5 dolog, amiről bárcsak tudtam volna a felvételi idején

Én 2014-ben érettségiztem, azóta már mögöttem van egy alapszak és a mester fele is, így bátran állíthatom, hogy rám tapadt némi tudás, hasznosabbnál hasznosabb infó, amitől sokkal könnyebb lett volna az életem akkor, amikor belekezdtem a továbbtanulásba.
1. Egy szakra jelentkezel, nem egy szakmára
A legtöbb szak esetében, mert kivétel persze mindig van, lehetőséged van arra, hogy ezer meg egy felé indulj el, és nem csak a diplomával a kezedben.
A legtöbb szakban benne van a potenciál, hogy különféle pozíciókat tölts be,
különböző helyeken is megálld a helyedet. Én sokáig egy kicsit feketén-fehéren láttam a világot, és tartottam attól, hogy fiatalon, tapasztalatlan fejjel kiválasztok valamit, ami aztán az egész életemre rányomja a bélyegét. Pedig, ha tudtam volna, hogy az a sok stressz mennyire nem éri meg...
2. Van élet a szeminárium és az előadás után is
Ha egyszer vége van a tanár előadásának, akkor sem érdemes rögtön tovább állni, érdemes körbe nézni, hogy milyen lehetőségeink vannak a fejlődésre. Csatlakozhatunk különféle rendezvényszervező csoportokhoz, részt vehetünk előadásokon, versenyeken (pl. TDK) is, sőt
lehetőség van szakkollégiumokhoz felvételizni.
Ez utóbbit kifejezetten ajánlom, hiszen nem csak szakmai fejlődés, szuper csapat és oktatás van, de több szervezetnél a lakhatást is biztosítják a tagok számára egy közös kollégiumban. Saját tapasztalatból beszélek, amikor azt mondom, hogy megéri szakkolisnak lenni, én 3 és fél évet töltöttem el a kommON Kommunikációs Szakkollégium berkeiben és életre szóló élmény volt, megannyi hasznos tapasztalattal.

3. Ha gazdaságtudományi szakra jelentkezel, lesz mikro -és makroökonómia órád
Ugyan a fenti példa csak az én esetemet példázza, de sokszor csak hangzatos szakneveket látunk, de fogalmunk sincs, hogy mi az. Én hiába tanultam kommunikációt, a karon mindenkinek kötelező volt a mikmak, ami egy komoly szórótárgy volt, de találkoztam olyan hallgatóval is, aki matekból nem volt a legjobb, mégis sikerült egy menő szakot kiválasztania magának, ahol elég sok gazdasági tárgy volt. Kicsit talán tovább tartott neki, de ő is elvégezte, viszont, amikor
a szakokat nézzük, feltétlenül csekkoljuk a tantárgyakat is,
mert hiába szeretnénk valamit nagyon, ha nincs meg az affinitásunk a tárgyakhoz, amik szükségesek lesznek hozzá.
4. Hogy miért van katalógus egy órán és mi az a sillabusz
Azt hiszem az egyik legnagyobb koppanás volt az életemben, amikor megtudtam, hogy bizony vannak órák, amik
katalógusosak,
tehát a 70%-ukon részt kell venni, és, hogy vannak olyan egyetemek, ahol egyáltalán nincs ilyesmi (de persze nem ott, ahová én jártam). Ez inkább csak hasznos infó, mindenki akkor jön rá, ha beül az órájára és a tanár közli az óra teljesítésének a feltételeit, de lélekben már készülhetünk rá.

A
sillabusz
viszont, amit szintén megkap mindenki az első óráján, azoknak is hasznos lehet, akik még nem kerültek be egy adott intézménybe, és választás előtt állnak. A sillabusz ugyanis bőséges leírása a tárgynak, a teljesítés feltételeinek, a tárgyalt szakirodalomnak és persze az órák tematikájának is. Ezekből elég sok információt megtudhatunk, még, ha sok helyen előfordulhat, hogy ezeket nem töltik fel egészben a kar honlapjára, vagy jól eldugják.
5. Hogy, ha egyszer bejutsz egy egyetemre, akkor tényleg vissza fogod sírni az érettségit
Most még biztosan azt gondolod, hogy az érettségi, a rettegett vizsga, ami meghatározza majd a jövődet, biztosan milyen rettentően nehéz lesz. És nem hazudok, tele lesz izgalmakkal, izzadással és sok-sok tanulással, de az egyetem ennél sokkal nehezebb, hiába élsz azzal a tudattal, hogy már azt tanulod, amit akarsz. Az egészséges izgalom még hasznos is, de
a töriatlaszos feladatokat és a szövegértést a vaskos olvasmányok, a beadandók, a kávétúladagolás és az alváshiány váltja.