7 zseniális kétszemélyes társasjáték a bekuckózós estékre
Milyen kifejező a magyar nyelv! Társasjáték. Vagyis társaságban játszott játék. De mi van akkor, ha ez a társaság mindössze kettő embert jelent? Ilyenkor csődöt mond a Monopoly izgalma, a Ki nevet a végén családokat szétszakító ereje és az UNO értelme. Ha csak ketten játszanátok, ne búslakodjatok rengeteg izgalmas játék vár rátok, megmutatjuk, hogy miket érdemes kipróbálnotok. A Játéknet.hu kínálatából válogatva, a csak kétszemélyes társasjátékokon felül, olyanokat is betettünk, amikkel amúgy többen is játszhattok, de ketten játszva is izgalmas lehet!
Azul
A játékot az Év Játékának választották 2018-ban (Spiel des Jahres) és jelölték is 2019-ben (Magyar Társasjátékdíj), 2017-ben (BGG), illetve 2017-ben és 2018-ban több, összesen 5 másik elismerést és jelölést is kapott. Nem véletlenül.
Ha fontos nektek egy jó játék során a stratégia, a taktika, az előre gondolkodás és az esztétikai élmény is, akkor benneteket is biztosan elvarázsol majd az Azul társasjáték a gyönyörű színes Portugál csempéivel.
Ebben az absztrakt, szépen kivitelezett játékban csempekockák lerakásával szerezhettek pontokat. Ezeket okosan és időben kell kiválasztanotok a manufakturák kínálatából, és ezekből kell feltöltenetek a készülő díszes csempefalaitok sorait és oszlopait.
Ehhez nemcsak a saját készülő munkádat, de az ellenfeledét is figyelned kell! Egy rossz választásnál egy akkora csempekészlet is rád maradhat, amelyet nem tudsz beépíteni, így a nyakadon maradó darabok miatt mínusz pontokra számíthatsz. Emiatt akár a biztosnak hitt első helyről könnyen az utolsóra kerülhetsz.
Újrajátszhatósága nagyon jó, mert a pontszerzés során sok dologra kell figyelnetek, ezért minden egyes játék más és más. Terveiteket könnyen megmásíthatja az éppen a manufaktúrákba véletlenszerűen kerülő 4 csempe kombinációja és a játékostársad választása. Az Azul könnyen megérthető, izgalmas és szép társas. A játékmenet pörgős, és mivel minden lépésére figyelned kell, ezért nincsenek üres járatok. A játékot egyébként 2-4 fő játszhatja, de ketten játszva is sok izgalomban lesz részetek.
A játékról bővebb infokat ezen az oldalon találsz!

Carcassone
A Carcassonne sorozat úgymond „mindenki kedvence”, köszönhetően az egyszerű, könnyen érthető, mégis rendkívül élvezetes játékmenetének. Amolyan bevezetőnek is lehet tekinteni a komolyabb társasjátékok világába azok számára, akik még abszolút ismeretlenek ezen a területen. Maga a cím egy dél-franciaországi városra utal, amely az ó-, és középkori erődítményeiről ismert leginkább. A cél, hogy ezen város körüli területeket fejlesszétek, majd azok közül lehetőleg minél többet elfoglaljatok alattvalóitokkal, amikért végül pontokat lehet bezsebelni. A játék addig tart, amíg az utolsó építőelem is lekerül az asztalra, és az lesz a győztes, aki a végelszámolásnál a legtöbb pontot gyűjtötte össze. A lapkák az egész asztalunkat beterítették (érdemes nagy asztalt választani a játékhoz, főleg, ha a későbbiekben kiegészítőkre is szert tesztek). Ugyanis, ha az alapjáték már egy idő után nem lenne elég, rengeteg kiegészítő jelent meg hozzá az évek során, így a játék újabbnál újabb élményeket tud nyújtani.
A játékmenet egyébként rendkívül egyszerűnek hangzik, mégis ennek ellenére kölcsönöz egy olyan élvezetes, ötletes és fordulatos játékmenetet, amelyet, bevallom őszintén, sokszor magasabb árkategóriába belőtt társasjátékoknál sem mindig tapasztalok. A Carcassonne mondhatni korszakalkotó a társasjátékok terén. Megtette a komolyabb, összetett stratégiai játékok felé az első lépéseket. A szabályok egyszerűek, a játék pörgős, gyorsan lejátszható egy-egy parti. Akár már a második játékülés alatt elrakhatjátok a szabálykönyvet és mivel ilyen könnyen megtanulható, akár fiatalabb gyerekeket is bevonhattok a játékba.
A szerencse szerepe jelentős, hiszen véletlenszerűen húzzátok a lapkákat, de sokat számít az is, hogy mennyire figyeltek társaitok figuráira. Minden játékos szám mellett élvezetet nyújt.
A játékról bővebb infokat ezen az oldalon találsz!

Santorini
A Santorini társasjátékot több mint 30 éve fejlesztette egy matematika tanár, Dr. Gordon Hamilton. Akkor még "minimál", egyszerű kinézetű játék volt. De egy gyönyörű, talán az egyik legszebb, szemet gyönyörködtető társasjátékként nőtte ki magát. A kedves grafika miatt azt hihetnénk, hogy csak egy gyerekjátékról van szó, de a játékmenet a komoly stratégiákat kedvelőket is rabul ejti.
A játékban Santorini gyönyörű szigetén találjátok magatokat, a célod pedig, hogy fölépíts egy háromszintes tornyot és te lépj elsőként a tetejére. A játékszabály pár perc alatt megtanulható, mégsem olyan egyszerű, mint amilyennek tűnik. A játék kezdetén mind a ketten 2-2 bábut kaptok, amikkel felváltva kell lépkednetek és utána építenetek. Egy körben csak az egyik bábuval tudod ezt megtenni, majd a második körben a másikkal. A játék nem csupán azzal érhet véget, hogy valakinek sikerül a harmadik szintre lépnie, hanem azzal is, ha valaki nem tud lépni vagy építeni. A játékot az istenkártyák teszik még izgalmasabbá, amik egyedi képességeket adnak a játékosoknak, de én a használatuk előtt azt javaslom, először csak az alapjátékkal játsszatok.
A Santorini játékszabályának elsajátítása gyors, de maga a játék is pörgős. Így sokak számára vonzó lehet. Ideális családi társasjáték lehet gyerekekkel, de szülők vagy párok kettesben is játszhatják „magasabb szinten”.
A játékról bővebb infokat ezen az oldalon találsz!

Sequence
A világhírű társasjátékot már 1982-ben dobták piacra, tehát nem egy mai darab, mégis megér egy pár szót ejteni róla. A Sequence egy táblás és kártya játék is egyben, amelynek alapja két pakli francia kártya. A táblán szintén a francia kártya lapjai találhatók duplikálva 10*10-es elrendezésben. A játék kezdetekor a résztvevők számához meghatározott számú lapot kell kiosztanotok és ezen felül mindenkinek magához kell vennie a kiválasztott színű korongjait. A lényeg: a kezünkben levő kártyák és korongok segítségével 5 egységnyi vízszintes, függőleges vagy átlós sort létrehozni. Értelemszerűen mindig arra a helyre kell a korongot letennetek, amelyik lapot eldobtátok. Amire mindig nagyon figyeljetek: soha ne feledkezzetek el a húzásról, mert ha az utánatok következő játékos már húzott, akkor ezt utólag már nem teheted meg, így kevesebb lapból kell végigjátszanotok a kört.
Hogy egy kicsit feldobják a készítők a játékot, némi extrát vittek bele azzal, hogy megvariálták a jumbókat. Azaz, itt kétféle jumbót különböztethetsz meg: az egyszeműt, amivel az ellenfél korongját tudod leszedni a pályáról, illetve a kétszeműt, amivel pedig bárhova felhelyezhetsz egy saját korongot. Ilyenkor kétféle stratégiát alkalmazhatsz: vagy az ellenfelet "támadod" és szétbontod a sorait, vagy a saját kártyáidat erősíted. A játéknak akkor van vége, ha valamelyikőtöknek összejön az öt korong egy vonalban. A társas játszható párokba rendeződve is egy nagyobb társasággal, de kettesben játszva is élvezetes. Ha kedveled az izgalmas, logikát igénylő társasjátékot, mely soha nem hoz kétszer ugyanolyan variációs lapleosztást, akkor a Sequence játékot neked találták ki.
A játékról bővebb infokat ezen az oldalon találsz!

Jumanji
Akinek nem az 1996-os film miatt ismerős ez a játék, annak az 1-2 évvel ezelőtti filmről biztosan beugrik. Ez a játék az első résznek a játéktáblája, az alapján vannak benne kártyák is, a szabályzat és minden nagyon hasonló, csak annyi a különbség, hogy itt ténylegesen nem keveredtek bele a dzsungelbe, ahogyan a szereplők a filmben. Nem biztos, hogy akkor el mertük volna kezdeni a játékot!
"Íme egy játék azoknak, akik maguk mögött akarják hagyni a világukat. Vigyázzatok, csak akkor kezdjétek el, ha be is fejezitek!" idézettel fogad a játék. Ha belevágtok ebbe a vérpezsdítő kalandba, újabb és újabb nehézségekkel kell majd megbirkóznotok, hiszen a veszély minden sarkon ott lapul. Rímekbe szedett rejtélyes üzenetek várnak, és egy 8 oldalú kocka lesz segítségetekre a bajban. A játék tartalmaz egy homokórát is, sietnetek kell, hiszen a feladatokat időre kell megcsinálnotok. Ellenfeled előrejutását nehezíteni is tudod a dobozban található orrszarvú bábuval, aki elállja az útját, ha te úgy akarod. Ahogy haladtok a dzsungel közepe felé, beléphettek majd Jumanji világába, és az nyer, akinek ez először sikerül. Ez a játék kicsiknek és nagyoknak is izgalmas lehet, családdal és kettesben egyaránt.

Hive
A Hive egy izgalmas logikai játék, melyet színes és gazdag képi világ jellemez. Ha valamilyen játékhoz hasonlítani kellene, leginkább a sakkot mondanám. A stratégiai játék alkotóelemein különféle bogarakat találtok, melyekkel a feladatotok bekeríteni a másik Méhkirálynőjét. A szöcskék, hangyák, pókok és bogarak eltérően léphetnek a játékmezőn, melyet ti alakítotok. Az egyedi, ötletes és páratlan gondolkodtató játék alaposan megtornáztatja az agytekervényeiteket, a győzelemhez jó kombinációs készségre, logikára és gyorsaságra lesz szükségetek. A szabály egyszerű, a játék mégis izgalmas és szellemes. Ezt a szakértők a patinás Mensa Select díjjal jutalmazták, melyet minden évben a legnagyobb kihívást jelentő, egyedi dizájnú játéknak adnak.
Ráadásul a tartó zsák könnyen szállíthatóvá teszi a játékot, ami rövid játékidejének köszönhetően ideális utazásokhoz, vagy ha egy gyors, ám elgondolkodtató csatát vívnál egy barátoddal. Sőt, ha további izgalmakra vágytok, a játékhoz kiegészítőket is vehettek, és új tagokkal bővíthetitek a bogárhadseregetek létszámát.
A játékról bővebb infokat ezen az oldalon találsz!

Memo Mester
A Modell&Hobby kínálatában több olyan játékot is találhattok, ahol egy kvízmester irányítja a játékot. Ezúttal Memo Mester lesz a segítségetekre, amely igazi kihívás elé állítja agytekervényeiteket, miközben rengeteg nevetést ígér. A szabályok roppant egyszerűek, és az állás feljegyzésére sem lesz papírra szükségetek, ugyanis a játék megjegyez mindent.
A játék kezdetén meg kell egyeznetek, ki melyik színű játékos lesz, és meg kell nyomnotok ennek megfelelően azt a színt. Ezután a játék választja ki a kezdőjátékost, és játszik le neki egy hangot. Az éppen soron lévő játékosnak meg kell állapítania, hogy a hallott hang melyik kategóriába sorolható a 6 kategória (állat, jármű, hangszer, ember, tárgy, hely) közül, és meg kell nyomnia a megfelelő gombot. A kör után újabb játékost választ a játékmester, és egy újabb hangot fog lejátszani.
Itt kezdődik az igazi kihívás: a soron levő játékosnak nemcsak a saját kategóriáját kell kiválasztania, de az előtte levő játékos kategóriájára is emlékeznie kell. Aki rosszul tippel, az rögtön ki is esik a játékból. A Memo Mester igazán megmozgatja az agyat, hiszen minél több körön vagytok túl, annál több kategóriára kell emlékeznetek. A játékkal játszhatsz egyedül, párban, de akár több játékos ellen is, kortól függetlenül ajánljuk mindenkinek, mert feldobja a közös estét.
A játékról bővebb infokat ezen az oldalon találsz!
