Szerelem első látásra a modern és gyönyörű pasaréti katolikus templom
Az építész az utolsó részletig aprólékosan megtervezte a Páduai Szent Antal plébániatemplomot.
My Secret Budapest, Archív fotók: Jurányi Attila és Somlai Tibor/Fortepan - szmo.hu
2018. szeptember 23.
Link másolása
Budapest felfedezése és egy-egy érdekes helyének leírása olyan, mint a Végtelen történet. Minden egyes séta és és felfedezés további, új témákat, új történeteket indít el. Elindulok, és a Döbrentei téren lyukadok ki, ott eszembe jut valami, megnézem, arról eszembe jut valami más, azt is megnézem, és a végén már a Pasaréti téren találom magam, ahol másfél órán át semmi mást nem csinálok, csak az autóbusz-végállomást és a katolikus templomot nézegetem és járom körbe.
Pont, amikor az egyetemi évek alatt az egyik könyvtárban üldögélve elkalandoztam a polcok között, és ahelyett, hogy a vizsgámra készültem volna, az egész délutánt egy építészettörténeti könyvvel töltöttem.
Bár már vagy tíz éve terveztem, hogy alaposabban szemügyre veszem a pasaréti Páduai Szent Antal-plébániatemplomot, csak idén, az egyik sétám végén nyílt alkalmam arra, hogy ne csak elrohanjak mellette.
Az épület szerelem első látásra. Valójában az egész tér az, bár ma már nem olyan letisztult, mint amikor elkészült, számtalan tereptárgy, kisebb-nagyobb átalakítás és oda nem illő elem zavarja a látványt.
A templom tökéletes. Gyönyörű. Minden része csodaszépen megkomponált. Még az ajtók és a lámpák is tökéletesek. Ezt már akkor megállapítottam, amikor még nem is tudtam, hogy Rimanóczy Gyula, a tervezője dolgozott ki szinte minden egyes részletet.
Pedig a korabeli sajtó és a közvélemény nem rajongott az épületért, a Városépítési Bizottság meg is akarta akadályozni a felépítését.
A Pasaréti tér idősebb Rimanóczy Gyula munkája. Az 1903-ban született építésznek köszönhetjük Budapesten a Cházár András utcai nyugdíjasotthont, a Bosnyák téri katolikus templomot, a BME "R" épületét, vagy a Mester utcai rendelőintézetet.
Miután Rimanóczy Gyula megszerezte a diplomáját a Műegyetemen, Maróthy Kálmán, a Gutmann-házat tervező Wälder Gyula, és Dümmerling Ödön irodájában dolgozott, majd 1933-ban saját irodát nyitott.
A pasaréti templom terveinek elkészítésével 1931-ben bízták meg, de az elkészült munkát nem fogadták el. Többszöri újratervezés után 1933-ban elfogadták a templom terveit, de a Városépítési Bizottság ismét meg akarta akadályozni azt, hogy felépülhessen. A templom vasbeton szerkezetű háromhajós épület. Az épületegyüttes a templomból, a rendházból és a harangtoronyból áll. Ekkor már csak a templom épületei készültek el, a teret a buszvégállomással később alakították ki.
A modern építészettől, a bauhaustól, az avantgard irányzatoktól idegenkedőknek szálka volt a szemében a Páduai Szent Antal-plébániatemplom. Mint arról Salós Csaba építész írt, annak idején Dr. Somogyi Antal teológiai tanár védte meg az épületet a következő szavakkal: „Az úgynevezett művelt közönség megszokta, hogy az építőművészetet a részletformákkal, vagy a falra rakott dísszel azonosítsa, azért szokatlan és sivár neki a modern építészet egyszerűsége. Pedig az új építészet a talmi, utánzott dísz helyett őszinte, nemes szépséget hoz. Ha ennek meglátása és értékelése elmélyedést kíván a szemlélőtől, csak természetes, hisz éppen az volna a különös, ha komoly, nagyigényű műalkotások tartalma – s a templom is az – csak úgy egy látásra ki volna meríthető. Nehezíti a megértést, hogy az új építészet a lényegre megy, ami az átlagembernek mindig kényelmetlen.”
1937-ben Rimanóczyt megbízták a közben kialakított Pasaréti tér buszvégállomásának tervezésével is, így született a ma is eredeti funkcióját betöltő azóta műemlékké nyilvánított, majd a 2000-es években felújított kecses ívű épület.
A homlokzatot Vilt Tibor szobrai díszítik, a faliképeket Leszkovszky György készítette Unghváry Sándor festőművész kartonjai alapján, az üvegablakokat Árkayné Sztehlo Lili. A szószék és az eredeti oltár domborművei Ohmann Béla munkái, a Jézus-szive oltárt, a Szent József-oltárt és a keresztút domborműveit Lőte Éva készítette. A Szűzanya-oltár és a Szent Ferenc-kápolna fafaragású reliefje a márványoltárral együtt Bicskei Karle István munkája. A Szent Teréz-oltár Hallgass Jenő Zoltán műve, és Rimanóczy Gyula adományából készült.
A templom nyolc oszlopán látható világítótesteket az úgynevezett 8 boldogság szövegeivel szintén Romanóczy tervezte, csakúgy, mint a szenteltvíztartót, a gyertyatartókat és azáldozási kelyheket. Az oltárok ötvösmunkáit Iván István és Hadina Jenő készítette, a torony előtti látható Krisztus-szobor pedig Somló Sári szobrászművész adománya.
A templomot a Google térképén is láthatod:
Budapest felfedezése és egy-egy érdekes helyének leírása olyan, mint a Végtelen történet. Minden egyes séta és és felfedezés további, új témákat, új történeteket indít el. Elindulok, és a Döbrentei téren lyukadok ki, ott eszembe jut valami, megnézem, arról eszembe jut valami más, azt is megnézem, és a végén már a Pasaréti téren találom magam, ahol másfél órán át semmi mást nem csinálok, csak az autóbusz-végállomást és a katolikus templomot nézegetem és járom körbe.
Pont, amikor az egyetemi évek alatt az egyik könyvtárban üldögélve elkalandoztam a polcok között, és ahelyett, hogy a vizsgámra készültem volna, az egész délutánt egy építészettörténeti könyvvel töltöttem.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
Szaporodnak a mini gerillaszobrok Budapest utcáin.
Séta közben biztosan ti is láttatok már legalább egyet.
Alkotójuk, Kolodko Mihály szobrászművész szülővárosában, Ungváron kezdett el pici szobrokat elhelyzni a köztereken. Célja ezekkel az alkotásokkal az, hogy viccesen, játékosan, mindig valamilyen csavarral állítson emléket mesehősöknek, hírességeknek vagy művészeknek.
Mivel sokan vagytok kíváncsiak a Kolodko-gerillaszobrokra, úgy gondoltam, az összeset megmutatom nektek, és azt is megjelölöm, hogy a szobrok pontosan hol találhatók.
A cikket 2019-ben írtam, amikor még jóval kevesebb Kolodko-miniszobor volt Budapesten. Most, 2025-ben, amikor frissítettem az anyagot már több mint 40 Kolodko Mihály köztéri miniszobor látható a fővárosban. Nem egyszer megtörtént, hogy egyszerre több alkotást is elhelyezett az utcákon.
Kolodko Mihály miniszobrok a budai oldalon
Yoda miniszobor
A birodalom visszavág Yoda mesterét a 4-es metró Gellért téri megállójánál találjátok.
Bombába kapaszkodó kis Vuk szobor
A Gellérthegy oldaláról lóg kétségbeesetten a figura, amelyik azt a jelenetet ábrázolja, amikor a kis rókakölyök a rajzfilmben egy ágba kapaszkodva lógott egy fán.
Lecsó (Remi)
A "L'ecsó" című animációs film patkány séfjét ábrázoló szobor az Erzsébet híd budai hídfőjénél, a rakpart kőfala mellett található.
"Nincs kompót!" vagy: "Az oroszok már a spájzban vannak" miniszobor
Az orosz (pardon, szovjet) katona szobra a Várkert Bazár előtti promenádon, egy mélyedésben áll, egy spájz ajtajában. Az kis ajtó ki- és behajtható. A szobor egyrészt Oroszország ukrajnai inváziójára emlékeztet, másrészt a legendás magyar filmre, A tizedes meg a többiekre.
Aranka néni és Béla bácsi a II. kerületben, egy virág tetején
A Pasaréti téri, sokak által ismert kereskedő házaspárnak emléket állító miniszobor a tér közelében, a Kelemen László utcában található. Aranka néni és Béla bácsi évtizedeken árusított virágot. Aranka néni halála után Bála bácsi egyedül vitte tovább az üzletet 2021-ben bekövetkezett haláláig. A helyi közösség kezdeményezte, hogy állítsanak emléket a házaspárnak.
A kutyás miniszobrok az I. kerületben, a Batthyány utca és a Hattyú utca találkozásánál található kis téren láthatók, több helyen kirakva. A terecske térkövébe pedig egy kicsiny, Mátyás királyt ábrázoló érmét ágyazott be Kolodko Mihály szobrászművész.
Paddington maci
A brit meséből ismert mackó az orosz “Mása és a medve” rajzfilmek maciján ül diadalittas ábrázattal, Budán, a Medve utca és a Vitéz utca találkozásánál.
A kockásfülű nyúl
Gyermekkorunk egyik kedvenc mesehőse a Sándor palota közelében, a Budavári Sikló végállomása mellett kémleli távcsövével a pesti oldalt.
A kétbalkezes "ezermester" kecske a Széll Kálmán téren található. De ha közelebbről megnézitek, láthatjátok, hogy a kezében lévő táblát is elrontotta, a Moszkva tér felirat, a hely régi neve szerepel rajta.
A nagy ho-ho-horgász című rajzfilmből ismert mókás kukac a Bem rakparton, a Halász utcától nem messze mosolyog.
Ez volt Kolodko Mihály első budapesti gerillaszobra, a gyerekeivel együtt kereste a helyet a Főkukacnak. Az egyik kedvenc meséje volt ugyanis A nagy ho-ho-horgász.
A bűvös kocka
Rubik Ernő zseniális találmányának emléket állító miniszobor is a Bem rakparton található. Egy hosszabb elemzést írtunk róla, amikor kikerült.
A tank
A "Ruszkik haza!" feliratú harckocsi 2017 áprilisa óta állt a Kossuth hídnak emléket állító kő közelében, és egyszer már ellopták (csakúgy, mint a Mekk Elek szobrot), így amit most láttok, az a második példánya.
Kolodko "felhúzható" Trabant miniszobra
Hol találjátok ezt a gerillaszobrot? A II. kerületben, a Margit híd alatt, a Bem rakparton látható a mellvéden. A 2024-es áradás idején sokan drukkoltak, hogy ne öntse el a Duna a szobrot, és megmaradjon.
Még éppen Budapest közigazgatási határain belül, a IV. kerületben, a Megyeri hídon fekszik a szobrocska.
"Üzenet" vagy Orosz hadihajó
A XIII. kerületben, a Moszkva sétány Árpád hídhoz közeli szakaszán áll egy feltartott középső ujj, azon egy hadihajó, amiből Vlagyimir Putyin arca kandikál ki.
Az öngyilkos mókus
Az 'Ars longa vita brevis' vagyis 'A művészet örök, de az élet rövid' témájú alkotás Maurizio Cattelan olasz művész 1996-os Bidibidobidiboo című installációjára utal. Cattelanra jellemző, hogy meghökkentő, szatirikus műveivel provokálni akar, pl. kitömött állatokat emberi érzelmekkel ruház fel. Ennél a művénél egy szerényen berendezett konyhában egy mókus végső kétségbeesésében a konyhaasztalnál ülve öngyilkosságot követ el.
A szobor a külföldiek számára meghökkentő Columbo szobor mögött található, a Falk Miksa utca elején, így plusz poén, hogy a tévés nyomozó ezen a rejtélyen is törheti a fejét.
Skála kópé
A Nyugati téren látható a Skála áruház egykori reklámfigurája az üzlet (ma irodaház és sportbolt) épülete előtt.
A Bókay János utcában, a Semmelweis Egyetem I. sz. Gyermekgyógyászati Klinikájának kerítésén látható. Az inzulin felfedezésének 100. évfordulójára és az 1-es típusú diabétesz korai felismerésére hívta fel a figyelmet.
Mr. Bean mackója
A Harmincad utca 6. szám alatt álló épületen lóg szomorúan (korábban ez volt a Brit Nagykövetség épülete).
Holdjáró
A holdjárót ábrázoló szobor a Hold utcában, a Belvárosban található. A szobrocska Katie G. fotóján, a Köztérképen:
Breki
A Szabadság tér közepén, a díszkorláton üldögél Breki – az ő hasonmását is megtaláljátok Kárpátalján. (Azt a szobrot Mihajlo Barnik, Vaszil Krivanics Kovács és Fegyir Sándor turisztikai szakember kezdeményezésére készítették, annak emlékére, hogy a XIX. század második felétől a környéken a békacomb felkerült az étlapra.)
Balta vagy Fejsze az Usánka helyén
A Szabadság téren, a szovjet emlékmű közelében egy díszpárnán elhelyezett usánka szobor volt látható pár hétig, majd egy politikus fejszével leverte és a Dunába hajította. Az usánka helyén most egy díszpárnán elhelyezett fejsze látható.
Süsü, a sárkány
A Süsü-jelmezes apró Bodrogi Gyula szobor a Magyar Televízió egykori, Szabadság téri székházának falán volt látható. Ám a szobrot ellopták (vagy leverték).
Békalábas usánka vagy: Az usánka visszatér
A békatalppal ellátott usánka szobra a Parlamentnél, a pesti rakpart egyik lépcsőfokán áll ugrásra készen.
Kolodko Mihály erősen korhatáros műve egy amerikai botrányhős és kortárs művész, Jeff Koons egyik munkájára, vagy inkább gegjére utal. Rohovics Ignác szobrának közelében találjátok, a Duna korzó Lánchíd felőli végén.
Bár nem köztéri alkotás, a válogatásba beemeltem közkívánatra Harry Houdini szobrocskáját is. Az alkotás a K11 Galéria épületén belül áll, a Király utca 11. szám alatt. Csak a galéria nyitvatartási idejében lehet belépni.
Seress Rezső miniszobra
2019. Szeptember 10-én az Akácfa utcai Kispipa falán jelent meg egy újabb mű, amely Seress Rezsőnek állít emléket. A híres zeneszerző és zongorista, a Szomorú vasárnap című világhírűvé vált dal szerzője ugyanis itt játszott esténként 1958 és 1968 között.
A búvár a New York Kávéház kulcsával
Rögtön szeretnénk eloszlatni egy tévhitet: bár a legenda szerint Molnár Ferenc a Dunába hajította a frissen megnyitott kávéház kulcsát, hogy az többé be se zárhasson, ez csak mese. Ennek ellenére annyira elterjedt a történet, hogy ha valaki meghallja a New York Kávéház nevét, szinte az első, ami beugrik neki róla, ez a kulcsos sztori... Nos, poénnak emiatt tökéletes Kolodko Mihály egyik új szobra a New York mögött, az Osvát és a Dohány utca sarkán.
A 14 karátos autó
Természetesen a Hevesi Sándor téren, a Rejtő Jenő utcánál, a Pesti Magyar Színház előtt.
Felnyitható ajtajú Trabant - Vissza a jövőbe
A Keleti pályaudvarral szemben volt, ám nem sokáig, mert ellopták.
Szenes Hanna miniszobor
A második világháború 23 évesen meggyilkolt magyar zsidó hősnőjének emlékére 2020-ban március 8-ra, nőnapra készült el a szobor. Szenes Hannát (aki ejtőernyős kiképzésben részesült) úgy ábrázolja, mintha éppen készülne kiugrani egy Magyarország alakú felhőből. A VII. kerületben, a mártír tiszteletére elnevezett Szenes Hanna téren találjátok.
Noé bárkája
A sokszínűséget hirdeti a Bethlen Gábor téren. Ha bekukucskálsz, a szivárványt is láthatod a bárka icipici színes ablakai révén. A színes üvegablakokról egyébként nem is olyan nehéz Róth Miksára asszociálni, akinek a közelben áll az emlékháza.
Róth Miksa szobrocskája
Természetesen a Róth Miksa emlékházban látható.
Garfield
Kolodko Mihály Garfieldot ábrázoló szobra a, a VII. kerületben, a Dembinszky utca 4. számú házzal szemben, az Állatorvostudományi Egyetem hátsó kerítésén les a járókelőkre. A szobrot 2023. június 19-én, Garfield 45. születésnapja alkalmából helyezte el a művész.
Micimackó miniszobra
Karinthy Frigyes Damjanich utcai szülőházának falára került, mivel az író fordította le – parádésan – Micimackó történetét angolról magyarra.
Marcel Duchampnak állítot emléket a 2018-ban kikerült gerillaszobor. Egy 1917-es művészeti akcióra utalt, és a csónakázó tó mellett, Vajdahunyad várától nem messze volt látható - amíg el nem lopták.
Drakula
A gróf a Városligetben, a Vajdahunyad váránál, a Német torony közelében található, könyvvel a kezében. Hogy miért pont ide tette Kolodko Mihály a Drakula szobrocskát? Azért, mert a közelben, a Vajdahunyad Várának falán helyezett el 2003-ban egy Lugosi Bélát vámpírként ábrázoló mellszobrot Hartmut Zech német szobrászművész – titokban.
A Sztálin szobor ledöntése után megmaradt csizmákat “lerágott csontként” ábrázoló miniszobor a Városliget szélén, a Dózsa György úton, a Néprajzi Múzeum épülete mellett látható.
Ferenc József miniszobor
A mai Szabadság hídon, vagyis a volt Ferenc József hídon hintázik egy függőágyban az uralkodó figurája.
Göröntsér Vera fotója a Köztérképen:
Lisa Simpson mint Jeanne D'Arc
A Simpson család című amerikai rajzfilmsorozat egyik szereplője eredetileg a Jászai Mari téren, a 2-es villamos megállójának közelében volt. Ám ellopták az oszlopról. 2024-ben újra elkészítette Kolodko Mihály, és a Fővám tér közelében helyezte el.
A "Füles" néven emlegetett szobor egy bronzból készült fejhallgatót ábrázol. 2023-ban került a Müpa főbejárata előtti főlépcső korlátjára a Művészetek Palotája 18. születésnapjára. A kis szobrocskából klasszikus zenei darabok hallatszanak.
Liszt Ferenc
Hát hol is lehetne máshol, mint a róla elnevezett repülőtéren! Egyébként is rengeteget utazott.
A korábbi évek gyakorlatával ellentétben a MOHU nem takarítja fel a XIII. kerületi járdákat és utcákat a március 16-án kezdődő és egy héten át tartó lomtalanítás után – írja a Facebook-oldalán a XIII. kerületi Önkormányzat.
A kerületvezetés szerint őket arról tájékoztatták a hulladékgazdálkodást állami megbízásból végző cégtől, hogy
a lomtalanítás után takarítási feladatokat nem végeznek, az az ingatlanok tulajdonosainak, kezelőinek feladata.
A korábbi években mindig úgy végezték a lomtalanítást, hogy utána megtisztították a közterületeket, nem maradt például üveg- és fémtörmelék az aszfalton – írja az önkormányzat.
A takarítás helyett a MOHU tájékoztatójában hosszan sorolja, mi az, amit nem fog elszállítani a lomtalanítás során:
papír
műanyag
fém
textil
zöldhulladék
ruhanemű
elektromos hulladék
bontási és építési hulladék
autógumi.
A kerületvezetés azt is hozzátette, hogy az ügy kezelésére az önkormányzat keresi a megoldást.
A Pénzcentrum korábbi gyűjtése szerint a XIII. kerületben március közepétől lesz lomtalanítás. A lomkikészítés időszaka egész pontosan március 16. és 23. között lesz, és a kerületet hét körzetre osztották fel.
A korábbi évek gyakorlatával ellentétben a MOHU nem takarítja fel a XIII. kerületi járdákat és utcákat a március 16-án kezdődő és egy héten át tartó lomtalanítás után – írja a Facebook-oldalán a XIII. kerületi Önkormányzat.
A kerületvezetés szerint őket arról tájékoztatták a hulladékgazdálkodást állami megbízásból végző cégtől, hogy
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
Ilyen még nem volt: már március elején előbukkant a Dunából az Ínség-szikla
Az idei tél kevesebb csapadékot hozott, így a folyó vízállása alacsonyabb. A feljegyzések kezdete óta most először érte el azt a szintet, hogy a sziklacsúcs előbukkanjon kora tavasszal.
Megint egy időjárásnak köszönhető rekord. A tél kevés csapadékot hozott, így a Duna vízgyűjtő területeiről nem érkezik a megszokott mennyiségű víz, kevesebb hó hullott a hegyekben, így onnan sem érkezik utánpótlás, és a tartós szárazság miatt a talaj nedvességtartalma is alacsony.
Mindezek miatt a Duna budapesti szakaszán a folyó vízállása olyan alacsony lett, hogy már előbukkant az Ínség-szikla. A feljegyzések kezdete óta nem volt olyan alacsonyan a Duna márciusban, hogy előbukkanjon a szikla.
Szombat délután azonban már látni lehetett Budapest legmélyebb pontját. Az előrejelzések szerint további apadás várható, így a hétvégén még jobban láthatóvá válik a képződmény.
Ürge-Vorsatz Diána szerint a talaj nedvességi szintje is igen alacsony az országban. A szárazság miatt pedig péntek óta hat megyében van tűzgyújtási tilalom.
VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója
Megint egy időjárásnak köszönhető rekord. A tél kevés csapadékot hozott, így a Duna vízgyűjtő területeiről nem érkezik a megszokott mennyiségű víz, kevesebb hó hullott a hegyekben, így onnan sem érkezik utánpótlás, és a tartós szárazság miatt a talaj nedvességtartalma is alacsony.
Mindezek miatt a Duna budapesti szakaszán a folyó vízállása olyan alacsony lett, hogy már előbukkant az Ínség-szikla. A feljegyzések kezdete óta nem volt olyan alacsonyan a Duna márciusban, hogy előbukkanjon a szikla.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
Karácsony Gergely elárulta, megmaradhat-e a legendás lángosos a Flórián téri aluljáróban
Szerinte a Fidesz félremagyarázza a szabályozást, amivel „nem támogatott tevékenységi körré” nyilvánították az aluljárókban helyben sütést. Egy videót is mutatott arról, milyen problémát okoz a csatornába öntött olaj és zsír.
Karácsony Gergely egy videót tett közzé a közösségi oldalán, a nézőktől pedig előre is elnézést kért, és csak erős idegzetűeknek ajánlotta a képek megtekintését.
A főpolgármester arról számolt be, hogy egy átlagos hétköznapon is zajlik a város közforgalmi tereinek tisztítása, az ott lévő csatornák rendbehozása.
A felvételen pedig megmutatják, mit találnak:
"lapátolják ki belőle a minden szabállyal ellentétesen beöntött olaj és zsír hozadékát. A képek is a csatornákról készültek, és azért ilyenek, mert vannak, akik oda öntik a használt olajat, a használt zsírt.
Mondom, elnézést mindenkitől a látványért, de a Budapest-család dolgozóinak ezzel minden nap szembesülniük kell. Szerintem elég világos, hogy így nem mehet tovább".
Ahogy arról mi is beszámoltunk korábban: a főváros 2025. január 1-jétől „nem támogatott tevékenységi körré” nyilvánította az aluljárókban helyben sütést. Karácsony szerint azonban a Fidesz félremagyarázza a szabályozást.
"Persze a helyben sütés szabályozásából, meg ebből a trutyiból rögtön politikát akar csinálni a Fidesz, a szokásos módon, félremagyarázással, a tények, mondjuk így, felületes kezelésével. Bár vannak kételyeim, hogy van-e értelme úgynevezett tényeket állítani a politikai vagdalkozással szemben, de én újra és újra megpróbálom, hátha egyszer…".
Majd felsorolja, mik a tények:
"nem tiltottuk ki, és végképp nem a gyalogos aluljárókból az ételkészítést, pusztán ott lépünk fel, ahol ennek kapcsán rengeteg a jogos panasz, és ahol ez a képeken is látható módon teszi tönkre a közműveket. Ott időben értesítve a bérlőket, szabályozzuk az olajjal/zsírral történő helyben sütést. Elmondtuk, hogy
egyedi az elbírálás, illeszkedik a helyhez és a tevékenységhez, például a Flórián téri gyalogos aluljáróban működő, sokak által kedvelt lángosos egy szagelszívó beszerelését követően meg is kapta az engedélyt".
A hivatal azon dolgozik, hogy az aluljárókat megújítsák, új gépekkel takarítanak, bár ebből valószínűleg az itt élők nem érzékelnek sokat. Ennek oka, hogy "állandó bűzfelhőben kell közlekedniük.
A csatornarendszer az esővíz elvezetésére szolgál, nem a zsíros, olajos szennyezés elnyelésére, és a szellőzőcsatornák sem bírják hosszú távon ezt a terhelést. Ebben az ügyben is, mint sok más esetben, a mégoly érthető magánérdekek állnak szemben a közérdekkel, a köztisztaság, a közegészségügy és a közművek biztonságos működésének közérdekével, és úgy tartom helyesnek, ha Budapest ebben az ügyben is, mint minden másban, a közérdeknek szerez érvényt"
- írja Karácsony Gergely.
VIDEÓ: A takarításról
Karácsony Gergely egy videót tett közzé a közösségi oldalán, a nézőktől pedig előre is elnézést kért, és csak erős idegzetűeknek ajánlotta a képek megtekintését.
A főpolgármester arról számolt be, hogy egy átlagos hétköznapon is zajlik a város közforgalmi tereinek tisztítása, az ott lévő csatornák rendbehozása.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!