Sóstó: ahol különleges madarak, víz felett vezető fapallók, stadion és interaktív játékok is várnak
Székesfehérváron járva remek lazítást, kikapcsolódást nyújt a város varázslatos nyugalom-szigete, a Sóstó. A 218 hektáros területből 121 hektár országosan védett, a többi helyi védettséget élvez.
A szépen kialakított, gondozott Sóstó a város egyik legkomplexebb közösségi terévé vált, ahol
Ha nekiindulsz felfedezésének, több útvonal közül választhatsz. Az egész évben szabadon látogatható 7 kilométeres tanösvényen 19 információs tábla és 2 madárles is található, de van itt zöld tanya, ahol lehet piknikezni, és persze a látogatóközpontban is sok hasznos segítséget kaphatsz, de egy kis játékra, interaktív foglalkozásokra is van lehetőség.



A növények közül megél itt többek között a ritka békakonty, a vitézkosbor, a poloskaszagú kosbor vagy a fehér madársisak, a magyar szegfű, ősszel pedig az őszi kikerics. Az állatok között megtalálni a csigákat, a szitakötőket, a halak közül a csukát, compót, aranykárászt, vagy a fokozottan védett lápi póc is megfigyelhető. De a mocsári teknős állománya is jelentős. Ám a leglátványosabb a terület madárvilága, mintegy százféle madárfaj fordul meg a vízi világban. A szárcsa mellett a vízityúk, sirály, kócsag vagy a kakukk, gyurgyalag is jól érzi magát. Külön érdekesség, hogy a 2021-ben az év madarának választott cigánycsuk faj a Sóstó déli, országosan védett területén költ. Állomány stabil, évente több pár is sikeresen nevel fel fiókákat.
Sóstó első említése 1473-ból való, akkoriban mocsaras vidék volt a terület, amely a nevét a vizéről kapta. Bár a Sárvíz édes vizéből táplálkozik, mégis sós (egy vizsgálat szerint alkálisó van benne). A mocsaras táj miatt egészségügyi szempontból veszélyesnek tartották, ezért a 19. században csapolták le, majd fásították egy részét, így lett az itt élők egyik kedvelt kikapcsolódási helye. A táj átalakult, fás, sétányos, nádas parttal szegélyezett tóparttá lett. Sóstó a 2. világháború után fokozatosan pusztult, szennyeződött, iszaposodott, majd a század végére egyre inkább természeti értékekben gazdag élőhellyé alakult. Ezek megőrzésére védetté nyilvánították egyes részeit, de kisebb területen továbbra is a város lakóinak pihenését szolgálta.
A Sóstó manapság több útvonalon is bejárható. Ám ennek kialakítása nem volt zökkenőmentes. 1990-ben kapott országos védettséget a homokbánya "botanikai eldorádója", a lődombok gyurgyalag és partifecske kolóniája, és a vízmű erdő kék vércsetelepe. Mivel a terület nagyon szennyezett volt, a következő években több tonna szemetet szedtek itt össze. 1993-ban az orchideák védelmére épült az első bürü a nagy kubikgödörben, de a híd faanyagát felügyelet híján elhordták. 1996-ban jött létre az első botanikai tanösvény. Az ösvényt diákok három nyáron át alakították ki, de a karbantartás hiánya miatt az ösvényeket benőtte a növényzet. A terület 2003 januárjában lett helyi jelentőségű természetvédelmi terület. 2001 tavaszán adták át az első 5 km-es tanösvényszakaszt a Sóstó északi medencéjében. A fejlesztés utána is folytatódott, így készült el a Kócsag-kapu és a Kócsag-torony is. Ez a tanösvény most 7,2 km hosszú.




Még több érdekességért érdemes felkeresni a Sóstó Természetvédelmi Területhez tartozó Látogatóközpontot a MOL Aréna Sóstó épületében. Innen indulnak az ökotúrák is, melyek kb. 1,5 órásak, és itt lehet jelentkezni a stadiontúrára is.
A stadiontúrán az építmény történetéről is mesélnek, de kiderül az is, hogy hány szék van benne, miért ilyen a mintázata, miből van a gyepszőnyege és hogyan gondozzák, sőt be lehet nézni a fogdába is.




A látogatóközpontban egy állandó kiállításon mutatják be a Sóstó Természetvédelmi Terület élővilágát, emellett a gyermekeket színes, interaktív foglalkozásokkal várják. A tematikus napokon pedig szakemberek által vezetett ökotúrákat indítanak.
A Sóstó területén négy útvonal közül lehet választani, melyek tetszőlegesen variálhatók a számtalan elágazásnak köszönhetően. A különböző útvonalak más-más hosszúságúak, nehézségűek. Az útvonalak a tanösvény bármelyik bejáratánál elkezdhetők, de kezdőpontnak a Sóstó Látogatóközpont ajánlott, itt térképet is kaphatunk az út megtervezéséhez.

Bővebben ITT
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!