12 kérdés, amit elmulasztunk feltenni jövendőbelinknek
Házassági tanácsadók gyakran figyelmeztetik a leendő párokat, hogy tisztázzanak néhány dolgot, mielőtt hosszú távra elkötelezik magukat: Akarsz-e gyereket? Milyen hitű vagy? Mennyi adósságod van? De van jó néhány téma, ami sokkal többet elárul egy emberről, és arról, hogy mit vár a házasságról.
A Huffington Post párkapcsolati szakértőkkel közösen egybegyűjtött egy tucatnyi fontos kérdést, amelyre általában nem gondolnak a frigy előtt, pedig nem ártana tudni másik felük válaszát, miheztartás végett.
1.
Mennyi egyedül töltött időre van szükséged?
Egy kapcsolat kezdetén két ember általában szeretne minél több időt együtt tölteni, és ennek fényében nem látszik, hogy néha szükségünk van a magányra. Ha megbeszéljük, hogy mennyit szeretnénk egyedül lenni, vagy a barátainkkal, megelőzhetjük, hogy rossz érzések támadjanak partnerünkben és megérti, hogy csupán feltöltődni szeretnénk – mondja Ryan Howes pszichológus.
2.
Ha nyernénk 5000 dollárt, hogyan költenénk el?
A randevúzó párok szinte soha nem beszélnek a pénzről, és az anyagi kérdések általában hosszú távon is a legnehezebbek közé tartoznak. Ha valaki konzervatív tervező, nyilván annak örül, ha párja inkább félretenné a pénzt egy ház részleteinek kifizetésére. mintsem belevágna egy Las Vegas-i kalandba. Karl Pillemer, a Cornell egyetem professzora, a 30 szerelmi lecke (30 Lessons for Loving) szerzője szerint egy ilyen konkrét kérdésből kiderülhet, hogy mennyire hasonló vagy ellentétes a felfogásunk a pénz értékével kapcsolatban.
3.
Mitől félsz jobban: hogy elhagynak vagy hogy elnyomnak?
"Ez a kérdés mélyebb betekintést ad a kötődési stílusunkhoz" – vélekedik Celeste Hirschman, szex-szakértő, a Making Love Real weboldal szerzője. "Minél többet tudunk ezekről, annál kevésbé lesz jelentősége a felek közötti különbségeknek."
4.
Hogyan képzeled el szüleid támogatását, ha megöregszenek?
Laura Heck párterapeuta, aki online sorozatot is készített pároknak ForBetter címen, elismeri, hogy sokan érzik magukat a „szendvicsnemzedék” tagjának, mert egyfelől függenek a gyermekektől és a gondoskodásra szoruló szülőktől is. És itt bejön a képbe a szülők anyagi támogatása, az életfogytig tartó anyós-probléma réme, a szülők esetleges öregotthonba küldése. Ebben a kérdésben is már a kapcsolat elején figyelembe kell vennünk a másik vágyait, elképzeléseit, mert ez kihat az élet nagy döntéseire, például arra, hogy hol éljünk, mekkora házat vegyünk, hogyan takarékoskodjunk.

5.
Egy veszekedést addig folytatsz, amíg megoldást nem találtok, vagy kisétálsz, elgondolkodsz és később visszatérsz a vitára?
„Párklienseimnek sokféle konfliktusmegoldó stílusa van. Az egyik addig üti a vasat, amíg meleg, a másiknak viszont időre van szüksége, hogy végiggondolja az egészet. Az előbbi úgy érzi, magára hagyták, az utóbbi pedig hogy túlterhelték. Ha ezt időben felismerik, megkímélik magukat sok keserves perctől” – mondja Vikki Stark, a montreali Sedona tanácsadó központ igazgatója.
6.
Monogám vagy?
A mindenkori partnerhez való közeledés monogám ugyan, de a más opciók figyelmen kívül hagyása súlyos sebeket okozhat, a be nem tartott ígéreteken túl. Éppen ezért, ha őszinte választ akarsz erre a kérdésre, nem elítélően kell feltenned azt - tanácsolja Danielle Harel, szintén a Making Love Realről.