Gyalog kerüli meg a Balatont 10 nap alatt három magyar lány
A Balaton Camino névre keresztelt kaland ötlete már régóta érett Budavári Dóra, Rákász-Losonczy Judit és Scherer Anna fejében. Ők hárman nemcsak jó barátnők, kollégák is: közös irodában dolgoznak szabadúszóként, PR-ral, online marketinggel és tartalomgyártással foglalkoznak, nagyrészt közös projekteken.
Erre a tíz napra sem vesznek ki szabadságot: azt tervezik, „digitális nomádként” útközben is végzik majd a munkájukat, amikor éppen nem gyalogolnak.
Na de honnan jött ez az egész?
Az alapötlet Judit érdeme, aki egyszer még évekkel ezelőtt eltöltött néhány napot Tihanyban a férjével tél közepén.
– meséli. Ez a kontraszt nagyon megtetszett neki, ekkor határozta el, hogy körbe kellene járni az évnek ebben a szakaszában a teljes tavat.
Dóra azt mondja, mindannyian sok szállal kötődnek a magyar tengerhez, ő például az egyik szerkesztője a Balatoni Gasztrotérképnek, ami a szezonon kívül is nyitva tartó vendéglátóhelyeket gyűjti össze. Emiatt annyira nem zsákbamacska számukra, mire számíthatnak, de mindezt egy gyalogút keretében megélni teljesen más tészta.
"Azért télen indulunk neki, hogy megtudjuk, milyen arcát mutatja a Balaton ilyenkor. Kik azok az emberek, akik ott laknak, milyen éttermek vannak nyitva, milyenek a színek és a hangulatok" – fogalmaz.


Anna már középiskolásként is sok időt töltött nyaranta a Balatonon, majd Veszprémbe került egyetemre, ahonnan heti szinten járt le a közeli Almádiba barátaival. Régóta tervezi, hogy körbebiciklizi a tavat, de végül úgy alakult, hogy előbb fogja gyalog megkerülni.
– mondja. Szerinte az lesz az egyik legjobb rész, amikor csak sétálnak majd a hideg tájban és még egymáshoz se kell szólniuk. Úgy gondolja, hogy a barátságuk miatt ezt is megtehetik, nem lesz kínos a csend.
Az ütemterv
A tó kerülete 204 kilométer, de mivel nem tudnak végig közvetlenül a part mentén haladni, összesen 220-230 kilométerrel számolnak. Ezt osztották fel tíz szakaszra, február 15-i rajttal. Balatonföldvárról indulnak majd Siófok felé, és Lelléről érkeznek vissza ugyanoda az utolsó napon, 24-én. Direkt úgy alakították, hogy Füredre hétvégén érjenek el, mivel ott télen is van éjszakai élet, amit nem szeretnének kihagyni.


Kényelmes tempóban fognak haladni, 5-6 órát szánva a napi körülbelül 20 kilométeres távra. Azt tervezik, hogy mindennap késő délelőtt indulnak el, dél-fél 1 körül tartanak egy munkával összekötött ebédszünetet, majd délután 4 felé érkeznek meg az aznapi végállomásukra. A tíz szállást előre lefoglalták, itt is fognak még dolgozni a hátizsákjukban magukkal vitt laptopjukon.
A 10 napi cuccból nem minden lesz náluk: mindig két-három napi ruhát visznek magukkal, a többi az autóban lesz, amiért egyikük visszavonatozik majd időnként. Mivel mindannyian elég sokat túráznak, külön edzéssel nem készülnek. Inkább arra koncentrálnak az induláshoz közeledve, hogy megfelelő túracipőt és minden lehetséges időjárásra való ruhát pakoljanak, hiszen tíz nap alatt jelentősen is ingadozhat a hőmérséklet.


Ki mit vár legjobban?
Dórához az északi part áll közelebb, különösen Csopak, mivel ott van nyaralójuk és a paloznaki Homola Pincészetnek is dolgozik, a Paloznaki Jazzpikniken pedig Judittal együtt dolgoznak. De pont emiatt a déli partot várja jobban, hiszen azt kevésbé ismeri, ami reményei szerint most megváltozik majd.
Juditnak a balatonvilágosi Magaspart a kedvence, már azóta, hogy korábban biciklivel megkerülte a tavat.
– meséli. Miután viszont nagy nehezen felértek, elmondása szerint a világ legcsodálatosabb kilátása várta őket, amiről fogalmuk se volt addig. Aztán pedig már tényleg csak boldog gurulás következett a célig.
Anna pedig Almádit és Füredet várja leginkább, hiszen rengeteg emlék köti ide egyetemista korából. "A Hatlépcsős söröző állandó törzshelyünk volt, és az árnyas fák között sétálásnak is összehasonlíthatatlan a hangulata bármilyen másik hellyel" – idézi fel.


Te is kedvet kaptál?
A Balaton Camino ötlete nagyon hamar népszerű lett: azóta, hogy bejelentették tervüket, rengetegen jelezték nekik, hogy velük tartanának. Erre lesz is lehetőség, ugyanis mindennap meg fogják adni az időbeosztásukat, vagyis hogy pontosan mikor indulnak, hol ebédelnek és milyen településeken terveznek még kisebb pihenőt.
Mindenkit szívesen látnak, aki csatlakozna hozzájuk.
Ha pedig hármójuknak sikeres lesz a túra, Dóra szerint elképzelhető az is, hogy legközelebb már eleve nyitottként hirdetik meg.
Az út dokumentálására egy blogot is létrehoztak, ezen már most van néhány bejegyzés, de a tíz nap során fog igazán felpörögni. Mindhárman írnak majd rá, beszámolókat (például az éttermekről) és személyes hangvételű sztorikat (mondjuk gyerekkori balatoni emlékek) egyaránt. Instagramra és Facebookra is rendszeresen posztolni fognak.
Ha tetszik az ötlet, oszd meg a cikket ismerőseiddel!