer felajánlja, hogy elmentheted kártyád adatait. Ha élsz ezzel a lehetőséggel, a következő vásárlásodnál már csak egy kattintás kell a fizetéshez. Ezzel nagyon kényelmessé, gyorssá és biztonságossá válik az online folyamat. A felhasználók is egyre nyitottabbak a kártyaadatok mentésére, amely a tévhitekkel ellentétben teljesen biztonságos. Erről Mondovics Péter a Mastercard szekértője bővebben is beszélt nekünk:
"Az elmentett adataink miatt egyáltalán nem kell aggódnunk. Az adatokat a kereskedő bankja, de ha rendelkezik megfelelő tanúsítványokkal, akkor a kereskedő is tárolhatja. A bankok egyszer használatos tokent, vagyis egyszer felhasználható engedélyt adnak a kereskedőnek, a tranzakció elindításához, és ezt az egyedi tokent nem lehet máshol, máskor felhasználni. A szigorú tanúsítványokkal rendelkező kereskedőnél szintén teljesen biztonságos az adatok tárolása."