Hogyan csökkentsük vércukorszintünket? 5 betartandó tipp - nemcsak az ünnepi időszakra
A cukorbetegség az általános tévhittel ellentétben nem csak az időseket vagy a túlsúlyosakat érintheti. A túlzottan alacsony testsúly, vagy a hirtelen rosszullétek is lehetnek intő jelek, amikre az ünnepi időszak közeledtével érdemes fokozottan odafigyelni. Most a legfontosabb tudnivalókat és néhány hasznos tippet gyűjtöttünk össze a betegségről, hogy már a kialakulása előtt odafigyelj!
Mi az a cukorbetegség és hogyan alakul ki?
A cukorbetegség, más nevén diabétesz a 21. század egyik népbetegsége, mely nagyrészt megváltozott életmódunknak köszönhetően alakul ki. A II-es típusa a legelterjedtebb, ami hazánk felnőtt lakosságának több, mint 7%-át érinti. Kialakulásának fő okai között a mozgásszegény életmód és az egészségtelen, előre elkészített, vagy gyors ételek állnak.
Ehhez járulnak hozzá a túlcukrozott üdítők és édességek is, valamint a szénhidrátok. A becslések szerint, hacsak nem áll be tömeges változás a lakosság életmódjában, tíz éven belül a cukorbetegek száma akár a duplájára is nőhet.
Fokozott veszélynek vagyunk kitéve, ha a családunkban már előfordult a cukorbetegség valamilyen formája. Ebben az esetben érdemes rendszeres szűrővizsgálatokon részt venni, hogy még korai fázisában csíphessük el az esetleg kialakuló betegséget.
Akkor is van rá lehetőségünk, hogy megelőzzük a bajt, ha a családunkban már volt cukorbeteg. Azoknak is fokozottan érdemes odafigyelniük azonban az egészségükre, akiknek a családjában erre nem volt még példa, de irodai, vagy ülőmunkát végeznek. A következő öt pontban most ehhez nyújtunk segítséget.
Fontos a stressz csökkentése és az elegendő alvás
Modern, rohanó hétköznapjainkban a legtöbben nem szánunk rá elég időt, hogy kipihenjük magunkat. A munkahelyi stressz ráadásul gyakran rányomja bélyegét magánéletünkre is. Nem kell szélsőségekig sem mennünk ahhoz, hogy hamar akár fizikai tüneteket is tapasztaljunk magunkon.
A fokozott idegrendszeri igénybevétel gyakran társul alváshiánnyal, ami ingerlékenyebbé tesz minket, de görcsöket és idegrángást is tapasztalhatunk. Az elegendő alvás minden testi funkciónk számára létfontosságú, hiánya miatt pedig hajlamosabbak vagyunk több cukrot és koffeint fogyasztani, hogy a hiányzó energiatartalékainkat pótoljuk. Hosszú távon ez cukorbetegség kialakulása mellett akár szív- és érrendszeri gondokat is okozhat. Bármilyen fontos munkád van is tehát, mindig legyen fontosabb nála az egészséged!
Rendszeres mozgás és egészséges testsúly
Bár a túlsúly a cukorbetegség nem minden formájával hozható összefüggésbe, ha odafigyelünk rá, azzal nem árthatunk. A rendszeres mozgással azon kívül, hogy megszabadulhatunk néhány plusz kilótól is, az egész testünk jólétéhez is hozzájárulhatunk.
Már azzal sokat tehetünk egészségünkért, ha a lift, vagy a mozgólépcső helyett időnként a lépcsőt választjuk. Ha közel lakunk munkahelyünkhöz, és az idő is megengedi, tömegközlekedés vagy autó helyett kerékpározhatunk is.
Ezek nemcsak segítik a gyorsabb anyagcsere kialakulását, de az egészséges vérkeringéshez is hozzájárulnak, valamint boldogsághormont is termelnek. Utóbbi a stresszt is csökkenti, így az is jó megoldás lehet, ha egy nehéz nap közben tíz percre felállunk az asztalunktól és sétálunk egyet a szabadban.
Étkezz egészségesen!
A legtöbbet mégis azzal tehetjük az egészségünkért, ha tudatosan étkezünk. A gyorsételek helyett válaszd a házi kosztot, még ha az egyszerűség kedvéért rendeled is. A hamburger-sültkrumpli kombináció helyett egészségesebb a sovány sülthús, például csirkemell rizzsel és salátával. Ha mégis egy jó hambit kívánsz, válassz mellé a cukrozott üdítő helyett cukormentes limonádét, vagy egyszerű ásványvizet!
A legjobb persze, ha magadnak készíted el az ételeidet. Ez nemcsak pénztárcabarátabb megoldás, mint a készételek vásárlása, de pontosan tudni fogod, mi van bennük. Akár egy hétre előre megtervezheted a menüdet, egyszerre pedig több adaggal is készülhetsz. A plusz étel a hűtőben vagy a fagyasztóban tárolható, és már csak fel kell melegítened fogyasztás előtt.
Figyelj oda, mit iszol!
Ahhoz, hogy egészségesek legyünk elengedhetetlen a megfelelő és rendszeres folyadékbevitel is. A vízzel igazán nem lőhetsz mellé, de más egészséges alternatívák is léteznek a cukrozott üdítőkre. Fogyassz helyettük például 100%-os gyümölcslevet, vagy zöld teát! Választhatod a csökkentett cukortartalmú italokat is, amik rendszerint valamilyen természetes, vagy mesterséges édesítőszerrel készülnek, bár ezek sem a legegészségesebb megoldások.
Keresd rajtuk a stevia feliratot, ha biztos akarsz benne lenni, hogy természetes édesítőt tartalmaznak!
Fontos a rendszeres szűrés
Mivel a cukorbetegség tünetei a kialakulásának kezdeti fázisában nehezen észrevehetők, ezért fontos, hogy rendszeres szűréseken is részt vegyünk. Évente ajánlott egy általános laborvizsgálatot kérni a háziorvosunktól, ami kimutathatja az esetleges változásokat, de egy házi vércukorszint-mérőt is beszerezhetünk. A szűrés kifejezetten fontos, ha a családunkban már volt cukorbeteg, vagy ha stresszes, mozgásszegény életmódot folytatunk.
Sok esetben a korai fázisban észrevett cukorbetegség egyszerű gyógyszeres kezeléssel és életmódváltással orvosolható, így érdemes rászánni az időt a megelőzésre.