7 munka, amivel egy vagyont kereshetsz, és még diploma sem kell hozzá
Szeretnél jó fizetést, de a szakdogakörmölés és a diplomaszerzés valahogy nem a te asztalod? Ne hidd, hogy le kell tenned a csábos bérösszegekről!
Az Independent összegyűjtötte azokat a szakmákat, melyekben egyetemi vagy főiskolai végzettség nélkül is van lehetőség elhelyezkedni, sőt akár a ranglétra tetejére kerülni.
1. Marketing asszisztens
Marketing asszisztensként sok jól fizető gyakornoki pozíciót lehet megpályázni, melyekhez nem feltétlenül szükséges felsőfokú végzettség. Mindenképp előnyt jelent, ha rendelkezünk valamilyen üzleti vagy gazdasági végzettséggel, esetleg van tapasztalatunk a területen, de néhány cégnél lehetőség van a tanulmányaink alatt is elhelyezkedni. A munkaadók sokszor vállalják a jelentkezők betanítását is. Előrelépési lehetőséget is nyújt a szakma: marketing menedzserként vagy vezetőként lehet folytatni a pozíciót.

2. HR
Szakirányú tanulmányokat folytató diákoknak van lehetőségük asszisztensi pozíciókat megpályázni, de előfordul az is, hogy betanítják a jelentkezőket. Az előléptetések általában a munkavállaló kitartásán és motiváltságán múlnak, hiszen jelenleg nagy kereslet van a jó HR menedzserekre és vezetőkre. A busás évvégi bónuszok, illetve béren kívüli juttatások szinte garantáltak a legjobb HR vezetőknek, akik akár 7 számjegyű fizetéseket is kézhez kaphatnak havonta.
3. Vendéglátás
A vendéglátóiparban tevékenykedők szép karriert futhatnak be akár kezdő pozícióktól is. Felszolgálóként, rendezvényszervező vagy vendéglátóipari asszisztensként a munkavállalók betekintést nyerhetnek abba, hogyan működik a vendéglátóipar, az élelmiszer- illetve italgyártás, ezáltal szélesebb skálán tudnak később magasabb pozíciókat megpályázni. Recepciósként pedig lehetőség van vezetői munkákat megszerezni. A vendéglátásban a tapasztalat az egyik legfontosabb követelmény.

4. Könyvelés
Jó matematikai és statisztikai tudással van lehetőség megpályázni pénzügyi asszisztensi vagy gyakornoki pozíciókat. Ha gyorsan tanul az ember és nyitott arra, hogy elsajátítsa a könyvelés minden részét, nagyon jó lehetőségeket tud megpályázni később, hiszen ezen a területen is a tájékozottság és a tapasztalat a legfontosabb. OKJ-s, céges, illetve nemzetközi képzések elvégzésével pedig egyre szélesebb palettán lehet mozogni, akár diploma nélkül is.
5. Ügyfélszolgálat
Az ügyfélszolgálati pozíciókban inkább az emberi készségek fontosak, mint a végzettség. Fontos az empátia, a türelem, a segítő-, illetve a jó kommunikációs készség. Minden másra a cégek általában betanítást biztosítanak. Ügyfélszolgálatosként előrelépési lehetőség van csoportvezetőként, menedzserként vagy tanácsadóként elhelyezkedni. Az itt megszerzett tudást sok más szakmában is jól lehet kamatoztatni.

6. Autókereskedelem
Diplomás végzettség nélkül is el lehet helyezkedni az autókereskedelemben, amennyiben megfelelő matematikatudással, esetleg nyelvismerettel rendelkezünk. Fejlesztő tréningeket általában a cégek biztosítanak, így vezető pozícióban akár a 7 számjegyű fizetések is elérhetőek. A nagyobb nemzetközi autókereskedések számtalan pozícióval kecsegtetnek a technikusi, értékesítői, valamint ügyfélszolgálati területeken.
7. Vízvezeték-szerelés
Természetesen ehhez a szakmához szakirányú végzettség szükséges, de diploma nem. Gyakornoki pozíciókban könnyen kitanulhatjuk a szakma csínyját-bínyját, mely után saját céget vezetve, vagy akár mérnökként is elhelyezkedhetünk a gyártóiparban.

Képek: Unsplash, Pixabay