Telefontokok, amelyekkel a Földet is véded, nem csak a mobilod
Az okostelefonok és kiegészítőik gyártása azok közé az iparágak közé tartozik, amelyek a leginkább megterhelik a környezetet. És itt nem csak a készülékekről, hanem a hozzájuk kapcsolódó kiegészítőkről, tartozékokról, tokokról is szó van. De mit tehet az, aki nem szívesen mondana le a mobilozásról, mégis fontos számára, hogy a lehető legkevésbé terhelje ezzel a környezetet?
Ha úgy érzed, te is ebbe a csoportba tartozol, akkor amellett, hogy nem cseréled évente a telefonodat, mást is tehetsz. Szerencsére már a kiegészítők között is találhatsz olyanokat, amelyek gyártása kevésbé veszi igénybe a bolygó erőforrásait, és a kukába kerülve a környezetet sem károsítják annyira, mint például a műanyagok. Most két olyan kategóriát mutatunk a telefontokok választékából, amelyek kifejezetten környezetbarát megoldást jelentenek - mégsem kell kompromisszumot kötnöd sem a dizájn, sem pedig a biztonság tekintetében.

Telefontokok fából: természetesen jobb, mint a műanyag
Sokan meglepődnek, amikor meghallják, hogy a fa egy megújuló energiaforrás, pedig valóban így van. Amennyiben ugyanis a használati tárgyak alapanyaga erdőgazdaságokból kerül ki, ahol a kivágott fák helyére folyamatosan újakat ültetnek, az állandó utánpótlás következtében az élő faállomány mennyisége nem csökken. Vagyis mindig állandó mennyiségű fa köti meg a szén-dioxidot, fogja meg a port, és termeli a oxigént. A fa további előnye, hogy a természetbe visszakerülve viszonylag gyorsan lebomlik, nem halmozódik fel szemétként, mint a műanyag.
A legtöbb fa telefontok tartalmaz műanyag vagy fémelemeket, amelyek stabilabbá, ütésállóbbá teszik - ez szükségszerű, hogy valóban meg tudják védeni a mobilt a külső fizikai behatásoktól. Érdemes olyan fa telefontokot választani, ahol az egyéb anyagok aránya alacsonyabb. A fából készült telefontokok ugyanakkor egyre kevésbé számítanak ritkaságnak, és a választékuk is igen széles. Ennek köszönhetően nagyon sokféle, például gravírozott változat közül válogathatsz. Arról nem is beszélve, mennyire jól mutat egy telefon hátlapján a természetes fa erezete, és milyen jól esik kézbe fogni egy faborítású telefontokot.
Öko bőr tokok - a valódi bőr minősége és komfortja kompromisszumok nélkül
A valódi bőrből készült telefontokokhoz főleg szarvasmarhák bőrét használják fel. Ennek az állatnak a tenyésztése azonban nagyon sok víz felhasználásával jár és jóval több üvegházhatású gáz kibocsátásával, mint bármely más állatfajé - a növényekről nem is beszélve. Ha ez nem lenne elég, a bőr cserzéséhez olyan erősen toxikus anyagokat használnak (például króm-, alumínium- és cirkón-sókat), amelyek nagymértékben szennyezik a környezetet.
Régebben a műbőr volt az egyetlen alternatíva a valódi bőrrel szemben, azonban ez nagyon messze van az igazi bőrtől. Arról nem is szólva, hogy egyik fő alapanyaga a legkevésbé sem környezetbarát műanyag.

Szerencsére most már elérhetőek az ökológiai bőrből, röviden öko bőrből készült termékek is. Az öko bőr alapanyagát a természetes rostnövények jelentik, ilyen például a len, a gyapot vagy ananász. Cserzéséhez pedig növényi olajokat használnak. Az ilyen telefontokok a műbőrnél sokkal “bőrszerűbb” hatást keltenek, olyannyira, hogy megtévesztésig hasonlítanak mind látványban, mind a tapintásukban a valódi bőrre.
Egy jó minőségű öko bőr telefontok meglepően vékony, mégis rendkívül tartós és kellő védelmet nyújt. A bőrszerű látvány és tapintás mellett ráadásul az ujjnyomok sem látszanak meg a felületén. Emellett a prémium minőségű öko bőr telefontokok színezése is környezetbarát anyagokkal történik. Ha tehát egy bőrtokot szeretnél, de sokkal “zöldebb” változatban, válaszd az ökológiai bőrből készült darabokat.

Ha fontos neked a környezetvédelem, nem csak a telefonodat védő tok tudatos megválasztásával tehetsz érte. Íme 15 további tipp, amit te is megvalósíthatsz.
1. Minél közelebb állítanak elő egy élelmiszert, annál jobb. Fogyassz minél több helyi élelmiszert.
2. Használj és vásárolj olyan kevés műanyagot, amilyen keveset csak tudsz. Térj át például vászontáskára az eldobható nejlonzacskók helyett.
3. Gyűjtsd szelektíven a szemetet.
4. Próbálj minél kevesebb marhát enni, helyette inkább szárnyasokat és zöldségeket, gyümölcsöket, gabonát.
5. Részesítsd előnyben a tartósabb műszaki cikkeket, még ha drágábbak is, az olcsó, de gyorsan elhasználódó eszközök helyett. Ne vásárolj valamiből újat addig, ameddig jól működik (például ne cseréld le évente a telefonodat csak azért, mert kijött a legújabb modell).
6. Vásárolj minél kevesebb PET-palackos ásványvizet, üdítőt - inkább legyen egy állandó kulacsod.
7. Kapszulás kávéfőző helyett használj bármilyen más elven működő gépet.
8. Amennyiben a távolság és minden további körülmény lehetővé teszi, bringázz vagy használd a tömegközlekedést ahelyett, hogy autóba ülsz.
9. Ne mosogass folyóvízben.
10. Ha van rá lehetőséged, ültess el legalább egy fát.
Képek forrása: https://www.etuo.hu/ és Pixabay