Nem csak Atlantisz "létezett": 10 legendás elveszett világ, és a róluk szóló csodás történetek
Régi utazók évezredeken átívelő történetei szólnak a mesés, elveszett világokról, titkos királyságokról. Az első ilyen mesék azokból az időkből származnak, mikor sok volt a még ismeretlen terület, és minden lehetségesnek tűnt. Akár a Platón által leírt Atlantiszról, akár Mandeville kutyafejű embereiről volt szó, a korabeli társadalmaknak nem volt oka kételkedni a történetek valóságtartalmában. Mára már sok minden átalakult, nem maradt fehér folt a térképen, ám a legendák tovább élnek, ha kicsit meg is kopott a fényük. Lássuk a legjelentősebbeket a Listverse gyűjteménye alapján!
10. Lemuria

Lemuriát, vagy Mut állítólag a tenger nyelte el, s most az Indiai- vagy a Csendes-óceán mélyén fekszik. A teozófus Madame Blavatsky azt állította, hogy a lemúriaiak óriási, emberszabású majmokhoz hasonló teremtmények voltak, telepatikus képességekkel. Volt olyan szerző, aki egyenesen azt állította, hogy az emberiség Mu-ról származik, mely egykor Hawaiitól a Húsvét-szigetekig és Fidzsiig terjedt. A feltételezések szerint 12000 évvel ezelőtt semmisült meg egy hatalmas földrengés során, és a tenger mélyére süllyedt.
9. Cibola
A XVI. században spanyol konkvisztádorok kutattak az Arany hét városa, Cibola után. Elképzelhető, hogy Cibola és Aztlan, a hét barlang földje közt, ahonnan az aztékok Mexikóba vándoroltak, kapcsolat van. Az első expedíciót 1539-ben indította Antonio de Mendoza. A ferences pap, aki az egyik résztvevő volt azt állította, hogy a távolban megpillantotta Cibola egyik városát, ám nem mert belépni, mert félt, hogy ugyanúgy a Zunik áldozata lesz, mint a rabszolga, akivel útnak indult.
1540-ben aztán Francisco Vázquez de Coronado is útnak indult 350 spanyol katonával és több mint ezer bennszülöttel, de a két éven át tartó kutatás kudarccal végződött, bár egy csapat spanyol egészen Texasig kalandozott.
8. Shambala

A tibeti nép körében a mai napig él a hit, hogy a Shambala Királyság valahol a Himalája egyik rejtett zugában létezik. A Góbi sivatagtól kezdve, a kínai Kunlun hegyen át Afganisztánig sok helyen keresték – hiába. Volt olyan expedíció, melynek nyoma veszett, ám ez közel sem olyan aggasztó, ha figyelembe vesszük, hogy a legenda szerint Shambala lakói az evolúció magasabb fokán állnak és csak azok találják meg, akik elérik a megfelelő fejlettségi szintet.
7. Agharta
Agartha a legenda szerint a föld középpontjában található város, mely bonyolult alagútrendszerrel kapcsolódik a Föld négy sarkához. Lakosai békeszerető népek, akik próbálják ellensúlyozni a felszínen élők túláradó természetét.
Plato beszélt földalatti folyosókról, melyet egy csodás uralkodó irányít, aki a Föld középpontjában székel. Majd évszázadokkal később Pliny említ Atlantisz pusztulása után a föld alá menekülő embereket.
Az ezotériában úgy tartják, hogy Agharta létezik: az atlantisziak menekültek el Ázsiába, ahol járatokat építettek a Himalája alá, és türelmesen várják, hogy egyszer ismét felbukkanhassanak és átvehessék az irányítást.
6. Brazil-sziget
A középkorban született legenda szerint Írország délnyugati partjainak közelében helyezkedik el, ám ahogy egyre pontosabbak lettek a felfedezések, helye egyre bizonytalanabbá vált. A szigetről azt tartják, hogy sűrű köd takarja, és csak hét évente egyetlen napra látható. Ma már úgy gondolják, hogy a Porcupine-zátonyról van szó, mely valóban létezik, és Írországtól 200 kilométerre nyugatra található.
5. Lyonesse
Az Artúr mondakör szerint Trisztánnak, a Kerekasztal egyik lovagjának otthona, mely Cornwall közelében található, bár pontos helye sosem derült ki. Lord Tennyson azt írta Lyonessről, hogy Artúr ott vívta utolsó csatáját, melyben halálos sebet kapott.
Manapság úgy vélik, hogy a Scilly-szigetről lehet szó.
4. Cantre'r Gwaelod
A walesi Atlantisznak is nevezett, elsüllyedt királyság állítólag a Ramsey-sziget és Bardsley-sziget közti területen helyezkedett el, Wales déli részénél. Rengeteg alkotásban megörökítették és úgy tartják, hogy a Cardigan öböl alatt fekszik. A legelterjedtebb történet szerint a területet gát védte a tengertől, melyért egy Seithenyn nevű herceg felelt. Ám a részeges és nagy nőcsábász hírében álló főnemes hanyagsága miatt a tenger áttörte a gátat és megsemmisítette Cantre'r Gwaelodot.
3. Eldorádó

Mikor a spanyol konkvisztádorok a XVI. században betörtek Mexikóba, hallottak egy városról mely színaranyból épült, és egy Eldorádó nevű papkirály volt az uralkodója, akinek a testét aranypor borította. Francisco Pizarro borzasztó vérontás, csalás és becstelenség árán leigázta Perut és az inkákat, talált is némi aranyat, ám sok haszna nem származott belőle, mert végül 1541-ben kivégezték.
Bár vannak adatok, melyek alátámaszthatják az aranyváros létezését, megbízható tények nincsenek. Ennek ellenére ma is sokan hisznek a létezésében.
2. Avalon
A legenda szerint ezen a szigeten készült Artúr király kardja, az Excalibur, és a camlanni csata után ide hozták Artúrt, hogy felépüljön, mert egyes elképzelések szerint a király nem halt meg, ma is várja, hogy visszatérhessen népe élére. 1190 óta Avalont Glastonburyvel azonosítják, ahol az apátságban élő szerzetesek állítólag megtalálták Artúr és Ginever maradványait.
1. Atlantisz
Atlantisz történetét szinte mindenki ismeri: 10000 évvel ezelőtt egyetlen éjszaka alatt tűnt el a föld színéről egy földrengés és az azt követő ár következtében.
Számos kutató állítja, hogy Atlantisz valóban létezett, és a birodalom Afrika, Ázsia, Európa és Amerika egyes részein terült el. Platón szerint tíz király uralkodott rajta, a palotában volt meleg folyóvíz.
A központi sziget legnagyobb templomát pedig Poszeidónnak és Klétónak szentelték.
Van, aki úgy véli, Antilia szigete a bizonyíték, mely XV. századi portugál térképeken tűnik fel és maga a később elsüllyedt Atlantisz. Mások szerint Platón valós eseményt írt le, mégpedig a Théra vulkán kitörését, mely Kréta szigetén elpusztította a minószi civilizációt. Miután az álláspontok nem közelednek, így a fellehető adatok ismeretében mindenkinek magának kell levonnia a tanulságot, hacsak menet közben valaki meg nem találja Atlantiszt.
Képek: Wikipedia