20 tuti hely Budapesten, ahol te is lassíthatsz és lazíthatsz
Egyre többen keresitek azokat a helyeket, ahol a napi, heti tempón lassíthattok. Egyre népszerűbbek a slow-helyek Budapesten is. Szeretnénk segíteni nektek, és megmutatni, hol lazíthattok, hol töltődhettek fel, hol tudtok nyugodtan olvasni, írni, tanulni. A Slow Budapest 2014-es térképét szeretnénk kiegészíteni minél több belassulós pont megjelölésével.
"A mozgalom célja, hogy a városi lét tempóját emberléptékűre lassítsa, hogy a városlakók jobban megismerhessék a közvetlen környezetüket és a helyi értékeket, ezáltal magukénak érezzék a városukat és vigyázzanak rá."
A mozgalom az 1980-as években indult Olaszországból. Carlo Petrini nevéhez köthetők azok a szervezett akciók, amelyekkel a gyorséttermek itáliai megnyitása ellen tiltakoztak. Petrini a Slow Food mozgalom atyja is, amelynek célja, hogy minél többen fogyasszanak szezonális, helyben vagy a környéken termelt, természetes alapanyagokból alkotott minőségi ételeket.
A Slow Budapest 2012-ben indult. Arra szeretnék felhívni a figyelmeteket, hogy a túlhajszoltság, a folyamatos rohanás és stressz nem jó neked sem. Segítenek lassítani: előadásokat tartanak, sétálni hívnak, megmutatják, hogyan befolyásolhatod az életedet és a munkavégzést akár az étkezéssel is.

1. Gül Baba utca
Budapest egyik legrégebbi és egyik legmeredekebb utcája.

A Niedermayer, vagyis a mai Gül Baba utca 1909-ben. Forrás: Fortepan.hu

A Gül Baba utca 1952-ben. Forrás: Fortepan.hu
A hepehupás, meredek, és helyenként eszméletlenül gazos utcán máshogy nem is tudsz közlekedni, mint belassulva és óvatosan. Egy séta a Gül Baba utcán alulról felfelé, azután felülről lefelé teljesen átmos, mivel semmi másra nem tudsz figyelni, mint arra, hogy a macskaköveken vagy törött lépcsőkön egyensúlyozva meg ne csússz.


2. Margitutcakilenc
Pár éve fedeztük fel a közösségi helyet a Gül baba utcától és a forgalmas Margit körúttól nem messze. Kora délutántól éjjel tizenegyig üldögélhettek itt. Nem csak a koncertek és a hétvégi bolhapiac miatt érdemes benézned. Hetente tartanak biocsütörtököt, amikor vegetáriánus, organikus fogásokat találsz az étlapon. A nyugalom szigete. (Ami hamarosan nem lesz ennyire csendes, mivel itt is nézni lehet az Eb meccseit.)

3. Ponty utca
A Slow Budapest 2014-es térképén is szerepel sokak kedvenc utcája. Az első kerületben, a Várnegyed Dunára néző oldala alatt találjátok. „...a Ponty utca áll, hátat fordítva a főváros zsivajgó tereinek, utcáinak, mulatóhelyeinek és parlamentjének. Mint valami biztos gálya. Tornyos orrát a Vár felé fordítva, a Szalag utca és a Ponty utca szögén. Kissé talán konzervatív módon, az öreg Vízivárosban, de a magyar múlt felé fordulva tántoríthatatlan hűséggel.” - írta az utcáról a Hunfalvy egykori tanára, Baránszky Jób László.
A Szalag utcától indul a lépcsősor, ott egy cuki kis pihenő vár benneteket, kőpadokkal, kúttal. Ha felsétáltok rajta, remekül ráláttok a lépcsőre és az egész utcára. Az utat érdemes folytatni a Vár felé.


4-5. Az Édeni Vegán és az Isolabella a Batthyány tér mögött
Egyikre sem az jellemző, hogy itt neked bármivel is sietned kellene. Az Édeni Vegán egy hatalmas piaci rést tömött be a környéken, amikor tíz éve megnyitottak. Az egyik kedvenc műemléképületünk földszintjén, a kis térre települt terasszal el sem téveszthetitek. Ha nyugodt körülmények között szeretnétek tisztán növényi eredetű főtt ételt fogyasztani, akkor nyugodtan teszteljétek. Az épületben szálloda is működik, fantasztikus kis belső udvarral.

Az Isolabella különös hely, úgy tűnik, mintha az 1980-as évekből maradt volna itt. Ha nyugodt beszélgetésre, lelkizésre vágysz, ide gyere. (Egy időben, a 2000-es évek elején valamiért kedvelt randizós és szakítós helynek számított.)

6. Múzeumkert
A Nemzeti Múzeum körül az 1860-as években telepítettek parkot. Nagyon jól tették!


7-9. A Károlyi-kert, a Csendes és a Fekete
Budapest egyik legrégebbi, csonkítatlan területen látható, tudatosan létrehozott kertje, amely már a XVII. században is létezett. 1768-ban került a Károlyi-család birtokába.
A XX. században kis híján megszüntették, a Károlyiak ugyanis nehéz anyagi helyzetbe kerültek, és eladták a palotát a kerttel együtt, hogy új építésű ingatlanokat húzzanak fel a telekre.
Itt az állam lépett közbe pozitívan, 1929-ben megvásárolták a birtokot, 1932-ben pedig közparkként nyitották meg a Károlyi-kertet. A múlt században koncerteket is tartottak itt, az alábbi képen egy 1961-es rendezvényt láthattok.

Forrás: Fortepan.hu
A Csendesnek a nevében a funkciója. Teljesen mindegy, hogy enni vagy kakaózni, vagy sörözni jöttök ide, fantasztikus belső és külső békére leltek.
A Fekete néhány éve nyílt, mi tavaly fedeztük fel. A nevéből kitalálhatjátok, hogy a kávé köré építették az egész helyet és elképesztő tárgyi tudással rendelkeznek a minőségi kávé készítéséről. Kérdezzétek őket bátran! A lampionokkal díszített udvaron érdemes leülni.
10. Ecocafé
Nyitásakor is teszteltük a kávézót, tetszett. Az Andrássy úti hely arról híres, hogy biotermékeket használnak a reggelid vagy az uzsonnád elkészítéséhez, és amit csak tudnak, igyekeznek méltányos kereskedelem útján beszerezni. (Vagyis ha tudnak, olyan alapanyagokat vásárolnak, amelyeket normális áron fizettek ki a termelőnek, és nem mesterségesen nyomott áron, a termelőt kizsigerelve szereznek be.)
11. MagHáz
A MagNet Bank különleges fiókjáról tavaly ősszel írtunk. A MagHáz az Andrássy úti közösségi házuk étterme, az utca forgalmához képest szokatlanul megnyugtató terasszal.

12. A Pántlika bisztró a Ligetben

13. Bujdosó kert
A Gondozó kert utódja a Kisfaludy utcai West-Balkánra emlékeztető hely udvarral, repkénnyel, növényekkel, szabad levegővel. Bár a környék lepattant, és nem túl bizalomgerjesztő, érdemes ide társasággal érkezni és élvezni, hogy a nagyvárosban egy egészen más dimenzióba kerültök.
14. Zsiga Bár
Merész ötletnek köszönhető a berendezés. A mainstream roma folklórt idéző, összességében mégis inkább kelet-európai szocialista barokk hatását keltő enteriőr egyáltalán nem riasztó.
15-16. A Gázgyári munkás- és tisztviselőtelep és a Graphisoft Park
Eldugott kincs Óbudán. A munkás- és tisztviselőtelep 1911-14-ben épült, Almási Balogh Lóránd és Reichl Kálmán tervei alapján. A telep közepén volt a gyárvezető 5 szobás nagy háza. Ez volt az origó, innen indult a többi lakóépület, amelyekben a gyárban betöltött pozícióik szerint kaptak helyet az ott dolgozók. Korszerűnek számítottak a lakások, mivel fürdőszoba és WC tartozott hozzájuk, ráadásul külön mosókonyhát alakítottak ki. Az épületeket körülvevő parkot kertész gondozta.
A Graphisoft Parkot a 2000-es évek elején alakították ki. Tényleg hihetetlen, hogy pont irodaházak között/mellett/mögött használhattok szabadon egy helyet olvasásra, zenehallgatásra, csendes szemlélődésre. Madarak, fák, bokrok, a természet hangjai. Meg néha cicák.
VIDEÓ: Az egykori gázgyári lakótelep és a Graphisoft Park:
17. Tabán
Szinte külön település, külön világ maradt Pest, Buda és Óbuda 1873-as egyesítése után is ez a terület. Hiába pusztította tűz és árvíz, hiába cserélődött ki többször is az eredeti lakossága, a Tabán görbe, ódon utcáit és kis házait csupán a városrendezésnek álcázott tudatos rombolás volt képes eltüntetni a föld színéről. Az 1930-as években dúrták le a házakat, hogy nagy szabású építkezés kezdődjön a telkeken - az építkezés elmaradt, nem sokkal később kitört a háború.
Ami megmaradt a Tabánból, azt az ostrom tette tönkre, a híresen szép ortodox templomot pedig 1949-ben Sztálin születésnapjához igazítva dózerolták le. Ma már csak néhány épület és Zórád Ernő számtalan munkája emlékeztet arra, milyen volt régen a Tabán. Nagyon kellemes olvasós-piknikre alkalmas hely, de azért összeszorul az ember szíve, ha arra gondol, micsoda nyüzsgő élet folyt itt egykor.

18. Az irodaházak parkja a Dürer Kertnél
Egy újabb dimenziókapu: ha gyalog érkezel a Keleti felől, akkor különösen nagy a kontraszt. Az alábbi kép 2012-ben készült, de azért az látható, hogy egészen nagy kertet találtok itt. Enni-inni is tudtok a bejárat közelében lévő büfében. Kissé vadregényes hely, éppen ezért menő.
19. Dunapart

20. Filozófusok kertje
A Gellért-hegyen, a Gruber-víztározó oldalán található különleges kompozíciót 1997-ben adományozták a városnak, a művész, Wagner Nándor végakarata szerint. A világtörténelem nagy vallásalapítóit, illetve gondolkodóit ábrázolják a szobrok. Ide bármilyen évszakban jöhettek, mindig izgalmas helyszín.

Te mivel bővítenéd a listát? Írd meg nekünk!