Hitlerben és a pápában egy dolog biztosan közös: mindketten kaptak halasi csipkét ajándékba
A csipke sokak számára egyet jelent a nagyi avítt függönyeivel és terítőivel, holott jó esetben egy lenyűgöző kézimunkáról van szó. Amíg manapság valaki felnőtt színezővel vagy sudokuval relaxál, érdemes belegondolni, hogy mennyire időigényes és precíz munkafolyamat egy apró csipkeminta megvarrása.
A csipke lényege, hogy a textil készítése közben jön létre a minta, nem utólag kerül rá. A 16. századi olasz reneszánsz alatt kezdett virágozni ez a képzőművészeti ág, főleg Velencében, de hamar meghódította egész Európát.
Az egyik leghíresebb erre szakosodott iskola pedig a szlovák Körmöcbányán működött. De nem sokáig: betiltották a lányoknak a csipkeverést, mondván, a könnyű munka könnyű életvitellel jár.
Később még egy aranypénznyi illetékkel is sújtották a csipkekészítő nőket, hiszen addig sem robotoltak.
A 20. századra már a háziasszonyok közkedvelt hobbijának számított, majd a kézi horgolást kiszorította a gépi csipke, amely technológiával készülnek például az olcsó függönyök is. Magyarországra Jugoszlávián keresztül érkezett a csipkeverés tudománya, és hamar az élvonalba dolgoztuk be magunkat, különösen két méltán híres csipkefajtával. Ezeket vesszük górcső alá.
A halasi csipke
A szemmel alig észrevehető fehér cérnával és tűvel készülő, egyedi halasi csipkék védjegye 1935 óta a három egymáson keresztbe fektetett hal. Az elkészült munkákban azonban csupán ennyi a közös, hiszen a hatvanféle öltésmód végtelen számú kivitelezést tesz lehetővé. Ez aztán kézimunka a javából: egy nagyobb terítő elkészítése 2-3 ezer óra munkával jár.
A halasi csipke lényege, hogy kézzel varrott. A mintarajz vonalán végigvezetik az alapszálat, amelyet huroköltésekkel fognak le. Miután befedik a mintarajzot, különféle öltéstechnikákkal bestoppolják a kimaradt részeket, amelyek így plasztikusan kiadják az adott mintát.
Az erdélyi származású Dékáni Árpád rajztanár 1902-ben a Magyar Iparművészeti Társulat karácsonyi kiállításán mutatta be a halasi csipkét. Árpád először az anyukájának adta oda a terveit, de még neki sem sikerült kivitelezni azt, amire a fia gondolt, ezért végül a szakma kiemelkedő tehetsége, Markovits Mária keze alatt születtek meg az első darabok. Ez a hölgy készítette a budapesti Mátyás templom miseingjeinek hímzéseit, valamint a király kárpitjainak díszítését is.

A lyukacsos rózsabimbós, leveles, szarvasos vagy hattyús minták rögtön hatalmas sikert arattak. A gépi tömegtermelést ellensúlyozó, népművészetet életben tartó és munkalehetőséget kínáló halasi
csipkeműhely szerencsére máig működik, egészen a századforduló óta.
A halasi csipke sorra nyerte a világkiállításokon a nagydíjakat, és hamar eljutott külföldre, például Londonba és Párizsba a híre. A népszerűsége azóta is töretlen, bár az I. világháború sajnos ideiglenesen ezt az iparágat is tönkretette. Egyetlen alkalom kínálkozott akkoriban arra, hogy újra a régi fényében tündököljön a halasi csipke: ez az apropó IV. Károly császár és király és Zita királyné magyar koronázása volt. Dékáni Árpád egy korábban tervezett csipketerítőt ajándékozott a nemesi párnak.


A halasi csipke 2014 óta hungarikumnak számít, és a magyar állam olyan híres előkelőségeknek ajándékozott már halasi csipkét a történelem során, mint Micsiko japán császárné, II. Erzsébet brit királynő, Bush volt amerikai elnök felesége, illetve II. János Pál és Ferenc pápa egyaránt. Ugyanakkor az éppen hatalmon lévők közül olyan hírhedt személyek is kaptak ilyen különlegességet, mint Horthy, Hitler, Sztálin vagy Rákosi.