Miért érdemes ősszel is a Balatont választani?
Bizony ősszel is jó program a magyar tengerhez kirándulni. Most az Ősszel is Balaton! akcióban a helyiek megmutatják, hogy mennyi minden látnivaló vár benneteket a nyári szezonon kívül is. Bővebb infókat és napokra, településekre lebontott programokat itt vagy itt találtok, mi most Balatonföldvár és környéke látnivalóiból válogattunk nektek.



Séta a hírességek szecessziós villái között
Ha az időjárás engedi, érdemes egy jót sétálni. A város gyönyörű régi nyaralókkal dicsekedhet. Híres orvosok és színészek – többek között dr. Korányi Frigyes, Bajor Gizi – pihenték itt ki munkájuk fáradalmát. E villák többsége még Csipkerózsika álmát alussza és arra vár, hogy egy szép napon felújítva újra látogathatók legyenek. Az itt nyaraló hírességek emlékét szobrok és emléktáblák is őrzik a városban.
Sziget a Balatonban
A vadgesztenyefák övezte balatonföldvári korzó nagyon hangulatos. Elbűvölő látványt nyújt innen a Balaton. A kikötőben hajók ringnak, köztük hattyúk úszkálnak és persze boldogan fogadják a bedobált falatokat.
Tudtátok, hogy itt, a kikötő szomszédságában található a Balaton egyetlen szigete? Az iszapdombból lett kis magaslathoz bájos híd vezet.

Régészeti leletek szerint már a 4. században földvár állt területén, ez volt a település névadója. Földvár első írásos említése a 11. századból származik, majd 17–19. században Földvár-puszta néven jelzik a térképek
A fürdőtelepet a 19. század végén a gróf Széchenyi-család alapította. Gróf Széchényi Viktor gyámja, gróf Széchényi Imre, felparcellázta a korábbi pusztát. Parkot hozott létre, amelyet Spur István mérnök és Schilhán József kertész készítettek el.1896-ban nyitották meg hivatalosan a fürdőtelepet. Ekkor már negyven szép villa állt a településen. Kedvelt üdülőhely lett az arisztokrácia és magas hivatali, katonai körökben.
Bortúra
Kötcsére nem érdemes autóval menni, hangulatosabb lovas szekéren. Az őszi Toszkána domboldalaira emlékeztet a táj, és a borok is finomak errefelé.

A Veszprémi Családi Pincészet alapjai az 1960-as évekre nyúlnak vissza. A borászat és szőlőbirtok egy része délről nyitott, festői szépségű völgykatlanban a Csillagó dűlőben helyezkedik el. Pincéjében hagyományos, kézműves borkészítés folyik. A száz éves technológiákat alkalmazza a család, immár korszerű eszközökkel. A borvidéken uralkodó fehér szőlőből levegő kizárásával készülnek a borok.


Veszprémi László és családja két pincében is tevékenykedik, az egyikben a szőlőfeldolgozás, borkészítés és palackozás történik, a másik pincét – mely közel 200 éves, eredeti állapotában felújított és régi borászati eszközökkel és bútorokkal berendezett épület – palackos bor tárolására, értékesítésére használják, valamint előzetes bejelentés alapján borkóstoló programokat tartanak.
Buzás János borászatát 2010-ben alapította. Kötcsei jó barátja, a szintén borászattal foglalkozó Opperheim József titokban benevezte Buzás János szőlőjéből készített borát a helyi borversenyre, és az ott elért siker volt a döntő lökés a profi borászkodáshoz.


Gutman László kapcsolata a borral akkor kezdődött, amikor megismerkedett egy új-zélandi borásszal, az ő szakértelme és tanácsai hatására szeretett bele a hegy levébe. Már akkor eldöntötte, hogy csak saját termelésű szőlőből fog borokat készíteni. Főként fehér fajtákkal foglalkozik, de rozét és vöröset is készít. Borkóstolóit egész évben, előzetes bejelentkezés alapján tartja, ahol lehetőség nyílik akár tízféle bor megkóstolására is. Aki éhesen érkezik, annak hideg paraszttálat kínálnak, de bográcsozásra, tárcsán sütésre is lehetőség nyílik.

A családi vállalkozásban működő Fáncsi-hegyi pince Bogáromi János nevéhez fűződik. Az átépített és felújított pince a festői Fáncsi-hegy lankás oldalán helyezkedik el, neve is innen származik. Kimondottan borturizmusra, a borok gasztronómiai élvezetére jött létre.


Gasztrotúra kisvonattal Rádpusztára
Ha igazi magyaros hangulatra vágynátok, Rádpuszta kihagyhatatlan célpont. A Balatonföldvártól pár kilométerre lévő hamisítatlan cigányzenés csárda és fogadó kiváló konyhájáról is híres. Dél körül már rotyog a birkagulyás, illata messziről érződik. Kisvonattal az igazi érkezni.

Két keréken
A kerékpárosokra is gondoltak: 1,1 km-es szakaszon új kerékpárút épül Szántód-Révtől Szántódpusztáig. A kerékpáros túraútvonalra telepítve egy jól működő szolgáltatói hálózat alakul majd ki, ahol a kijelölt útvonalon a kerékpárosok, bakancsos túrázók, nordic walking-ozók, a bor, a gasztronómia és a lovaglás szerelmesei egyaránt megtalálhatják az igényük szerinti szabadidős szórakozás lehetőségét. A cél az, hogy Balatonföldvár és környéke kerékpáros célponttá váljon.
Kilátó a magasparton
Újabb látványosság is készül, egy interaktív hajózási kiállítás és kilátó épül fel a földvári magasparton, ahonnan egyedülálló módon a Balaton keleti és nyugati medencéje is egyszerre lesz látható. A kiállítás és a kilátó várhatóan a jövő év tavaszán nyitja meg kapuit a nagyközönség előtt.
Ha te is szereted ősszel a Balatont, nyomj egy lájkot!