Gyönyörű helyen, egy dombocskán áll az Európai Év Fája
Az Európai Év Fája versenyen a magyar jelölt, a bátaszéki öreg, molyhos tölgy nyert. A különleges megmérettetésen nem csupán a fák szépsége, mérete vagy kora számít, hanem olyan fákat lehetett nevezni, amelyek fontosak a körülöttük élő közösségnek, találkozási pontot kínálnak, vagy történetek kapcsolódnak hozzájuk.
Nos, a bátaszéki tölgy pontosan ilyen. Kardos Ildikó kereste fel és készített róla hangulatos képeket.
A Rákóczi szabadságharc (1703-1711) utáni szerb-horváth betelepítések idején az Orbán hegyet beültették, és a tölgyes erdőben makkoltatással állatokat, disznókat tartottak. Ebből az erdőből maradt meg épen az ÖREG MOLYHOS TÖLGY. A német betelepülők építtették a TÖLGY mögé a Szent Orbán Kápolnát 1754-ben, ugyanis megfogadták, ha az 1738-as nagy pestisjárvány veszedelme elmúlik, akkor kápolnát emelnek a szőlők védőszentjének a tiszteletére.
Az ÖREG MOLYHOS TÖLGY fennmaradásának titka Misi bácsi szerint az volt, hogy a település dombján dolgozó földművelők mindig gondját viselték a tekintélyes fának, száraz ágait levágták, és a csonkot megfestették, ezzel védték a betegségektől.
A TÖLGY a Kápolnával együtt az 1956-os jeges Dunai árvíz idején is kiemelkedő szerepet játszott, ekkor ide menekültek az emberek az árvíz elől, és a vasárnapi katolikus szent misét itt celebrálta Bezedeki Márton, az akkori plébános.
Az ÖREG MOLYHOS TÖLGY Bátaszék város feletti dombon őrködik, vigyáz a településre, hogy történelmi és emberi értékeit meg tudja őrizni az utókornak, ne tudjon többé ártani a török veszedelem, se tűzvész, se a jégkár, se világháború. Az évszázadok óta őrködő TÖLGY szeretetét, tiszteletét bizonyítja, hogy minden naptári év május 25-én Orbán napján megmozdul a város apraja nagyja. Az óvodások, a kisiskolások, a gimnazisták, a katolikus hívők, a természet és a mezőgazdaság tisztelői, azaz mindenki szívesen eleveníti fel a hagyományt, mely szerint
a TÖLGY törzsét gazdagon meg kell locsolni borral, hogy a következő évben is bőséges szőlő és bor teremjen a vidéken.
A rendszerváltást követően az első polgármester Werner Mihály volt, aki édesapjától idősebb Werner Mihálytól hallotta a megtörtént eseményeket az ÖREG TÖLGY történetéről. Az idős Misi bácsi tekintélyes szőlő-és gyümölcs termesztő volt, az Orbán hegyen folytatott földművelésnek nagymestere, talán ő is a szüleitől hallotta a 300-400 éves tekintélyes fa történetét.
Forrás: Bátaszék