7 üzletág, amiről nem tudtad, de a maffia irányította
A Maffiózókból és más gengszterfilmekből tudjuk, hogy a szervezett bűnözés szívesen fektet hulladékgazdálkodásba és építkezési vállalatokba, a cementbizniszről nem is beszélve. Az amerika maffiának azonban sokkal szerteágazóbb érdekeltségei voltak ezeknél.

1. Sajttermékek
Volt idő, amikor a maffia tejtermékeken tartotta a kezét – ez olvasható Gavin Schmitt Milwaukee-i maffiáról szóló könyvében. „A Milwaukee srácoké volt a Grande Cheese egész Amerikára kiterjedő sajtkészítő és -terjesztő cége.
A szerző szerint ma is van kapcsolat a szervezett bűnözés és a sajtipar között. „Ma is vannak emberek, akiket az FBI a maffiával kötött össze, de törvényesnek tűnik a biznisz” – olvasható a könyvben.

2. Zenegépek
Meyer Lansky a ’30-as évek alvilágának egyik leghírhedtebb figurája volt, és unokája szerint nem mindennapos üzletelésbe is belefolyt. Egyező nevű unokája az AMC dokumentumfilm-sorozatában beszélt arról, hogy a ’40-es években nagyapja foglalkozott zenegépekkel is. „New Yorkban volt a biznisz. Rengeteg különböző környékre adott el belőlük, lízingelte mindenféle bárnak és szórakozóhelynek. Gyökeret vert mindenhol” – meséli az unoka.

3. Lemezek
Nélkülük mit sem értek a lemezjátszók. Lansky unokája beszámolt arról, hogy nagyapja zeneipari érdekeltségei nem álltak meg a lejátszóknál. A ’80-as években újra felvirágzott a biznisz: több maffiózó vásárolt lemezgyárat ekkor, amelyeket arra használtak, hogy illegálisan másoljanak és áron alul adjanak el hangfelvételeket.
4. Vegyszerek
Szintén Milwaukeeban vagyunk. A Del Chemical cégtől vásárolt vegyszereket több wisconsini és nevadai önkormányzat.
A maffiózók azt a stratégiát alkalmazták, hogy 10 százalékkal drágábban adtak mindent, és minden biznisznél ugyanezt a hányadot odaadták polgármestereknek kenőpénzként.
Utóbbiak (is) abban voltak érdekeltek, hogy minél magasabb legyen a százalékuk, ezért jó nagy mennyiségben vásároltak mindenféle vegyszert, jóval többet, mint amire valóban szükség lett volna. A maffiának pedig a 10 százalékos felár nélkül is bőven termelt a vállalkozás.

5. Hollywood
A chicagói maffia tette rá a kezét a filmiparra. Résztulajdont szereztek több filmstúdióban, és bejátszották magukat több kapcsolódó szakszervezetbe is. 1943-ban buktak le, amikor zsarolni próbáltak filmeseket. A főnök egy Paul „Pincér” Ricca nevű figura volt, aki megúszta három év börtönnel. Ebből a szempontból is érdekes a Keresztapa első részének egyik történetszála.

6. Melegbárok
Semmi meglepő nincs abban, hogy a maffia éttermet vagy bárt vesz magának, de a ’60-as évek New Yorkjában kimagaslóan markáns volt a jelenlétük.
Akkoriban más volt a korszellem Amerikában, bolondok házának tituláltak azt a helyet, ami melegeket szolgált ki, több ilyen bártól megvonták az engedélyüket, vagy szimplán ki sem állították a hatóságok. A Genovese-család kihasználta a lehetőséget és úgy döntött, hogy betölti a piaci rést, és kiszolgálja a szórakozni vágyó melegeket.
Mivel nem akarták magukra felhívni a figyelmet, csak gyenge italokat árultak és nemigen figyeltek a higiéniára.
7. Halászat
Schmitt könyvében arról is ír, hogy egy Milwaukee-i banda kezében volt a világ legnagyobb tonhalhalászó hajója, a Margaret L. a hetvenes években. Azt is megjegyzi a szerző, hogy ezt lopott pénzből vették meg maguknak.
Forrás: Mentalfloss