ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Fél évig tartott a láthatatlan fogszabályzásom, íme a látható végeredménye

Műfogsortisztító-tabletták és kényszeres nassolási agonizálás kontra sikerélmény a köbön, méghozzá fájdalommentesen. Ilyen, amikor beválik az újévi FOGadalom!


Amikor belevágtam a felnőtt fogszabályzásba, a hiúságom dominált, mert a metált csak hallgatni szeretem, viselni nem – legalábbis a fogaimon. Azonban most, hogy a 13. láthatatlan fogszabályzó sín is lekerült rólam (egy sínt 2 hétig kell hordani, úgyhogy mindössze bő fél évről beszélünk), méghozzá a várt eredménnyel, újra ezt a technológiát választanám. Mert ugyan ez a technológia nem alkalmas minden típusú korrekcióra, például az alsó fogsoromnál a szemfog-befordulást és az ívgörbületet nem tudta tökéletesíteni, nem érzem magam átverve, hiszen ezt dr. Gulyás Zsófia, a bűbájos szakorvosom előre megmondta a konzultáción. Sőt, csak utána kellett fizetnem, hogy leokéztam a leendő fogmozgásomat 3D videóban lemodellező, virtuális fogmozgatási tervet.

A fenti képen a felső fogsorom 1. és 12. sínje látható, pontosan 6 hónap eltéréssel, a lenti képen pedig a mosolyom hasonlítható össze a szabályzás előtt és az utolsó sín viselése közben (!), a változás pedig több mint látványos.

A szabály egyszerű volt: enni nem szabad a sínekben – addig ki kell venni, egy pattintás az egész, utána pedig fogat és fogsort kell mosni –, illetve inni is csak vizet szabad ebben a fogszabályzóban, a színes és forró italok fogyasztása közben nem lehet a szájban és öblögetni kell utána.

Cserébe nem kell odafigyelni az étkezésre, mint az állandó fogszabályzók esetében, úgyhogy ha akarod, betömhetsz a szádba annyi karamellát, pattogatott kukoricát és gumicukrot, amennyit nem szégyellsz. Viszont a doktornő megmondta, hogy napi 22 órát kell viselnem a síneket a hatékonysághoz, amit én stréber módon be is tartottam.

Igen ám, de ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha összesen 2 órát vehetem ki őket egy nap, amiben benne vannak az étkezések és a fogtisztítások, akkor legfeljebb háromszor fél óra evésre és ezek után egy alapos fog- és síntisztításra jut elég időm. Ebből kifolyólag szinte megszűntek a napközben bekapott falatkák és lopott nasizások, mert utána mehettem ki megint fogat mosni, úgy meg nincs is értelme a csokinak, ha rögtön lefojtom némi fogkrémmel. Jó, azért nem kell annyira sajnálni, mert a magyar lelemény utat tört: mindig rögtön ebéd és vacsora után zabáltam fel azt az édesség-mennyiséget, amit amúgy szétosztottam volna egy teljes napra.

Magára a láthatatlan fogszabályzóra csupa pozitív visszajelzést és bókot kaptam az ismerőseimtől (már akinek említettem, mert nagyjából senkinek nem tűnt fel első látásra). Én is imádtam nézni, ahogy hónapról hónapra változott a mosolyom, és egyre magabiztosabban vigyorogtam.

Ami viszont a röhejes része volt a procedúrának, hogy én nem fogkefével, hanem – a doktornő személyes tanácsát megfogadva, mivel ő is így tesz a sajátjával – egy pohár vízbe dobott műfogsortisztító tablettával tisztogattam meg a síneket. Ezt a gusztusosnak nem mondható szeretetcsomagot adott esetben az éttermek asztalára is kitettem, mert ugye muszáj volt kivenni az étkezés alatt a fogszabit.

Nem beszélve arról a filmbe illő jelenetről, amikor az irodában egy munkatársam megkérdezte, hogy megkóstolhatja-e a kék szörpömet. Az arckifejezése a retinámba égett, miután Wednesday-es faarccal közöltem vele, hogy „inkább nem javaslom, a protkóm ázik benne”.

De mivel mostantól csak éjszakai sínt kell hordanom, az irodai vécék koleszos hangulata is hiányozni fog az ebédszünetek után, amikor sorra nyitottak rám a kolleginák a fogmosásom közben. Nyilván az is kissé lehangoló, mikor a párom előtt veszem ki a fogsoromat, egy nem túl szexi nyálhíd kíséretében.

Eredetileg 12 sínt terveztek nekem a rendelőben, de felül az egyik fogam deviáns volt és nem volt hajlandó kellően bemozdulni, úgyhogy megregulázta a doktornő egy 13. sínnel, amit 3 hétig kellett hordanom pluszban. Ezt egyébként ingyenesen tette, egy újabb foglenyomatot követően, ami egy pár perces mutatvány, mintha gyurmába harapnál.

Fájdalommal egyáltalán nem, de két apró kellemetlenséggel járt a folyamat: az egyik a havonkénti kontrollok fogköz-reszelése volt (a hangja parább, mint az érzés), a másik pedig az új sínek első napja, amikor feszítette kissé a fogaimat az eleinte szűk sín, hiszen gyengéden mozgásra bírta őket. Utána már meg sem éreztem abban a két hétben, ha rajtam volt. Néha pánikszerűen a nyelvemmel tapogattam ki, hogy betettem-e, olyannyira megszoktam a viselését.

Összességében nagyon hatékony kezelésnek gondolom a láthatatlan fogszabályzást, hihetetlen, hogy mire képes már a technológia és a 3D nyomtatás. És az, hogy ennyire nem látszik az eszköz a fogaimon (ld. a cikk alján található, kezdeti beszámolóm fotóját), egyszerűen szupermenő.

Ami sokakban felmerülő kérdés, hogy meddig kell hordani az éjszakai sínt, ami egyben az utolsó sínpár: nos, lehetőleg örökre, mert sok embert ismerek, aki évek után elhanyagolta az utókezelést, és pár hét alatt viszaugrott az eredeti pozíciójába a fogsora, mert felnőttkorban már sok időbe telik az új pozícióban a tartószövetek átépülése. Vedd úgy, hogy olyan, mint a kontaktlencse, csak azt este kiveszed, reggel beteszed, az esti fogszabályzót pedig pont fordítva.

Egy szép, igényes mosoly szerintem mindenhol jó belépő, és jó hír, hogy létezik megbízható felnőttkori fogszabályzás, ami esztétikus, nem tart évekig és még az ára is korrekt. Persze nem mindegy, hogy kontár végzi a munkát, vagy rendes fogszabályzó szakorvos, úgyhogy nagyon nézzétek meg a referenciákat és a páciensek visszajelzéseit, ha belevágtok ti is. Elő az ezer wattos vigyorokkal, nevetni ér!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Megnéztük, mi történik a textilgyűjtő konténerbe dobott ruhákkal!
Megnéztük, mit jelent a valódi újrahasznosítás: mi történik a ruhákkal, ha nem a kukába, hanem a megfelelő helyre kerülnek. Videón mutatjuk, miért nem mindegy, hová dobod a textilt!


Valószínűleg a te szekrényed mélyén is lapul néhány kinőtt, kifakult, lyukas vagy egyszerűen csak megunt ruhadarab. És ha már tudatos vagy, akkor nem a kukába, hanem egy textilgyűjtő konténerbe dobod ezeket. De vajon mi történik velük ezután? Hova kerül a póló, amit öt éve már csak alváshoz hordtál? Vagy a kabát, amit még mindig sajnálsz, de tudod, hogy már kiszakadt és sosem veszed már fel?

Mi nemcsak feltettük ezeket a kérdéseket, hanem utánajártunk a pontos válaszoknak – testközelből! A székesfehérvári válogatóüzemben, a Textrade Kft.-nél jártunk, ahová a MOHU textilgyűjtő konténereiből származó ruhák kerülnek. A TikTok-videónkban megmutatjuk, mi történik a konténerbe dobott darabokkal – a válogatástól az újrahasznosításig.

VIDEÓ: Nézd meg, hogyan zajlik a válogatás, mi történik a darált anyaggal, és hova kerülnek a legmenőbb vintage ruhák!
@szeretlekmagyarorszag.hu #hirdetés te tudtad, hova kerülnek a ruhagyűjtőből a ruhák???? #mohu #gyűjtőkonténer #szmo #szeretlekmagyarország ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Az első szűrő: ruhaként még használható?

A folyamat azzal kezdődik, hogy megvizsgálják: egyáltalán viselhető-e még az adott darab. Ha igen, akkor kategóriák szerint szétválogatják – nadrág, kabát, gyerekruha, szoknya, blúz, kiegészítők stb. Ezután több körös szortírozás következik, amelyben anyagminőség alapján döntenek a ruhák további sorsáról.

A jobb állapotú darabok európai second hand üzletekben landolnak, a gyengébb minőségűek pedig – lebálázva – afrikai piacokra kerülnek. Van azonban egy különleges szekció is: a „vintage válogató”, ahová a beérkezett ruhák legjobb 1%-a kerül. Ezek a darabok különösen keresettek a menő second hand butikokban, és nem ritkán újra divatot csinálnak abból, amit más már elfeledett.

Mi lesz a teljesen hordhatatlan ruhákból?

Ha a textil már nem hordható – például szakadt, foltos vagy nagyon elhasználódott –, akkor a darálóba kerül. Innen két út vezethet: az egyik az RDF, vagyis az energetikai hasznosítás. Az így ledarált ruhadarabokat erőművekben elégetik, és energiát nyernek belőlük. A másik lehetőség, hogy ipari célokra használják fel őket: például autók hangszigeteléséhez, töltőanyagként vagy tisztítórongyként. Ez már önmagában is sokkal jobb sors, mint a szeméttelep – de ehhez az kell, hogy te jól dönts: ne a kommunális hulladékba dobd a textilt!

Miért fontos ez az egész?

A ruháink előállítása hatalmas környezeti terheléssel jár: rengeteg víz, energia és szennyezés kapcsolódik egy-egy új pólóhoz vagy nadrághoz. Ha ezeket a darabokat elhasználás után egyszerűen elégetjük vagy elásva tároljuk, azzal mindezt az erőforrást elpazaroljuk – ráadásul

sok műszálas textil lebomlás helyett mikroműanyagként szennyezi a földet és a vizeinket.

Hol találsz textilgyűjtő konténert?

A textilgyűjtő konténerek országszerte megtalálhatók. Jelenleg Magyarországon 3000 textilgyűjtő konténer érhető el, és a cél, hogy 2026 végére ez a szám elérje a 6000-et. Tavaly már 1200 új gyűjtőt helyezett ki a MOHU, és a tervek szerint minden 2000 főnél nagyobb településen elérhető lesz ilyen konténer, amennyiben a telepítési feltételek biztosítottak.

Az első ilyen konténerek már megtalálhatók hulladékudvarokban, kiskereskedelmi egységeknél és településeken, de a hálózat folyamatosan bővül. Ha szeretnéd megtudni, hol van a hozzád legközelebbi gyűjtőpont, keresd fel a MOHU térképes keresőjét.

A konténerek telepítésére önkormányzatok és kiskereskedelmi egységek online jelentkezhetnek a MOHU Gyűjtőkonténer igénybejelentő oldalán. Ha egy vállalkozás vagy település szerződést köt, a telepítés ingyenes, és a MOHU alvállalkozója rendszeresen üríti a konténereket.

És mit tehetsz te?

A legegyszerűbb dolog: ha megválsz egy ruhától, ne az otthoni szemetesbe dobd! Vidd el egy MOHU-s textilgyűjtő konténerhez. Ezekből már több mint 2800 van országszerte, és folyamatosan bővül a hálózat. A legközelebbi konténert könnyen megtalálod a MOHU térképes keresőjében. Ezzel egy apró, de nagyon is számító lépést teszel a fenntarthatóság felé. Minden egyes bedobott ruhadarab esélyt kap az újrahasználatra vagy újrahasznosításra – és közben te is teszel valamit a környezetért!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Elképesztő! Letarolta a vihar Soltvadkertet éjjel – képeken a pusztítás
Virágoskertet tett tönkre a jégeső, hatalmas fák dőltek ki, tetők rongálódtak meg Soltvadkerten. A helyiek összefogtak, hogy mentsék, ami még menthető a pusztítás után.


Óriási károkat okozott a vihar Soltvadkerten csütörtök éjjel. A helyiek virágmentéshez kértek segítséget, miután a felhőszakadás szétverte a Fejes Krizantém Kertészetet – számolt be róla a Blikk.

A településen több helyen is fák dőltek ki, ágak zuhantak a háztetőkre, fatörzsek törtek ketté. A MetFigyelő Facebook-oldalán képeket is közzétett a pusztításról.

„Az éjszakai heves zivatar utáni viharkárok a Soltvadkert közelében lévő Vadkerti-tónál!”

– írták a fotók mellé.

Az éjszakai heves zivatar utáni viharkárok a Soltvadkert közelében lévő Vadkerti-tónál!⛈️

A fotókat köszönjük Csaszi Csaszinak!

Várjuk a képeket, videókat!

Közzétette: MetFigyelő – 2025. április 18., péntek
„Hatalmas károkat okozott az éjszakai vihar a soltvadkerti Fejes Krizantém Kertészetben! Felhívást tettek közzé: "Virágmentés! Sajnos az éjszakai orkán erejű szél hatalmas károkat okozott! Ezért a még kisebb sérülést kiheverő virágokra akciót hirdetek a kertészetben!!! Légy te is virágmentő!!!”

A hosszú hétvége heves időjárással indult. Csütörtök este egy kelet felé lassan mozgó csapadékrendszer érte el az országot, amely több helyen záporokat, zivatarokat hozott. Ezek közül az egyik Soltvadkert környékén csapott le.

Hatalmas károkat okozott az éjszakai vihar a soltvadkerti Fejes Krizantém Kertészetben!

Felhívást tettek...

Közzétette: MetFigyelő – 2025. április 18., péntek

Szerdán és csütörtök délelőtt még napos, nyárias idő volt, délután Mezőkovácsházán 30,6 Celsius-fokot mértek, ezzel megdőlt a napi melegrekord is. Az esti vihar azonban véget vetett a kellemes időnek, az ország szinte teljes területén zivatarok alakultak ki.

– fűzték hozzá a megdöbbentő képekhez.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Szívszorító: ezekre keresett rá Gene Hackman felesége a haláluk előtt segítséget remélve
A két holttestet csak napokkal később találták meg új-mexikói otthonukban. A vizsgálatok ritka fertőzést és krónikus betegségeket állapítottak meg.
F. O. - szmo.hu
2025. április 16.



Betsy Arakawa, Gene Hackman felesége 2025. február 10-én több egészségügyi problémára keresett rá az interneten. Többek között azt próbálta megtudni, hogy „okozhat-e a Covid szédülést?”, illetve utánanézett a megfázás és az orrvérzés kapcsolatának is, írja az Unilad. Másnap lemondta a masszázsidőpontját, mivel Hackman influenzaszerű tüneteket produkált, noha a Covid-tesztje negatív lett. Ugyanezen a napon

oxigénpalackokat rendelt az Amazonról, és többször is megpróbált elérni egy egészségügyi klinikát, de nem kapott ellátást.

Betsy Arakawa február 12-én hunyt el, halálát hantavírus okozta tüdőszindróma okozta. Gene Hackmant február 18-án érte a halál, nála súlyos szívbetegséget és Alzheimer-kórt állapítottak meg. A hatóságok mindkettőjüket február 26-án találták meg otthonukban, a Új-Mexikó állambeli Santa Féban.

A pár három kutyát tartott a házban. Az egyik állat, Zinna, elpusztult, feltehetően kiszáradás és éhezés miatt. A másik két kutya túlélte az eseményeket.

A ház körül több melléképületben rágcsálók jelenlétére utaló nyomokat találtak, a főépületben azonban nem észleltek aktivitást. A vizsgálat során kizárták, hogy szén-monoxid-mérgezés vagy gázszivárgás okozta volna a tragédiát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Megnéztük, mi történik a textilgyűjtő konténerbe dobott ruhákkal!
Megnéztük, mit jelent a valódi újrahasznosítás: mi történik a ruhákkal, ha nem a kukába, hanem a megfelelő helyre kerülnek. Videón mutatjuk, miért nem mindegy, hová dobod a textilt!


Valószínűleg a te szekrényed mélyén is lapul néhány kinőtt, kifakult, lyukas vagy egyszerűen csak megunt ruhadarab. És ha már tudatos vagy, akkor nem a kukába, hanem egy textilgyűjtő konténerbe dobod ezeket. De vajon mi történik velük ezután? Hova kerül a póló, amit öt éve már csak alváshoz hordtál? Vagy a kabát, amit még mindig sajnálsz, de tudod, hogy már kiszakadt és sosem veszed már fel?

Mi nemcsak feltettük ezeket a kérdéseket, hanem utánajártunk a pontos válaszoknak – testközelből! A székesfehérvári válogatóüzemben, a Textrade Kft.-nél jártunk, ahová a MOHU textilgyűjtő konténereiből származó ruhák kerülnek. A TikTok-videónkban megmutatjuk, mi történik a konténerbe dobott darabokkal – a válogatástól az újrahasznosításig.

VIDEÓ: Nézd meg, hogyan zajlik a válogatás, mi történik a darált anyaggal, és hova kerülnek a legmenőbb vintage ruhák!
@szeretlekmagyarorszag.hu #hirdetés te tudtad, hova kerülnek a ruhagyűjtőből a ruhák???? #mohu #gyűjtőkonténer #szmo #szeretlekmagyarország ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Az első szűrő: ruhaként még használható?

A folyamat azzal kezdődik, hogy megvizsgálják: egyáltalán viselhető-e még az adott darab. Ha igen, akkor kategóriák szerint szétválogatják – nadrág, kabát, gyerekruha, szoknya, blúz, kiegészítők stb. Ezután több körös szortírozás következik, amelyben anyagminőség alapján döntenek a ruhák további sorsáról.

A jobb állapotú darabok európai second hand üzletekben landolnak, a gyengébb minőségűek pedig – lebálázva – afrikai piacokra kerülnek. Van azonban egy különleges szekció is: a „vintage válogató”, ahová a beérkezett ruhák legjobb 1%-a kerül. Ezek a darabok különösen keresettek a menő second hand butikokban, és nem ritkán újra divatot csinálnak abból, amit más már elfeledett.

Mi lesz a teljesen hordhatatlan ruhákból?

Ha a textil már nem hordható – például szakadt, foltos vagy nagyon elhasználódott –, akkor a darálóba kerül. Innen két út vezethet: az egyik az RDF, vagyis az energetikai hasznosítás. Az így ledarált ruhadarabokat erőművekben elégetik, és energiát nyernek belőlük. A másik lehetőség, hogy ipari célokra használják fel őket: például autók hangszigeteléséhez, töltőanyagként vagy tisztítórongyként. Ez már önmagában is sokkal jobb sors, mint a szeméttelep – de ehhez az kell, hogy te jól dönts: ne a kommunális hulladékba dobd a textilt!

Miért fontos ez az egész?

A ruháink előállítása hatalmas környezeti terheléssel jár: rengeteg víz, energia és szennyezés kapcsolódik egy-egy új pólóhoz vagy nadrághoz. Ha ezeket a darabokat elhasználás után egyszerűen elégetjük vagy elásva tároljuk, azzal mindezt az erőforrást elpazaroljuk – ráadásul

sok műszálas textil lebomlás helyett mikroműanyagként szennyezi a földet és a vizeinket.

Hol találsz textilgyűjtő konténert?

A textilgyűjtő konténerek országszerte megtalálhatók. Jelenleg Magyarországon 3000 textilgyűjtő konténer érhető el, és a cél, hogy 2026 végére ez a szám elérje a 6000-et. Tavaly már 1200 új gyűjtőt helyezett ki a MOHU, és a tervek szerint minden 2000 főnél nagyobb településen elérhető lesz ilyen konténer, amennyiben a telepítési feltételek biztosítottak.

Az első ilyen konténerek már megtalálhatók hulladékudvarokban, kiskereskedelmi egységeknél és településeken, de a hálózat folyamatosan bővül. Ha szeretnéd megtudni, hol van a hozzád legközelebbi gyűjtőpont, keresd fel a MOHU térképes keresőjét.

A konténerek telepítésére önkormányzatok és kiskereskedelmi egységek online jelentkezhetnek a MOHU Gyűjtőkonténer igénybejelentő oldalán. Ha egy vállalkozás vagy település szerződést köt, a telepítés ingyenes, és a MOHU alvállalkozója rendszeresen üríti a konténereket.

És mit tehetsz te?

A legegyszerűbb dolog: ha megválsz egy ruhától, ne az otthoni szemetesbe dobd! Vidd el egy MOHU-s textilgyűjtő konténerhez. Ezekből már több mint 2800 van országszerte, és folyamatosan bővül a hálózat. A legközelebbi konténert könnyen megtalálod a MOHU térképes keresőjében. Ezzel egy apró, de nagyon is számító lépést teszel a fenntarthatóság felé. Minden egyes bedobott ruhadarab esélyt kap az újrahasználatra vagy újrahasznosításra – és közben te is teszel valamit a környezetért!


Link másolása
KÖVESS MINKET: