BUDAPEST
A Rovatból

Újabb 9 budapesti hely, amelyik külföldi filmben szerepelt



4. Ponty utca

Selena Gomez Csajok Monte Carlóban című habkönnyű filmjében A szépfiúhoz hasonlóan párizsi helyszíneket imitált a magyar főváros, így lett egy Ponty utcai épületből szálloda. De az Operaház is szerepelt a filmben, az alábbi, rajongó által készült videóban azt láthatjátok, amint Selena Gomez éppen kisétál az épületből.

Így néz ki a Ponty utcának az a szakasza, amelyik a filmben látható:

És ilyen volt a filmben. Az előzetes 25. másodpercénél keressétek, a szállodai szobás jelenet után.

VIDEÓ: A Csajok Monte Carlóban előzetese:

5. Lánchíd

Egészen sok filmben feltűnt már a Széchenyi Lánchíd, amely egyébként a város egyik legismertebb pontja, a jelképe és a külföldiek által egyik legtöbbet fotózott budapesti műemlék.

Milyen filmekben szerepelt már? Például az 1983-as Az operaház fantomja című alkotásban, amelynek az operaházi jeleneteit a Magyar Állami Operaházban vették fel. Ebben a Párizsban játszódó filmben egy éjszakai jelenetben szerepel a Lánchíd.

Egy 2009-es operafilmben, a Juanban egy, a szerelmében csalódott nő veti magát a vízbe a Lánchíd pesti hídfőjénél, de az Én, a kémben is láthatjátok.

enakem

Sőt, a lopás művészete című 2013-ban bemutatott filmben is.

VIDEÓ: A negyvenedik másodpercnél láthatjátok a Lánchidat:

6. Lipót

Nem is olyan régen Európa 5. legszínvonalasabb pszichiátriai intézete volt az OPNI. Ma az egykori Lipót szellemépület.

A Budai Magyar Királyi Országos Tébolyda 1868. december 6-án nyitotta meg kapuit - kezdetben 300 beteggel a humánus szakemberként ismert Schnirch Emil vezetésével.

A későbbi igazgatók is igyekeztek korszerűsíteni az intézményt, az aktuális korzsellemhez igazítani a kezeléseket és egy idő után az is lényeges szempont volt, hogy kényelmesebbé tegyék a páciensek számára az ott tartózkodás idejét.

10 évvel ezelőtt, gyakorlatilag egy tollvonással szüntették meg a pszichiátriai intézetet.

IMGL2701

Az adósság című hátborzongató bűnügyi filmben ukrajnai elmegyógyintézetként szerepel az épület. Te kiszúrod az előzetesben azokat a pillanatokat, amelyekben a Lipót szerepel?

A Dracula című 2013-as sorozatban londoni kórházként láthatjuk az OPNI épületét. A Magyarországon forgatott szériát amúgy a Netflix egy évad után elkaszálta, mert nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.

7. Rózsák tere

2010 őszén Angelina Jolie és Brad Pitt Budapesten forgatott A vér és a méz földje című filmje kedvéért juguszláviai háborús hangulatot teremtettek a Rózsák terén. Szögesdrótot húztak ki, homokzsákokból emeltek barrikádot, katonai járműveket vonultattak fel, kőtörmelékkel szórták fel az utcát.

VIDEÓ: Ilyen lett a Rózsák tere a forgatás idejére:

A 810 éve született, világszerte ismert Árpád-házi Szent Erzsébet emlékére a világon több templomot is emeltek - ezek közül való a Rózsák terén álló

II. András királyunk Türingiába férjhez adott lánya rövid élete során mindig a szegényeket istápolta. A legenda szerint annak ellenére jótékonykodott, hogy férje családja is megütközött ezen. Egy alkalommal éppen kenyeret vitt a szegényeknek, amikor egyik rokonával találkozott. Az számon kérte, hova megy, és mit visz a kosarában. Erzsébet attól való félelmében, hogy nem tudja eljuttatni az adományát a szegényeknek, azt válaszolta, hogy rózsát. Amikor a rokona ellenőrizte a kosár tartalmát, csak illatozó rózsákat talált benne, pedig abban az évszakban nem nyíltak virágok. A történet szerint Isten segítette meg őt, hogy ne kövesse el a hazugság bűnét.

A tér emiatt lett Rózsák tere. A templom előtt Szent Erzsébet szobra áll.

szobor

VIDEÓ: A vér és a méz földje című film kedvéért a Lukácsban és más budapesti helyszíneken is forgatott a pár:

8. Szabadság tér

Egy izgi kémes-lövöldözős-hidegháborús filmben, a 2001-es Végső játszmában szerepelt Moszkva helyett.

VIDEÓ: A film előzetese, amelyben egy villanásra az Országház is feltűnik:

9. A kelenföldi hőerőmű

kelenfold2

Talán nem meglepő, ha azt mondjuk, hogy a hazai ipari építészet egyik legszebb alkotása a csernobili atomerőművet alakította egy forgatáson. Az Ideglelés Csernobilban című - véleményünk szerint meglehetősen gyenge és feledhető - filmben látható, mint a 4-es reaktor.

VIDEÓ: A 43. másodpercnél villan fel a kelenföldi hőerőmű vezérlőterme:

Az 1910-es években épült, majd a két világháború között bővített épület évek óta áll üresen. De így, romló állapotban is impozáns és tiszteletet parancsoló. Talán éppen ezért választották ki többször is helyszínnek. A fenti filmen kívül a Válaszcsapásban és a Melisa McCarthy főszereplésével készült A kémben is látható, sőt, az OPNI-nál már említett Drakula-sorozatban is szerepet kapott.

Te mivel bővítenéd a listát?


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
A Rovatból
Nyugdíjasok, figyelem! Februártól új szabályokkal utazhatnak a BKK járatain – mutatjuk a részleteket!
Februártól komoly változások jönnek a budapesti tömegközlekedésben. A nyugdíjasoknak is új szabályokhoz kell igazodniuk.


Átalakítja a BKK 2025-ben a jegy- és bérletrendszert – derül ki a társaság honlapjáról. Mint írják, kivezetnek egy sor bérlettípust, hogy az utasok igényeihez alkalmazkodjanak.

A nyugdíjasok számára megszűntek a negyedéves és a kedvezményes éves Budapest-bérletek. Mostantól csak havi bérlettel utazhatnak, amelyhez szükség van egy nyugdíjas bérletigazolványra. Ezt a dokumentumot a BKK ügyfélcentrumaiban lehet kiváltani. Az igényléshez igazolványképet és érvényes személyazonosító okmányt kell bemutatni. Az igazolvány tíz évig érvényes.

A 65 év felettiek továbbra is díjmentesen utazhatnak a BKK, a MÁV, a HÉV és a Volánbusz meghatározott járatain.

A 65 év alatti nyugdíjasoknak azonban kizárólag a kedvezményes havi bérlet maradt, amely jelenleg 3300 forintba kerül havonta. Ahogy a Blikk kiemeli, akik távolabbi utazásokra is igénybe veszik a közlekedést, választhatják a Pest- vagy országbérletet is, amelyek ára 945 és 1890 forint.

A változások nemcsak a nyugdíjasokat érintik: a diákoknak is alkalmazkodniuk kell az új szabályokhoz, mivel megszűnnek a félhavi, negyedéves, szemeszterre szóló és kedvezményes éves bérletek. A Budapest csoportos 24 órás jegy sem lesz elérhető, ahogy a kutya- és kerékpárbérletek is kikerülnek a rendszerből.

Ugyanakkor jó hír, hogy érvényes bérlettel mostantól ingyen szállítható kutya és kerékpár a BKK, a MÁV, a HÉV és a Volánbusz járatain.

A MOL Bubi közbringa-szolgáltatásban is jelentős változások jönnek. Az éves bérletet megszüntetik, helyette féléves bérletet vezetnek be 6500 forintért. A havibérlet ára 1500 forintra nő, a percdíj pedig 50 forintra változik. A bankkártya-regisztrációs díjat 100 forintra csökkentik, amit az első bérlés alkalmával jóváírnak. Emellett a BKK három új Bubi-állomást épít 2025-ben, így az év végére összesen 220 kerékpárfelvevő-hely lesz Budapesten.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
BUDAPEST
A Rovatból
Ilyen még nem volt: már március elején előbukkant a Dunából az Ínség-szikla
Az idei tél kevesebb csapadékot hozott, így a folyó vízállása alacsonyabb. A feljegyzések kezdete óta most először érte el azt a szintet, hogy a sziklacsúcs előbukkanjon kora tavasszal.


Megint egy időjárásnak köszönhető rekord. A tél kevés csapadékot hozott, így a Duna vízgyűjtő területeiről nem érkezik a megszokott mennyiségű víz, kevesebb hó hullott a hegyekben, így onnan sem érkezik utánpótlás, és a tartós szárazság miatt a talaj nedvességtartalma is alacsony.

Mindezek miatt a Duna budapesti szakaszán a folyó vízállása olyan alacsony lett, hogy már előbukkant az Ínség-szikla. A feljegyzések kezdete óta nem volt olyan alacsonyan a Duna márciusban, hogy előbukkanjon a szikla.

Szombat délután azonban már látni lehetett Budapest legmélyebb pontját. Az előrejelzések szerint további apadás várható, így a hétvégén még jobban láthatóvá válik a képződmény.

Ürge-Vorsatz Diána szerint a talaj nedvességi szintje is igen alacsony az országban. A szárazság miatt pedig péntek óta hat megyében van tűzgyújtási tilalom.

VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
Karácsony Gergely elárulta, megmaradhat-e a legendás lángosos a Flórián téri aluljáróban
Szerinte a Fidesz félremagyarázza a szabályozást, amivel „nem támogatott tevékenységi körré” nyilvánították az aluljárókban helyben sütést. Egy videót is mutatott arról, milyen problémát okoz a csatornába öntött olaj és zsír.


Karácsony Gergely egy videót tett közzé a közösségi oldalán, a nézőktől pedig előre is elnézést kért, és csak erős idegzetűeknek ajánlotta a képek megtekintését.

A főpolgármester arról számolt be, hogy egy átlagos hétköznapon is zajlik a város közforgalmi tereinek tisztítása, az ott lévő csatornák rendbehozása.

A felvételen pedig megmutatják, mit találnak:

"lapátolják ki belőle a minden szabállyal ellentétesen beöntött olaj és zsír hozadékát. A képek is a csatornákról készültek, és azért ilyenek, mert vannak, akik oda öntik a használt olajat, a használt zsírt.

Mondom, elnézést mindenkitől a látványért, de a Budapest-család dolgozóinak ezzel minden nap szembesülniük kell. Szerintem elég világos, hogy így nem mehet tovább".

Ahogy arról mi is beszámoltunk korábban: a főváros 2025. január 1-jétől „nem támogatott tevékenységi körré” nyilvánította az aluljárókban helyben sütést. Karácsony szerint azonban a Fidesz félremagyarázza a szabályozást.

"Persze a helyben sütés szabályozásából, meg ebből a trutyiból rögtön politikát akar csinálni a Fidesz, a szokásos módon, félremagyarázással, a tények, mondjuk így, felületes kezelésével. Bár vannak kételyeim, hogy van-e értelme úgynevezett tényeket állítani a politikai vagdalkozással szemben, de én újra és újra megpróbálom, hátha egyszer…".

Majd felsorolja, mik a tények:

"nem tiltottuk ki, és végképp nem a gyalogos aluljárókból az ételkészítést, pusztán ott lépünk fel, ahol ennek kapcsán rengeteg a jogos panasz, és ahol ez a képeken is látható módon teszi tönkre a közműveket. Ott időben értesítve a bérlőket, szabályozzuk az olajjal/zsírral történő helyben sütést. Elmondtuk, hogy

egyedi az elbírálás, illeszkedik a helyhez és a tevékenységhez, például a Flórián téri gyalogos aluljáróban működő, sokak által kedvelt lángosos egy szagelszívó beszerelését követően meg is kapta az engedélyt".

A hivatal azon dolgozik, hogy az aluljárókat megújítsák, új gépekkel takarítanak, bár ebből valószínűleg az itt élők nem érzékelnek sokat. Ennek oka, hogy "állandó bűzfelhőben kell közlekedniük.

A csatornarendszer az esővíz elvezetésére szolgál, nem a zsíros, olajos szennyezés elnyelésére, és a szellőzőcsatornák sem bírják hosszú távon ezt a terhelést. Ebben az ügyben is, mint sok más esetben, a mégoly érthető magánérdekek állnak szemben a közérdekkel, a köztisztaság, a közegészségügy és a közművek biztonságos működésének közérdekével, és úgy tartom helyesnek, ha Budapest ebben az ügyben is, mint minden másban, a közérdeknek szerez érvényt"

- írja Karácsony Gergely.

VIDEÓ: A takarításról


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
A Rovatból
Visszakapta pompáját egy újabb budapesti palota: a Magyar Nemzeti Bank székháza ismét régi fényében ragyog
Több évtized után egyedülálló építészeti örökségünk kelt új életre a város szívében.
Szegedi Éva, Fotó: MNB - szmo.hu
2025. február 21.



A Magyar Nemzeti Bank budapesti székháza, Alpár Ignác ikonikus alkotása, visszakapta szépségét. Az épület rekonstrukciója nemcsak a múlt értékeit állította helyre, hanem a jövő elvárásaihoz igazította az épületet, így mi is láthattuk, milyen lenyűgöző volt Alpár Ignác és a vele dolgozó mesteremberek munkája.

Századfordulós remekmű a Szabadság téren

A palota a Monarchia közös jegybankja, az Osztrák-Magyar Bank számára épült 1902 és 1905 között, ez volt a budapesti fiókintézeteinek székháza. “A tervezési programmban ki voltak domborítva azon szükségletek, amelyek egy jegybanknál fennállanak, amelyek egy más banképület igényeitől természetesen sok tekintetben elütők” - írta az építkezésről maga Alpár Ignác a Magyar Építő Művészet 1917/4-6. számában.

“Amikor a tervvázlatok készítéséhez hozzáfogtam, hamarosan tisztába jöttem azzal, hogy itt a rendes banküzemeket lebonyolító épületektől eltérő olyan feladatról van szó, amely feladatnak, megfelelő célirányos épület eddig nem létesült, mert az eddig fennállott jegybankok, majdnem kivétel nélkül régebbi átalakított házakban vannak elhelyezve. Ebből kifolyólag az azokban esetleg feltalálható építési berendezései, legfeljebb egyes üzemek lebonyolítására lehetnek alkalmasak, de nem létezik egy olyan épület mely egy jegybank teljes üzemét, rendszerbe foglalva, magába felvegye.”

Lehet, hogy "csak" egy banképületnek tűnik, de Alpár Ignác ezúttal is mesterművet alkotott

Az építész - akinek a Vajdahunyad várát, a Tőzsdepalotát és az Anker-házat is köszönhetjük - a feladatát a lehető legkomolyabban vette. Úgy vélte, az építész csak akkor tud speciális rendeltetésű épületet tervezni, ha teljes mértékben ismeri azokat a folyamatokat és funkciókat, amelyeknek helyet ad majd. Ezért a bank régi, József téri székházában tanulmányozta többek közt a trezorkezelést.

A Szabadság téri épülettel kapcsolatos egyik újítása az volt, hogy palotában nem középen, hanem a perifériákon helyezte el a tőzsdetermeket, ezzel megoldotta a természetes világítást a gabona- és árutőzsde helyiségeihez. Továbbá szakított azzal a középkorig visszanyúló hagyománnyal, hogy a trezort a pincében helyezze el. Ezen kívül egy nagy földszinti központi terem helyett egy nagy központi udvart tervezett.

Az udvart körülzáró épületszárnyak különböző architektúrájúak, mivel mindegyiket más funkcióra tervezték. A legdíszesebb a falsíkból kiugró díszlépcsőház és az elnöki, alelnöki szárny. Az irodaszárny visszafogottabb, a negyedik, zárt szárny pedig a trezort rejtette.

De nem csupán a puszta funkció számított Alpár Ignácnak. Tervét nemes, különleges anyagokból, míves munkával kívánta megvalósítani. Úgy, hogy elegáns és feladatához méltó legyen a bank székháza. A megvalósításban pedig valódi mesteremberek és művészek vettek részt. A festett üvegablakok például Róth Miksa műhelyében készültek, a belső szobrászati művek Maróti Géza és Schrödl Emil nevéhez fűződnek, a homlokzaton látható figurális díszítőelemek Senyei Károly, Mayer Ede, Tóth István, Róna József és Markup Béla munkái.

Itt a nemes és különleges anyagokat is szó szerint kell érteni. A kőanyaghoz ugyanis Alpár Ignác felkutatott Kolozsvár közelében egy kis bányát, és mivel a kőanyag kitermelése után a bánya megszűnt, a banképület valóban egyedülálló mű lett. A belső díszítésnél is minőség és a szépség vezérelte: a Popovics terem selyemtapétáját egy milánói cég készítette, amelyik a mai napig őrzi a régi iratokat, így segítségükkel be lehetett azonosítani az eredeti alapanyagokat a rekonstrukcióhoz.

A történelem viharai kissé megtépázták a Szabadság téri palotát

A Monarchia széthullását és a trianoni békediktátumot követően ebben az épületben kezdett el működni az önálló magyar jegybank 1924-ben.

A második világháború alatt a székház szerencsére nem szenvedett el jóvátehetetlen károkat, csak utána nyúltak hozzá, Alpár Ignác terveihez képest méltatlanul. Összességében azonban az épület funkciója nem változott, ezért kerülte el a gyökeres változtatásokat és átalakításokat.

Ugyanakkor Budapest ostroma majd a háború után a nem teljes körű felújítás, illetve az elmúlt évtizedek toldozott-foldozott megoldásai miatt a palota fénye megkopott, műszaki állapota pedig nem tette alkalmassá arra, hogy biztonsági kockázatok nélkül működjön még éveken át.

A Magyar Nemzeti Bank budapesti székháza, Alpár Ignác ikonikus alkotása, visszakapta szépségét. A palota a Monarchia közös jegybankja, az Osztrák-Magyar Bank számára épült 1902 és 1905 között, ez volt a budapesti fiókintézeteinek székháza.

Fontos volt az épület eredeti szépségének visszaállítása

 

A jelenlegi rekonstrukció célja egyrészt az volt, hogy az épület visszakapja régi pompáját, másrészt az, hogy megfeleljen a jelenlegi biztonsági, tűzvédelmi előírásoknak. Ezen kívül fontos szempont volt a színvonalas közösségi terek létrehozása, és az is, hogy a mai kor elvárásaihoz igazodó munkahely legyen.

A Magyar Nemzeti Bank székházának újjászületése: Alpár Ignác mesterművének rekonstrukciójaAlpár Ignác ikonikus, Szabadság téri alkotása, évtizedek után visszanyerte eredeti pompáját.

Úgy alakították át az épületet, hogy minél jobban beengedhessék a fényt.

Úgy nyitották ki az épületet, hogy minél jobban beengedhessék a fénytÚgy nyitották ki az épületet, hogy minél jobban beengedhessék a fényt

Ahol erre lehetőség volt, az eredeti elemeket meghagyták vagy a forráskutatást követően reprodukciókkal helyettesítették őket. Például az eredeti nyílászárókból csak néhány maradt meg, és ezek alapján készültek az ablakok és ajtók. Az előcsarnokban és a lépcsőházban látható Róth Miksa ablakok is elvesztek vagy megsemmisültek a háború során és azt követő évek, évtizedek alatt. Hiányoztak a régi, díszes, savmart üvegek is a folyosói ajtókról, helyettük valamikor a XX. század második felében sztenderd ablaküveget raktak be, ezért ezeket is újra kellett tervezni és gyártani.

Az előcsarnokban és a lépcsőházban látható Róth Miksa ablakok is elvesztek vagy megsemmisültek a háború során és azt követő évek, évtizedek alatt.

A belső tér elrendezése is más lett a szocializmus alatt. Az első szint egy részét utólag födémmel osztották ketté, az így létrejött terek pedig nyomasztóak voltak. A harmadik emeleti nyitott loggiákat megszüntették, befalazták. A rekonstrukció során tehát ki kellett szabadítani az épületet ebből a csomagolásból, hogy újra kinyílhasson és ragyoghasson.

Bár a dísztermek is csodaszépek, különösen a már említett, olasz tapétával burkolt és aranyozott rózsamotívumokkal díszített Lámfalussy terem, a felújítás legizgalmasabb komponense kétségkívül az üvegkupolával fedett udvar, ahol üveghíd vezet a buja növények közé a padokhoz.

Az egyetlen zavaró elem számomra az épületben az emeletráépítés üveg-fém tetőzetének szerkezete, ami az utcafrontról nézve nem esztétikus. Különösen ehhez a pompás palotához képest.

A rekonstrukcióval viszont Budapest központja visszakapott egy gyönyörű századfordulós épületet.


Link másolása
KÖVESS MINKET: