ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

7 dolog a szexualitásról, amit minél hamarabb meg kell tanítanunk a gyereknek – mondják a szakértők

Sosem késő elkezdeni, de minél előbb megtanulják ezeket a dolgokat, annál felkészültebbek lesznek mikor eljön az idő.


Magyarországon a szexuális témákat a biológia órákon szokás átbeszélni az emberi test tanulása közben. Tanárfüggő, hogy ki mennyire mélyed el a témában, azonban ez már gimnázium vége felé esedékes, amikor a diákok jó része túl van az első alkalmakon. A Huffingtonpost szakértők segítségével körüljárta a témát, akik szerint van pár dolog, amit jobb minél előbb elmagyarázni a gyerekeknek, hiszen fontos, hogy mélyen beléjük ivódjon.

1. Fontos beszélni magáról a szexről, a nemi identitásokról és a szexuális orientációkról

A legjobb minél hamarabb átbeszélni ezeket a dolgokat, kb. 5 éves kor környékén, hiszen ekkor még a gyerekek nem találkoznak szexel az interneten vagy a pop kultúrában, amik később rossz alapokat adhatnának nekik. A másik előnye a dolognak, hogy a gyerekek sokkal toleránsabbak, mint a kiskamaszok, azaz nem fogja zavarni, ha kínosnak érezzük a témát. Fontos, hogy olyan kifejezéseket használjunk, amik minden nemi identitásra és szexuális orientációra alkalmazható. Pár havonta térjünk vissza a témára, kérdezzük meg mire emlékeznek, hiszen az ismétlés a tudás anyja.

2. Te vagy a tested ura, még ha csak egy ölelésről van szó

Beleegyezés. Ez a szexualitás egyik legfontosabb része, ezt a gyerekeknek is meg kell érteniük. Ők a testük urai, nekik kell eldönteniük, hogy mit engednek meg. Természetesen nem kell engedélyt kérnünk hogy lecserélhessük a pelusukat, vagy elvigyük őket a doktorhoz. Meg kell velük beszélni, hogyan tiszteljék a testüket, miért vigyázzanak rá, tartsák tisztán és egészségesen. Miután ezt megértették kell nekik elmagyarázni, hogy másik is így vannak ezzel, és el kell fogadniuk, ha valaki nem akarja, hogy megcsikizzék, megöleljék, vagy pacsit adjanak neki. Senki sem rendelkezhet a testükkel és ők sem rendelkezhetnek máséval.

3. Megtanítani a testrészek pontos neveit

Az egyéb testrészek mellett meg kell tanulniuk a nemi szervek pontos neveit. Ez is megkönnyíti a beszélgetést, nem fogják tabu témának érezni. Azok a gyerekek, akik tudják a megfelelő kifejezéseket, könnyebben számolnak be egy esetleges szexuális bántalmazásról, szóval a helyes nyelvhasználat egy biztonsági eszköz is lehet.

4. Ne használják a pornót modellként

Mivel nagyon könnyű elérni, a legtöbb gyerek a pornót használja a szex titkainak felfedezésére. Vagy egy barátjuk mutatja meg nekik, vagy véletlenül bukkannak rá, esetleg maguk kutatják fel, mikor már tudnak írni és számítógépet használni. Mindennek elejét vehetjük, ha 9 éves kor környékén átbeszéljük a témát a gyerekkel. Elmagyarázzuk neki, hogy a pornó felnőtteknek való, és nem tükrözi a valóságot, igazából nem így szexelnek az emberek és nem így néz ki a testük (hiszen a legtöbb pornó színész plasztikázott). Ha mégis kiderül, hogy gyermekünk pornót látott ne reagáljuk túl, a gyermeki kíváncsiság természetes és ha nem mi magyarázzuk el ezeket a gyerekeknek, akkor maguk fogják megkeresni a kérdéseikre a válaszokat.

5. A szexualitás nem csak a szexből áll

A legjobb egyben legnehezebb ezekben a beszélgetésekben, hogy a szexualitás egy hatalmas téma, aminek minden pontját érintenünk kell. Sosem késő elkezdeni! ÉS még a sorrendben sincsenek megkötések, csak tetszés szerint kezdjük el valahol: nemi identitás és kifejezések, szexuális orientáció, szexuális aktivitás, testkép és önértékelés, kommunikáció és határok, egészséges barátságok és párkapcsolatok, szexuális erőszak és bántalmazás, anatómia és higiénia, fogamzásgátlás, testi autonómia, terhesség, élvezet. Nem kell közvetlenül leültetni a gyereket és átrágni vele egy témát, bármi kapcsán bele lehet kezdeni. Közösen láttatok valamit a tévében, egy esküvő a családban, vélemény egy sztárnak a ruhájáról vagy egy hírtéma.

6. A kérdéseket mindig fel lehet tenni

A népszerű kijelentéssel ellentétben, a tinik igenis szeretnének beszélgetni a szüleikkel a szexről, kutatások igazolják, ha a szülők segítik a tiniket, sokkal tudatosabban élnek majd szexuális életet. Tehát folyamatosan válaszoljuk meg kérdéseiket, ahogy egyre idősebbek lesznek, hogy ne vesszen el ez a bizalom. Ha nem vagyunk biztosak a válaszban, mondjuk meg nekik őszintén, és ajánljuk fel a segítségünket, fejtsük meg vele együtt a kérdést. Sokszor a barátok, a média, néha még a tanárok is félreinformálják a gyerekeket. Szülőként arra kell figyeljünk, hogy egy biztonságos és szégyen mentes teret biztosítsunk a gyereknek, ahol rendbe rakhatja gondolatait. Ezek a beszélgetések ijesztőnek tűnnek, de fontos, hogy higgadtak maradjunk, főleg, ha egy olyan kérdés érkezik, ami után köpni-nyelni nem tudunk. Ilyen esetben érdemes visszakérdezni, mit gondol a témáról, ezzel feltérképezzük, mennyit tud, honnan kell kezdenünk a beszélgetést és van kis időnk arra is, hogy lenyugodjunk.

7. Lehet valami számodra fura vagy undorító, másnak nem az

Témától függetlenül a szakemberek sokszor hallják a gyerekeket felkiáltani, hogy ez mennyire undorító. Ilyenkor egyszerűen csak annyit mondanak, hogy nem illik undorítónak nevezni azt, ami másnak örömet okoz. Ez segít a gyerekeknek megérteni, hogy hogyan élik az életüket, ami az ő egyéni döntésük és mindenki mást választ: házasság előtti szex, azonos nemű párkapcsolat, leszedni (vagy meghagyni) a testszőrzetet, stb. Lehet nem felel meg az ő ízlésüknek, de másnak ez tetszik és ezt el kell fogadni. Ez az üzenet segít a gyerekeknek megfejteni, hol vannak az ő határaik és ha egy olyan szituációba kerülnek, ami kényelmetlen számukra, tudni fogják, hogy nem kell benne részt venniük és nem szabad megakadályozniuk mások szexuális önkifejezését.

Címlapkép: Unsplash


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Megnéztük, mi történik a textilgyűjtő konténerbe dobott ruhákkal!
Megnéztük, mit jelent a valódi újrahasznosítás: mi történik a ruhákkal, ha nem a kukába, hanem a megfelelő helyre kerülnek. Videón mutatjuk, miért nem mindegy, hová dobod a textilt!


Valószínűleg a te szekrényed mélyén is lapul néhány kinőtt, kifakult, lyukas vagy egyszerűen csak megunt ruhadarab. És ha már tudatos vagy, akkor nem a kukába, hanem egy textilgyűjtő konténerbe dobod ezeket. De vajon mi történik velük ezután? Hova kerül a póló, amit öt éve már csak alváshoz hordtál? Vagy a kabát, amit még mindig sajnálsz, de tudod, hogy már kiszakadt és sosem veszed már fel?

Mi nemcsak feltettük ezeket a kérdéseket, hanem utánajártunk a pontos válaszoknak – testközelből! A székesfehérvári válogatóüzemben, a Textrade Kft.-nél jártunk, ahová a MOHU textilgyűjtő konténereiből származó ruhák kerülnek. A TikTok-videónkban megmutatjuk, mi történik a konténerbe dobott darabokkal – a válogatástól az újrahasznosításig.

VIDEÓ: Nézd meg, hogyan zajlik a válogatás, mi történik a darált anyaggal, és hova kerülnek a legmenőbb vintage ruhák!
@szeretlekmagyarorszag.hu #hirdetés te tudtad, hova kerülnek a ruhagyűjtőből a ruhák???? #mohu #gyűjtőkonténer #szmo #szeretlekmagyarország ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Az első szűrő: ruhaként még használható?

A folyamat azzal kezdődik, hogy megvizsgálják: egyáltalán viselhető-e még az adott darab. Ha igen, akkor kategóriák szerint szétválogatják – nadrág, kabát, gyerekruha, szoknya, blúz, kiegészítők stb. Ezután több körös szortírozás következik, amelyben anyagminőség alapján döntenek a ruhák további sorsáról.

A jobb állapotú darabok európai second hand üzletekben landolnak, a gyengébb minőségűek pedig – lebálázva – afrikai piacokra kerülnek. Van azonban egy különleges szekció is: a „vintage válogató”, ahová a beérkezett ruhák legjobb 1%-a kerül. Ezek a darabok különösen keresettek a menő second hand butikokban, és nem ritkán újra divatot csinálnak abból, amit más már elfeledett.

Mi lesz a teljesen hordhatatlan ruhákból?

Ha a textil már nem hordható – például szakadt, foltos vagy nagyon elhasználódott –, akkor a darálóba kerül. Innen két út vezethet: az egyik az RDF, vagyis az energetikai hasznosítás. Az így ledarált ruhadarabokat erőművekben elégetik, és energiát nyernek belőlük. A másik lehetőség, hogy ipari célokra használják fel őket: például autók hangszigeteléséhez, töltőanyagként vagy tisztítórongyként. Ez már önmagában is sokkal jobb sors, mint a szeméttelep – de ehhez az kell, hogy te jól dönts: ne a kommunális hulladékba dobd a textilt!

Miért fontos ez az egész?

A ruháink előállítása hatalmas környezeti terheléssel jár: rengeteg víz, energia és szennyezés kapcsolódik egy-egy új pólóhoz vagy nadrághoz. Ha ezeket a darabokat elhasználás után egyszerűen elégetjük vagy elásva tároljuk, azzal mindezt az erőforrást elpazaroljuk – ráadásul

sok műszálas textil lebomlás helyett mikroműanyagként szennyezi a földet és a vizeinket.

Hol találsz textilgyűjtő konténert?

A textilgyűjtő konténerek országszerte megtalálhatók. Jelenleg Magyarországon 3000 textilgyűjtő konténer érhető el, és a cél, hogy 2026 végére ez a szám elérje a 6000-et. Tavaly már 1200 új gyűjtőt helyezett ki a MOHU, és a tervek szerint minden 2000 főnél nagyobb településen elérhető lesz ilyen konténer, amennyiben a telepítési feltételek biztosítottak.

Az első ilyen konténerek már megtalálhatók hulladékudvarokban, kiskereskedelmi egységeknél és településeken, de a hálózat folyamatosan bővül. Ha szeretnéd megtudni, hol van a hozzád legközelebbi gyűjtőpont, keresd fel a MOHU térképes keresőjét.

A konténerek telepítésére önkormányzatok és kiskereskedelmi egységek online jelentkezhetnek a MOHU Gyűjtőkonténer igénybejelentő oldalán. Ha egy vállalkozás vagy település szerződést köt, a telepítés ingyenes, és a MOHU alvállalkozója rendszeresen üríti a konténereket.

És mit tehetsz te?

A legegyszerűbb dolog: ha megválsz egy ruhától, ne az otthoni szemetesbe dobd! Vidd el egy MOHU-s textilgyűjtő konténerhez. Ezekből már több mint 2800 van országszerte, és folyamatosan bővül a hálózat. A legközelebbi konténert könnyen megtalálod a MOHU térképes keresőjében. Ezzel egy apró, de nagyon is számító lépést teszel a fenntarthatóság felé. Minden egyes bedobott ruhadarab esélyt kap az újrahasználatra vagy újrahasznosításra – és közben te is teszel valamit a környezetért!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Elképesztő! Letarolta a vihar Soltvadkertet éjjel – képeken a pusztítás
Virágoskertet tett tönkre a jégeső, hatalmas fák dőltek ki, tetők rongálódtak meg Soltvadkerten. A helyiek összefogtak, hogy mentsék, ami még menthető a pusztítás után.


Óriási károkat okozott a vihar Soltvadkerten csütörtök éjjel. A helyiek virágmentéshez kértek segítséget, miután a felhőszakadás szétverte a Fejes Krizantém Kertészetet – számolt be róla a Blikk.

A településen több helyen is fák dőltek ki, ágak zuhantak a háztetőkre, fatörzsek törtek ketté. A MetFigyelő Facebook-oldalán képeket is közzétett a pusztításról.

„Az éjszakai heves zivatar utáni viharkárok a Soltvadkert közelében lévő Vadkerti-tónál!”

– írták a fotók mellé.

Az éjszakai heves zivatar utáni viharkárok a Soltvadkert közelében lévő Vadkerti-tónál!⛈️

A fotókat köszönjük Csaszi Csaszinak!

Várjuk a képeket, videókat!

Közzétette: MetFigyelő – 2025. április 18., péntek
„Hatalmas károkat okozott az éjszakai vihar a soltvadkerti Fejes Krizantém Kertészetben! Felhívást tettek közzé: "Virágmentés! Sajnos az éjszakai orkán erejű szél hatalmas károkat okozott! Ezért a még kisebb sérülést kiheverő virágokra akciót hirdetek a kertészetben!!! Légy te is virágmentő!!!”

A hosszú hétvége heves időjárással indult. Csütörtök este egy kelet felé lassan mozgó csapadékrendszer érte el az országot, amely több helyen záporokat, zivatarokat hozott. Ezek közül az egyik Soltvadkert környékén csapott le.

Hatalmas károkat okozott az éjszakai vihar a soltvadkerti Fejes Krizantém Kertészetben!

Felhívást tettek...

Közzétette: MetFigyelő – 2025. április 18., péntek

Szerdán és csütörtök délelőtt még napos, nyárias idő volt, délután Mezőkovácsházán 30,6 Celsius-fokot mértek, ezzel megdőlt a napi melegrekord is. Az esti vihar azonban véget vetett a kellemes időnek, az ország szinte teljes területén zivatarok alakultak ki.

– fűzték hozzá a megdöbbentő képekhez.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Szívszorító: ezekre keresett rá Gene Hackman felesége a haláluk előtt segítséget remélve
A két holttestet csak napokkal később találták meg új-mexikói otthonukban. A vizsgálatok ritka fertőzést és krónikus betegségeket állapítottak meg.
F. O. - szmo.hu
2025. április 16.



Betsy Arakawa, Gene Hackman felesége 2025. február 10-én több egészségügyi problémára keresett rá az interneten. Többek között azt próbálta megtudni, hogy „okozhat-e a Covid szédülést?”, illetve utánanézett a megfázás és az orrvérzés kapcsolatának is, írja az Unilad. Másnap lemondta a masszázsidőpontját, mivel Hackman influenzaszerű tüneteket produkált, noha a Covid-tesztje negatív lett. Ugyanezen a napon

oxigénpalackokat rendelt az Amazonról, és többször is megpróbált elérni egy egészségügyi klinikát, de nem kapott ellátást.

Betsy Arakawa február 12-én hunyt el, halálát hantavírus okozta tüdőszindróma okozta. Gene Hackmant február 18-án érte a halál, nála súlyos szívbetegséget és Alzheimer-kórt állapítottak meg. A hatóságok mindkettőjüket február 26-án találták meg otthonukban, a Új-Mexikó állambeli Santa Féban.

A pár három kutyát tartott a házban. Az egyik állat, Zinna, elpusztult, feltehetően kiszáradás és éhezés miatt. A másik két kutya túlélte az eseményeket.

A ház körül több melléképületben rágcsálók jelenlétére utaló nyomokat találtak, a főépületben azonban nem észleltek aktivitást. A vizsgálat során kizárták, hogy szén-monoxid-mérgezés vagy gázszivárgás okozta volna a tragédiát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Megnéztük, mi történik a textilgyűjtő konténerbe dobott ruhákkal!
Megnéztük, mit jelent a valódi újrahasznosítás: mi történik a ruhákkal, ha nem a kukába, hanem a megfelelő helyre kerülnek. Videón mutatjuk, miért nem mindegy, hová dobod a textilt!


Valószínűleg a te szekrényed mélyén is lapul néhány kinőtt, kifakult, lyukas vagy egyszerűen csak megunt ruhadarab. És ha már tudatos vagy, akkor nem a kukába, hanem egy textilgyűjtő konténerbe dobod ezeket. De vajon mi történik velük ezután? Hova kerül a póló, amit öt éve már csak alváshoz hordtál? Vagy a kabát, amit még mindig sajnálsz, de tudod, hogy már kiszakadt és sosem veszed már fel?

Mi nemcsak feltettük ezeket a kérdéseket, hanem utánajártunk a pontos válaszoknak – testközelből! A székesfehérvári válogatóüzemben, a Textrade Kft.-nél jártunk, ahová a MOHU textilgyűjtő konténereiből származó ruhák kerülnek. A TikTok-videónkban megmutatjuk, mi történik a konténerbe dobott darabokkal – a válogatástól az újrahasznosításig.

VIDEÓ: Nézd meg, hogyan zajlik a válogatás, mi történik a darált anyaggal, és hova kerülnek a legmenőbb vintage ruhák!
@szeretlekmagyarorszag.hu #hirdetés te tudtad, hova kerülnek a ruhagyűjtőből a ruhák???? #mohu #gyűjtőkonténer #szmo #szeretlekmagyarország ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Az első szűrő: ruhaként még használható?

A folyamat azzal kezdődik, hogy megvizsgálják: egyáltalán viselhető-e még az adott darab. Ha igen, akkor kategóriák szerint szétválogatják – nadrág, kabát, gyerekruha, szoknya, blúz, kiegészítők stb. Ezután több körös szortírozás következik, amelyben anyagminőség alapján döntenek a ruhák további sorsáról.

A jobb állapotú darabok európai second hand üzletekben landolnak, a gyengébb minőségűek pedig – lebálázva – afrikai piacokra kerülnek. Van azonban egy különleges szekció is: a „vintage válogató”, ahová a beérkezett ruhák legjobb 1%-a kerül. Ezek a darabok különösen keresettek a menő second hand butikokban, és nem ritkán újra divatot csinálnak abból, amit más már elfeledett.

Mi lesz a teljesen hordhatatlan ruhákból?

Ha a textil már nem hordható – például szakadt, foltos vagy nagyon elhasználódott –, akkor a darálóba kerül. Innen két út vezethet: az egyik az RDF, vagyis az energetikai hasznosítás. Az így ledarált ruhadarabokat erőművekben elégetik, és energiát nyernek belőlük. A másik lehetőség, hogy ipari célokra használják fel őket: például autók hangszigeteléséhez, töltőanyagként vagy tisztítórongyként. Ez már önmagában is sokkal jobb sors, mint a szeméttelep – de ehhez az kell, hogy te jól dönts: ne a kommunális hulladékba dobd a textilt!

Miért fontos ez az egész?

A ruháink előállítása hatalmas környezeti terheléssel jár: rengeteg víz, energia és szennyezés kapcsolódik egy-egy új pólóhoz vagy nadrághoz. Ha ezeket a darabokat elhasználás után egyszerűen elégetjük vagy elásva tároljuk, azzal mindezt az erőforrást elpazaroljuk – ráadásul

sok műszálas textil lebomlás helyett mikroműanyagként szennyezi a földet és a vizeinket.

Hol találsz textilgyűjtő konténert?

A textilgyűjtő konténerek országszerte megtalálhatók. Jelenleg Magyarországon 3000 textilgyűjtő konténer érhető el, és a cél, hogy 2026 végére ez a szám elérje a 6000-et. Tavaly már 1200 új gyűjtőt helyezett ki a MOHU, és a tervek szerint minden 2000 főnél nagyobb településen elérhető lesz ilyen konténer, amennyiben a telepítési feltételek biztosítottak.

Az első ilyen konténerek már megtalálhatók hulladékudvarokban, kiskereskedelmi egységeknél és településeken, de a hálózat folyamatosan bővül. Ha szeretnéd megtudni, hol van a hozzád legközelebbi gyűjtőpont, keresd fel a MOHU térképes keresőjét.

A konténerek telepítésére önkormányzatok és kiskereskedelmi egységek online jelentkezhetnek a MOHU Gyűjtőkonténer igénybejelentő oldalán. Ha egy vállalkozás vagy település szerződést köt, a telepítés ingyenes, és a MOHU alvállalkozója rendszeresen üríti a konténereket.

És mit tehetsz te?

A legegyszerűbb dolog: ha megválsz egy ruhától, ne az otthoni szemetesbe dobd! Vidd el egy MOHU-s textilgyűjtő konténerhez. Ezekből már több mint 2800 van országszerte, és folyamatosan bővül a hálózat. A legközelebbi konténert könnyen megtalálod a MOHU térképes keresőjében. Ezzel egy apró, de nagyon is számító lépést teszel a fenntarthatóság felé. Minden egyes bedobott ruhadarab esélyt kap az újrahasználatra vagy újrahasznosításra – és közben te is teszel valamit a környezetért!


Link másolása
KÖVESS MINKET: