10 tévhit a vegánsággal kapcsolatban
Rohamosan terjed, de sajnos elég sok tisztázatlan kérdés van még mindig a fejekben a vegánságról. Cikkünkben ezeknek jártunk utána!
1. Tévhit: A vegánok agresszívak és azt akarják, hogy mindenki vegán legyen.
Tény:
A vegán is ember. Van köztük kedvesebb, komolyabb, szelídebb és agresszívabb is. Talán azért érezhetjük néha, hogy többször és hangsúlyosabban kiállnak az életmódjuk mellett, mert szívügyük ez az egész. Mert nemcsak saját magukért, hanem az állatokért és a környezetért is harcolnak, és így jobban érzik azt, mekkora tétje van annak, hogy hányan követik ezt az életmódot.
De egy okos vegán/ember nem erőltet, hanem inkább példát mutat.
2. Tévhit: A vegánok nem szeretik a hús ízét, mégis mindenféle húsra hasonlító dolgot készítenek.
Tény:
Vannak vegánok, akik sosem szerették sem a hús állagát, sem az ízét, és vannak, akik csak idővel távolodnak el tőle. De sokan közülük (főleg az út elején) igenis lemondásként élik meg, hogy nem ehetnek többet kolbászt, szalámit, csirkepörköltet, sajtot, és keresik a régi emlékekhez hasonló ízeket.
Ez nem gyengeség. Sőt! Ha valaki a lemondások ellenére is ki tud tartani az elvei mellett, az dicséretes dolog. És ha ebben pár helyettesítő termék segíthet, akkor érdemes élni vele.

3. Tévhit: A veganizmus azt jelenti, hogy nem eszel semmilyen húst és semmilyen állati eredetű dolgot.
Tény:
Ez igaz, de ennél többről van szó. A legtöbb ember azt hiszi, hogy a veganizmus egy diéta, de valójában ez egy komplett életmód és egy hitvallás. A veganizmus az állatok élethez és szabadsághoz való jogai mellett áll ki, és a vegán ember az élet minden területén ügyel erre, nem csak az étkezésében.
4. Tévhit: Aki vegán, az nem jut elég fehérjéhez.
Tény:
A fehérje nem csak az állati eredetű dolgokból vihető be, sőt! Érdemes persze vegánként jobban figyelni rá, hogy hogyan állítsa össze helyesen az új étrendjét az ember, de rengeteg remek tippet lehet már ezzel kapcsolatban találni a neten. És a legszélsőségesebb példaként akár a vegán testépítők is felhozhatóak, semmivel sem gyengébbek a húsevő társaiknál.

5. Tévhit: Ha mindenki vegán lenne, és mindenki csak zöldséget enne, akkor az is rossz hatással lenne a környezetre, mert rengeteg zöldséget kellene termeszteni.
Tény:
A hús előállítása sokkal több energiába kerül, mint a növényeké. 1 kilogramm marhahús előállításához kb. 15 ezer liter vízre van szükség, a gabona kilójához kb. 1000 liter víz szükséges. Ez egy elég beszédes szám.
A rengeteg termesztett takarmánynövény is az állatok élelmezése miatt szükséges.
De ITT és ITT is olvashatsz erről bővebben, és rengeteg tanulmány létezik már a témában.
Vegetariánus vagy vegán étrend mellett is fontos odafigyelni arra, hogy minden szükséges vitaminhoz hozzájusson a szervezeted. Ha vitaminpótlásra van szükséged, a BioCo 100% VEGAN termékcsaládra mindig számíthatsz! Dehát minden vitamin vegán! Nem? Nem bizony! Bármennyire meglepő, a vitaminok, illetve az étrend-kiegészítőkben kifejezetten népszerű hatóanyagok között több olyan is van, melyeknek nagy volumenű ipari előállítása eddig csak állati eredetű forrásból volt lehetséges. Ilyen például a rendkívül népszerű D3-vitamin, amit jellemzően lanolinból, azaz gyapjúzsírból állítanak elő, vagy a glükozamin, melynek hagyományos alapanyaga a rákpáncél. Szerencsére a technológia fejlődésével ezek a hatóanyagok tiszta növényi forrásból is elérhetővé váltak, ezek a különleges alapanyagok kerültek a BioCo 100% VEGAN készítményekbe is.
6. Tévhit: A vegánok nyúlkaját esznek, amivel nem lehet jóllakni.
Tény:
Egyél meg egy jó tál bablevest és utána egy krumplis tésztát. Biztos hogy jóllaksz vele, pedig ez egy alap vegán kaja lehet, ha jól készítjük el. A zöldségek, a gabonák és a gyümölcsök változatosan elkészíthetőek, és megfelelő kombinációban laktatnak és táplálnak is.

7. Tévhit: Aki vegán, az egészségesen étkezik
Tény:
Ne essünk át a ló túlsó oldalára se. Van olyan vegán, aki sok friss gyümölcsöt és zöldséget eszik, de a cukor, a sült krumpli és az alkohol is vegán... Választás kérdése, hogy melyik lesz hangsúlyosabb az ember életében.
8. Tévhit: A vegánok hippik, nagycsaládosok és waldorfosok. Totálisan el vannak varázsolva.
Tény: Mindig könnyebb egy-két hangos vagy különleges példát kiemelni. Nem mindenki vérvegán aktivista a vegánok közül sem, és nem is mindenki dicsekszik vele, vagy köti az orrodra.

9. Tévhit: Húsevőnek lettünk teremtve, így húst kell ennünk.
Tény:
Arról megoszlanak a vélemények, hogy minek lettünk teremtve, de azért hazugság lenne azt állítani, hogy őseink csak a húsra mentek. Ráadásul elég messze jutottunk a halászó-vadászó-vándorló embertől. Mi írunk, olvasunk, fejlődünk, tanulunk és megváltoztatjuk a bolygónkat. Van választásunk, hogy hogyan élünk és étkezünk.
10. Tévhit: A vegán életmód bonyolult és drága.
Tény:
A készételek közül sok mindenben van állati eredetű dolog, ezeket az elején nehéz kiszűrni, és vannak túlárazott helyettesítő termékek is, amiken élni nem túl jó biznisz.
De nem kell vegán sajtra és műhúsra építeni egy étrendet. Ha a nyersanyagokat szerezzük be és magunknak főzünk, egészségesebbek is lehetünk, és drágább sem lesz egy vacsora, mint ha húst tennénk az asztalra.