HÍREK
A Rovatból

Sóskút polgármestere az akkumulátorbontóról: „Nem kellett ez a púp a hátunkra”

Kőnig Ferenc sok egyéb mellett arról is beszélt, hogy ő nem hívta az Andradát a faluba, de mindegy is, mert ha a kormány eldöntötte, úgyis jönni fognak. Szerinte a tiltakozóknak magasabb szinten kellene a felelősöket keresni.


Hosszú interjút adott az RTL-nek Kőnig Ferenc, Sóskút polgármestere. A település az elmúlt időszakban azért került be a hírekbe, mert a helyiek komoly tiltakozásba kezdtek az oda tervezett akkumulátorbontó miatt. A beruházást korábban szintén tiltakozás miatt kellett Alsózsolcáról a Pest megyei közsgébe vinni.

Kőnig a csatornának elmondta, hogy hiába a civilek és az ellenzéki pártok tiltakozása, a kormány már eldöntötte, hogy odaviszi a vállalkozást, ez ellen nem tudnak mit tenni. Mesélt arról is, milyen körülmények között keresték meg. „Csörgött a telefon, a HIPA-ból [Nemzeti Befektetési Ügynökségből - a szerk.] a vezérigazgató úr keresett, hogy menjek be. Bementem, tájékoztattak, hogy idejön ez a cég, és azt kérték, hogy másnap délre hívjam össze a képviselő-testületet. Összehívtam, idejött az Andrada, pr-osok, és egy kétórás bemutatkozást tartottak vetítéssel, mindennel”. Mint mondja, a tájékoztató végén a „a pr-osok megnyomták a gombot azzal, hogy [...] az Andrada Sóskútra jön”.

Beszélt arról is, hogy ő nem tud a kormány akarata ellen menni, „igen, kész helyzet elé állít engem a kormány” – fogalmazott, de szerinte ezzel nem csak ő van így, hanem más helyek is, ahol akkumulátorgyártással foglalkozó üzemet építenek.

„Mert a kormány nem engedheti meg magának, hogy itt népszavazások legyenek, mert valakinek biztos problémája lenne mindennel. Ettől a pillanattól kezdve nem tudna a kormány semmit Magyarországra hozni. Mert nem. Ezt nem engedi meg a kormány”

– fogalmazott Kőnig Ferenc. Hozzátette, hogy ebben a kérdésben mindenképpen az állam dönt. „Az államnak van egy beruházási gondolata, egy országfejlesztő gondolata. Hogy az egy akkumulátorgyárban teljesül ki vagy egy autógyárban, azt ők döntik el fönt.”

Arra a kérdésre, hogy kell-e ekkora mértékű beruházás a községbe, a polgármester úgy fogalmazott:

„Nemsokára tájékoztatjuk a lakosokat, hogy – ahogy az alpolgármester mondja – nem kellett ez a púp a hátunkra”.

Szerinte: „Ez az ipari park jelenleg annyi munkahelyet ad, hogy a csecsemőket és aggastyánokat beleszámolva is több, mint amennyi lakosunk van. Tehát nekünk ez nem kell.”

Sóskúton nem 2, hanem csak 1,5 százalék az iparűzési adó, a cégek pedig kedvezményeket is kapnak. Ennek ellenére szerinte nincs szükségük az szlovén cégre a faluban. Beszélt arról is, hogy Sóskúton van már egy gyár, ami több mint 800 munkással dolgozik, és a területükön szállodaszerű telepen – tudomása szerint – maláj vendégmunkások laknak.

Kőnig szerint népszavazás a beruházásról egy hónapon belül nem valósítható meg. „Azt mondom, másfél-két hónap alatt valószínűleg lezajlik. De akkor még az ország is beleszólhat” – mondta a polgármester, utalva a közelgő uniós és helyi választásokra. Hogy erről ki dönthet, arról annyit mondott: „Fönt, a jó Isten alatt közvetlenül.” Ugyanakkor azt is gondolja, hogy a népszavazásnak nincsen semmilyen tétje. „Nézze, itt a tombolók ezt kérik, hát legyen. Meg is gyorsítjuk. Ennek a népszavazásnak bármi a végeredménye, a kormány eldöntötte. Helyi népszavazást csak a képviselő-testület hatáskörébe tartozó dologról lehet tartani” – fogalmazott.

„A tiltakozók eltévesztették a címet. Bem tér, vagy fenn a Vár. Ott lehet, ott döntenek. Ott döntöttek erről. Nem a helyi képviselő testület, és nem König Ferenc. Én senkit nem hívtam ide”

– tette hozzá.

Kőnig Ferenc közölte: ha nem kész tények elé állították volna, hanem megkérdezik, hogy Sóskút akarja-e az Andrada gyárát a településen, akkor azt válaszolta volna, hogy nem. A gödi gyár példáján bemutatva elmondta: „Ez a gyár idejöhet, és bármennyi gyár idejöhet, ha a kormány úgy dönt. És itt a probléma, hogy bármit döntünk bármiről, a kormány ezt bármikor átírhatja, mert azt mondja, hogy ezen a helyrajzi számon ez egy kiemelt beruházási terület, és ettől a pillanattól kezdve senkinek semmi köze hozzá, és népszavazást sem lehet kezdeményezni a kormánydöntés ellen.”

Szerinte a kormány úgy is dönthet, mint Gödön, hogy elveszi az iparűzési adót a településtől, ami egyenlő volna a halálos ítélettel.

„Hát erről akartuk tájékoztatni a lakosokat. Hogy négy liter víz meg a pánikkeltés meg minden miatt kockáztatjuk a jövőnket? Itt a lakosok nyomják meg a gombot. Melyik gombot nyomják meg? Sóskút halálos ítéletét?”

– fogalmazott Kőnig Ferenc.

Az RTL teljes interjúja Sóskút polgármesterével

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Ferenc pápa temetésének napja nemzeti gyásznap lesz Magyarországon
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szerint a Szentatyát méltán nevezték a béke emberének, hiszen ha valaki mindent megtett a békéért, akkor az a pápa volt.


"A kormány döntést hoz arról, hogy

Ferenc pápa temetésének napját nemzeti gyásznappá nyilvánítja"

- mondta a kormány.hu-nak a pápa halálhíre kapcsán Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.

Ez megfelel a hagyományoknak és kifejezi a nemzet háláját a Szentatya iránt és a nemzet gyászát - közölte.

A KDNP elnöke azt közölte, hogy megrendülten értesült a Szentatya halálhíréről. "Magyarország hálás lehet a Szentatyának, nemcsak a katolikusok, hanem minden magyar, hiszen háromszor is fölkereste a magyarságot. Nemzeti kegyhelyünkre, Csíksomlyóra jött el erdélyi látogatása során, majd Budapestre, az Eucharisztikus Kongresszusra, később pedig egy apostoli látogatásra Magyarországra" - idézte fel.

Amikor értesült a halálhírről, mind a magyar köztársasági elnök, mind a miniszterelnök kondoleáló levelet küldött a camerlengónak, Kevin Joseph Farrell bíborosnak a protokolláris hagyományoknak megfelelően.

Semjén Zsolt szerint a Szentatyát méltán nevezték a béke emberének, hiszen ha valaki mindent megtett a békéért, akkor az a pápa volt.

"Magyarország kormányának elkötelezettsége a béke iránt találkozott az ő béketörekvéseivel, mindenben támogatta azt, hogy végre béke legyen, és a fegyverek helyett a diplomácia vegye át az események irányítását" - mondta a miniszterelnök-helyettes.

Semjén Zsolt arról is beszélt, milyen kiváló kapcsolatot ápolt a pápa a magyarsággal. "Ferenc pápát mély kapcsolat kötötte a magyarsághoz. Argentínában magyar apácák között dolgozott, ezért amikor találkozott egy magyarral, akkor mindig magyarul mondta, hogy "Isten éltesse!" Mindig nagy szeretettel volt a magyarság iránt, ami kifejezésre jutott az apostoli látogatása során is. Ő maga mondta: nagyon mélyen megérintette az a szeretet, ahogy a nemzet fogadta" - mondta a politikus.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Hogyan halhatott meg Ferenc pápa?
A Blikk egy vatikáni forrásból úgy tudja, hogy Ferenc pápa hétfő reggel lett rosszul otthonában, a Szent Márta házban, ezért kórházba akarták szállítani. Hivatalos információ továbbra sincs.


Ferenc pápa egészségi állapotáról tudni lehetett, hogy az elmúlt időszakban súlyos tüdőgyulladással küzdött, és öt hetet töltött a római Gemelli kórházban, ahonnan március 23-án távozhatott. Orvosi tanácsra két hónapos lábadozási és légzőterápiás időszakon ment volna keresztül. Halálának körülményei azonban egyelőre ismeretlenek.

A Blikk egy vatikáni forrásból úgy tudja, hogy Ferenc pápa ma reggel lett rosszul otthonában, a Szent Márta házban, ezért kórházba akarták szállítani. A szentatya azonban még a liftben elhunyt – közölte a hitelesnek tűnő informátor, ám ezt az információt más forrásból még nem tudtuk megerősíteni, a Vatikán pedig hivatalosan egyelőre még nem közölte a pápa halálának részleteit.

A hvg.hu az olasz Ansa hírügynökségre hivatkozva azt írja, hogy agyvérzés lehet az egyik oka Ferenc pápa reggeli váratlan halálának. Jól értesült forrásokra hivatkozva azt közölték, hogy a pápa halála nincs összefüggésben a kétoldali tüdőgyulladással.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
A Vatikán hivatalos közleményt adott ki Ferenc pápa halálának okáról
A közlemény szerint a pápa halálát nem a korábban kezelt súlyos tüdőgyulladás okozta. A váratlan halálát az agyi stroke és szívelégtelenség okozta.


Ferenc pápa halála után 12 órával hivatalos közleményt adott ki a Vatikán a pápa halálának okáról - írja a Sky News.

Ferenc pápa agyvérzésben és szívelégtelenségben halt meg

- közölték.

A Vatikán által közzétett halotti anyakönyvi kivonat szerint az agyi stroke kómához és visszafordíthatatlan szívelégtelenséghez vezetett. Halálának nincs köze a korábbi tüdőgyulladásához - közölték.

Ferenc pápa krónikus tüdőbetegségben szenvedett, fiatal volt, mikor az egyik tüdejét eltávolították. Egészségügyi problémák gyötörték élete utolsó éveiben. Február 14-én a Gemelli kórházba került légúti krízis miatt, súlyos tüdőgyulladással ápolták. Emiatt 38 napig kórházban tartózkodott, de nemrég elhagyhatta az intézményt. Húsvét vasárnapján, egy nappal halála előtt azonban még megjelent, hogy ezreket áldjon meg a Szent Péter téren.

A pápa 88 éves korában bekövetkezett halála után a világ minden tájáról érkeznek a részvétnyilvánítások.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Eldőlt, mikor lehet a konklávé, ahol megválasztják majd Ferenc pápa utódját
A pápaválasztás május 5. és 10. között kezdődhet, a temetés után tűzik ki a pontos dátumot. Csak a 80 év alatti bíborosok szavazhatnak az utód személyéről a titkos konklávén.


Megvan az új pápa megválasztásának várható időpontja.

Május 5. és 10. között tarthatják a pápaválasztó konklávét, ahol a 80 év alatti bíborosok dönthetnek Ferenc pápa utódjáról

– írja a La Repubblica. A pontos dátumot a temetés után jelölik ki, amire péntek és vasárnap között kerül sor.

A titkos szavazást a vatikáni Sixtus-kápolnában rendezik meg, ahol csak azok a bíborosok vehetnek részt, akik még nem töltötték be 80. életévüket. A több mint 250 bíboros közül körülbelül 135-en jogosultak szavazni, közülük 110-et Ferenc pápa nevezett ki az elmúlt tíz évben. Az ő személyük visszatükrözi Ferenc felfogását a nyitottabb és befogadóbb katolikus egyházról.

A La Repubblica az Ordo Exsequiarum Romani Pontificis alapján következtette ki a konklávé időpontját.

A liturgikus szabályozás szerint a pápaválasztásnak a hivatalban lévő egyházfő halálát követő 15. és 20. nap között kell elindulnia. Ferenc pápa húsvéthétfőn hunyt el.

A vatikáni Szent Péter téren hatalmas tömeg gyűlt össze, hogy búcsút vegyen az elhunyt egyházfőtől. Sokan gyerekekkel érkeztek, több zászló is feltűnt a téren – köztük a palesztin és a brazil lobogó is. Zarándokcsoportok együtt imádkozták a rózsafüzért.

A közös ima végén, amit Mauro Gambetti bíboros vezetett, nagy taps tört ki a téren. A szertartáson jelen volt Raffaella Petrini nővér, a Vatikánvárosi Állam Kormányzóságának főtitkára és Alessandra Smerilli nővér is.

A pápa halálhírére különszámot adott ki az Osservatore Romano. Több mint ezer példányt nyomtattak, ezek pillanatok alatt elfogytak. A Szent Péter téren egy utcai lámpa köré gyűltek az emberek, ahol az ingyenes kiadványt osztották. Sokan vártak még további 200 példányra, amit fél órán belül ígértek.

A nemzetközi sajtó már találgatja, ki lehet Ferenc pápa utódja.

A lehetséges jelöltek között említik Erdő Péter budapest-esztergomi érseket is, ugyanakkor többen Luis Antonio Tagle bíboros, „az ázsiai Ferenc” megválasztását tartják valószínűbbnek.

Forrás: hvg.hu, La Repubblica


Link másolása
KÖVESS MINKET: