Olyan tájakat is felfedezhetsz a balatoni kisvasutakkal, amelyeket autóval nem tudnál
Sokféleképpen kirándulhatsz a Balaton körül; hajóval, biciklivel, gyalog, esetleg nordic walkinggal. Ezek mindegyike lehetőséget biztosít arra, hogy olyan rejtett tájakat, területeket is felfedezhess, melyeket autóval nem tudnál.
Így élvezheted igazán a melletted elhaladó táj szépségét és nyugalmát. Így ismerheted meg leginkább a természet valódi arcát. Ehhez a Balaton déli és nyugati részén plusz három lehetőség is adott: három mesebeli kisvasút, melyek mindegyike csodás tájakon, hangulatos erdőkben halad.
1. Balatonfenyvesi Kisvasút
A Nagyberek legszebb részein robog át a Balatonfenyvesi Kisvasút, mely egész évben menetrendszerűen közlekedik Somogyszentpál és Balatonfenyves között. Mind a turisták, mind a helybéliek szívesen utaznak a hangulatos, erdei részekkel színesített útvonalon.

A vonatablakból nézelődve felfedezheted a vidék gazdag állat- és növényvilágát. (Ha szerencséd van, kócsagot vagy őzet is láthatsz.) Utad során kedves kis falvak, tavak, nádasból felröppenő madarak látványában és a dél-balatoni táj szépségében gyönyörködhetsz.
A 14 km hosszú út kb. 40 percig tart. Biciklit is szállíthatsz a vonaton, így a környék látnivalóit, akár két keréken is felfedezheted egy egész napos családi program keretében. A teljes árú menetjegy ára: 235 forint.
2. Csömödéri Erdei Kisvasút
A zalai táj egyik legemblematikusabb képviselője az erdei vasúthálózat, amely mintegy 109 kilométer hosszúságban hálózza be a megye erdeinek egy részét. A személyszállító vonatok Lenti és Kistolmács között haladva, 32 kilométer hosszban összekötik a térség kirándulóhelyeit, így csodás erdei kisvonatozásban lehet részed, ha a környéket választod kikapcsolódásra.
A hangulatos erdei útvonal olyan tájakat érint, mint a Göcseji fenyőrégió, a Kerka völgye, illetve a Göcseji bükktáj. A természet nyugalmát itt tökéletesen átélheted. E mesebeli vidéken időnként felbukkanhat néhány szarvas, őz, vaddisznó, egerészölyv, és más ritka, védett madár is.




A vonat sajnos nem közlekedik egész évben. Menetrendszerűen áprilistól, szeptember 30-ig utazhatsz rajta, de egy-egy ünnephez kötődő napon különvonatokat is indítanak. Ilyen például a Valentin-napi, a húsvéti, a Márton-napi vagy a Mikulás-napi járat. Viszont egész évben lehetőség van különvonat igénylésre, mely nagyobb csoportoknak nyújthat különleges kikapcsolódási lehetőséget. (A hidegebb hónapokban fűthető, zárt szerelvényekben utazhatsz.)
A vonaton kerékpárt is szállíthatsz, így a csodás zalai vidéket egy biciklitúra keretében még jobban megismerheted. A teljes árú menetjegy ára: 1400 forint (32 km).
3. Mesztegnyői Erdei Kisvasút
Erdők, tavak között kanyarog - mintegy 9 kilométer hosszan - a Mesztegnyői Erdei Kisvasút. Nyitott kocsijaiból a somogyi táj szépségét csodálhatod meg. A vonat a Boronka-melléki Tájvédelmi Körzet területén halad át és turistákat, kirándulókat szállít olyan, még érintetlen helyekre, ahova gépkocsival nem lehet eljutni.



A belső-somogyi homokvidék változatos tájain, gyertyános tölgyesek, kőris-szil ligeterdők, égerlápok között vezet a szép vonalvezetésű pálya. Ötvennél is több védett növény él a környéken, köztük a tarka nőszirom, a királyné gyertyája, az erdei ciklámen, a tőzike és a békaliliom. A vízfolyások és a tavak menedéket adnak a vízimadaraknak. Vöcskök, gémek, kócsagok, különféle récék, de még a nagyon ritka fekete gólya és rétisas is fészkel a tájvédelmi körzet területén, melyeket kis szerencsével mind megcsodálhatsz a kisvasutazás során.
Ez a vonat sem közlekedik egész évben. Menetrendszerűen áprilistól november végéig, heti két alkalommal utazhatsz rajta, de csoportok ettől eltérő időpontokban is igénybe vehetik. Kérésre erdész, természetvédelmi szakember kíséri az utasokat és mutatja be a látnivalókat. A teljes árú menetjegy ára: 400 forint.