3 dolog, amit a szülőknek rendeznie kell válás esetén
A válás folyamatának legsérülékenyebb résztvevői a gyerekek. Egészen onnantól, hogy a válás kimondását megelőző kapcsolati válság komollyá válik. Az indulatok, a csalódottság és a növekvő bizonytalanság gyakran lehetetlenné teszi a józan, következetes gondolkodást. A válás során felmerülő, égető fontosságú kérdésekkel azonban nem kell egyedül szembenéznie. A gyermekek jövőjének, biztonságának megteremtése és a vagyonmegosztás kérdése az elsődleges, amit a válás során rendezni szükséges. Amennyiben biztonságban szeretné tudni gyermekeit és vagyoni helyzetét a válás okozta indulatok hevében is, kérje válóperekre szakosodott, tapasztalt ügyvéd segítségét! Semmi sem lehet olyan értékes, mint az Ön és gyermekei nyugalma, anyagi biztonsága. Ne elégedjen meg az átlagossal, válassza profi válóperes ügyvéd sokéves tapasztalatát! Kövesse cikkünket, ahol hasznos tippeket osztunk meg Önnel a válással kapcsolatban!
Gyermektartásdíj
A gyermekek nyugalma és anyagi biztonsága a legfontosabb szempont, még egy szörnyű válás folyamatában is. Az ideális helyzet az lenne, ha a házastársak meg tudnának egyezni a gyermektartásdíj összegéről, a gyermek indokolt szükségeiről, a gyerektartás módjáról. A valóság azonban sokszor sajnos nem ideális. Sok esetben komoly vita kerekedik a részletek körül és ügyvédi segítség nélkül a házastársak képtelenek közös nevezőre jutni - enélkül pedig nem fognak tudni elválni közös megegyezéssel, marad a hosszadalmas és kellemetlen bontóper.
A hatályos Polgári Törvénykönyv a kiskorú gyermeket egy vélelem felállításával igyekszik megóvni, amely alapul veszi a tartásra való rászorultságot. Ez azt jelenti, hogy a szülő köteles a kiskorú gyermek tartására, még saját tartásának korlátozása árán is. Mivel ez egy vélelem, előfordulhat, hogy a gyermek mégsem szorul tartásra, mert például saját vagyonának jövedelméből biztosított a megélhetése. Ebben az esetben a bizonyítás a tartásra kötelezhető szülőt terheli.
A gyermektartásdíj kétféle módon értékelhető: a gyermeket gondozó szülő a tartást természetben, a különélő szülő elsősorban pénzben teljesíti. Mi számít vajon természetbeni gyermektartásnak? Jellemzően a személyes gondoskodás. Ebben nem tartozik bele a gyermek élelmezésével, lakhatásának biztosításával stb. kapcsolatos költségek.
Fontos megjegyezni, hogy gyermektartás összegébe nem lehet beleszámolni a gyermeknek vásárolt ajándékok összegét, illetve a kapcsolattartás ideje alatt a gyermekre fordított természetbeni tartást sem (élelmiszer, ruha). Ezen kívül semmilyen, jogosulttal szemben fennálló követelés nem vonható le a tartásdíj összegéből.
A gyermektartás összegének bírósági meghatározásánál figyelembe kell venni a gyermek indokolt szükségleteit, amelybe természetesen a luxusigények nem tartoznak bele, de a gyermek egészségi állapotára, korára, neveltetésére egyedi módon jellemző. A tartásdíj összegének meghatározásánál a szülő teherbíró képessége is jelentős tényező, ekkor a kötelezett egy évi összes jövedelmét figyelembe veszik. A törvény megfogalmazása szerint a tartásdíj összege általában a kötelezett jövedelmének 15-25%-a. Ez a százalékos megoszlás nagyban függ a gyermek indokolt szükségleteinek mértékétől. Tehát 15%-től kevesebb, illetve 25%-tól magasabb összeg is lehet.
A közös vagyon megosztása
A házassági életközösség időtartama alatt főszabály szerint házastársi vagyonközösség jön létre. Házastársi vagyonközösség esetén a házastársak közös vagyonába tartoznak azok a vagyontárgyak, amelyeket a vagyonközösség fennállása alatt szereztek.
A házastársi vagyonközösség megszűnik, amikor a felek házassági életközössége véget ér. Ekkor szokott felmerülni a felek által a vagyonközösség alatt szerzett közös vagyon megosztása.
Váláskor a házastársi közös vagyon megosztására két lehetőség nyílik. A felek vagy szerződésben rögzítik a vagyonmegosztás részleteit, vagy a bíróságtól kérik annak megosztását. Bármelyik utat választják a válást kezdeményező házastársak, tapasztalt ügyvéd segítsége nélkül olyan kockázatnak teszik ki magukat, mintha képesítés nélkül ugranának ejtőernyővel a mélybe.
A vagyonmegosztás esetén egyáltalán nem mindegy, mi szerepel a házastársi közös vagyont megszüntető szerződésben. A felek pontosan rögzített személyes adatain túlmenően a szerződésnek tartalmaznia kell az életközösség kezdetének és megszűnésének időpontját, hiszen ebben az intervallumban beszélhetünk házastársi vagyonközösségről. Fel kell sorolni a lényegesebb vagyonelemeket a teljességre törekedve, ugyanis a szerződésből (szándékosan) kihagyott vagyon megteremti a későbbi megtámadhatóság kockázatát.
A szerződésben szerepelnie kell a vagyonmegosztás alapján készült mérlegnek, a követelések kölcsönös beszámítása utáni megtérítési igényeknek, illetve érdemes rögzíteni azokat a jogszabályi rendelkezéseket és fogalmakat, amik a felek tájékoztatásához szükségesek. Példaként felhozható a közös vagyon, külön vagyon, megtérítési igény fogalma, értelmezése. Az ügyvéd ellenjegyzése mindenképp szükséges tartalmi elem, illetve egyéb nyilatkozatok csatolására is van lehetőség.
A szerződés felépítését látva könnyen felismerhető, mennyi kockázatot, hibalehetőséget rejt egy felületesen megfogalmazott okirat. Felmerülhetnek olyan fontos kérdések is, hogy váláskor a vagyont milyen értéken kell megosztani, illetve mennyire kell ragaszkodni az egyenlő arányban történő elosztáshoz? Ne bízza családja anyagi biztonságát tapasztalatlan, a reális kockázatokat fel nem ismerő ügyvédre! Házastársi közös vagyon megosztásának kérdésében keresse bizalommal a Vidákovics Ügyvédi Irodát, ahol határozott, válóperekre szakosodott, profi ügyvédi csapat képviseli az Ön jogait!
Közösen felvett hitel/kölcsön a válás után
Kevés olyan házaspár van, akik kölcsön felvétele nélkül tudják megkezdeni közös életüket. Amennyiben a házasság véglegesen és visszafordíthatatlanul megromlik, a felvett kölcsön sorsa is kérdésessé válik.
Vagyonmegosztás során természetesen nem csak az aktív, hanem a passzív vagyont (tartozásokat) is meg kell osztani. Bankkal szemben fennálló tartozás esetében nagyon gyakori, hogy a tartozást a felek az egymás közötti belső jogviszonyukban rendezik. Ebben az esetben mindketten benne maradnak a bankkal kötött kölcsönszerződésben, de az egyik fél vállalja a tartozás visszafizetését. Ennek a megoldásnak a kockázata, hogy ha a tartozást átvállaló fél nem fizet, a bank mindkét féltől közvetlenül követelheti a teljesítést.
Szerencsésebb a helyzet, ha a tartozást átvállaló fél képes egy másik kölcsön felvételével kiváltani a közös tartozást, vagy ha a bank hozzájárul a szerződés módosításhoz. Ezekben az esetekben a másik fél a bankkal szemben szabadul a tartozás megfizetése alól.