FOCI EB
A Rovatból

A 70-es évek karácsonyi kellékei

Amikor kötelező volt a Konzum vagy zselés szaloncukor, az óriás izzós égősor, az illatosított csillagszóró és a műfenyő.
Forrás: Tó-retró blog, Címkép: Fortepan - szmo.hu
2019. december 08.



A régi, balatoni nyarak illata Pálma gumimatraccal és bambival, a SZOT üdülők strandján... Ezt mind újraélheted vagy megismerheted a Tó-retro blog írásaiból.

Karácsonyi készülődés Black Friday nélkül

A hetvenes évek közepén meglehetősen másképpen festett a karácsonyi készülődés. A legfőbb gond nem a legjobb ajánlat hajszolása volt a - lassan egy hónapig tartó - black friday keretében, hanem hogy sikerül-e egyáltalán a legalapvetőbb dolgokat beszerezni.

Skála Budapest Szövetkezeti Nagyáruház. 1976. Fortepan/Magyar Rendőr

Igaz a karácsonyi vásárokon a maszekoknál szinte minden földi meg lehetett vásárolni, de hatósági ár nem lévén a portékákon a bolti ár 2-3-szorosát jelző árcímke sem volt ritka. De miket is kellett beszerezni egy tisztességes, hetvenes évekbeli karácsonyhoz, és milyen árakon.

Az örök megosztó: a szaloncukor

Az ünnep egyik

legfontosabb, központi eleme a szaloncukor,

melynek őse már az 1800-as évek óta velünk van. Aki élt már a hetvenes években, annak valószínűleg a Konzum szaloncukor nevű termék ugrik be elsőnek, hiszen ez volt a legolcsóbb és – meglepő módon – a legkönnyebben hozzáférhető. A rózsaszín, kék és néha ezüst színű finomság gyermekkorunk egyik meghatározó élménye.

Elvben

öt ízben készült, melyből a dobozban kötelezően kellett kakaónak és vaníliának lenne, ezen kívül a KERMI még egy ízesítést írt elő.

Így elméletben minden 1 kg-os pakkban volt még citrom, narancs vagy málnaízű Konzum is (Bár a Tó-retró csapata ezek közül egyikre sem emlékszik, de ha valaki igen, akkor ne tartsa magában!). A szaloncukor fronton azonban nem a Konzum volt a múlhatatlan kedvenc, hanem a díszített fák koronázatlan király, a Zselé Szaloncukor! (eleinte ez volt a neve és nem Zselés)

Fortepan/Breyer Norbert

Ezt a kombinációt 1976-ban mutatták be próbajelleggel, és 1977-től lett a repertoár végleges része. Valójában az első években nem is szaloncukorként hozták forgalomba, hanem csokiba mártott zseléként, karácsonyi díszcsomagolásban, de igazából mindegy is volt, hogy minek hívták, sehol nem élte meg a fán a vízkeresztet.

A zselés ára lényegesen húzósabb volt, mint a Konzumé, hiszen 20 forintért csupán félkilós dobozt lehetett beszerezni.

Bár elméletben még léteztek másfajta szaloncukrok is, azok legtöbbünk életében csak epizódszerepet játszottak borsos áruk, és minimális gyártási mennyiségük folytán, hiszen például az igazi gyümölcsdarabokkal készülő csokoládés desszertből tíz év alatt sem gyártottak annyit, mint a Konzumból szezononként. Bár sokunk másik kedvence a marcipános szaloncukor volt, ám azt csak 1980-ban dobták piacra, így cikkünkbe csak említés szintjén fér bele.

Egy másik kardinális kérdés: az égősor

Ha meg volt a szaloncukor és a fára is jutott belőle, akkor az elkészült művet ki is kellett világítani. Erre

1962-től már elsősorban a gyertyánál kevésbé tűzveszélyes 16 darabos égősorok szolgáltak. A recés búrájú, kúp alakú (mondjuk azt, hogy stilizált lángot mintázó) égők sárga, zöld, kék és piros fénye ma is megdobbantja az akkori gyermekek szívét.

1976. Fortepan/Chuckyeager Tumblr

Bennem ma is élénken él

a 24-én reggel folytatott vadászatok emléke, amikor kerestük, hogy a sorba kötött izzók közül vajon melyik égett ki, és sötétítette el az egész sort.

Az ilyen égősorok esetében a foglalat körüli műanyagház formája (és bonyolultsága) adta meg az árat. Ennek megfelelően 1976-ban (a cikkben minden ár ebből az évből származik) a csavart gyertyaformájú „Elektromos Karácsonyfadísz” (hivatalosan nem szerepelt a nevében az égősor) 217 forintba került. Ha a gyertya feelingből elég volt a fehér szín, akkor 173, ha csak egy sima mécsesformájú foglalattal vettük, akkor 161 forintot kellett leszurkolni.

A karácsonyfa dísze: csillagszóró

Persze unatkoztak volna a tűzoltók, ha sokan nem ragaszkodtak volna a fára rögzített csillagszórókhoz is. Bár ezeket külföldről is hozták az országba, a legtöbben a Meteorra emlékszünk, melyet kizárólag a bólyi Áfész vegyszerüzemében gyártottak a hatvanas-hetvenes években.

Pixabay

Ja és mindannyian illatosítottat használtunk, még ha nem is biztos, hogy tudtunk róla.

Ugyanis 1969-től már ilyet is gyártottak 8 forintos áron, és innentől a 3 forintos sima csillagszóró bevonult az elméleti lehetőségek népes táborába. Jaj, de majdnem elfelejtettük, hogy karácsonyfát még nem is vettünk!

És a legfontosabb kellék: a fenyőfa

Sok mindent lehet a kommunista rendszerre mondani, de azt biztosan nem, hogy a műanyagipar elmaradott lett volna. Mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy

az első műanyagfenyőket már 1954-ben forgalomba hozták, ráadásul szétszedhető formában, ami kis helyen is elfért.

Igazából innentől indult az ilyen fautánzatok diadalmenete, különösen amiatt, hogy az egyre gyakoribb lakótelepeken a szőnyegpadló kötelező volt. Ebből pedig senki sem szedte ki a lehulló eredeti tűleveleket.

1974. Fortepan/Erky-Nagy Tibor

Persze sokan próbálkoztak élő fával, ami Lucfenyőként 22 forintért nem is volt drága méterenként, ám ha az elfogyott, akkor a következő lépcsőt jelentő jegenyefenyő 60-90, míg az ezüst 100-160 forintba került (vagyis a 3800 forintos átlagbérből már erősen meggondolta az ember a favásárlást). Ehhez képest a műfenyő métere még 80 forint sem volt, egyszer kellett csak megfizetni, és még a rakétaporszívót sem tette tönkre a levele.

És végül: a vacsora

Ha mindez megvolt, akkor már csak a tradicionális ételekre volt szükség, hogy kerek legyen az ünnep. Persze itt már nagy felkiáltójellel kell írni a „ha lehetett kapni” kitételt, hiszen az itt felsorolt összetevők többnyire már jóval az ünnep előtt elfogytak (ha voltak egyáltalán). Szóval

kedvező csillagzat esetén a bejglibe való mákért 85, a dióért 130 forintot kellett fizetni.

1977. Fortepan/Urban Tamás

A halaknak fajtánként volt ugyan ára, de ha egyfélét sikerült találni, már nagy volt a boldogság. A halászlébe tehát

a sovány halszeletet 33, a márványponty szeletet 32, a tavi pontyot szeletelve 43 forintért értékesítik. Kilón alul a pontyot 24, kilón felül 27 forintért mérték.

Aki nem akart főzőcskézni (vagy nem kapott halat), az vehetett a Szegedi Konzervgyár 400 grammos műalkotásából (180 gramm hústartalommal), potom 15,50-ért és egésznapos főzőcskézés helyett élhetett, mint hal a vízben.

Az információk és az árak az Arcanum Digitális Tudománytár cikkeiből származnak.

Ha a múlt században imádtál a Balatonnál nyaralni, neked írták a Tó-retró blogot. Ha pedig szeretnéd megtudni, hogy nyaraltak a szüleid, akkor is.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FOCI EB
A Rovatból
Nem sikerült: kiesett a magyar válogatott, Georgia óriási meglepetésre legyőzte Portugáliát
Vasárnap este még 80 százalék volt az esélye a magyar válogatottnak a továbbjutásra, végül mégsem számunkra kedvezően alakultak az eredmények.


Bár hatalmas esélye volt, végül mégsem jutott a legjobb 16 közé a magyar válogatott a németországi labdarúgó Európa-bajnokságon. A csoportkör utolsó meccsén hatalmas meglepetésre Georgia 2:0-ra legyőzte a már korábban továbbjutó portugálokat. Az F-csoport másik mérkőzésén Törökország 2:1-re nyert a csehek ellen, így Csehország végzett a négyes utolsó helyén.

A grúzok győzelme azt jelenti, hogy négy ponttal zárják a csoportkört, amivel megelőzték a legjobb csoportharmadikok minitabelláján Magyarországot.

Szoboszlai Dominikék így csak Horvátországot előzték meg ebben az összevetésben, és búcsúztak az Eb további küzdelmeitől.

Magyarország az első csoportmeccsen 3:1-re kikapott Svájctól, majd a második körben 2:0-ra Németországtól. A záró körben az utolsó, 100. percben szerzett góllal 1:0-ra legyőzték Skóciát. Ennek ellenére közel 80 százalékos esélyük volt előzetesen a többi csoport eredményeitől függően az esetleges továbbjutásra.

A magyar válogatott két gólját az Európa-bajnokságon Varga Barnabás és Csoboth Kevin szerezte.

A szerda esti meccsek után kialakult a torna nyolcaddöntőinek párosítása is:

Június 29.: Németország-Dánia és Svájc-Olaszország

Június 30.: Spanyolország-Grúzia és Anglia-Szlovákia

Július 1.: Portugália-Szlovénia és Franciaország-Belgium

Július 2.: Románia-Hollandia és Ausztria-Törökország


Link másolása
KÖVESS MINKET:

FOCI EB
A Rovatból
Orbán: Valószínűleg ez volt az utolsó esélyem Magyarországgal
A védő az Instagramon értékelte a magyar válogatott EB-szereplését. Most próbál mentálisan és fizikailag is feltöltődni.


Magyarország az A-csoportban három ponttal zárt, és végül nem jutott be az egyenes kieséses szakaszba a németországi Európa-bajnokságon. Míg a játékosok többsége azonnal értékelte a helyzetet, Willi Orban úgy döntött, hogy vár néhány napot, és csak most osztotta meg gondolatait a közösségi médiában.

„Még néhány nappal később is fáj a kiesés. Tudtuk, hogy nem vagyunk favoritok, és hogy kevés esélyünk van, de sportolóként mindig a legtöbbet akarod elérni.

Nagyon fáj, hogy azután estünk ki, hogy az utolsó pillanatokban nyertünk a skótok ellen. Valószínűleg ez volt az utolsó esélyem, hogy az Eb-n Magyarországgal szenzációt okozzak. Sajnos nem értük el a bennünk levő potenciált, mint például Grúzia vagy Szlovénia.

Kíváncsi vagyok, hogy ki nyer a végén, addig megpróbálok mentálisan és fizikálisan is feltöltődni. Mert egy dolog biztos: megyünk tovább, a következő célunk az amerikai világbajnokság”

– írta közösségi oldalán angolul a 31 éves védő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FOCI EB
Veszélyben a spanyolok sztárjának játéka az Eb-döntőn? Gyermekmunka miatt vizsgálják az esetet
Ugyanis arról van szó, hogy a 21 órakor kezdődő döntőmérkőzés esetében, ha tovább tart 23 óránál, akkor a fiatalkorú Lamine Yamal-t le kellene cserélnie a kapitánynak.


A spanyol válogatott ifjú csillaga, Lamine Yamal, ma ünnepli 17. születésnapját, de a német törvények miatt lehet, hogy nem játszhatja végig az Eb-döntőt.

A spanyol válogatott tehetsége holnap minden bizonnyal kezdőként lép pályára Berlinben, az Olimpiai Stadionban, az Anglia elleni labdarúgó Eb-döntőn. Yamal eddigi teljesítménye alapján nagy várakozások övezik szereplését, hiszen már három gólpasszt osztott ki, és egy olyan gólt szerzett a franciák ellen az elődöntőben, hogy azóta is Lionel Messihez hasonlítgatják – írja a 24.hu.

Van azonban egy kis gond: a német törvények szerint a kiskorúak nem dolgozhatnak 23 óra után, így

ha az Eb-döntő hosszabbításba torkollik, Luis de la Fuente kapitánynak kötelező lesz lecserélni Yamal-t.

A The Sun arról számolt be, hogy ha a kapitány nem cseréli le Yamal-t, akkor a német törvények alapján 30 ezer eurós bírságot szabhatnak ki a Spanyol Labdarúgó Szövetségre tiltott gyermekmunka miatt.

A Verdi német szakszervezet egyik képviselője, Lukas Frew, elmondta:

„Lehetnek kivételek a 16 és 17 évesek esetében, de elméletileg még akkor sem dolgozhatnának este 11 után.”

Jonas Warnken ügyvéd hozzátette:

„Yamal csak este 23 óráig játszhat.”
Ugyanakkor hozzátette, hogy bár a szabálysértésért pénzbírság kiszabható, ebben az esetben nem valószínű, hogy sor kerülne rá.

A spanyol válogatott és szurkolóik tehát izgulhatnak, hogy a döntő végéig láthatják-e a fiatal tehetséget a pályán.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FOCI EB
Kiakadtak a csehek a magyar származású bíróra, aki rekordszámú lapot osztott ki a törökök elleni meccsen
Kovács István több vitatható döntést is hozott, összesen 18 lapot osztott ki, a csehektől pedig már a 20. percben kiállított egy játékost.


A cseh válogatott utolsó csoportmeccsén még megcsíphette volna a továbbjutást, de a törökök megállították őket. A magyar származású játékvezető, Kovács István döntései is szerepet játszottak a csehek szerint a kiesésükben.

A sorsdöntő török-cseh mérkőzést a magyar származású Kovács István vezette, aki a román szövetség delegáltjaként volt jelen. A csehek már a 20. percben nehéz helyzetbe kerültek, amikor Antonin Barakot második sárga lappal kiállította. A törökök a második félidőben Hakan Calhanoglu góljával szereztek vezetést, de Tomas Soucek találatával a csehek 10 emberrel is egyenlíteni tudtak. A 94. percben Cenk Tosun gólja azonban végleg lezárta a meccset, és a csehek búcsúztak az Eb-től.

A lefújást követően elszabadultak az indulatok: a játékosok és a stábtagok is egymásnak estek a pályán. Kovács István végül a csereként beállt Tomas Choryt is kiállította, és összesen 18 lapot osztott ki a meccsen, ami új Eb-rekord.

A mérkőzés után a csehek csalódottan értékeltek. Kritikusak voltak magukkal, de a játékvezetéssel szemben is. Soucek, a cseh gólszerző így nyilatkozott:

„Az Eb-re bevezették, hogy csak a csapatkapitányok reklamálhatnak a játékvezetőnek, ami egy jó dolog. De most a bíró olyan öntelt volt, hogy nem beszélt velünk. Az a jó játékvezető, aki láthatatlan, a mostani azonban főszereplővé akart válni, amiből mi jöttünk ki rosszul.”

Ivan Hasek, a csehek szövetségi kapitánya, nem kívánta kritizálni a játékvezetőt. „Nem akarok a játékvezetőről beszélni. A bíróknak, csakúgy mint önöknek, újságíróknak, mindig igazuk van. Úgysem lehet már semmin változtatni” – mondta Hasek. Amikor felolvasták neki Soucek nyilatkozatát, csak annyit reagált, hogy nem szeretné, ha a lapok a játékvezetőket hibáztatnák a kiesésért.


Link másolása
KÖVESS MINKET: