Éjszaka bontották le, majd elvitték Nagy Imre szobrát a Vértanúk teréről
Hiába tiltakozott ellene 6 évvel ezelőtt Demján Sándor, hiába tiltakozott a Nagy Imre Társaság és Nagy Imre unokája,
péntekre virradó éjjel elkezdték elbontani a Vértanúk terén álló Nagy Imre-szobrot.
A bontásra járókelők és a környéken lakók figyeltek fel, a hírről beszámolt több médium is, a Mérce pedig élőben közvetítette Facebookon, ahogyan elszállítják az emlékművet a Vértanúk teréről.
A szobor helyén a Horthy-korszakban felavatott, az 1919-es tanácsköztársaság ellen emelt, a vörösterror áldozataira emlékező Nemzeti Vértanúk Emlékművét állítják vissza. Ez az emlékmű a háború alatt semmisült meg, a téren évtizedekig nem állt semmi, ezért is tervezték ide az 1996-ban felállított Nagy Imre-emlékművet.

Mint megírtuk, az 1956. október 23-án kitört forradalomnak több fontos helyszíne is volt, és ezek között szerepelt az Országház környéke is, ezért is került éppen ide Nagy Imre emlékműve. A Parlament egyik helyiségének ablakából mondta el ugyanis a beszédét Nagy Imre 1956. október 23-án este, amelyben akkor még nyugalomra intette a tüntetőket.
Néhány évvel ezelőtt azonban már felmerült a szobor áthelyezése a Horthy-emlékmű visszaállítása miatt. Bár akkor még nem a Jászai Mari tér, hanem a Kossuth tér volt a másik helyszín.
VIDEÓ: A Mérce felvétele a szobor elszállításáról:
A szobor áthelyezése már korábban napirenden volt. Mint arról az Origo 2012-ben beszámolt, Kövér László, az Országgyűlés elnöke a Heti Válaszban megjelent interjúban beszélt arról, hogy a Kossuth tér rekonstrukciója nem terjed ki a Vértanúk terére, de mégis megfontolásra érdemesnek tartja, hogy "a Kossuth tér és a képviselői irodaház közötti térségben a nemzethez kötődő, jobb- és baloldali, valóságosan progresszív történelmi szereplőknek állítsunk szobrot". Hozzátette: erre a részre kerülhetne Nagy Imre szobra is.
Demján Sándor ezután levélben fordult Tarlós István főpolgármesterhez, és a levélben a Nagy Imre-szobor helyben maradását kérte. Ellenkező esetben visszavonja az alkotás felállításához nyújtott adományát - a vállalkozó ugyanis jelentős összeggel támogatta az emlékmű felállítását.
Demján Sándor azt is írta a levelében, hogy a sajtóból értesült a szobor áthelyezésére vonatkozó tervekről.
Idén nyáron, június 16-án volt a 60. évfordulója Nagy Imre, Maléter Pál és Gimes Miklós kivégzésének. Holttestüket a börtön udvarán temették el, kátránypapírba drótozva. Két és fél évvel később,
1961. február 24-én titokban hantolták ki az éj leple alatt Nagy, Maléter és Gimes földi maradványait, és átvitték a rákoskeresztúri Új köztemető főbejáratától legtávolabb eső, 301-es parcellájába.
Ott arccal a föld felé temették el földi maradványaikat. A temetői nyilvántartásba hamis neveket jegyeztek be.