Mi a tuti megoldás hajhullásra?
A hajhullás nem betegség, rendszerintvalamelyik betegség tünete. Számos oka lehet, a férfiak például akár egészen fiatalon megtapasztalhatják, hogy a hajvonaluk egyre hátrébb húzódik, miközben a fejük tetején is ritkulni kezd a haj. Ilyen esetekben genetikai kopaszodásról beszélhetünk, ami sajnos a legtöbb férfit érinti.

Androgenetikus alopécia - Forrás: himgeurope.com
Mi állhat a hajhullás mögött?
A hajhullásnak tehát számos oka lehet. A férfiaknál ezek felderítése sokkal egyszerűbb, mivel náluk az esetek 95%-ában az androgén alopécia a kiváltó ok, vagyis a kopaszodásuk genetikai jellegű. A nők esetében már bonyolultabb a helyzet, ugyanis az ő hajvesztésük oka általában máshol keresendő. A teljesség igénye nélkül álljon még itt néhány betegség, melynek tünetei között a hajszálak elvesztése is szerepel:
- alacsony vérnyomás,
- pajzsmirigyprobléma,
- lupusz, mentális problémák,
- gombás fejbőr,
- alopecia areata,
- trichotillománia.
Hogy deríthető ki a hajhullás oka?
Ha nem tudod, mitől hullik a hajad, mindenképpen érdemes felkeresned a háziorvosod, vagy egy hajgyógyász szakembert. A haj és a fejbőr vizsgálata egy állapotfelmérő a beszélgetéssel és a az érintett terület vizsgálatával kezdődik. Segíthetnek a diagnosztizálásban a különböző műszerek, például a kamerás vizsgálat és a korábbi belgyógyászati leletek is. Ha szükséges, akkor egy-két hajszálat mikroszkóp alatt is megvizsgálhatnak, vagy laborvizsgálatot is elrendelhetnek a hajgyógyászok.
Az öröklött kopaszodás: a kulcs az X kromoszóma
A hajgyógyászati vizsgálat során kiderülhet, hogy a kopaszságunk okáért a genetika a felelős, vagyis az androgén alopéciával állunk szemben, amit más néven férfias típusú kopaszodásnak is neveznek. Ennek a kopaszodási mintája laikusok számára is könnyen felismerhető: a hajvonal feljebb húzódásával kezdődik, majd a halántékon, később pedig a fejtetőn is megcsillan majd a napfény. A férfias típusú kopaszodás végeredménye a jellegzetes, „nagyapós”, patkó alakú hajforma.
Az androgén alopécia esetén a szőrtüszőkben nagyon sok olyan receptor van, melyek különösen érzékenyen az androgén hormonokra. A DHT, vagyis a dihidro-tesztoszteron is ezek közé a hormonok közé tartozik, ami az érzékeny szőrtüszőkre kifejezetten erős hatással bír. A DHT hatására a hajszálak elgyengülnek, elvékonyodnak, végül pedig kihullanak.
A férfias típusú hajhullást tehát a gének határozzák meg. Talán meglepő lehet, de a hajhullásra való hajlam anyai ágon öröklődik. Ez azzal magyarázható, hogy az X kromoszómán vannak azok a gének, amelyek meghatározzák az androgén receptorokat, az X kromoszómát pedig az anyjuktól öröklik férfiak. Így ha a férfiként kíváncsi vagy, hogy hajhullás esetén milyen kopaszodásra számíthatsz, akkor az anyai nagyapád hajhullási mintázatát kell megfigyelned. (Ugyanakkor ritkán, deaz is előfordulhat, hogy a kopaszodás közvetlen öröklődik apáról fiúra.)

Hajszál növekedési ciklus - Forrás: himgeurope.com
Hogy állíthatod meg a hajhullást?
A kopaszodás megállítására több megoldás is kínálkozik, bár a legtöbb nem túl eredményes és nem is tartós. A különböző hajhullás elleni gyógyszerek eleinte még hatásosak is lehetnek, de hosszabb távon nem jelentenek valódi megoldást, és súlyos mellékhatásaik is lehetnek.. A samponok, olajok, krémek alkalmazása pedig általában nem jár számottevő javulással, míg a hajpor és a paróka inkább csak elrejti a problémát. Genetikai jellegű kopaszodás esetén a hajvesztés megállítására csak a hajbeültetés jöhet szóba.

S. H. E. Módszerrel történő hajszálkinyerés - Forrás: himgeurope.com
A tuti módszer
A hajbeültetés egy modern sebészeti eljárás, amely során a páciens saját hajszálait ültetik át az orvosok a fejtetőn lévő kopasz területekre. Ezeket a hajszálakat a tarkóról nyerik, ezt a területet ugyanis a hajhullás általában nem érinti, mivel az itt lévő hajszálak ellenállnak a DHT hormonnak. Felmerülhet a kérdés, hogy a beültetés területén nem fognak-e kihullani a hajszálak. Szerencsére ettől nem kell tartani, mivel az új helyükön is megőrzik az ellenálló képességüket, és 20, 30 vagy 40 évvel később is a helyükön maradnak.
A hajbeültetés több módszerrel is elvégezhető, ezek közül a legmodernebb az S. H. E. vagyis a Single Hair Extraction módszer, amia legtökéletesebb végeredményt garantálja. A korszerű hajbeültetési eljárások alapja hasonló: egy kis átmérőjű tű segítségével kinyerik a hajszálakat a tarkóról, majd a hajhiányos területeken apró lyukakat ejtve behelyezik őket. A beavatkozást helyi érzéstelenítés mellett végzik, így szinte teljesen fájdalommentes.
A hajbeültetés az egyetlen olyan megoldás a kopaszodásra és a hajhullásra, ami biztos eredmény hoz és véglegesen leszámol a problémával.
Általa tökéletesen természetes hatású haj érhető el, sőt, a hajbeültetés alkalmas sűrítésre is, így a dús hajkorona is valós lehetőség a hajhullástól szenvedők számára. Jó hír, hogy a hosszú hajú pácienseknek nem szükséges levágni a hajukat a beavatkozáshoz, a hajtranszplantáció lehetséges hosszú haj esetén is.
Ha úgy érzed, a te hajproblémádra is a hajbeültetés lehet az ideális megoldás, akkor érdemes felkeresned egy elismert hajbeültetési klinikát. A HIMG hajbeültetési klinika az ország legnagyobb és legmodernebb hajbeültetéssel foglalkozó központja. Weboldalukon referenciaképek is megtalálhatóak, melyeken láthatod a beültetés előtti állapotot és a hajbeültetés utáni végeredményt is. A HIMG mellett döntött Gesztesi Károly, Csenki Attila és Benedek Tibor is, akik a mai napigelégedetten hordják a beavatkozásnak köszönhetően kialakított dús hajkoronájukat.