10+1 dolog, amit tudnod kell a nevetésről
6. Nevetés után kreatívabbak vagyunk
Neurológusok teljesen véletlenül fedezték fel, hogy nevetés közben a két agyféltekénk kommunikál egymással. Hogy miért olyan jó ez nekünk? Amikor egy kiadósat kacagunk, agyunk egy kreatív szinten kezd működni. Ezért van az, hogy sokszor egy derűs pillanat után egycsapásra képesek vagyunk megoldani problémákat, rájövünk egy probléma kulcsára. És ha ezt nézzük, felmerülhet bennünk, hogy jókedélyű emberek miért képesek olyan jól venni az akadályokat.
7. Nevetőgörcs normális
Biztosan mindenkivel előfordult már olyan, hogy akkor tört rá a csillapíthatatlan nevetés, amikor az nem illett oda, nem volt helyénvaló. Például esküvői ceremónián, amikor a pap más nevet mond az egybekelőknek, vagy fontos, hivatalos találkozón, amikor a legkomolyabb arcunkat kell mutatnunk.

A nevetőgörcs teljesen normális reakciója a stresszben úszó szervezetünknek.
Ilyenkor az történik, hogy a fontos, kivételes esemény okozta feszültség valahol utat szeretne törni bennünk, amire egy fékeveszett hahotázás tökéletes eszköz. Abbahagyni a kacagást pedig azért nem vagyunk képesek, mert a nevetést szabályozó agyi mechanizmusok nagyon erős, öngerjesztő izgalmi állapotba kerülnek, és a gátló funkciók képtelenek visszafogni a zabolátlan gazdájukat.
8. A humort gyerekkorból hozzuk
Bizonyos szituációkra nevetéssel reagálunk, de a humorérzéknek nincs saját génje (legalábbis nem tudunk róla), hanem otthon tanuljuk el. Egy gyerek ösztönösen azt figyeli, hogy egy-egy helyzetben a szülei hogyan reagálnak, a feszültséget miképp dolgozzák fel, és együtt nevet a szüleivel.
Létezik kóros nevetés is, ami általában a nevetést gátló sejtek sérülése miatt alakul ki. Ez a nevetés könnyen feltűnhet a környezetnek, ugyanis az oda nem illő helyzetekben kacarászó személy arca örömtelen, beszéde mellőzi a humort, és amilyen rohamszerűen érkezik a nevetés, pont olyan hirtelen marad abba. Érdekes, de a legkevésbé derűs történet, hogy a leghosszabb, patológiás nevetőgörcs egészen húsz évig tartott. Az érintett személy csak álmában nem nevetett, de ébren a legkisebb inger is nevetőreakciót váltott ki belőle, miközben a viselkedésével ellentétben mély szomorúságot élt meg belül.
Tehát,
aki temperamentumos, sokat derülő családban nő fel, könnyedén nyúl a humorhoz, mint eszközhöz.
Ha szülő vagy, akkor légy tekintettel arra, hogy gyermeked mindent tőled tanul: a humorát és vele a megküzdését is!
9. A humor rugalmas gondolkodást eredményez
Azok, akik humor nélkül élik az életüket, általában merevebb gondolkodású, rugalmatlan emberek, akik nem csak helyzeteket, de más embereket is nehezebben fogadnak el. Elfogadóvá és empatikussá tesz minket a humor, mivel szélesebb skálán mozgat meg minket, és mások vicceire is flexibilisen kell reagálnunk ahhoz, hogy egy hullámhosszra kerülve, együtt nevessünk vele.

10. A humor egy szelep
Ha megnézünk egy stand-up comedy műsort, feltűnhet, hogy az aktuális politikai rendszer és az élen álló politikusok kritizálása, nevetséges karakterré formálása általános jelenség. A humor ugyanis egy olyan szelep, amelyen keresztül a feszültség a nevetés közvetítésével távozik belőlünk.
Nem hiába, hogy a nagy Hofi Géza, aki kabaréjában rendszerint még Kádár Jánost is kifigurázta, akadálymentesen, sőt támogatással szórakoztathatta az embereket. Ugyanis a nevetés megadta azt a csöppnyi megkönnyebbülést a hallgatóságnak, amelyet már elégtételnek élt meg az elnyomó rendszerrel kapcsolatban.
Ahhoz, hogy megértsük a viccet (kutatások szerint), jó problémamegoldó-képességgel kell rendelkezünk, szükséges még a hosszú távú memóriánkban tárolt tudás, jó intellektus, emellett a jó verbális és vizuális képességek sem elhanyagolhatók. Elmondhatjuk tehát, hogy a jó humorú emberek nagy valószínűséggel magas értelmi színvonalúak is egyben.
+1 A nevetés ragadós
Agyunkban léteznek olyan idegsejtek, amelyek a környezetünk mimikájára reagálnak, ezek a tükörneuronok, amik például azért is felelősek, ha együtt ásítunk másokkal. Ha valaki mosolyog vagy nevet a közelünkben, könnyedén elkaphat minket is a jókedv. A nevetés tehát ragadóssá válhat, így minél többen nevetnek a világban, annál többen fognak a jövőben.