5 lépés a programozóvá váláshoz
Szeretnél programozóvá válni, de nem tudod, hogyan kezdj neki, milyen képzést válassz és mit tanulj egyáltalán? Ebben a cikkben a PROGmasters programozóiskola szakértőivel együtt áttekintjük, milyen kérdésköröket érdemes átgondolnod, ha a közeljövőben programozóvá szeretnél válni.
Hogyan válhatsz Te is programozóvá?
1. Válaszd ki a számodra legmegfelelőbb területet
Az IT szektorban rengeteg különböző szakma közül választhatsz. Elsőre nehéz döntés lehet kiválasztani egy szakmát, amivel aztán évekig szeretnél foglalkozni. A döntést viszont megkönnyítheti, ha tudod, hogy melyik szakmában mivel foglalkoznak és milyen kompetenciák kellenek hozzá.
Annak érdekében, hogy megtaláld a számodra legmegfelelőbb karrierutat, a PROGmasters programozóiskola összeállított egy átfogó IT szakma kisokost és kvízt, amiben a következő szakmákat mutatják be részletesen:
- Frontend programozó
- Backend programozó
- Full-stack programozó
- Support engineer
- Manuális tesztelő
- Tesztautomatizáló mérnök
- Scrum Master
- Product Owner
- Adatbányász
- Adatvizualizáló
- IT szervező
A cikkben található kvíz kitöltésével pedig megtudhatod, melyik szakma illene hozzád a legjobban.

2. Fogalmazd meg a céljaidat
A szakma kiválasztása után fontos, hogy megfogalmazd a céljaidat. Szeretnél már jövőre teljes állásban egy hazai vagy akár egy külföldi cégnél dolgozni? Vagy csak hobbi szinten érdekel a programozás, esetleg a jelenlegi munkádban használnád? A más-más célokat más-más módszerekkel érheted el leghatékonyabban, ezért fontos, hogy lásd, mit is szeretnél elérni valójában.
Annak érdekében, hogy reális célokat fogalmazz meg, ezen a ponton érdemes átgondolni, hogy milyen lehetőségeid vannak. Munka mellett szeretnél egy programozó képzést elvégezni vagy van időd akár csak ezzel foglalkozni a következő fél évben? Van rá anyagi lehetőséged, hogy befektess a jövődbe? Vagy csak hobbi szinten szeretnél programozni tanulni és megelégszel az interneten ingyenesen elérhető anyagokkal?
A céljaid megfogalmazása után könnyebb lesz olyan képzési módot választanod, ami típusában, időbeosztásában, és minőségében is megfelel céljaidnak és elvárásaidnak.
3. Válaszd ki a céljaid elérésének legjobb módját
Egyetem vagy programozóiskola
A következő lépésben fontos, hogy olyan programozó képzést válassz, ami segít elérni a célod. Választhatsz egyetemi képzést, programozó képzést, vagy akár valamilyen online képzést is. Mindegyiknek vannak előnyei és hátrányai is. A kérdés az, hogy neked jelenleg melyik a legmegfelelőbb.
Az egyetemi oktatás a legjobb választás arra, hogy elsajátítsd a számítástechnika alapjait, az adatszerkezeteket, az algoritmikus gondolkodást, a szoftverarchitektúra-tervezési tudást, valamint, hogy hogyan állj hozzá egy probléma megoldásához. Ellenben a szoftverfejlesztési trendek gyors fejlődésével nehéz lépést tartaniuk az egyetemeknek: a tananyag sokszor elavult és a hangsúly még mindig az elméleti oktatáson van. Valamint a szükséges időráfordítás elég jelentős: egy 3 éves Bsc alapképzés, és egy esetleges 2 év Msc elvégzésével összesen 5 év alatt kaphatod meg a diplomád.
Ha karriert váltanál, megfelelőbb alternatívák lehetnek az egyetemi rendszeren kívül működő programozó képzések. Az ilyen képzések az egyetemi képzéseknél jellemzően gyakorlatorientáltabbak, a tananyag sokkal inkább fókuszál a munkahelyeken hasznosítható tudás elsajátítására és aktuálisabb, modernebb technológiákat tanítanak. Számos különféle képzés érhető el attól függően, hogy milyen területre fókuszál, illetve, hogy milyen programozási nyelveket és keretrendszereket tanulhatsz meg a képzésen.
A programozó képzések esetén az oktatás intenzív: sok képzés nappali rendszerű, ahol az oktatás hétköznapokon, napi 8 órában zajlik, de vannak olyan képzések is, amik munka mellett is elvégezhetőek. Amennyiben valaki egy másik karrierről szeretne váltani, rendelkezik megfelelő anyagi háttérrel és elegendő szabadidővel, akkor egy programozó képzés nagyon jó lehetőséget jelenthet. A programozói képzések tandíja jellemzően 1-2 millió forint között mozog, de a legtöbb ilyen képzésen van utófinanszírozási lehetőség is, illetve többségük állásgaranciát is vállal, így még inkább bebiztosíthatod magad.
Tantermi vagy online programozó képzés
A programozóiskolák által szervezett tanfolyamok között megkülönböztethetünk személyes jelenlétet igénylő, tantermi képzéseket, valamint online végezhető képzéseket. A személyes, tantermi képzések egyik nagy előnye az online képzésekkel szemben, hogy a kötelező személyes jelenlét hatékony tanulási környezetet biztosít a diákok számára. A résztvevők minden felmerülő kérdésükre azonnal választ kaphatnak, ami garantálja, hogy mindig minden érthető lesz, valamint egy csapat tagjai lehetnek, ami igazán motiválóan hathat a teljesítményükre. A valóban jó tantermi képzéseken pedig rengeteg lehetőség adódik arra, hogy a megszerzett elméleti tudást a hallgatók átültessék a gyakorlatba is.
Ezzel szemben az online programozó képzések előnye többek között, hogy az utazási idő megspórolása miatt kevesebb időráfordításra van szükség, valamint, hogy bárhonnan végezhetőek. Továbbá sok online tanfolyam ingyenesen is elérhető az interneten, bár ezek általában csak alapozóként állják meg a helyüket. Azonban mindenképp hasznos, ha belenézel az adott témába, mielőtt elköteleződnél egy hosszabb online tanfolyam mellett.

4. Válassz egy számodra megfelelő programozó képzést
Miután eldöntötted, hogy egyetemen vagy programozóiskolában, valamint, hogy online vagy személyesen tanulnál, a következő lépés, hogy megtaláld a számodra legmegfelelőbb képzést.
A programozó képzés kiválasztásakor különösen fontos, hogy olyat válassz, ahol az oktatók felkészültek, valóban értenek hozzá és minőségi az oktatás. Éppen ezért érdemes olyan iskolát választani, akik erre szakosodtak és tisztában vannak a piaci igényekkel, a legfrissebb információkkal és trendekkel. Kiemelten fontos, hogy a képzésen kapott tananyagot tudássá tudd alakítani már a tanfolyam alatt, tehát az, hogy gyakorlatorientált legyen a képzés.
A PROGmasters kiscsoportos képzésekkel biztosítja a figyelmet minden diák számára. A kis létszámú csoportban zajló közös munka és a folyamatos gyakorlás eredményeképpen a diákok rengeteg hasznos tapasztalatot gyűjthetnek már a képzés során. A képzéseken tapasztalt mentorok oktatnak, akik minden felmerülő kérdés megválaszolásában azonnal tudnak segíteni. Az alapok elsajátítása után pedig egyéni, és csoportos projektekben is alkalmazhatod a tanultakat, amelyekkel sikeresen felkészülhetsz a későbbi valós projektjeidre. Továbbá szituációs gyakorlatokkal és kommunikációs alkalmakkal fejlesztheted soft skilljeidet és még az interjúkra is felkészítenek.
A PROGmasters programozóiskola nagy hangsúlyt fektet a barátságos, megtartó közeg és a megfelelő elköteleződés kialakítására. Ennek köszönhetően a képzéseikre bekerülők 98%-a el is végzi azt. A programozóiskola választásnál továbbá az is fontos szempont, hogy a képzés elvégzése után milyen munkalehetőségek állnak majd a rendelkezésedre. Az IVSZ (Informatikai Vállalkozások Szövetsége) független auditja szerint, a PROGmasters tantermi kurzusain végzett diákok 100 százaléka – a PROGmasters közvetítésével vagy önállóan – el tudott helyezkedni az IT szektorban: közel kétharmaduk a képzés utáni 1 hónapon belül, további egyharmaduk pedig 2-4 hónapon belül.
5. Légy elkötelezett, tanulj és gyakorolj minél többet
Az utolsó és az egyik legfontosabb lépés, hogy köteleződj el a kiválasztott képzés mellett és csináld végig. Tölts minél több időd tanulással, ragadj meg minden alkalmat a gyakorlásra és meglátod, hogy a befektetett munka meghozza a gyümölcsét.
Ha egy olyan programozóiskola képzését választanád, ahol valódi, versenyképes tudásra tehetsz szert, és a végén segítséget kapsz, hogy megtaláld álmaid IT állását, akkor válaszd a PROGmasters programozó képzéseit! Kezdd el a PROGmasters ingyenes, 2 hetes IT karrier alapozó képzését, és ha szeretnél továbbtanulni, jelentkezz a neked legmegfelelőbb tanfolyamra.