5 kellemetlen tünet, amit a vitaminhiány okozhat
Mitől alakulhat ki vitaminhiány?
A vitaminok többségét táplálkozáskor vesszük magunkhoz, így hiányuk is ezzel függ össze. Gyakran alultápláltság, egyoldalú vagy hiányos táplálkozás, diéták, felszívódási zavarok vagy a bélflóra egyensúlyának felborulása áll a hiány mögött. De okozhatják különféle fertőzések és krónikus betegségek, alkohol- és nikotinfogyasztás, cukorbetegség, vesebetegség, májbetegség és stressz is. Ha a vitaminok nem tudnak megfelelően felszívódni a szervezetben, hiányuk különféle betegségeket okozhat, így érdemes odafigyelni az egészséges táplálkozásra, illetve szükség esetén a vitaminpótlásra. Az alábbi tünetek pedig könnyen árulkodhatnak vitaminhiányról.

Fáradtság, levertség
A tavaszi fáradtság hátterében általában a C- és D-vitamin hiánya áll. Télen kevesebb gyümölcsöt és zöldséget fogyasztunk és ha nem pótoljuk, kevesebb C-vitaminhoz jut hozzá a szervezetünk, ennek következtében legyengülhet az immunrendszer, fáradékonyabbak, levertebbek lehetünk. A D-vitamin pedig egy hormonhatású vitamin, mely akkor képződik, ha a bőrünket UVB sugarak érik. Mivel télen kevesebb napsütés ér bennünket, ajánlott odafigyelni a D-vitamin pótlásra is.
Cserepes ajkak
A fájó, berepedezett ajkak mögött is sokszor vitaminhiány áll, leggyakoribb oka a nem elégséges B6-vitamin bevitel. Ez állhat a száraz, berepedezett száj hátterében, míg a bőrproblémák és a korpásodás a B2 hiányára utalnak. Bevitele általában függ a fehérjebeviteltől is, megtalálható a húsokban, tejtermékekben, májban, tojássárgájában és a barna lisztben is, így ezek fogyasztása segíthet helyreállítani az egyensúlyt.
A vitaminhiány tünetei közé tartozik a gyakori fáradtság, levertség, koncentráció hiánya, száraz bőr, repedezett ajkak és a hirtelen látás romlás is, de a vitaminhiány akár tünetmentes is lehet. Hogy biztosra menj, ajánlott évente megvizsgáltatni magad, hogy tudd, minden rendben van. A SYNLAB Magyarországnál jelentkezhetsz általános állapotfelmérésre, amely során megbizonyosodhatsz róla, hogy a létfontosságú belső szervek, úgymint a vérképző rendszer (vérkép, vas, transzferrin), máj és vese megfelelően működnek. Továbbá a vizsgálat tartalmazza a fontosabb enzimek (GOT, GPT, GGT, alkalikus foszfatáz) és lebontási termékek (karbamid, húgysav, kreatinin, bilirubin) vizsgálatát. A szénhidrát-, fehérje-, és zsír-anyagcsere (vércukor, koleszterin, HDL-koleszterin, triglicerid, összfehérje, albumin) állapotáról is fontos alapinformációt ad, valamint a szervezetben zajló gyulladásos folyamatok (CRP) jelzésében nyújt segítséget.
Izomfájdalom
Gyakran az izomfájdalom, végtagok zsibbadása is vitaminhiányról árulkodik. Alapvetően a B-vitaminok az idegrendszer egészséges fejlődéséről és működéséről gondoskodnak, a B12 hiánya pedig izomfájdalmat, valamint fáradtságot okozhat. Különösen ajánlott pótlására figyelni azoknak, akik vegetáriánus vagy vegán étrendet követnek, mert a B12 vitamin legfőbb forrása a húsok, halak és a tojás.
Romló látás
Az A-vitamin a szemünk egészsége miatt fontos, de szükséges a bőr és a csontok felépítéséhez is. Ha nincs megfelelően jelen a szervezetben, csökkent látóképességet, sőt, farkasvakságot is okozhat. Előfordulása idősebbeknél gyakoribb, de érdemes már fiatalon is odafigyelni rá. Nem hiába mondják gyerekeknek, hogy egyenek sok sárgarépát, hogy jól lássák a táblát, ugyanis abban van a legtöbb A-vitamin.

Töredezett körmök
Nemcsak esztétikai problémát jelent a körmök elvékonyodása és törékennyé válása, hanem vas- illetve kalciumhiányt is jelezhet. A körmök töredezettsége mellett a vashiány jellemző tünete még a sápadtság és a fáradékonyság is. Nőknél gyakrabban jelentkezik, mivel vérvesztéssel együtt a szervezet vasat is veszít. A vas természetes formában általában vöröshúsokban található meg, illetve bab- és borsófélékben, aszalt gyümölcsökben.