A 17 perc alatt csutkára tölthető videós telefon, ami nem lett drága: Xiaomi 11t Pro
A Xiaomi továbbra is rendületlenül tör a csúcs felé a telefon eladásokban, készülékei megbízhatóak, és már-már azt gondoltuk, hogy a legújabb csúcsmodell már az áraiban is kapargatja a felső határt, ahogy azt a Huawei is meglépte, amikor bemutatta a P40 szériát.
Baromi érdekes lépés volt a Xiaomitól, hogy adott is, és el is vett az új csúcsmodellből, és a végeredmény egy sallangoktól mentes, elképesztően szerethető telefon lett. A mérete maradt kolosszális, az anyaghasználata és az összeszerelése patika, alumínium keret, üveg hátlap, és a legerősebb Gorilla Glass Victus zárja körbe a bivalyerős hardware-t úgy, hogy a telefon sokkal könnyebb maradt, mint a kategóriában megszokottak.

Amellett, hogy a cég végre elhagyta a Mi-t a terméknév elejéről, és megkímél minket a borzasztóan felesleges mimi-zéstől, más is ment a kukába. Számomra a legfájóbb, hogy a kijelző alól az oldalsó gombra került az ujjlenyomat olvasó, a kezem már rég átállt a modernebb verzióra. Annyira, hogy köszöntem, maradok a pinnél, ha úgy van, de hála istennek az arcfelismerés pompásan működik. Nincs jack (szerintem itt az ideje végleg elengedni), és nincs IP68 sem, így nem érdemes úszkálni a telefonnal. Ezen felül a telefotó is kimaradt a készülékből, amiből még szerintem egy gyártónak sem sikerült olyat alkotnia, ami fotográfiai szempontból letenne valami az asztalra, és nem csak kukkolásra, vagy balesetfotózásra lenne alkalmas. Egyébként meg ott a 108 megapixeles kamera, amiből szépen lehet croppolgatni távolabbi dolgokat.
A kamerasziget picit változott, maradt a már megszokott 108 mpx-es főkamera ugye, ami a legerősebb üveg a telóban. A széleslátó okés, de semmi extra, a makró lencse viszont nagyon el lett találva, és videózásra is használható végre.


A kávák picit nagyobbak a felső kategóriában megszokottnál, és a felbontás is csak Full HD (1080 x 2400 pixel), de az AMOLED panel a 120 Hz-es képfrissítésen muzsikál, és van 1000 nites fényerő is.

A 120 Hz annyira látványosan kényelmes a szemnek, hogy akkor is ezen pörgetem a telót, ha kétszer gyorsabban eszi az akksit. Ami egyébként egy új, 5000 mAh-s akkumulátor, és a hátlapja alatt egy grafén telep van, ami sokkal gyorsabb töltést és alacsonyabb működési hőmérsékletet eredményez, ráadásul több töltési ciklust is bír anélkül, hogy fáradni kezdene. Ennek ellenére kilenc darab hőmérséklet szenzort is kapott a modell, hogy véletlenül se legyen gond.
Tehát felőlem eheti az akksit a 120 Hz, hiszen egy sitcom rész ideje alatt feltölthetem teljesen úgyis.


A kijelző mellett baromi jó lett a beépített sztereó hangszóró, vagyis hangszórók, ugyanis kettő is van belőlük, méghozzá Harman Kardon márkajelzéssel és Dolby Atmossal megtámogatva, aminek eredménye egy olyan gyönyörű hangzás, amit telefonból még nem hallottam.


A Xiaomi ezt a telefont rendesen kiélezte a videózásra is, vagyis konkrétan elsősorban arra.
A Xiaomi szoftveres trükkök százait kínálja még fel, amik alapból rajta sincsenek a telefonon, de a kamera menüjéből letölthetjük őket. Ilyenek a Time Freeze, a Mirror effect, vagy a lassú exponálású videó, amik valóban jópofák, de nagyon ki kell centizni azért, hogy ne legyen gagyi a végeredményünk (főleg a time freeze-nél) A főkamerával 8K felbontású videókat is csinálhatunk, de ez egyelőre csak egy jól mutató szám, mintsem hasznos funkció, viszont a 4K fenomenális 60fps-en, tűéles, élő színekkel, öröm ránézni.
Ebben a telefonban is megjelent az anno LG által bemutatott audio zoom, ami ott erősít a hang forrásán, ahová zoomolunk, ezt mindenki döntse el maga, mennyire hasznos.
Nem mondanám, hogy fotózásra kifejezetten rossz lenne, hiszen a főkamera azért elég baba, de inkább a videó funkciók azok, amik erősebbek ebben a telefonban. A 17 perces töltés elképesztő, a telefon teljesítményére sincs panasz, és még egy komplexebb videóvágás sem izzasztja meg a telefont. Bár a gyártó szerint egy komplett filmet is készíthetünk vele (hát megfelelő settinggel végülis kaputelefonnal is), én inkább azt mondanám, hogy vlogolásra pa-rá-dés, főleg úgy, ha gyakran utazunk, hiszen ez egy mini moziélményt is hordoz magában, ráadásul akár 5 perc alatt számottevő szaftot tölthetünk bele vissza. Ja, és tényleg baromi könnyű!