SZTÁRVILÁG
A Rovatból

Zacher: „Ha Orbán Viktor azt mondaná, fogyjunk egy év alatt huszonöt kilót, és végigcsinálná, rengetegen utánoznák”

Az orvos a magánéletéről, az egészségügyről, a koronavírusról és a magyar droghelyzetről is beszélt egy interjúban.


Nem tartja magát celebnek, szakértőként szívesen nyilvánít véleményt, de azt ígéri, nem jósolgat többet, mint azt tette többször is az elmúlt időkben. Zacher Gábor toxikológus a 24.hu-nak adott interjújában több témáról is beszélt, először azonban tisztázta, hogy ő sosem akart celeb lenni. Elmesélte, hogy akkor kezdődött számára a "rivaldafény", amikor a Péterfy kórház toxikológiájának osztályvezetője lett, és amikor pár híres ember bekerült oda, őt kérdezgették a tévések és az újságírók. A koronavírus-járvány idején pedig azért szerepelt viszonylag sokat, mert más aktív orvos nem nagyon nyilatkozott. A magánéletéről azonban nem beszél, csak azért derült ki nemrég, hogy elvált és újra megnősült, mert lefotózták őket új feleségével a Szigeten.

Azt mondja, nem a szereplésvágy miatt nyilatkozik sokat, hanem azért, mert "baromira" szereti, amit csinál és szívesen beszél róla.

"Ráadásul nekem soha, senki nem írja elő, hogy mit mondjak vagy mit gondoljak. (...) Ma az orvosok többnyire nem beszélhetnek a nyilvánosságban, mert azzal az egzisztenciájukat veszélyeztetik. Ha mégis beszélnek, nem mondhatnak bármit, kőkemény engedélyeztetési procedúra van"

- mondta.

Azt is elmesélte, hogy sosem volt kérdés, hogy orvos lesz, mert az édesapja is orvos, ebben nőtt fel. És míg az ő fia azért nem akart orvosnak tanulni, mert azt látta kiskorában, hogy apja sokat dolgozik, Zacher számára ez "hallatlanul izgalmas volt".

Ugyanakkor az 1990-es években politikusként is tevékenykedett: volt önkormányzati képviselő, bekerült a Pest Megyei Közgyűlésbe, és Budapesten is bizottsági tag volt a Fidesz színeiben.

A párttal családi ismeretség révén került kapcsolatba, de még ő is meglepődött, amikor bejutott képviselőként az önkormányzatba. Négy évig politizált, aztán elmondása szerint elege lett, és rájött, hogy ez nem az ő világa. Kérdésre válaszolva azt mondta, az akkori Fideszben a lendület, a fiatalosság, a szókimondás és az eltökélt antikommunizmus tetszett neki, a mostani Fideszben pedig az "örökös titkosítás" zavarja, az, hogy "csak olyan infó mehet ki, amilyet ők akarnak, és ez különösen a járvány idején volt idegesítő". Szerinte többek között a világos, őszinte tájékoztatás hiánya miatt nem veszik komolyan sokan ezt a betegséget. Meg is ragadta az alkalmat, hogy az oltás mellett kampányoljon.

"Hárommillió állampolgár még mindig nincs beoltva Magyarországon, és ez iszonyú veszélyes. Márpedig akkor tudok dönteni valamiről, ha jól ismerem az alternatívákat. El kell mondani az embereknek, hogy igen, létezhet oltási szövődmény, de a dolog másik oldala az, hogy ha nem veszed fel az oltást, azzal a magad és a másik ember életét veszélyezteted. Senki nem mondta, hogy az oltás százszázalékos hatékonyságú! Egyik sem az, tehát ilyenek elő fognak fordulni. De attól ezek még nagyon hatékony oltások. Még olyan is van, aki felvesz minden oltást, és aztán mégis meghal koronavírusban, igen. De ha megnézzük az arányokat, akkor azt látjuk, hogy számottevő veszélyben az oltatlanok vannak"

- figyelmeztetett.

Elmondta azt is, hogy a járvány idején kicsit sötétebben látta a történteket, mint mások, mert folyamatosan ott volt "a halál közelében". Emiatt több borúlátó jóslatot is tett, például, hogy meglesz a böjtje a terasznyitásnak, de ez végül nem jött be. Most már rájött arra, hogy fölösleges jósolgatni, mert "a jövő végső soron kiszámíthatatlan", ezért nem is fog a továbbiakban jóslatokba bocsátkozni.

A munkájával kapcsolatban elmondta, hogy 35 év alatt megtanulta, hogy "ezt csak úgy lehet lelkileg túlélni, ha kívül maradsz". Azt "alaptalan lejáratási kísérletnek" tartja, hogy amikor 2018-ban viharos körülmények között távozott a Honvédkórházból, az intézmény azt állította, hogy amíg Zacher a sürgősségi centrumot vezette, több mint kétszáz szakember távozott onnan, részben miatta. Most a hatvani kórhzában dolgozik, ahol nagyon jól érzi magát, és külön örül annak, hogy nem vezető, mert így arra tud koncentrálni, amiben igazán jó. A harmadik hullámot már új munkahelyén csinálta végig, állítása szerint az volt pályája eddigi legkeményebb időszaka.

"Ennyi rossz hírt életemben nem közöltem emberekkel, mint akkor ott. Egyébként ott szembesültem először azzal, még mielőtt az oltást megkaptuk volna, hogy b*ssza meg, hát ebbe én is belehalhatok. Hiszen kollégánkat temettük, akivel pár hete még együtt dolgoztunk, és munka közben megfertőződött, és azon az ágyon feküdt, amelyik mellett korábban ő állt orvosként a páciens fölé hajolva; és aztán mi lélegeztettük, de nem tudtuk megmenteni. Fiatalabb volt nálam négy évvel. Volt olyan, hogy este tízkor leadtam a műszakot, jöttem haza, egyszer csak félreálltam az autópályán egy pihenőbe, és csak ültem a kocsimban háromnegyed órát. Az összes cinikus járványbagatellizáló laptophuszárnak azt kívánom: öltözzön be, nézzen végig egy ilyen napot; garantálom, hogy utána másként fog beszélni"

- mondta.

Szerinte a magyar egészségügy kitűnően vizsgázott a járvány idején, és "megmutatta, hogy egyáltalán nem annyira szar, mint sokan mondják". Ugyanakkor még mindig van "csomó" hiányosság, például az őszinte kommunikáció. Azt is hozzátette, hogy szerinte azért is ilyen magas a koronavírus halálozási rátája Magyarországon, mert a lakosság általános egészségi állapota "pocsék". Éppen ezért úgy véli, sürgősen el kellene kezdeni mozogni és tudatosabban táplálkozni, mert már ettől is sokkal egészségesebbek lennénk.

Azt mondta: Ha Orbán Viktor "azt mondaná, emberek, fogyjunk egy év alatt huszonöt kilót, és végigcsinálná, rengetegen utánoznák. Huszonöt kilót lefogyni egy év alatt nem egy teljesíthetetlen feladat, nekem ne mondja senki".

A magyar kábítószerhelyzet viszont szerinte "kissé túl van hájpolva, annyira azért nem gáz". Mint mondta, a drogfüggők kábé húszezren lehetnek Magyarországon, és közülük 12–13 ezer ember füvezik. A heroin szerinte szinte teljesen eltűnt már nálunk, az intravénás szerhasználatban inkább az amfetaminhoz hasonló stimulánsok népszerűek. Szerinte a szegregátumokban kellene nagyon komoly felvilágosító munkát végezni, ahol a gyerekek otthon is azt látják, hogy a szülők drogoznak és alkoholizálnak.

Arról is beszélt, hogy "az elhanyagoltság elég erős háttérmotívuma a drogos karriernek", mivel a szülők nem foglalkoznak és beszélgetnek eleget a gyerekükkel. Szerinte a fő probléma az, hogy "az átlag szülő nem tudja, mi érdekli a gyereket, mit olvas, kikkel beszélget, minek örül, esetleg mitől fél", pedig hasznos lenne, ha megtanulnák azokat a játékokat, amikkel a gyerek játszik, megnézné azokat a filmeket, amiket ő szeret, meghallgatja azokat a zenéket, amiket ő hallgat, stb.

"Ez a világ már úgyis róluk szól, nem rólunk; mi csak legürizzük még ezt a pár évet, aztán csá. Jó volna, ha nem úgy emlékeznének ránk, hogy „apám volt az az ideges figura, akit láttam néha a nappaliban”, hanem, hogy „apám volt az az ember, akire mindig számíthattam.” Akinek az utóbbi élménye van, az kiegyensúlyozottabb lesz, és talán normálisabb világot fog építeni a saját gyerekeinek"

- fogalmazott az orvos.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZTÁRVILÁG
A Rovatból
Nyilasi Tibor életmentő beavatkozáson esett át – az életéért küzd a focilegenda
A 70 éves futballikon néhány napja életmentő szívműtéten esett át a Városmajor úti szívklinikán. Barátai és rajongói egy emberként drukkolnak a felépüléséért.


A hetvenszeres válogatott labdarúgó, Nyilasi Tibor idén január 18-án ünnepelte 70. születésnapját. Akkor már arról panaszkodott, hogy gyakran elfárad, gyenge és időnként légszomjjal küzd. A jeles alkalmat emiatt nem is ünnepelte nagyobb körben – helyette orvosi vizsgálatok sora következett.

A kivizsgálások eredményeként múlt pénteken szívműtétet hajtottak végre rajta a Városmajor úti klinikán – írta meg a Blikk. Az életmentő bypass-beavatkozást Merkely Béla professzor végezte el. A lap értesülése szerint három nappal a műtét után Nyilasi Tibor saját felelősségére hazament, ám otthon újra rosszul lett, ezért kedden gyermekei visszavitték őt a klinikára.

A korábbi csapattársak közül sokan szorítanak érte. Szokolai László, a Ferencváros egykori csatára és Nyilasi jó barátja napi kapcsolatban próbál maradni vele.

„Minden nap írok neki, mert nem engednek be hozzá. Minden nap megírom neki, hogy féltjük és várjuk vissza.

Írok neki Ebedli Zoli, Martos Győző, Mucha Józsi és a többiek nevében. Nyíl az elmúlt időszakban olykor panaszkodott, hogy fogytán az ereje, de soha nem szerette volna gyengének vagy kiszolgáltatottnak mutatni magát. Hiszünk benne, hogy most erős lesz, hagyja, hogy meggyógyítsák, s hamarosan újra átölelhetjük” – mondta.

Mucha József, aki játékostársaként és edzőkollégájaként is dolgozott Nyilasival, a Balatonnál nyilatkozott:

„Tartjuk egymással a kapcsolatot mi, régi fradisták, s egy emberként könyörgünk azért, hogy Nyíl felépüljön. Hacsak tehetem, hacsak tehetjük, bemegyünk hozzá, de egyelőre ezt ő sem akarja. Persze az lenne a legjobb, ha minél hamarabb kijöhetne a kórházból és a lelátóról együtt nézhetnénk, ahogy a Fradi újra bajnok lesz. Várunk vissza Tibi!”

– tette hozzá.

Nagy Antal, a Honvéd és a magyar válogatott egykori csapatkapitánya egy rádióműsorban úgy fogalmazott: féltik Nyilasit, és szurkolnak a mielőbbi felépüléséért.

Nyilasi Tibor pályafutása során a Ferencvárossal és az Ausztria Wiennel is bajnoki címet nyert, magyar és osztrák gólkirály lett, valamint ezüstcipős díjat is kapott. Részt vett két világbajnokságon is. Visszavonulása után edzőként a Fradit vezette a bajnoki tabella élére, az elmúlt években pedig a labdarúgó-szövetség kötelékében dolgozott, távol a nyilvánosságtól.

Sokan aggódnak érte, és egy emberként drukkolnak a legendás futballista gyógyulásáért.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZTÁRVILÁG
A Rovatból
Szoboszlai Dominik és felesége elárvereznek egy mezt, hogy segítsenek megmenteni egy 10 hónapos kisfiút
A kis Ágoston életét csak egy amerikai kezelés mentheti meg, amelyhez óriási összegre van szükség. A szülők minden segítséget megragadnak, és az adományokból már egymillió forint gyűlt össze.


A 10 hónapos noszvaji kisfiú, Ágoston egy ritka és agresszív leukémiás megbetegedéssel küzd. A családja mindent megtesz azért, hogy megmentsék az életét: a kisfiún csak egy Amerikában elérhető immunterápia segíthet, miután az itthoni kezelések nem hoztak eredményt. A gyógyszert ugyan a gyártó biztosítaná, az egyéb költségek – amelyek elérhetik az 500 millió forintot – azonban a családot terhelik.

Ágostont 3,5 hónapos korában diagnosztizálták akut mieloid leukémiával. A kisfiú életvidám, mosolygós, orrán keresztül gyomorszondával táplálják, de ránézésre senki sem mondaná meg, hogy beteg.

Nikolett, Ágoston édesanyja elmondta: rengeteget keresgélt az interneten, így talált rá egy amerikai alapítványra, amelyen keresztül tudomást szerzett a kinti kezelés lehetőségéről.

„Folyamatosan kutatok és olvasok az interneten, mindent szeretnék tudni a betegséggel kapcsolatban. Így akadtam rá egy amerikai alapítványra. Ezt egy 4 éves korában elhunyt kislány emlékére hozták létre a szülei. Nála mutatták ki először ugyanazt a géneltérést, ami Ágostonnak is van. Rajtuk keresztül tudtam meg, hogy létezik kint egy immunterápia. Ez az, ami a legnagyobb eséllyel megmentheti Ágoston életét”

– mondta.

A család adománygyűjtésbe kezdett, és számos felajánlás is érkezett a segítségükre.

Szoboszlai Dominik és felesége, Buzsik Borka is támogatásáról biztosította őket: licitre bocsátották a válogatott focista egyik aláírt Liverpool-mezét – írja a Blikk.

„Sziasztok! Szeretném licitre ajánlani Ágoston gyógyulásáért férjem, Szoboszlai Dominik aláírt Liverpool meccsmezét. Induló licit: 100 000 Ft, Licitlépcső: 30 000 Ft, Licit vége: Április 21. (hétfő) 12:00”

– írta ki Borka a posztjában.

A mezre érkező ajánlatok már elérték az egymillió forintot.

Amennyiben Ön is támogatná a kisfiú gyógyulását, a következő számlaszámon keresztül teheti meg:

Név: Tóth Gábor Dániel

GIRO: 10410400-00000100-52983480

IBAN: HU11 1041 0400 0000 0100 5298 3480

Swift: OKHBHUHB

Közlemény: Adomány (közlemény nélkül illetéket kell fizetni az összeg után)

Bankkártya: https://4fund.com/agostrong

Paypal: [email protected]


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZTÁRVILÁG
A Rovatból
Mi történt? Sebestyén Balázsék elköszöntek a hallgatóktól egy időre
A Balázsék egy időre szünetre megy. Soha nem volt még olyan, hogy ennyi ideig szünetelt volna a műsor.


A Balázsék című rádiós műsor csütörtöki adásban olyan bejelentést tettek a műsorvezetők (Sebestyén Balázs, Rákóczi Feri és Ráskó Eszter), amire korábban nem volt példa a műsor történetében:

a stáb két hét szabadságra megy. Ilyen hosszú szünetet még soha nem tartottak, ezért a hallgatókat meglephette a hír.

Az okokról viszont nem árultak el részleteket – írta meg a Promotions.

Sebestyén Balázs korábban már említette, hogy hívták szerepelni Az Árulók című műsorba, de akkor nem tudott két hétre elszakadni a rádiótól. Most viszont

nem mondták el, miért tartanak hosszabb szünetet, és ezúttal nem avatták be a hallgatókat a háttérben zajló eseményekbe sem.

Vadon Jani távozása után Balázs és Feri először több vendégműsorvezetővel is kipróbálták a közös munkát, hogy megtalálják az új harmadik tagot. Végül egy szavazás alapján Ráskó Esztert választották ki, aki már a próbaadás alatt is nagy sikert aratott a hallgatók körében. A műsorvezetők akkor elmondták, az is felmerült bennük, hogy befejezik a műsort, de végül mégis úgy döntöttek, folytatják. Azóta minden reggel közösen jelentkeznek a Rádió 1-en.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZTÁRVILÁG
A Rovatból
Sallai Nóra állapotáról beszélt kolléganője: „Én mindenkit arra buzdítok, hogy imádkozzunk érte”
A színésznő kisfia meghalt, ő maga pedig hónapokig kórházban volt súlyos balesete után. Most újabb kezelések várnak rá.


A Jóban Rosszban című sorozat 44 éves színésznője, Sallai Nóra és ötéves kisfia tavaly szeptember 27-én szenvedtek súlyos autóbalesetet Alsónémedinél. A kisfiú, Bende néhány nappal később meghalt, édesanyja pedig életveszélyes állapotban került kórházba.

Az orvosok hetekig küzdöttek az életéért, hosszú időn át altatásban tartották, végül október végén tért magához. Bár szervezete jól reagált a kezelésekre, a gyógyulás még nem ért véget: további terápiákra és orvosi beavatkozásokra van szükség. Ezért nemrég vissza kellett térnie az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézetbe, ahol a következő szakaszban orvosi felügyelet mellett folytatják a kezeléseket.

Egy informátor szerint a színésznőnek olyan ellátásra van szüksége, amit csak bent fekvőként tudnak elvégezni, és fontos, hogy a szakemberek folyamatosan nyomon követhessék az állapotát.

A fejlemények kapcsán megszólalt Madár Veronika is, aki korábban együtt játszott Sallai Nórával a sorozatban. A színésznő a Borsnak azt mondta:

„Most nagyhét van, a húsvéti időszak legintenzívebb időszaka. Ilyenkor minden ima, minden fohász háromszoros erővel hat, mint egyébként. Én mindenkit arra buzdítok, hogy imádkozzunk érte. Egyebet egyelőre én sem tehetek.”

Korábban így emlékezett vissza a baleset utáni első napokra: „Amikor meghallottam, mi történt Nórával és Bendével, hangosan zokogtam. Mi nagyon jóban voltunk, nagyon közel áll hozzám... Rengeteget gondoltam, gondolok rá, minden reggel néztem az újságokban a híreket... Eddig is mindennap belefoglaltam az imáimba, és még mindig bele fogom, és arra kérem az embereket is, hogy küldjék neki a szeretetet, az erőt, mert még nagyon nagy szüksége van rá!”


Link másolása
KÖVESS MINKET: